27 اسفند 1397

یونان

معرفی کشور یونان

سرزمین یونان از قدیمی ترین تمدن های بشر است. کشور یونان در قاره اروپا واقع شده است و از فرهنگی غنی برخوردار است. یونان به لحاظ فرهنگ و هنری که دارد در دنیا شهرت بسیار زیادی دارد. مردم یونان دارای زبان رسمی یونانی هستند. واحد پول در این کشور یورو است. یونان دارای حکومتی از نوع دموکراسی پارلمانی می باشد. این کشور دارای جزایر بسیار زیبایی است. حدود ۳۰۰۰ جزیره در یونان وجود دارد. آب و هوا در یونان مدیترانه ای بوده و زمستان های معتدل و تابستان های گرم و مرطوبی دارد.

شهر آتن پایتخت این کشور به عنوان پرجمعیت ترین شهر این کشور شناخته شده است. آثار تاریخی و مکان های دیدنی متعددی در یونان وجود دارد که از معروف ترین آنها معبد آکروپولیس، موزه آکروپولیس، معبد دلفی و جزیره سانتورینی است. هزینه های زندگی در یونان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بسیار مناسب است. در یونان ورزش دارای ریشه ای قدیمی بوده و ورزشگاه المپیک این کشور که در شهر آتن قرار دارد، معروف ترین ورزشگاه یونان است.  

ویژگی های مهم یونان 

کشور یونان کشوری است که نخستین تمدن پیشرفته اروپا در آن شکل گرفته است. مرکز این کشور شهر آتن می باشد. این کشور دارای فرهنگی غنی است و شهرت آن در دنیا مربوط به هنر به خصوص هنر تئاتر می باشد. از ویژگی های مهمی که این کشور دارد، این است که یونان اولین کشور آغاز کننده بازی های المپیک بوده است. بنابراین یونان مهد بسیاری از رشته های ورزشی از جمله دو و میدانی می باشد. این کشور دارای ویژگی های تاریخی، فرهنگی و طبیعی است که سبب شده تا گردشگران بسیاری از نقاط مختلف جهان برای بازدید از یونان راهی این کشور شوند. واحد رسمی پول این کشور یورو می باشد. زبان رسمی مردم یونان زبان یونانی می باشد و زبان دوم اکثر مردم این کشور زبان انگلیسی است. کشور یونان در منطقه زمانی  GMT + ۲ قرار گرفته است.

دولت یونان

جمهوری این کشور به صورت دموکراسی پارلمانی است که  یک مجلس با ۳۰۰ نفر اعضا دارد و تحت رهبری نخست وزیر می باشد. رئیس دولت یونان رئیس جمهور می باشد و انتخاب او توسط پارلمان  صورت می گیرد. امروزه این کشور یک کشور توسعه یافته شناخته می شود که از اعضای اتحادیه اروپا، عضو ناتو، عضو اتحادیه اقتصادی و پولی اتحادیه اروپا، عضو آژانس فضایی اروپا و منطقه بهره برداری اقتصادی یا  OECD است.

دین مردم یونان

دین اکثر مردم یونان به کلیسای ارتدکس یونان تعلق دارد. ۹۹ درصد از جمعیت این کشور دارای دین کلیسای ارتدکس است. بزرگترین اقلیت مذهبی در این کشور تمرکز مسلمانان یونان در شمال شرقی ترکیه می باشد. تعداد زیادی کاتولیک نیز در این کشور زندگی می کنند. همچنین تعداد اندکی از اقلیت های مذهبی در این کشور را یهودیان تشکیل می دهند.

موقعیت جغرافیایی یونان

کشور یونان به صورت رسمی با نام جمهوری یونان معروف می باشد. این کشور به عنوان جنوبی ترین کشور در سرزمین اصلی اروپا شناخته شده است. یونان دارای مساحتی بالغ بر ۱۳۱۹۴۰ کیلومتر مربع می باشد و تقریبا با کشورهای انگلیس و ایالت نیویورک هم اندازه است. جزایر یونانی که در شرق مدیترانه پراکنده شده اند بیشتر از ۳۰۰۰ جزیره هستند. کشورهای آلبانی، ترکیه، بلغارستان و جمهوری یوگسلاوی هم مرز با کشور یونان هستند. مطابق با آماری که در سال ۲۰۱۱ از کشور یونان گرفته شده است، جمعیت یونان ۱۱۳۰۴۰۰۰ نفر بوده است.

