بلیط هواپیما

تنها مجری تورهای لوکس

تضمین بهترین کیفیتاجرای تورهای متنوع

لوکس ترین آژانسگردشگری در ایران

برند برتر گردشگریدر سه سال متوالی

بلیط هواپیما

انتخاب زمان مناسب برای خرید بلیط هواپیما از جمله مهمترین موارد خواهد بود. بلیط های هواپیما از چندین ماه قبل برای فروش حاضر خواهند بود و می توانید برای زمان مورد نظر خود اقدام به خرید آن ها کنید. در صورتی که از موعد سفر خود اطمینان دارید بهتر است که بلیط هواپیما را نیز انتخاب و رزرو نمایید چرا که در این صورت بلیط ها هم میزان قیمت مناسب تری داشته و هم ظرفیت صندلی ها خالی خواهد بود. اما در صورتی که می خواهید بلیط پروازهای فوری را رزرو کنید، باید هرچه سریعتر به دنبال ایرلاین هایی باشید که در زمان مورد نظرتان پرواز می کنند. معمولا مواقعی که تقاضا برای خرید یک بلیط زیاد است، رزرو کردن اهمیت بیشتری خواهد داشت.

نمایی از داخل هواپیما

قیمت بلیط هواپیما

قیمت به یکی از مهمترین دغدغه های مردم برای خرید بلیط هواپیما تبدیل شده است چرا که عوامل متعددی بر میزان قیمت بلیط هواپیما تاثیر خواهد گذاشت. با شناخت این عوامل تاثیرگذار بر قیمت بلیط هواپیما خواهید توانست میزان قیمت را نیز به حداقل برسانید. زمانی که برای سفر انتخاب کرده اید از جمله این عوامل خواهد بود چرا که در مواقع پر درخواست میزان قیمت نیز افزایش پیدا خواهد کرد و برعکس. ایرلاین ها نیز بر میزان قیمت بلیط هواپیما تاثیر مستقیم خواهند داشت و هریک متناسب با امکاناتی که ارائه می کنند قیمت متفاوتی نیز خواهند داشت. اما کلاس های پروازی اصلی ترین نقش را در تعیین میزان قیمت بلیط هواپیما ایفا خواهند کرد. ۳ کلاس: فرست کلاس، تجاری یا بیزینس و اکونومی معروف ترین کلاس های پروازی هستند که هریک قیمت متفاوتی برای بلیط دارند.

رزرو بلیط ارزان هواپیما

برای اینکه بتوانید قیمت بلیط هواپیما را به حداقل برسانید راه های مختلفی پیش رو خواهید داشت. یکی از این راه ها انتخاب بلیط های ارزان است. بلیط های ارزان به بلیط های اکونومی گفته می شود که میزان خدمات پروازی کمتری نیز خواهند داشت. اما با انتخاب زمان مناسب برای خرید بلیط هواپیما میتوانید هم بلیط مناسب را برای پرواز انتخاب کرده و هم هزینه پایین تری برای آن پرداخت کنید. برخی افراد برای خرید بلیط هواپیما می توانند تخفیف دریافت کنند که از جمله آنها می توان به خانواده شهدا و کسانی که دارای کارت بنیاد شهید هستند اشاره کرد. گاهی اوقات نیز برخی از شرکت های هواپیمایی اقدام به ارائه بلیط هواپیما با تخفیف می کنند که در این مواقع می توانید بهترین بلیط ها را با قیمت های ارزان خریداری کنید.

آشنایی با کلاس های پروازی

کلاس های پروازی هواپیما نقش اساسی در راحت بودن شما در طول مسافرت خواهند داشت. دلیل تفکیک کلاس های پروازی تمایز خدمات و امکانات ارائه شده در آنهاست. اکونومی کمترین و فرست کلاس بیشترین میزان خدمات را به مسافران ارائه می کنند. فرست کلاس به دلیل اینکه قیمت بالایی دارد در کمتر پروازی ارائه می شود و در ایران تنها برای پرواز های خاص امکان رزرو آن وجود خواهد داشت. کلاس هواپیما بیزینس یا تجاری انتخاب مناسب برای افرادی است که می خواهند سفری دلچسب بدون مشکل داشته باشند. صندلی های کلاس تجاری فاصله مطلوبی با یکدیگر داشته و هر یک از صندلی ها امکانات اختصاصی خود را خواهند داشت. نوع سرو غذا و همچنین خدمات نوشیدنی و میان وعده نیز در کلاس تجاری متفاوت خواهد بود. اما کلاس پروازی اکونومی محبوب ترین مورد برای ایرانیان است چرا که قیمت بسیار ارزان تری خواهد داشت. در این کلاس پروازی صندلی ها کنار یکدیگر قرار گرفته و میزان خدمات و امکانات متوسطی در اختیار مسافران قرار داده می شود. البته هر یک از ایرلاین های پروازی ممکن است خدمات متفاوتی برای کلاس های پروازی خود تعیین کرده باشند.

