اقامت پرتغال

پرتغال یکی از کشورهای رویایی و محبوب برای سفر و زندگی است که ویژگی‌های متعددی در آن باعث شده تا به یکی از معروف‌ترین مقاصد مهاجرتی جهان بدل شود. پرتغال با شرایط خاصی که برای زندگی مهاجران فراهم آورده باعث شده که بسیاری از مردمان سایر کشورهای جهان نسبت به مهاجرت پرتغال سوق پیدا کنند. پرتغال ازجمله کشورهای اروپایی باکیفیت برای زندگی به شمار می‌رود و مردمانی خونگرم و مهمان دوست را در خود جای داده و از این رو هیچگونه مشکلی با اقامت در این کشور نخواهید داشت. مناظر بکر و جذاب پرتغال و همچنین دیدنی‌های تاریخی به جای مانده از قرون وسطی از دیگر ویژگی‌هایی هستند که توجه هر فردی را به خود جلب خواهند کرد. مردم این کشور به زبان پرتغالی سخن می‌گویند و البته اغلب ساکنان آن با زبان انگلیسی آشنایی دارند. برای مهاجرت به پرتغال روش‌های مختلفی پیش رو خواهید داشت که هر یک از این روش‌ها ویژگی‌های منحصر به فرد خود را خواهند داشت و می‌توانید بهترین روش را با توجه به شرایط خود از میان آنها انتخاب کنید. در ادامه توضیحات کامل‌تری از این قبیل ارائه نموده‌ایم:

  • نوع ویزا: اقامت

کشور پرتغال

پرتغال با نام رسمی‌»جمهوری پرتغال» شناخته شده و در بخش جنوب غربی اروپا واقع شده است. جمعیت این کشور طبق آخرین سرشماری انجام شده حدود 10.5 میلیون نفر بوده و شهر لیسبون لقب پایتختی آن را به یدک می‌کشد. واحد پول این کشور یورو بوده و از جمله کشورهای عضو اتحادیه‌های ناتو و اتحادیه اروپا است. حکومت این کشور پارلمانی و از جمله کشورهای توسعه یافته است. مردم این کشور از آیین کاتولیک رومی ‌که از شاخه‌های مسیحیت است تبعیت می‌کنند و خاک این کشور به همراه اسپانیا شبه جزیره ایبری را تشکیل می‌دهند. این کشور دارای دو منطقه کلان شهری با نام‌های لیسبون در جنوب و پورتو در شمال است. این کشور در دوران باستان اقوام سلطنتی لوسیتانی و گالاسی را در خود جای داده بود و بعد‌ها به امپراتوری روم پیوست. پرتغال تا 5 اکتبر 1910 میلادی رژیم پادشاهی داشت اما در این تاریخ پادشاه وقت به برزیل گریخت و پرتغال به کشورهای جمهوری پیوست. امروزه این کشور به عنوان یکی از بهترین مقاصد گردشگری اروپا شناخته می‌شود و به دلیل برخورداری از جاذبه‌های گردشگری متعدد، خیل عظیمی‌ از گردشگران آن را برای گشت و گذار خود انتخاب می‌کنند.

موقعیت پرتغال

پرتغال با اینکه به دلیل جاذبه‌های گردشگری و تاریخ دور و دراز خود بر سر زبان‌ها افتاده اما در اصل کشوری کوچک واقع در حاشیه  غربی شبه جزیره ایبری است. این کشور از سمت غرب و جنوب با اقیانوس اطلس همسایه بوده و در بخش شرقی با اسپانیا هم مرز است. مساحت این کشور 92212 کیلومتر مربع بوده و طول آن از شمال به جنوب 630 کیلومتر و عرض آن 217 کیلومتر است. این کشور رودهای متعددی نظیر: تاکوس، رود گوادیان و دورو را در خود جای داده و قله استرلا با ارتفاع 1993 متر بلندترین نقطه این کشور را تشکیل می‌دهد.