کشور یونان در قسمت جنوب شرقی اروپا و جنوب جزیره بالکان واقع شده است. بخش جنوب و شرق سرزمین اصلی یونان از طریق دریای اژه احاطه شده است. قسمت غربی این کشور نیز به دریای یونان منتهی می شود. یونان در محل اتصال قاره های آسیا، اروپا و آفریقا قرار دارد. این کشور وارث میراث یونان باستان می باشد همچنین میراث دار حدود چهار قرن از سلطه ترکان عثمانی می باشد. حدود ۸۰ درصد از سرزمین یونان کوهستانی می باشد. از مهم ترین رشته کوه های خاک اصلی یونان می توان کوه های پیندوس را نام برد. مختصات جغرافیایی این کشور ۳۹ درجه شمالی و ۲۲ درجه شرقی است. 

آب و هوای یونان

کشور یونان دارای آب و هوای مدیترانه ای می باشد. روزهای تابستان در این کشور گرم و خشک بوده و غالبا بادهایی که در غروب  می وزند اندکی از گرمای هوا کم می کنند. در شمال جزیره ها و مناطق ساحلی معمولا بادهای بیشتری وزیده می شود. در شهر آتن در فصل تابستان و ماه جولای هوا گرم و خفه کننده می شود و درجه هوا گاهی تا ۴۰ درجه سانتی گراد نیز می رسد.

در فصل زمستان در قسمت جنوب این کشور هوا معتدل شده و در مناطق کوهستانی هوا بسیار سرد خواهد بود. معمولا در مناطق کوهستانی بارش برف  زیاد بوده و دمای هوا به زیر صفر درجه می رسد. در ماه های نوامبر تا مارس بارش باران به ویژه در جزایر ایونی رخ می دهد. در ماه های ژوئن تا سپتامبر آب دریا برای شنا کردن گرم و مناسب می شود. بهترین فصل ها برای پیاده روی و دوچرخه سواری در کوهستان های یونان فصل بهار و پاییز می باشد. در فصل بهار گل های وحشی در مناطق روستایی و حومه شهرها در یونان همه جا را رنگی خواهد کرد. در فصل پاییز درختان این کشور رنگ حنایی به خود می گیرند.

معابد کشور یونان

مناطق دیدنی بسیار زیادی در کشور یونان وجود دارد که نگاه هر بیننده ای را به خود خیره می کنند. جاذبه های دیدنی این کشور شامل مکان های تاریخی، مراکز تفریحی و مناطق گردشگری طبیعی هستند. در زیر به معرفی برخی از مکان های دیدنی این کشور می پردازیم:

معبد آکروپولیس واقع در شهر آتن: از معروف ترین دیدنی های یونان که در شهر آتن واقع است و به عنوان نماد ملی برای مردم یونان شناخته شده است، معبد آکروپولیس می باشد. این بنا دارای سه معبد بزرگ است که دارای قدمتی مربوط به قرن پنجم قبل از میلاد هستند. این معبد ها دارای معماری بسیار زیبا و طراحی خیره کننده ای هستند. بقایای تئاترهای روباز مثل تئاتر دیونی سوس از جاذبه های این مکان دیدنی هستند.

موزه آکروپولیس: از دیگر دیدنی های یونان که در نزدیکی معبد آکروپولیس قرار گرفته است، موزه آکروپولیس می باشد. در طراحی این موزه از شیشه و فلز استفاده شده است. این موزه به عنوان بزرگترین موزه در جهان است که ارائه دهنده تمدن یونان می باشد. مجسمه هایی که از معبد آکروپولیس کشف شده اند در این موزه نگهداری می شود.

معبد دلفی: از دیدنی های  یونان که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، معبد دلفی می باشد. این معبد یک مجموعه منحصر به فرد و تاریخی است که در فاصله ۱۸۰ کیلومتری از آتن قرار گرفته است. معبد آپولو در مجموعه تاریخی دلفی واقع شده است و یکی از مکان های مقدس یونان می باشد. این معبد دارای استادیوم و تئاتر است و یکی از بزرگترین دیدنی های یونان می باشد. 