انواع بلیط هواپیما

بلیط های هواپیما از جنبه های متعددی به انواع مختلف دسته بندی می شوند که یکی از این دلایل را در بخش قبل یعنی کلاس های پروازی مورد بررسی قرار دادیم. اما در حالت کلی بلیط های هواپیما به دو نوع دسته بندی می شوند که نوع اول بلیط های سیستمی یا همان بلیط های معمولی هواپیما است و نوع دوم آن بلیط های چارتر است که ویژگی های منحصر به فرد خود را خواهد داشت. در ادامه به بررسی دقیق تر هریک از این بلیط ها می پردازیم:

نمایی از هواپیما در حال پرواز

بلیط هواپیما سیستمی

بلیط هواپیما سیستمی به همان بلیط های معمولی هواپیما گفته می شود. این بلیط ها بیشترین میزان فروش را خواهند داشت و به عنوان بهترین انتخاب برای پرواز شناخته می شود. چنانچه بلیط هواپیما سیستمی را در دست داشته باشید می توانید به صورت قطعی از پرواز خود اطمینان داشته باشید. امکان کنسلی و عودت دادن بلیط سیستمی نیز وجود خواهد داشت. قیمت بلیط هواپیما سیستمی ثابت خواهد بود و تحت هیچ شرایطی امکان تغییر در قیمت آن وجود ندارد. قیمت بلیط های سیستمی در ابتدای سال توسط ایرلاین ها منتشر شده و در طول سال نیز طبق آن قیمت خواهد بود. بسیاری بر این باورند که بلیط هواپیما سیستمی قیمت گرانی دارد اما باید بدانید که این بلیط های سیستمی است که برای سنین مختلف میزان قیمت های متفاوتی دارد و در صورت خرید آن برای کودکان تخفیف دریافت خواهید کرد.

بلیط هواپیما چارتر

بلیط هواپیما چارتر تفاوت هایی اساسی با بلیط سیستمی دارد و اصلی ترین دلیل تفاوت در آنها زمان رزرو و میزان قیمت است. بلیط چارتر به نوعی از بلیط های هواپیما گفته می شود که توسط شرکت های چارتر کننده به صورت عمده خریداری شده و تک تک به فروش می رسند. این شرکت ها از ایرلاین های پروازی تخفیف دریافت می کنند اما بلیط های چارتر را با قیمتی گران تر عرضه خواهند کرد تا بتوانند از این طریق سود کرده باشند اما در مواقعی که میزان درخواست برای خرید بلیط هواپیما کم باشد مجبور به کاهش میزان قیمت خواهند شد و این کاهش قیمت حتی می تواند به ۶۰ درصد نیز برسد. اما باید توجه داشته باشید که این شرایط همیشگی نیست و در مواقع خاصی اتفاق خواهد افتاد. قیمت بلیط هواپیما چارتر نوسانات بسیاری خواهد داشت و به همین دلیل باید زمان مناسب برای خرید آن را پیدا کنید.

نکات دانستنی بلیط هواپیما چارتر

در صورتی که تمایل به خرید بلیط چارتر داشته باشید بهتر است با مواردی آشنا شوید. در مواقع شلوغ و پرتردد بهتر است به دنبال خرید بلیط چارتر نباشید چرا که در این مواقع میزان قیمت این بلیط الزاما ارزان نخواهد بود و ممکن است حتی بیش از بلیط های سیستمی باشد. بلیط های چارتر ظرفیت کمی خواهند داشت و به همین دلیل در زمان خرید حتما به ظرفیت آن نیز توجه داشته باشید. در مواقعی رزرو بلیط سیستمی به صرفه تر از چارتر است چرا که این بلیط ها قیمت یکسانی برای کودکان و بزرگسالان دارند و در مواقعی که در کنار خود کودک داشته باشید بهتر است قیمت ها را به سیستمی و چارتر محاسبه و با یکدیگر مقایسه کنید. حتما در مواقعی دست به خرید بلیط هواپیما چارتر بزنید که از سفر خود اطمینان دارید چرا که تنها درصد کمی از این بلیط ها امکان کنسلی خواهند داشت و در صورت کنسلی نیز درصد قابل توجهی از مبلغ آن کسر خواهد شد.