واحد پول پرتغال

اطلاع داشتن از واحد پول کشور مقصد یکی از الزاماتی است که باید قبل از سفر مورد توجه قرار گیرد. خرید و فروش در کشور مقصد با ارز رایج همان کشور صورت می‌گیرد و به همین دلیل حتما باید ارز رسمی‌کشور را به همراه داشته باشید. البته صرافی‌های متعددی در هریک از کشورها اعم از پرتغال فعالیت می‌کنند که می‌توانید مبلغ مورد نیاز را از طریق این مراکز تبدیل کنید اما طبیعتا این روش هم وقت شما را گرفته و هم برخی از این مراکز قابل اطمینان نخواهند بود. واحد پول پرتغال یورو است اما با فروشندگان آن دلار را نیز از شما می‌پذیرند.

فرصت‌های اقتصادی پرتغال

پرتغال کشوری است که به جهت پیشرفت خود از سرمایه گذاران خارجی با آغوش باز استقبال می‌کند. این کشور کسری بودجه سنگینی را طی دهه‌های اخیر تجربه کرده و برای جلوگیری از این مشکل سعی بر جذب سرمایه گذاران خارجی دارد. سرمایه گذاران می‌توانند در بخش‌های مختلفی در این کشور سرمایه گذاری انجام داده و به سود مطلوبی نیز دست پیدا کنند. البته روش‌های کارآفرینی و خرید ملک نیز می‌توانند از جمله روش‌های مناسب برای اخذ اقامت این کشور و سهیم شدن در اقتصاد پرتغال باشند.

انواع اقامت در پرتغال

روش‌های مختلفی برای مهاجرت به کشور پرتغال پیش روی شما قرار دارند که البته هریک از این روش‌های ویژگی‌های منحصر به فرد خود را داشته و هر فردی با توجه به شرایط خود و همچنین قوانین وضع شده برای هریک از روش‌های اقامتی، بهترین مورد را انتخاب خواهد کرد. کمک گرفتن از وکیل مهاجرتی در این راستا کمک بسزایی به هدفمند شدن مسیر اخذ اقامت پرتغال خواهد کرد. افرادی که تمایل به تحصیل در کشور پرتغال دارند باید از روش‌های تحصیلی اقدام کرده و مسیر آن را دنبال کنند اما چنانچه فرد روش سرمایه گذاری را برای مهاجرت خود انتخاب کرده باشد باید کارهای متفاوتی را به انجام برساند. در ادامه هریک از روش‌های مهاجرت به کشور پرتغال را مورد بررسی دقیق قرار داده‌ایم:

مهاجرت تحصیلی به پرتغال

مهاجرت تحصیلی یکی از روش‌هایی است که بسیاری از محصلان آن را برای مهاجرت خود انتخاب می‌کنند. با توجه به امکانات، رتبه‌های علمی‌دانشگاه‌ها و هزینه‌های مناسب کشور پرتغال این روش یکی از بهترین و مطمئن‌ترین راه‌های مهاجرت به این کشور شناخته می‌شود. دانشگاه‌های کشور پرتغال در مقاطع مختلف تحصیلی از سراسر کشورهای جهان دانشجو می‌پذیرند و با هزینه‌ای حدود 10 الی 12 هزار یورو در سال می‌توانید در دانشگاه‌های پرتغال مشغول به تحصیل شوید. توجه داشته باشید که دانشجویان می‌توانند همزمان با تحصیل خود، بدون محدودیت زمانی اقدام به کارکردن در این کشور نمایند و در این صورت بخش اعظمی‌ از مخارج زندگی خود را تامین خواهند کرد. یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های این روش مهاجرتی، همراه داشتن است چرا که وی نیز می‌تواند در مشاغل مختلف پرتغال مشغول به کار شود. امکان اخذ بورسیه تحصیلی برای دانشجو‌های خاص نیز وجود دارد که در این صورت میزان هزینه‌های تحصیل پرداخت نخواهد شد. لازم به ذکر است که امکان مهاجرت تحصیلی برای مقاطع مختلف مدارس نیز وجود دارد.