مکان های دیدنی یونان

جزیره سانتورینی: یکی از دیدنی های معروف یونان که در فهرست مکان های پربازدید این کشور قرار دارد، جزیره سانتورینی است. در این جزیره مکان های خاص و بی نظیری وجود دارد که هر ساله افراد زیادی از نقاط مختلف دنیا از آن دیدن می کنند. در این جزیره هتل های مکعبی متعددی وجود دارد. در سواحل شنی این جزیره که دارای منظره ای زیبا و دیدنی است، می توان لذت بسیار برد. به دلیل شمار بالای گردشگران این جزیره برای آن امکاناتی مانند کشتی، قایق و … فراهم شده است.

از دیگر دیدنی های کشور یونان می توان به شهاب سنگ، ونیز کوچک، خرابه های دلفی، غار ملیسیانی، دریاچه پلاستیکا، موزه بناکی، کوه آتش، آکروپلیس لیندو، سواحل کرت، هیدرا، صومعه آخر الزمان، کوه المپ، بندر باستانی، خلیج کورنتس کاخ سسی، غارهای دیرو، شهر کورفو و شهر رودس اشاره کرد.

فرهنگ کشور یونان

از تاثیر گذارترین فرهنگ های زندگی بشر می توان به تمدن یونان اشاره داشت. در سرزمین غرب هنرهای امپراتوری شهر رم باستان تأثیر خود را از هنر یونان گرفته است. در این سرزمین پتانسیل هنر از نیروی بسیار زیادی برخوردار بوده و با گذشت سال ها و قرن ها هنوز اثر هنر در این کشور وجود دارد و هنرمندان یونانی از دارای شهرت بالایی در دنیا هستند. چهار گزینه از عجایب هفتگانه دنیا در یونان وجود دارند که سبب شده تا آثار باستانی این کشور فرهنگ ماندگار و غنی یونان را به دنیا معرفی کند. در میان آثار هنری یونانیان به دو عنصر زیبایی شناختی و انسان گرایی توجه بسیار شده است.

بنابراین آثار هنری این کشور برای بسیاری از هنرمندان سراسر دنیا الهام بخش می باشد. از گذشته تا کنون یونان را سرزمین ادب و هنر معرفی کرده اند. جاه طلبی بعضی از فرمانروایان موجب شده تا بسیاری از آثار هنری در این کشور نابود شود. از آثار هنری یونان که دارای شهرت بسیار است، هنر مجسمه سازی می باشد. چند مجسمه از این آثار باقی مانده که نشان دهنده قدرت سازندگان این مجسمه ها در رعایت تناسبات و تمرکز روی عناصر حقیقت انگاری می باشد. از نمایندگان تمدن کهن یونان در دنیای معاصر می توان به چهار گنجینه از جمله «مجسمه زئوس در المپیا»، «معبد آرتمیس در افسوس»، «کولزئوس رودز» و «فانوس دریایی الکساندر» اشاره کرد.

کشور یونان

هزینه های زندگی در یونان

یونان از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشد. هزینه های زندگی در این کشور معمولا از سایر کشورهای اروپایی کمتر است. میزان اختلاف هزینه های زندگی در یونان نسبت به سایر کشورهای اروپایی ۳۰ درصد می باشد. همچنین میزان هزینه های تامین اجتماعی و بیمه برای هر فردی در یونان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی کمتر است. پس می توان گفت که مهاجرانی که در یونان زندگی می کنند میزان حقوق دریافتی متعادلی دارند و زندگی راحتی خواهند داشت. مواد غذایی در این کشور دارای قیمت ارزانی هستند. در جزیره رودس هزینه زندگی بسیار پایین بوده و هیچ گونه وارداتی به این جزیره صورت نمی گیرد. لازم به ذکر است بحران هایی که اقتصاد اروپا داشته است روی یونان نیز تاثیر گذاشته است.

زندگی در یونان

یونان یکی از کشورهای پرطرفدار در سراسر دنیا برای زندگی می باشد. این کشور پر جنب و جوش و پر نشاط بوده و به دلیل برخورداری از آب و هوای سالم، معماری های زیبا و منحصر به فرد، تاریخ دقیق و دیگر شرایط مناسب برای زندگی از شهرت زیادی در جهان بهره مند است. در سال ۱۹۸۱ این کشور به اتحادیه اروپا پیوست و از آن تاریخ به بعد یونان کشوری رو به رشد و پر قدرت بوده است.

