ویزای شینگن

توجه: آژانس مسافرتی دلتابان، فقط ارائه دهنده خدمات دریافت ویزای شنگن است. توضیحات دیگر، صرفا جهت اطلاعات عمومی است.

  • نوع ویزا: توریستی

ویزا شینگن به عنوان یکی از پرطرفدارترین انواع ویزاهای جهانی است که با در دست داشتن آن می‌توانید به سهولت از مرز اغلب کشورهای اروپایی بگذرید. شینگن با عنوان بزرگترین منطقه بدون نیاز به پاسپورت در جهان شناخته می‌شود و قرارداد آن در سال 1985 در کشور لوکزامبورگ به ثبت رسیده است. بسیاری به دنبال راه‌هایی برای اخذ ویزای شینگن هستند و در این رابطه باید بدانید که حتما باید شرایط و مدارک مورد نیاز برای دریافت این ویزا را به صورت کامل ارائه نموده و درخواست خود را به ثبت برسانید. روش‌های متعددی برای اخذ ویزای شینگن وجود دارد که هر یک از این روش‌ها ویژگی‌های متفاوتی با یکدیگر دارند و هر فردی با توجه به شرایط فردی خود امکان ثبت درخواست ویزا شینگن را خواهد داشت. اخذ ویزای شینگن پروسه‌ای خاص دارد که فرد متقاضی باید کلیه این مراحل را با موفقیت پشت سر بگذارد. کمک گرفتن از یک وکیل مهاجرتی برای اخذ ویزای شینگن کمک بسزایی به شما خواهد کرد. در ادامه توضیحات کامل‌تری از این قبیل ارائه نموده‌ایم:

ویزای شینگن

شینگن منطقه‌ای تشکیل شده از 22 کشور عضو اتحادیه اروپا و 4 کشور عضو انجمن تجارت آزاد اروپا است. این منطقه محدوده‌ای حدود 4.300.000 کیلومتر مربع را در بر گرفته و حدود 420 میلیون نفر در محدوده شینگن قرار دارند. کلیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا به صورت واحد عمل می‌کنند و تبعه کلیه این کشورها بدون محدودیت خاصی امکان سفر به سایر کشورهای عضو این اتحادیه را خواهند داشت. شینگن نام دهکده‌ای واقع در کشور لوکزامبورگ است و این منطقه نام خود را از این دهکده گرفته است. محدوده شینگن به صورت سالانه، تنها 1.25 میلیارد بازدید کننده تنها از محدوده اروپا دارد و اغلب کشورهای عضو این اتحادیه از جمله گردشگری‌ترین‌های جهان به شمار می‌روند. توجه داشته باشید که دارنده ویزای شینگن تنها به مدت محدودی امکان اقامت در یک کشور دیگر عضو این اتحادیه را خواهد داشت.

کشورهای عضو شینگن

قبل از هرچیزی باید بدانید که چه کشورهایی در محدوده شینگن قرار گرفته‌اند و با اخذ ویزای شینگن به کدامیک از کشورهای جهان بدون محدودیت اجازه‌تردد خواهید داشت. همانطور که گفته شد 26 کشور در محدوده شینگن قرار گرفته‌اند که در ادامه به تمامی‌آنها اشاره کرده‌ایم:

اتریش، جمهوری چک، بلژیک، دانمارک، فنلاند، استونی، فرانسه، یونان، آلمان، مجارستان، ایتالیا، ایسلند، لتونی، لیتوانی، مالت، لوکزامبورگ، هلند، لهستان، نروژ، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی، اسپانیا، سوئیس، سوئد، لیختن اشتاین

انواع ویزای شینگن

ویزای شینگن به انواع اقسام مختلف دسته بندی می‌شود که با توجه به نوع اقامت و مدت زمان اقامت خود می‌توانید نسبت به دریافت بهترین مورد اقدام کنید. توجه داشته باشید که نوع ویزای شینگن درخواستی شما، مدت زمان اقامت در این کشورها را تعیین می‌کند و طبیعی است که برای اخذ ویزای شینگن به مدت بیشتر، باید پوسه دشوارتری را طی کنید. توجه داشته باشید که برخی از انواع ویزای شینگن اجازه‌تردد به تمامی‌کشورهای عضو اتحادیه شینگن را به شما می‌دهد اما با اخذ برخی از انواع ویزای شینگن تنها می‌توانید به یک یا چند کشور‌تردد کنید. در حالت کلی ویزای شینگن به 3 نوع زیر دسته بندی می‌شود:

–         ویزای اتحادیه شنگن

–         ویزای ملی

–         ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای

در ادامه به بررسی هریک از انواع ویزای شینگن پرداخته‌ایم:

ویزای اتحادیه شینگن

ویزای اتحادیه شینگن با نام ویزای گردشگری اروپا نیز شناخته می‌شود. فردی که این ویزا را در دست داشته باشد امکان اقامت حداکثر 90 روزه در هر 6 ماه را خواهد داشت. با توجه به نوع درخواست فرد متقاضی 3 نوع ویزا برای اتحادیه شینگن در نظر گرفته شده که این ویزا‌ها از قرار زیر خواهند بود:

–         ویزای شینگن نوع A

ویزای نوع A را می‌توان نوعی ویزای‌ترانزیت فرودگاهی دانست که فرد با در دست داشتن آن تنها اجازه تعویض پرواز در فرودگاه‌های این حوزه را خواهد داشت. توجه داشته باشید که فرد اجازه خروج از فرودگاه را نخواهد داشت. در صورتی که مجبور به فرود در بیش از 1 فرودگاه شینگن باشید مجاز به دریافت این ویزا نخواهید بود و باید ویزای نوع C را برای سفر خود دریافت کرده باشید.

–         ویزای شینگن نوع B

ویزای شینگن نوع B به فرد اجازه می‌دهد تا به مدت حداکثر 5 روز با استفاده از قطار یا خودرو از خاک چند کشور محدوده شینگن عبور کرده و به یکی از کشورهای خارج از این محدوده سفر کند.

–         ویزای شینگن نوع C

ویزای شینگن به منزله اقامت کوتاه مدت در کشورهای اتحادیه شینگن صادر می‌شود و به نوعی ویزای گردشگری به شمار می‌رود. توجه داشته باشید که این نوع ویزا نیز به مدت محدود صادر شده و فرد باید تا قبل از اتمام مدت زمان ویزای خود خاک کشورهای شینگن را‌ترک کند. این ویزا خود به 3 دسته زیر تقسیم می‌شود:

1.     ویزای سینگل یا یک بار ورود: این نوع ویزا همانطور که از نام آن پیداست تنها اجازه یک بار ورود به خاک کشورهای عضو اتحادیه اروپا را می‌دهد و البته فرد امکان‌تردد در کلیه کشورهای این حوزه را خواهد داشت. اما چنانچه به هر دلیلی قبل از به اتمام رسیدن مدت ویزای خود از حوزه شینگن خارج شوید امکان بازگشت نخواهید داشت.

2.     ویزای دوبار ورود شینگن: ویزای دوبار ورود امکان وارد شدن به مرز حوزه شینگن را برای 2 بار در بازه 180 روزه خواهد داد. لازم به ذکر است که محدودیت‌ها و شرایط منحصر به فردی برای این نوع ویزا وضع شده است.

3.     ویزای مولتی شینگن: ویزای مولتی شینگن اجازه‌تردد بدون محدودیت در تعداد را به فرد متقاضی می‌دهد و تنها محدودیت آن مربوط به بازه زمانی آن می‌شود چرا که حداکثر مدت اقامت با این ویزا 90 روز به ازای هر 6 ماه از یک سال خواهد بود.

ویزای اعتبار محدود منطقه شینگن

این ویزا همانطور که از نام آن پیداست اجازه اقامت به صورت موقت را به فرد متقاضی می‌دهد. این ویزا در شرایط اضطراری و خاص و در صورت داشتن شرایط خاص برای فرد صادر خواهد شد. توجه داشته باشید که فرد پس از اخذ این ویزا اجازه‌تردد تنها به کشوری که از آن ویزا دریافت کرده و یا برخی کشورهای دیگر که در هنگام اخذ ویزا مشخص کرده است‌تردد نماید و اجازه‌تردد به سایر کشورهای این محدوده را نخواهد داشت.

ویزای ملی یا ویزای نوع D

ویزای نوع D شینگن برای افرادی صادر می‌شود که به منظور کار، تحصیل و یا اقامت دائم به یکی از کشورهای این منطقه سفر می‌کنند. به عبارتی این ویزا برای افرادی صادر خواهد شد که درخواست اقامت دائم و یا طولانی مدت شینگن را دارند. توجه داشته باشید که پس از گذشت مدت زمان اقامت، فرد باید به کشور خود بازگردد. این ویزا نیز به دو نوع سینگل و مولتی تقسیم می‌شود که در ادامه به بررسی هریک از این روش‌ها پرداخته‌ایم:

–         ویزای سینگل نوع D:

این ویزا معمولا در صورتی صادر می‌شود که فرد قصد بهره مندی از خدمات درمانی یکی از کشورهای این اتحادیه را دارد. با اخذ ویزای سینگل نوع D شینگن، فرد اجازه اقامت برای دوره‌ای خاص و محدود را خواهد داشت و پس از گذشت مدت زمان ویزا باید به کشور مبدا خود بازگردد.