مهاجرت کاری به پرتغال

مهاجرت کاری به کشور پرتغال شرایط سخت‌تری نسبت به اغلب کشورهای جهان دارد. طبق قانون اتحادیه اروپا، فرد کارفرما در صورت تمایل به استخدام نیروی کار موظف است طرح توجیه اقتصادی قوی ارائه نماید تا اجازه استخدام نیرو به وی داده شود. پس از اخذ مجوز، کارفرما باید درخواست کاری خود را به مدت 3 ماه در داخل کشور پرتغال به ثبت رسانده و در صورت تکمیل نشدن کادر مورد نیاز خود، بار دیگر آگهی را به مدت 3 ماه در اتحادیه اروپا منتشر کند. پس از گذشت این پروسه، کارفرما می‌تواند فرد مورد نظر خود را با ذکر دلایل رد دیگر افراد به اتحادیه اروپا ارسال نماید. سپس امکان ارسال دعوتنامه به نیروی کار خارج از اتحادیه اروپا وجود خواهد داشت. همچنین فرد کارفرما باید حمایت کامل خود از فرد را به اثبات رسانده و شرایط زندگی فرد را فراهم آورد. توجه داشته باشید که فرد تا تعیین تکلیف نهایی کار خود، امکان همراه داشتن ندارد و پس از گذشت 3 الی 4 سال در صورت پرداخت منظم بیمه و مالیات می‌تواند درخواست اقامت دائم پرتغال کند.

مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت سرمایه گذاری پرتغال در 3 روش مختلف انجام می‌شود که هر یک از این روش‌ها مبنی بر داشتن تمکن مالی هستند. کشور پرتغال از سرمایه گذاران خارجی استقبال می‌کند و به همین دلیل این روش می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها برای اخذ اقامت پرتغال باشد. در ادامه به بررسی روش‌های مهاجرت سرمایه گذاری در پرتغال پرداخته‌ایم:

سرمایه گذاری در پرتغال از طریق خرید ملک

خرید ملک در کشور پرتغال به عنوان بهترین و مطمئن‌ترین روش سرمایه گذاری در این کشور شناخته می‌شود. برنامه گلدن ویزای پرتغال این امکان را به شما می‌دهد که پس از خرید ملک در یکی از شهرهای این کشور تابعیت پرتغال را به دست آورید. گلدن ویزای پرتغال از سال 2012 آغاز به کار کرده و از آن زمان بیش از 10 هزار خانواده از طریق این ویزا به کشور پرتغال مهاجرت کرده‌اند. ارزش ملک خریداری شده باید بیش از 280 هزار یورو باشد که در این صورت اجازه اقامت در خاک کشور پرتغال را خواهید داشت و پس از گذشت 5 الی 6 سال امکان درخواست تابعیت این کشور وجود دارد. لازم به ذکر است که شرط حضور در این روش وجود ندارد و با 7 روز اقامت در سال می‌توانید سرمایه گذاری خود را حفظ کرده و پس از گذشت زمان اعلام شده، یکی از تبعه‌های این کشور باشید.

سرمایه گذاری در پرتغال از طریق نوآفرینی

در صورتی که فرد دارای بیزینس پلن خاصی باشد می‌تواند از طریق این روش سرمایه گذاری، تابعیت پرتغال را کسب کند. برای سرمایه گذاری در این روش حدود 100 الی 170 هزار یورو نیاز خواهید داشت و با این روش در کمتر از 2 ماه امکان اخذ ویزای نوآفرینی پرتغال وجود دارد. در ابتدای کار، فرد اقامت 2 ساله دریافت می‌کند که قابل تمدید به مدت 3 سال دیگر خواهد بود. چنانچه فرد در این مدت بیمه و مالیات خود را به صورت مرتب پرداخت کند می‌تواند نسبت به اخذ تابعیت و پاسپورت این کشور نیز اقدام نماید. در این روش مهاجرتی نیز شرط حضور وجود ندارد.