این کشور بسیار امن بوده و جرم و جنایت های انجام شده در آن بسیار کم می باشد. استاندارد هلی زندگی در  یونان در سطح بالایی قرار دارد. به ویژه برای افرادی که استخدام شده یا کارمند باشند. مردم یونان در سراسر دنیا به داشتن رفتاری دوستانه و خونگرم بودن معروف می باشند. بخش مهمی از زندگی مردم این کشور به کلیسای ارتدکس مربوط می باشد به طوری که دین ۹۹ درصد از مردم این کشور کلیسای ارتدکس است.

ورزش کشور یونان

در  یونان ورزش دارای ریشه قدیمی می باشد. ورزشگاه المپیک آتن یکی از بزرگترین و معروف ترین ورزشگاه در دنیا است، که در شهر آتن واقع شده است. در سال ۱۹۷۹ میلادی ساخت این ورزشگاه آغاز شده و پایان ساخت آن در سال ۱۹۸۲ اتفاق افتاده است. ظرفیت این ورزشگاه ۶۹۶۱۸ نفر می باشد. در سال ۲۰۰۴ این ورزشگاه میزبان بازی های المپیک تابستانی بوده است.

همچنین این ورزشگاه میزبان فینال جام در جام اروپا و سه فینال لیگ قهرمانان اروپا بوده است. این ورزشگاه محل بازی های خانگی تیم های معروف آتن است. مردم سراسر دنیا یونان را به عنوان زادگاه بازی های المپیک می شناسند. از مهمترین اتفاقات ورزشی برای یونان می توان  قهرمانی تیم ملی این کشور در جام ملت های اروپا در سال ۲۰۰۴ را نام برد. یونان مهد ورزش های بسیاری از جمله دو و میدانی است.

پایتخت کشور یونان

پایتخت یونان شهر آتن می باشد. این شهر دارای جمعیتی بالغ بر ۳۰۷۴۱۶۰ نفر است و پرجمعیت ترین شهر در یونان محسوب می شود. آتن بزرگترین شهر بندر یونان می باشد. در شهر آتن زندگی روستایی از نفوذ قدرتمندی برخوردار است. مردم این شهر اهمیت زیادی برای احساسات و روابط اجتماعی قائل هستند. این شهر به شهر اساطیر معروف است و آثار تاریخی متعدد در آن آتن را به یکی از شهرهای زیبای جهان تبدیل کرده است. شهر آتن دارای مساحتی حدود ۲۹۲۹ کیلومتر مربع می باشد. نام این شهر از بانوی جنگ و خرد آتنا گرفته شده است.

آتن را مهد پرورش تاریخ در دنیا می دانند. شهر آتن حدود ۳ هزار سال پیش از میلاد محلی برای سکونت بوده است. شهر آتن دارای آب و هوایی نیمه مرطوب می باشد و در تابستان تقریبا هوایی گرم دارد. آتن تقریبا یک درصد از مساحت کلی یونان را تشکیل داده است. این شهر دارای بیشترین سالن تئاتر در دنیا می باشد. زبان رسمی مردم این شهر یونانی است. این شهر سومین تولید کننده بزرگ زیتون در جهان است.

فرودگاه های یونان

یونان دارای فرودگاه های بسیار زیادی است. از بزرگترین و معروف ترین فرودگاه های این کشور فرودگاه بین المللی آتن می باشد. این فرودگاه به عنوان پر ترددترین فرودگاه در یونان می باشد این فرودگاه در سال ۲۰۱۶ در رتبه ۲۸ فرودگاه پر تردد اروپا قرار گرفته است.  فرودگاه بین المللی آتن دارای دو پایانه است که شامل پایانه اصلی و پایانه ماهواره هستند. این دو پایانه به وسیله راهروهای زیرزمینی به یکدیگر متصل شده اند. این فرودگاه از نوع همگانی (مسافری) است. با خرید بلیط هواپیما چارتر، مسافران میتوانند در هزینه های سفر نیز صرفه جویی کنند .

 

نظرات کاربران