شهر تهران بر جمعیت ترین شهر ایران است که به عنوان پایتخت کشور ایران نیز شناخته می‌شود، امروزه افراد بسیار زیادی در شهر تهران زندگی می کنند و این شهر یکی از پر امکانات ترین شهرهای ایران است. تهران از لحاظ جغرافیایی دارای دو منطقه دشتی و کوهپایه‌ ای می‌ باشد که همین موضوع باعث شده است که آب و هوای این شهر تقریبا نیمه خشک باشد. این شهر دارای جاذبه های گردشگری و جاذبه های تفریحی فراوانی می باشد که در صورت سفر به آن می توانید از این جاذبه‌ ها دیدن کنید.

اطلاعات کلی شهر تهران

گفتیم که شهر تهران از آنجایی که پایتخت کشور ایران است تبدیل پرجمعیت ترین شهر این کشور نیز شده است، این شهر دارای تقریبا ۹ میلیون جمعیت می‌ باشد که به عنوان بیست و چهارمین شهر پرجمعیت دنیا شناخته می شود.  در شهر تهران تقریباً میتوانید مردمی از تمامی ایران را مشاهده کنید و در این شهر قومیت های فراوانی زندگی می کنند. از لحاظ دینی و مذهبی مردم این شهر مانند بیشتر مردم ایران پیرو دین اسلام و مذهب شیعه می باشند که البته در این شهر مردمی از سایر ادیان مانند زرتشتیان و مسیحیان و همچنین یهودیان نیز زندگی می کنند. شهر تهران از گذشته های نسبتا دور و از زمان قاجار به عنوان پایتخت کشور ایران انتخاب شده است و از همان زمان تقریباً بیشتر تمرکز اقتصادی و سیاسی کشور ایران بر روی این شهر می باشد. تهران از لحاظ اقتصادی تقریباً مهم ترین شهر ایران است که بسیاری از کارخانه ها و مراکز تجاری مهم ایران در این شهر قرار دارند و می ‌توان آن را مرکز اقتصادی ایران دانست. از نظر سیاسی نیز بسیاری از مراکز مهم سیاسی در این شهر قرار دارند.

 

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای شهر تهران

شهر تهران یکی از بزرگترین شهرهای ایران می باشد که دارای مساحتی از 730 کیلومتری است که در دامنه های جنوبی البرز واقع شده است، ارتفاع شهر تهران در کم ارتفاع ترین مناطق این شهر ۹۰۰ متر بالاتر از سطح دریا است و در بالاترین نقاط این شهر نیز به ۱۸۰۰ متر بالاتر از سطح دریا می‌رسد. به صورت کلی این شهر دارای دو منطقه متفاوت کوهپایه ای و دشتی می باشد که در بین آنها تپه های فراوانی وجود دارد. از لحاظ آب و هوایی شهر تهران یک شهر نیمه خشک به شمار می آید که در برخی از نقاط آن از جمله شمال تهران به دلیل بالاتر بودن ارتفاع دمای هوا پایین ‌تر و هوا خنک تر می باشد. از آنجایی که فعالیت‌ های صنعتی بسیار زیادی در شهر تهران صورت می گیرد و این شهر دارای جمعیت فراوانی باشد که خودرو های بسیاری نیز در آن فعالیت دارند آب و هوای شهر تهران آب و هوای کاملا آلوده می باشد که با تلاش ‌های فراوان نیز مسئولان موفق نشده اند که از آلودگی هوا کاهش دهند. امروزه فقط در برخی از نقاط این شهر می توانید آب و هوای پاکیزه ای را بیابید.

 

بررسی تهران از لحاظ فرهنگی و اجتماعی

بیشتر مردم شهر تهران پارسیان می باشند و در این شهر آذری های ایرانی و مازندرانی ها از لحاظ جمعیتی در رده بعدی قرار دارند که دو زن اولویت های این شهر به شمار می آیند. زبان بیشتر مردم بیشتر فارسی است که تقریباً ۹۸ درصد مردم شهر تهران آیا متوجه می شوند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید حداقل ۱۰ درصد از مردم شهر تهران قادر هستند که به یکی از زبان های زنده دنیا صحبت کنند. دین رسمی مردم این شهر دین اسلام می‌ باشد و آنها پیرو مذهب شیعه هستند با این حال سایر ادیان نیز دارای پیروانی در شهر تهران هستند که از جمله این ادیان می توان به بهائیان، زرتشتیان، مسیحیان و یهودیان اشاره کرد. شهر تهران از لحاظ اجتماعی دارای مشکلات فراوانی می باشد که دزدی و مواد مخدر و همچنین درگیری های خیابانی از جمله مهمترین این مشکلات اجتماعی است. مسئله کودکان کار یکی دیگر از مشکلات بسیار بزرگ اجتماعی شهر تهران است که امروزه تدبیر بسیار زیادی برای آن اندیشیده شده است ولی با این حال از تعداد کودکان کار کاسته نشده است.