اقامت خود حمایتی پرتغال

یکی دیگر از روش‌های اخذ اقامت پرتغال، خود حمایتی است. این روش بدون نیاز به سرمایه گذاری انجام خواهد شد و برای اقامت از این روش، فرد باید ثابت کند که از تمکن مالی مناسبی برخوردار است. فرد متقاضی باید به اثبات رساند که توانایی برآورده کردن نیازهای مالی اعضای خانواده خود را در زمان اقامت در این کشور دارد. یکی از مهمترین مزیت‌های این روش در کشور پرتغال، امکان کار کردن برای فرد و اعضای خانواده وی است به گونه‌ای که می‌توانید هزینه‌های مورد نیاز را از این طریق تامین کنید. میزان تمکن مالی برای فرد متقاضی 7800 یورو، برای همسر وی 3900 یورو و برای هریک از فرزندان 2500 یورو خواهد بود. در ابتدا اقامات 2 ساله برای فرد اعطا می‌شود و از این رو باید دو برابر مبالغ ذکر شده را ارائه نمایید.

مهاجرت به پرتغال از طریق ازدواج

ازدواج یکی از روش‌های رایج برای مهاجرت به هریک از کشورهای جهان است. به دلیل کلاهبرداری‌های متعددی که در این زمینه به جهت اخذ اقامات انجام شده، کشور پرتغال قوانین سفت و سختی را برای این روش وضع کرده و کلیه راه‌های ازدواج صوری را بسته است. طبق قوانین کشور پرتغال شخصی که در کشور پرتغال ساکن است باید کلیه هزینه‌های یک سال زندگی زوج خود را در یک حساب تامین کند و این ازدواج به صورت رسمی‌بوده و ثبت خواهد شد. در طی یکسال باید کلیه این کارها پشت سر گذاشته شود تا فرد بتواند با روش قانونی ویزای ازدواج، وارد خاک کشور پرتغال شده و اقامت این کشور را به دست آورد. فرد پس از 3 سال و در صورت رعایت کردن کلیه قوانین کشور پرتغال می‌تواند درخواست اقامت دائم کند.

مهاجرت به پرتغال از طریق تولد

تولد یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به کشورهای مختلف جهان است. هر یک از کشورهای جهان موضع خاصی را برای این نوع اقامت اتخاذ نموده‌اند چرا که برخی از آنها تابع قوانین خاک و برخی دیگر تابع قوانین خون هستند. در حالت کلی شرایط مهاجرت تولد پرتغال از قرار زیر است:

–         درخواست اخذ اقامت کودک متولد شده در پرتغال باید به نزدیکترین کنسولگری کشور ارائه شده و به اداره مهاجرت لیسبون ارسال گردد.

–         کودکی که از والدین پرتغالی در خارج از کشور متولد می‌شوند می‌توانند ملیت پرتغالی داشته باشند.

–         درخواست اخذ تابعیت باید حداکثر تا 14 سالگی کودک انجام شود.

–         والدین باید به اثبات برسانند که تابعیت پرتغالی دارند.

قوانین و شرایط اقامت در پرتغال

هر یک از کشورهای جهان قوانین و شرایط خاصی را برای اقامت اتخاد کرده‌اند که حتما باید با کلیه این قوانین آشنایی داشته باشید.

قوانین و شرایط ازدواج در پرتغال

دولت پرتغال به منظور جلوگیری از سودجویی‌های برخی افراد قوانین بسیار سختی را برای این روش مهاجرتی در نظر گرفته است. به عبارتی تنها افرادی می‌توانند از طریق این روش مهاجرت کنند که واقعا قصد ازدواج با یکی از تبعه‌های پرتغالی را داشته باشند. در غیر اینصورت برخورد قانونی با فرد متقاضی صورت خواهد گرفت.

قوانین کار در پرتغال

شانس دریافت ویزای کاری پرتغال برای ساکنان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا اعم از ایران بسیار پایین است. چرا که سیاست اتحادیه اروپا، به کارگیری از نیروهای کاری در این اتحادیه است و حدالامکان کارفرمایان را مجبور به استخدام نیروهای کاری اروپایی می‌کند. اما چنانچه شانس با شما یار بوده و دعوتنامه‌ای از طرف کارفرمای پرتغالی دریافت کردید باید کلیه قوانین کشور پرتغال را رعایت کرده و بیمه و مالیات خود را پرداخت نمایید.  برای مهاجرت از این طریق باید مدارک زیر را نیز ارائه کنید:

–         گواهی پزشک مبنی بر سلامت جسمی

–         ارائه گزارشات عدم سو پیشینه

–         ارائه برگه‌های تصدیق نامه

–         عکس

–         گواهی ازدواج در صورت تاهل

–         برگه آزمایش خون

شرایط تحصیل در پرتغال

دانشگاه‌های پرتغال از جمله دانشگاه‌های برتر جهان به شمار می‌روند و 12 دانشگاه این کشور در زمره 500 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته‌اند. تحصیل در دانشگاه‌های پرتغال با زبان انگلیسی انجام می‌شود و از این رو هیچگونه مشکلی از این بابت نخواهید داشت.