بلیط چارتر یا سیستمی؟

بسیاری بر این باورند که بلیط های چارتر به بلیط های ارزان با امکانات پایین گفته می شود اما باید بدانید که پروازهای چارتر هیچگونه تفاوتی با سیستمی نخواهند داشت و چه بسا ممکن است مسافران بلیط سیستمی در کنار چارتر سوار شده باشند. به عبارتی دیگر می توان گفت که هردو این بلیط ها برای یک پرواز و ایرلاین ارائه می شود. اما بلیط های چارتر از جنبه های دیگری با سیستمی متفاوت است که در بخش های قبل به آن اشاره کردیم. بلیط های چارتر در مواقعی که موعد سفر برایتان چندان مهم نباشد انتخاب مناسب تری خواهند بود چرا که از این طریق می توانید در میزان هزینه های سفر صرفه جویی کنید.

تصویری از داخل هواپیما

نحوه رزرو بلیط از دلتابان

برای خرید بلیط هواپیما روش های مختلفی پیش رو خواهید داشت و این روش ها به دو نوع حضوری و غیر حضوری دسته بندی می شوند که امروزه با پیشرفت تکنولوژی و آسان تر شدن کارها رزرو اینترنتی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. دلتابان یکی از شرکت های معتبر در زمینه ارائه انواع پروازها و خدمات مسافرتی است که توانسته رضایت بسیاری را نسبت به خود جلب نماید. برای رزرو بلیط هواپیما از دلتابان کار ساده ای پیش رو خواهید داشت. پس از مراجعه به بخش بلیط ها ابتدا باید زمان رفت و برگشت و همچنین مقصد و مبدا مسافرتی خود را مشخص کنید. سپس سیستم هوشمند دلتابان به صورت خودکار و سریع اقدام به جستجو تمامی بلیط ها خواهد کرد و میتوانید بهترین بلیط را برای سفر خود انتخاب نمایید. این شرکت با در نظر گرفتن فیلترهای مختلف که در سمت راست صفحه قرار دارد این امکان را به شما داده است که جستجو کاملا اختصاصی داشته و در زمان کوتاه تری به بلیط مورد نظر خود دست یابید.

ایرلاین های پروازی

ایرلاین های پروازی به انواع مختلفی دسته بندی می شوند و هریک از آنها ممکن است میزان خدمات متفاوتی نسبت به یکدیگر داشته باشند‌. در کشور ایران بیش از ۲۱ ایرلاین فعالیت می کنند که هریک به نقاط مختلف ایران و جهان پرواز ارائه کرده اند. برای انتخاب ایرلاین هواپیمایی ابتدا بهتر است اطلاعاتی در رابطه با بهترین ها داشته باشید. ایران ایر به عنوان مشهورترین و اولین شرکت هواپیمایی ایران شناخته می شود که در زمینه های مختلف فعالیت کرده و خدمات مناسبی به مسافران ارائه می کند‌ ماهان ایرلاینی خصوصی است که فعالیت خود را به بهترین شکل آغاز کرده و توانست در مدت زمان کوتاهی به محبوبیت برسد. ایرلاین های ایرانی امروزه پیشرفت چشمگیری داشته اند و نام شرکت های بسیاری را می توان در این زمره جای داد اما ایرلاین های خارجی بسیاری نیز در ایران فعال هستند که امکان رزرو بلیط آنها نیز برای پرواز های خارجی وجود خواهد داشت. دلتابان امکان رزرو بلیط برای تمامی ایرلاین های معتبر جهان را به شما خواهد داد.

شرایط کنسلی پرواز

گاهی اوقات به دلیل مشغله های کاری و یا مشکلی غیر منتظره ممکن است مجبور شویم از سفر خود چشم ببندیم و مجبور به کنسل کردن بلیط شویم. کنسل کردن بلیط هواپیما پروسه خاص خود را دارد و در صورتی که بلیط هواپیما خود را از دلتابان خریداری کرده باشید به راحتی می توانید با کارشناسان شرکت ارتباط برقرار کرده و با کسر جریمه بلیط خود را استرداد نمایید. اما توجه داشته باشید که کنسل کردن بلیط ها شرایط خاص خود را خواهند داشت. بلیط های چارتر اغلب امکان کنسلی و استرداد نخواهند داشت و در صورتی که این امکان برای بلیط وجود داشته باشد مبلغ بیشتری از بهای بلیط کسر خواهد شد. اما برای بلیط های سیستمی که به موعد سفر طبق مقررات هر یک از ایرلاین ها روزهایی باقی مانده باشد می توانید آنها را کنسل کنید.