 

جاذبه های گردشگری تهران

عمارت مسعودیه 

عمارت مسعودیه یکی از جاذبه های گردشگری تاریخی شهر تهران است که قدمت آن به دوره قاجاریه باز می ‌گردد، این عمارت در میدان بهارستان شهر تهران واقع شده است که به ثبت آثار ملی ایران نیز رسیده است، باغ عمارت مسعودیه به امر مستقیم مسعود میرزا که در آن زمان حاکم شهر اصفهان بود ساخته شده است و نام این باغ نیز از همین شخص برگرفته شده است. بام تهران یکی دیگر از جاذبه های گردشگری این شهر است که اگر به شهر تهران سفر کنید و کمی با مردم این شهر صحبت کنید اولین جایی که به شما توصیه می ‌کنند که از آن دیدن کنید همین مکان می باشد، بام تهران در منطقه سعادت آباد شهر تهران واقع شده است که بلندترین منطقه این شهر میباشد و از بالای آن می توانید کل شهر تهران را تحت نظر خود داشته باشید. اگر علاقه مند به هنر می ‌باشید و به شهر تهران سفر کرده اید به شما توصیه می کنیم از باغ موزه هنر ایرانی در این شهر دیدن کنید، این باغ موزه با مساحتی کمتر از یک هکتار در منطقه الهیه تهران قرار دارد و معماری آن به زمان پهلوی اول باز میگردد. در این باغ موزه می توانید آثار تاریخی بسیار زیادی را مشاهده کنید که قدمت بعضی از آنها به گذشته های بسیار دور باز می گردد.

 

باغ فردوس 

باغ فردوس یکی از محل های بسیار زیبای شهر تهران می باشد که در نزدیکی خیابان ولیعصر و در میدان تجریش قرار دارد، این باغ علاوه بر آنکه یک جاذبه گردشگری طبیعی در این شهر به شمار می‌آید یک قصر تاریخی نیز دارا می باشد که برای علاقه‌ مندان به تاریخ می تواند محلی مناسب برای بازدید باشد. در این کاخ می‌ توانید معماری فوق العاده زیبای قاجاریه را مشاهده کنید. باغ پرندگان تهران یک جاذبه گردشگری طبیعی در شمال شرق تهران می باشد که در آن انواع مختلفی از پرنده ها نگهداری می شوند که برای علاقه ‌مندان به طبیعت می ‌تواند یک محل زیبا برای بازدید باشد. این باغ در داخل جنگل لویزان قرار دارد و پرنده های آن  درون قفس های نگهداری می ‌شوند، البته برخی از پرنده های این باغ نیز به صورت آزاد در باغ رها هستند که این پرندگان معمولاً توانایی پرواز کردن ندارند.

برج میلاد

برج میلاد یک برج مخابراتی در شمال غرب تهران است یکی از مهم‌ترین جاذبه‌ های گردشگری این شهر می باشد که بسیاری از مردم آن را به عنوان نماد شهر تهران می دانند، این برج دارای زیر بنایی ۱۳ هزار متری  است که دارای ارتفاعی ۳۳۵ متری میباشد. در داخل این برج سالن هایی وجود دارند که در آنها جشن های زیادی برگزار می شوند و معمولاً کنسرت های خواننده های بزرگ در این برج برگزار می شود.

 

مکان های دیدنی تهران

اگر در فصل زمستان به شهر تهران سفر کرده اید به شما توصیه می ‌کنیم حتماً از پیست اسکی آبعلی تهران دیدن کنید، این پیست در واقع شامل پنج پیست مجهز دارای تله کابین می باشد که  می توان به وسیله تله کابین از پیست بالا رفت، این پیست در جاده هراز و در کیلومتر ۵۷ این جاده واقع شده است که دارای آب و هوای بسیار مناسبی می‌باشد و یکی از پیست های بین المللی ایران می باشد. بازار بزرگ تهران یک بازار بسیار زیبا و تاریخی میباشد که تاریخچه آن به گذشته های بسیار دور باز می گردد، برخی از تاریخ شناسان اعتقاد دارند که این بازار در زمان ناصرالدین شاه ساخته شده است و برخی دیگر نیز ادعا دارند که در زمان شاه طهماسب صفوی این بازار ساخته شده است. در سفرنامه که از سر توماس هربرت به دست رسیده است توضیحاتی درباره این بازار را می توان در آن یافت که با توجه به آن می ‌توان گفت این بازار در زمان صفویه ساخته شده است. موزه جواهرات ملی ایران یک موزه بسیار زیبا است که در مقابل سفارت ترکیه واقع شده است، این موزه در سال ۱۳۳۴ هجری شمسی ساخته شده است و امروزه در آن مجموعه گسترده و متنوع از انواع مختلف جواهرات ایرانی که بسیاری از آنها جواهرات سلطنتی مربوط به پادشاهان قبلی ایران هستند نگهداری می ‌شود.