همانطور که می‌دانید پرتغال یکی از کشورهای حوزه شینگن است و از این رو دانشجویان با تحصیل در دانشگاه‌های این کشور امکان دریافت انتقالی به سایر دانشگاه‌های واقع در سایر کشورهای این حوزه را خواهند داشت.

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های پرتغال در مقایسه با کشورهای مشابه ناچیز بوده و به دلیل امکان کار تمام وقت، می‌توانید علاوه بر تامین مخارج زندگی و تحصیل، مقداری نیز پس انداز کنید. البته فرد متقاضی باید هیچگونه پرونده‌ای در کشور مبدا نداشته و مدارک اثبات آن را ارائه کند.

شرایط لازم برای اخذ اقامت و پاسپورت پرتغال

اخذ پاسپورت و دریافت حق شهروندی این کشور قوانین و شرایط خاص خود را دارد که یکی از مهمترین آنها مربوط به اقامت 5 ساله می‌شود. به این معنی که فرد حداقل باید به مدت 5 سال در پرتغال زندگی کرده باشد تا بتواند در سال ششم نسبت به اخذ پاسپورت اقدام کند. فرد متقاضی در مدت اقامت 5 ساله خود در پرتغال باید کلیه حقوق شهروندی را رعایت کرده و مرتکب هیچ گونه جرمی‌نشده باشد. همچنین فرد باید به زبان پرتغالی مسلط بوده و نشان دهد که با قانون اساسی کشور آشنایی کامل داشته و به حقوق کشور و قانون آن احترام قائل است.

مزایای اقامت در پرتغال

یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های تابعیت پرتغال، امکان سفر به تمامی‌کشورهای عضو اتحادیه شینگن است. این کشور به دلیل قرارگیری در موقعیت جغرافیایی خاص، از آب و هوای بسیار مناسبی برخوردار است که در هیچ نکته از مدیترانه نمی‌توان آن را احساس کرد. هزینه‌های زندگی در پرتغال بسیار مناسب است و می‌توان آن را یکی از کشورهای کم هزینه برای زندگی در اروپا معرفی کرد. مردمان پرتغال بسیار خونگرم هستند و در برخورد اول می‌توانید با آنها ارتباط برقرار کنید.

هزینه‌های زندگی در پرتغال

هزینه‌های زندگی به عنوان اصلی‌ترین مقوله‌ای است که قبل از اقدام به مهاجرت باید مورد بررسی قرار گیرد. طی سالهای اخیر به دلیل شرایط مناسب زندگی، آب و هوای معتدل و موقعیت جغرافیایی خاص پرتغال خیل عظیمی‌از گردشگران آن را به عنوان هدف مسافرتی و یا اقامتی خود انتخاب می‌کنند. هزینه‌های زندگی در پرتغال شامل موارد مختلفی نظیر:مسکن، انرژی، خورد و خوراک، پوشاک، درمانی، حمل و نقل و… می‌شود.

 در حالت کلی میزان هزینه‌های زندگی در پرتغال رابطه مستقیم با شهر انتخابی شما خواهد داشت چرا که معمولا شهرهای بزرگ میزان هزینه بالاتری نسبت به شهرهای کوچک دارند. اگر بخواهیم واقع بینانه نگاه کنیم باید بدانید که در صورت داشتن یک شغل ثابت، فرد می‌تواند کلیه هزینه‌های زندگی خود را برآورده سازد و از کیفیت زندگی مناسبی نیز برخوردار باشد. میزان هزینه‌های کلی پرتغال حدود 30 درصد پایین‌تر از کانادا است و به همین دلیل توجه بسیاری از مردمان جهان نسبت به اقامت در کشور پرتغال جلب شده است.