–         ویزای مولتی نوع D:

ویزای شینگن مولتی نوع D امکان‌تردد آزادانه به هر یک از کشورهای اتحادیه اروپا را خواهد داد و افراد زیر واحد شرایط اخذ آن خواهند بود:

1.     افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های بین‌المللی یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دارند با اخذ این ویزا امکان تحصیل در این کشور را خواهند داشت. این ویزا به صورت یکساله صادر شده و قابل تمدید است.

2.     افرادی که به منظور تحقیق در پروژه‌های تحقیقاتی قصد سفر به یکی از کشورهای عضو اتحادیه شینگن را دارند.

3.     افراد متخصصی که به منظور به اشتراک گذاشتن دانسته‌های خود به کشوری از محدوده شینگن سفر می‌کنند.

4.     انجام فعالیت‌های علمی‌آموزشی و یا پروژه خاص در یکی از مراکز تحقیقاتی یا موسسات معتبر کشورهای عضو اتحادیه شینگن که در صورت مناسب بودن شرایط سوابق علمی‌فرد اعطا خواهد شد.

5.     برخی موارد خاص که معمولا دلایل پزشکی دارند.

شرایط اخذ ویزای شینگن

شرایط اخذ ویزای شینگن

هر یک از کشورها شرایط و قوانین خاصی برای صدور ویزا دارند و سفارت هر کشوری را که برای اخذ ویزای شینگن انتخاب کرده باشید باید مراحل دریافت ویزا را نیز از همان سفارت دنبال کنید. توجه داشته باشید که هر فردی امکان اخذ ویزای شینگن را دارد اما برای مثال: فرد مجرد زیر 30 سال را در نظر بگیرید که تاکنون هیچ سفر خارجی را تجربه نکرده و پشتوانه مالی مناسبی نیز ندارد، شانس کمتری برای ویزا شدن خواهد داشت. توجه داشته باشید که فرد با به اثبات رساندن موارد زیر واجد شرایط اخذ ویزا شینگن خواهد بود:

–         سوابق شما قابل استناد و دقیق باشند.

–         باید دلیل سفر‌های مکرر و منظم خود را توجیه نمایید.

–         از تمکن مالی مناسبی برخوردار باشید.

–         باید این اطمینان را بدهید که پس از اتمام مدت زمان ویزا خاک کشور را‌ترک خواهید کرد.

مراحل درخواست ویزای شینگن

مهمترین موردی که در اخذ ویزای شینگن باید مد نظر قرار دهید وقت سفارت است. به این معنی که پیش از هرگونه اقدامی‌باید نسبت به اخذ وقت سفارت اقدام نموده و سپس مدارک خود را آماده کنید. مراحل درخواست ویزای شینگن از قرار زیر خواهد بود:

–         بررسی کلیه مدارک و فرم‌های ارائه شده توسط کارشناسان بخش ویزا سفارت و سپس تایید آنها

–         تکمیل فرم‌های مربوطه

–         عقد قرارداد با یکی از مراکز ارائه خدمات ویزا

–         درخواست وقت سفارت توسط فرد متقاضی یا کارشناس اجرایی وی

–         بررسی اجمالی مدارک به صورت‌ترجمه شده و برطرف کردن کلبه نواقصات

–         ارسال کردن مدارک فرد متقاضی به سفارت

–         انگشت نگاری فرد متقاضی

مدت زمان درخواست ویزای شینگن

طبق اطلاعات کمیسیون اروپایی، فرد متقاضی باید درخواست خود را 15 روز قبل از شروع سفر ارسال کند. اما به دلیل اینکه ممکن است نواقصاتی در پرونده شما وجود داشته باشد توصیه می‌کنیم که بین 30 الی 60 روز قبل از سفر نسبت به دریافت ویزای شینگن اقدام کنید. فرد متقاضی مجاز است که حداکثر 6 ماه قبل از زمان سفر، درخواست اخذ ویزا را به ثبت برساند.