 

تفریح در شهر تهران

دریاچه چیتگر یکی از مکان های دیدنی شهر تهران است که می توانید ساعات لذت بخشی را در کنار این دریاچه داشته باشید، این دریاچه یک دریاچه مصنوعی است که در شمال غربی این شهر واقع شده است، به صورت کلی این منطقه یک منطقه خوش آب و هوا می باشد که به دلیل بارش های فصلی فراوان دریاچه پر آبی را دارا است. اتاق فرار اسکیپ روم انگیما یکی از اماکن تفریحی شهر تهران است که به تازگی در شهر تهران افتتاح شده است و طرفداران زیادی را دارا می باشد، در این اتاق فرار شما با معماهای متفاوتی رو به رو خواهید شد که با حل کردن این معماها می توانید وارد مرحله بعدی بازی شوید. این مرکز تفریحی امروزه یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر تهران به شمار می آید. بی شک یکی از جالب ترین تفریحاتی که می توانید در شهر تهران داشته باشید فوتبال حبابی است، فوتبال حبابی بام لند می تواند تجربه ای بی نظیر برای شما باشد، در این بازی دو تیم شش نفره شرکت می کنند و می توانند ساعاتی را به بازی کردن بپردازند.

 

مراکز تفریحی تهران

مرکز بولینگ عبدو یک سالن بولینگ است که یکی از بهترین سالن های بولینگ در شهر تهران به شمار می آید، در این مرکز می توانید ساعات زیادی را به بولینگ بازی کردن بپردازید و خاطره خوبی را از سفر به شهر تهران داشته باشید. پرواز با پاراگلایدر یکی از مهمترین تفریحاتی است که شهر مشهد می توانید انجام دهید، سایت پاراگلایدر شهران که در منطقه جنت آباد این شهر قرار دارد می تواند محلی مناسب برای پاراگلایدر سواری در شهر تهران باشد. اگر علاقه مند به پارک های آبی هستید به شما توصیه می کنیم بازدید از اُ پارک در شهر تهران را از دست ندهید، این پارک آبی یکی از مدرن ترین پارک های آبی ایران است که در مساحتی معادل 55000 متر مربع ساخته شده است و ظرفیتی 3000 نفری را دارا می باشد. از جمله امکاناتی که در این پارک برای شما فراهم شده است می توان به سرویس بهداشتی، پارکینگ، دوش، استخر، سرسره های مختلف و … اشاره کرد.

 

هتل های معروف شهر تهران

هتل اسپیناس تهران یکی از مهمترین هتل های شهر تهران است که دارای امکانات فوق العاده لوکسی می باشد، این هتل اولین هتل 5 ستاره شهر تهران است که دارای امکاناتی از جمله اینترنت بی سیم و پرسرعت در سراسر هتل، دسترسی به شبکه های خبری ماهواره ای، یک رستوران با کیفیت و لوکس و … اشاره کرد. هتل استقلال تهران نیز یک هتل 5 ستاره دیگر است که در شمال شهر تهران واقع شده است، این هتل دارای 504 اتاق می باشد و 48 سوئیت را نیز برای افرادی که قصد دارند به صورت خانوادگی در این هتل سکونت کنند فراهم کرده است.

 

آشنایی با رستوران های تهران

رستوران مسلم از محبوب ترین رستوران های این شهر است که نسبت به سایر رستوران های معروف این شهر جدیدتر می باشد، این رستوران بیشتر به دلیل کباب های لذیذ خود معروف است. علاقه مندان به ته چین می توانند ته چین های بسیار خوش مزه ای را در این رستوران میل کنند. رستوران کوبابا یکی دیگر از رستوران های معروف شهر تهران است که در آن می توانید در یک فضای نیمه باز غذای خود را میل کنید. این رستوران دارای دکور بسیار زیبایی می باشد و کارکنان بسیار خوبی را نیز دارا است. رستوران خونه یک رستوران بسیار زیبا با محیطی گرم و شاداب است که در آن کاملا احساس غذا خوردن در خانه خود را خواهید داشت، غذاهای این رستوران بیشتر غذاهای خانگی است که طرفداران زیادی را در شهر تهران دارد.