کنسلی بلیط هواپیما در دوران کرونا

کرونا بیماری غیر منتظره ای است که ترس در وجود همگان انداخته و برای مبارزه با آن حتما باید موارد مختلفی را رعایت کنیم که از جمله مهمترین آنها پرهیز از سفر است. اما برخی مردم از سال قبل اقدام به رزرو بلیط هواپیما برای سفر خود کرده اند.بسیاری این سوال را دارند که بلیط های از قبل رزرو شده برای ایام کرونا چگونه کنسل می شوند؟ در پاسخ باید گفت که هر یک از شرکت های هواپیمایی شرایط مختلفی با یکدیگر دارند اما در اغلب آنها میتوانید بلیط هواپیما خود را بدون نیاز به کسر جریمه کنسل نمائید.

سوالات متداول

 • حداکثر میزان بار مجاز قابل حمل در هواپیما چقدر است و در صورت به همراه داشتن اضافه بار چقدر جریمه باید پرداخت کنیم؟

  یکی از دغدغه‌های اساسی مسافران در سفرهای هوایی، میزان به همراه داشتن بار است. باید بدانید که این میزان معمولا در ایرلاین‌های گوناگون، متفاوت است ولی عموما در اکثر ایرلاین‌ها همراه داشتن بار تا وزن 30 کیلوگرم مجاز بوده و در صورت مشاهده‌ی اضافه بار، به همان میزان ایرلاین می‌تواند شما را جریمه کند. همچنین جریمه اضافه بار بستگی به ایرلاین و قوانین آن دارد.

 • قیمت بلیط هواپیما برای نوزادان و کودکان چقدر است؟

  عموما قیمت بلیط‌های هواپیمایی برای کودکان زیر 12 سال، 50 تا 75 درصد قیمت بلیط بزرگسالان است. اما برای نوزادان کمتر از 2 سال، قیمت بلیط تنها 10 درصد از نرخ بلیط بزرگسالان را شامل می‌شود، که البته نوع کلاس پروازی نیز در این موضوع دخیل است.

 • در چه صورتی پس از خرید بلیط هواپیما، می‌توان آن را استرداد کرد؟

  کاملا طبیعی است که در هنگام کنسل کردن بلیط، مبلغی بابت جریمه (که توسط ایرلاین مربوطه تعیین می‌شود) از مسافران کسر شده و مابقی پول در کمترین زمان برگشت داده خواهد شد. پس بدون هیچگونه نگرانی، از دلتابان بلیط دلخواه خود را خریداری کنید.

 • نحوه انتخاب صندلی در پروازهای داخلی و خارجی چگونه است؟

  این امکان معمولا در هنگام خرید بلیط خارجی وجود ندارد اما مسافران می‌توانند در فرودگاه و در زمان چک‌این، صندلی مورد نظر خود را درخواست دهند. در خصوص پروازهای داخلی نیز، برخی از ایرلاین‌ها این امکان را برای مسافران خود فراهم کرده‌اند.

 • چه موقع بهترین زمان برای خرید بلیط هواپیما است؟

  این سوالی است که شاید در ذهن همه‌ی مسافران باشد. برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که معمولا تمامی کسانی که قصد سفر با هواپیما را دارند، تاریخ رزرو بلیط خود را به آخرین لحظات و در نزدیکی زمان سفر موکول می‌کنند که ممکن است با مشکلاتی از قبیل تکمیل ظرفیت هواپیما و یا نبود پرواز جایگزین به خصوص در زمان تعطیلات و فصل تابستان مواجه شوند. به همین دلیل، دلتابان به شما پیشنهاد می‌کند تا در صورت مشخص بودن تاریخ قطعی سفر، هر چه زودتر نسبت خرید و رزرو بلیت هواپیما اقدام کنید تا با این دست مشکلات مواجه نشوید.

 • آیا تفاوتی بین خرید آنلاین یا خرید حضوری از آژانس وجود دارد؟

  با توجه به قیمت‌های مناسبی که همواره در سایت دلتابان موجود است و با توجه به مزیت‌های خرید آنلاین از قبیل سرعت رزرو و مشاهده تمامی فرصت‌های پروازی، حتما خرید آنلاین از این سایت را تجربه کنید.

نظرات کاربران