مدارک مورد نیاز برای ویزای شینگن

ارائه کلیه مدارک به سفارت کشور مورد نظر الزامی‌است و باید در ارائه مدارک نهایت دقت را داشته باشید چرا که این مدارک شماست که قبل از مصاحبه معرف شما هستند. مدارک شما سرنوشت تایید و یا ریجکت شدن ویزا را تعیین خواهد کرد که این مدارک از قرار زیر خواهند بود:

–         ارائه فرم‌های تکمیل شده برای هر فرد

–         ارائه دو عکس مناسب بیومتریک برای پاسپورت

–         کارت ملی و شناسنامه

–         پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار و 2 صفحه خالی

–         مدارک شغلی و سوابق بیمه

–         مدارک تمکن مالی

–         مدرک ملکی از جمله اجاره نامه یا سند خانه آپارتمان

–         در صورت متاهل بودن ارائه مدارک ازدواج

–         ارائه برنامه سفر با ذکر تمامی‌جزئیات

–         بلیط رفت و برگشت هواپیما

–         ارائه واچر هتل

–         بیمه مسافرتی بین‌المللی

–         داشتن 60 الی 120 یورو برای پرداخت هزینه‌های جانی ویزا

–         گواهی تولد

–         رضایت نامه والدین در صورت سفر جداگانه

–         داشتن دعوتنامه از طرف یکی از شرکت‌های معتبر در حوزه شینگن

تمامی‌مدارک باید توسط دارالترجمه‌های رسمی‌به زبان کشور هدف شما‌ترجمه شده و در زمان انگشت نگاری به سفارت ارائه شوند. ارائه پاسپورت‌های قبلی نیز الزامی‌است و حداقل پوشش بیمه برای فرد 30 هزار یورو است.

هزینه درخواست ویزای شینگن

هزینه دریافت ویزای شینگن به نوع ویزای درخواستی شما بستگی خواهد داشت و برای انواع ویزای کوتاه مدت و‌ترانزیت میزان هزینه‌های مشخصی در نظر گرفته شده است که این هزینه‌ها از قرار زیر خواهند بود:

–         کودکان زیر 5 سال: رایگان

–         کودکان 6 تا 12 ساله: 40 یورو

–         افراد بالای 13 سال: 80 یورو

ویزای طولانی مدت شینگن میزان هزینه بالاتری خواهد داشت و برای اطلاع از میزان هزینه دقیق آن می‌توانید با کنسولگری در ارتباط باشید. برخی افراد خاص نیز از پرداخت هزینه معاف هستند. توجه داشته باشید که علاوه بر این هزینه‌ها باید هزینه‌های بیشتری را برای امور جانبی در نظر بگیرید.

مدت اعتبار ویزای شینگن

مدت زمان اعتبار ویزای شینگن 6 ماه و حداکثر مدت زمان اقامت در کشورهای شینگن 3 ماه است. البته افرادی که برای بار نخست به منطقه شینگن سفر می‌کنند تنها اجازه اقامت 15 روزه در یکی از کشورهای این حوزه را خواهند داشت و قبل از اتمام این مدت زمان باید به خاک کشور خود بازگردند.

مدت زمان بررسی ویزای شینگن

مدت زمان اخذ ویزای شینگن به دو مرحله دسته بندی می‌شود. مرحله اول مربوط به مدت زمانی است که برای بررسی مدارک مورد نیاز است و مرحله دوم مربوط به پروسه سفارت می‌شود.

–         مدت زمان بررسی مدارک فرد متقاضی به طور میانگین حدود 2 هفته به طول می‌انجامد و در این مدت فرد کلیه نواقصات پرونده را تکمیل خواهد کرد.

–         مدت زمان بررسی و تایید ویزای شینگن در سفارت نیز حدود 3 هفته به طول خواهد انجامید.

پس فرد متقاضی می تواند از 2 ماه پیش به فکر ثبت درخواست ویزای شینگن باشد اما چنانچه قصد اقامت 3 ماهه کامل را در یکی از کشورهای شینگن دارید باید به سرعت کلیه امورات وفت سفارت و ارائه مدارک را به انجام رسانید.

ریجکت شدن ویزای شینگن

توجه داشته باشید که امکان ریجکت شدن درخواست شما به دلایل مختلف وجود دارد. البته دلیل ریجکتی پرونده نیز به شما اعلام خواهد شد. اما باید توجه داشته باشید که در صورت ریجکت شدن پرونده، امکان ثبت درخواست مجدد تا 6 ماه نخواهید داشت. پس توصیه می‌کنیم که حتما کلیه مدارک خود را ارائه نمایید تا شانس تایید ویزای درخواستی را افزایش دهید.