هزینه‌های اقامت در پرتغال

داشتن خانه یکی از نیازهای زندگی در کشور پرتغال است و حتما باید به فکر اجاره و یا خرید خانه در یکی از شهرهای پرتغال باشید تا زندگی بدون مشکل را تجربه کنید. هر یک از شهرهای پرتغال میزان هزینه‌های متفاوتی برای اجاره خانه یا آپارتمان خواهند داشت و مناطق شهرها نیز از جمله عوامل تاثیرگذار بر هزینه‌های اجاره خانه هستند. در حالت کلی برای اجاره یک منزل یک خوابه حدود 35 الی 90 هزار یورو مورد نیاز خواهد بود.

برخی افراد به دنبال خرید مسکن در پرتغال هستند که از این طریق می‌توانید تابعیت این کشور را نیز به دست آورید. با خرید خانه با ارزش بیش از 280 هزار یورو خواهید توانست نسبت به اخذ اقامت پرتغال اقدام کنید.

پاسپورت پرتغال

پاسپورت و اخذ شهروندی پرتغال امروزه مورد توجه بسیاری از مهاجران قرار گرفته که برای اخذ آن می‌توانید از روش‌های مختلفی که در بخش‌های قبل به آن اشاره شد اقدام کنید. مردمان شاد و زیبایی‌های خاص پرتغال از جمله اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار در انتخاب این کشور به عنوان مقصد مهاجرتی است. پاسپورت پرتغال مزیت‌های متعددی برای شما خواهد داشت و با در دست داشتن این پاسپورت می‌توانید به اغلب کشورهای جهان به راحتی سفر کنید.

هزینه‌های پاسپورت پرتغال

هزینه‌های پاسپورت علاوه هزینه‌هایی است که برای مهاجرت به این کشور پرداخت کرده‌اید. میزان هزینه‌های دریافتی برای صدور پاسپورت بوده و مبلغ چندان زیادی نخواهد بود.

روش‌های اخذ پاسپورت پرتغال

روش‌های مختلفی برای اخذ پاسپورت پرتغال وجود دارد و همانطور که در بخش‌های قبل به آن اشاره شد هریک از این روش‌ها ویژگی‌های متفاوتی با یکدیگر داشته و تحت شرایط خاصی ویزا را برای فرد صادر خواهند کرد. برای اخذ پاسپورت پرتغال حتما باید خود شخص نیز حضور داشته باشد.

ارزش پاسپورت پرتغال

پاسپورت کشور پرتغال دارای رنک 3 بوده و از ارزش نسبتا بالایی برخوردار است. با در دست داشتن پاسپورت پرتغال بدون نیاز به ویزا می‌توانید به 124 کشور دنیا سفر کنید. برای ورود به 41 کشور دیگر نیز می‌توانید از ویزای فرودگاهی استفاده کنید. با پاسپورت پرتغال تنها برای سفر به 33 کشور جهان نیاز به اخذ ویزا خواهید داشت. ارزش پاسپورت پرتغال به شینگن بودن آن است چرا که دارنده این پاسپورت بدون هیچگونه مشکلی امکان تردد در تمامی کشورهای عضو اتحادیه شینگن را خواهد داشت و می‌تواند به مدت مورد نظر خود در مقصد خود اقامت داشته باشد.

افتتاح حساب با پاسپورت پرتغال

طی سالهای اخیر به دلیل تحریم‌های متعددی که از طرف کشورهای مختلف جهان نسبت به ایران انجام شده، داد و ستد در کشورهای خارجی با حساب‌های داخلی ایران بسیار دشوار شده است. افتتاح حساب بانکی در پرتغال دری به دنیای جهان باز می‌کند و می‌توانید به راحتی با کلیه مناطق جهان به داد و ستد بپردازید. افرادی که دارای پاسپورت پرتغال هستند می‌توانند نسبت به افتتاح حساب بانکی در این کشور اقدام نموده و از خدمات بی‌نظیر آن بهره مند شوند.