 

مراکز خرید معروف تهران

مرکز خرید پالادیوم

مرکز خرید پالادیوم یکی از مراکز معروف شهر تهران است که در منطقه زعفرانیه واقع شده است، در این مرکز خرید امکانات زیادی از جمله کافه ها و رستوران های متعدد واقع شده است تا نهایت لذت را از حضور در این مرکز خرید ببرید. مرکز خرید ارگ سنتر یکی دیگر از مراکز خریدی است که در شهر تهران قرار دارد و می تواند محلی مناسب برای انجام خریدها باشد، این مرکز خرید دارای یک پارکینگ خصوصی است و در آن می توانید برندهای مختلف محصولاتی از قبیل لوازم آرایشی و بهداشتی، پوشاک، عطر و … را خریداری کنید.

 

مرکز خرید گالریا

مرکز خرید گالریا ولنجک یکی دیگر از مراکز خرید بسیار معروفی است که در شهر تهران قرار دارد، این مرکز خرید در شمال این شهر واقع شده است و یکی از مهم ترین دلایل جذابیت آن برگزار کردن قرعه کشی های مختلف در طول ماه می باشد که با برنده شدن آن ها بن های خرید به شما تعلق خواهد گرفت. در این مرکز خرید همچنین جشنواره های مختلفی نیز برگزار می شود که یکی از مهمترین این جشنواره ها جشنواره غذاهای فرنگی است.

 

بعضی از اطلاعات مهم درباره تهران

Tehran
35°
few clouds
humidity: 25%
wind: 7m/s WSW
H 32 • L 22
24°
Sun
24°
Mon
22°
Tue
21°
Wed
Weather from OpenWeatherMap

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

هتل های تهران


مجله آنلاین دلتابان

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری دلتابان

 • با ده حقیقت جالب در مورد دبی آشنا شوید

  حقایق جالب در مورد دبی حتما تا به حال شده است که بخواهید به شهر دبی سفر داشته باشید و از جاذبه های دبی دیدن کنید. در صورتی که شهر دبی برای شما شهر جذابی است، به شما پیشنهاد می کنیم که این مطلب را در مورد ده حقیقت جالب در مورد دبی، مطالعه بفرمایید. […]

 • آشنایی با بازار بزرگ استانبول

  تاریخچه بازار بزرگ   بازار بزرگ استانبول، یکی از قدیمی ترین بازارهای شهر استانبول ترکیه است که به صورت مسقف می باشد. در این بازار می توانید بیش از 4000 مغازه مختلف را مشاهده کنید و خریدهای خود را از آن ها انجام دهید. دلتابان در این مطلب قصد دارد کمی بیشتر شما را با […]

 • نکات مهم سفر به مالزی

  نکات طلایی سفر به مالزی اگر می خواهید که به کشور مالزی سفری داشته باشید پیش از سفر بهتر است که در مورد این کشور اطلاعات و نکات مهم سفر به مالزی را بدست آورید تا دچار مشکل نشوید برای راحتی شما در تور مالزی ما در این مقاله قصد داریم ده نکته سفر به […]

 • اقامتی به یاد ماندنی در هتل جمیرا بیچ دبی

  هتل های زنجیره ای جمیرا دبی هتل های زنجیره ای جمیرا،  از بهترین و مجلل ترین هتل های دبی، برای یک اقامت به یاد ماندنی در تور دبی است. هتل های زنجیره ای جمیرا دبی در بین گردشگران و مسافران از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. محبوبیت بی نظیر این هتل ها متأثر از امکانات رفاهی […]

 • هتل های کبک

  آشنایی با هتل های کبک هتل های کبک قدیمی به دو صورت ساختمان های قدیمی و مدرن تقسیم می شوند که هر کدام از آنها جاذبه های خاص خود را دارد. در ادامه شما را با تعدادی از هتل های این شهر و امکانات آنها آشنا می کنیم: هتل Auberge Saint-Antoine این هتل یکی از […]

 • ماه عسل لاکچری و رویایی در دبی(honey moon)

  ماه عسل در دبی بهترین و رویایی ترین خاطرات را برای زوج های جوان به ارمغان می آورد. در ماه عسل در دبی می توانید از بهترین و زیباترین نقاط شهر لذت ببرید.

 • همه چیز در مورد برج الخلیفه

  ساخت برج خلیفه در سال 2004 شروع شد و در ژانویه 2010 بهره برداری شد. نام (خلیفه) در روز بهره برداری توسط امیر دبی به این برج داده شد. برج خلیفه 828متر ارتفاع، 160 طبقه، بیش از هزار واحد آپارتمان 49 طبقه اداری، 4 استخر و یک کتابخانه مخصوص ساکنان برج دارد. علاوه بر این […]