تهران

اطلاعات کلی شهر تهران

شهر تهران بر جمعیت ترین شهر ایران است که به عنوان پایتخت کشور ایران نیز شناخته می‌شود، امروزه افراد بسیار زیادی در شهر تهران زندگی می کنند و این شهر یکی از پر امکانات ترین شهرهای ایران است. تهران از لحاظ جغرافیایی دارای دو منطقه دشتی و کوهپایه‌ ای می‌ باشد که همین موضوع باعث شده است که آب و هوای این شهر تقریبا نیمه خشک باشد. این شهر دارای جاذبه های گردشگری و جاذبه های تفریحی فراوانی می باشد که در صورت سفر به آن می توانید از این جاذبه‌ ها دیدن کنید.

گفتیم که شهر تهران از آنجایی که پایتخت کشور ایران است تبدیل پرجمعیت ترین شهر این کشور نیز شده است، این شهر دارای تقریبا ۹ میلیون جمعیت می‌ باشد که به عنوان بیست و چهارمین شهر پرجمعیت دنیا شناخته می شود.  در شهر تهران تقریباً میتوانید مردمی از تمامی ایران را مشاهده کنید و در این شهر قومیت های فراوانی زندگی می کنند. از لحاظ دینی و مذهبی مردم این شهر مانند بیشتر مردم ایران پیرو دین اسلام و مذهب شیعه می باشند که البته در این شهر مردمی از سایر ادیان مانند زرتشتیان و مسیحیان و همچنین یهودیان نیز زندگی می کنند. شهر تهران از گذشته های نسبتا دور و از زمان قاجار به عنوان پایتخت کشور ایران انتخاب شده است و از همان زمان تقریباً بیشتر تمرکز اقتصادی و سیاسی کشور ایران بر روی این شهر می باشد. تهران از لحاظ اقتصادی تقریباً مهم ترین شهر ایران است که بسیاری از کارخانه ها و مراکز تجاری مهم ایران در این شهر قرار دارند و می ‌توان آن را مرکز اقتصادی ایران دانست. از نظر سیاسی نیز بسیاری از مراکز مهم سیاسی در این شهر قرار دارند.

 

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای شهر تهران

شهر تهران یکی از بزرگترین شهرهای ایران می باشد که دارای مساحتی از 730 کیلومتری است که در دامنه های جنوبی البرز واقع شده است، ارتفاع شهر تهران در کم ارتفاع ترین مناطق این شهر ۹۰۰ متر بالاتر از سطح دریا است و در بالاترین نقاط این شهر نیز به ۱۸۰۰ متر بالاتر از سطح دریا می‌رسد. به صورت کلی این شهر دارای دو منطقه متفاوت کوهپایه ای و دشتی می باشد که در بین آنها تپه های فراوانی وجود دارد. از لحاظ آب و هوایی شهر تهران یک شهر نیمه خشک به شمار می آید که در برخی از نقاط آن از جمله شمال تهران به دلیل بالاتر بودن ارتفاع دمای هوا پایین ‌تر و هوا خنک تر می باشد. از آنجایی که فعالیت‌ های صنعتی بسیار زیادی در شهر تهران صورت می گیرد و این شهر دارای جمعیت فراوانی باشد که خودرو های بسیاری نیز در آن فعالیت دارند آب و هوای شهر تهران آب و هوای کاملا آلوده می باشد که با تلاش ‌های فراوان نیز مسئولان موفق نشده اند که از آلودگی هوا کاهش دهند. امروزه فقط در برخی از نقاط این شهر می توانید آب و هوای پاکیزه ای را بیابید.

 

بررسی تهران از لحاظ فرهنگی و اجتماعی

بیشتر مردم شهر تهران پارسیان می باشند و در این شهر آذری های ایرانی و مازندرانی ها از لحاظ جمعیتی در رده بعدی قرار دارند که دو زن اولویت های این شهر به شمار می آیند. زبان بیشتر مردم بیشتر فارسی است که تقریباً ۹۸ درصد مردم شهر تهران آیا متوجه می شوند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید حداقل ۱۰ درصد از مردم شهر تهران قادر هستند که به یکی از زبان های زنده دنیا صحبت کنند. دین رسمی مردم این شهر دین اسلام می‌ باشد و آنها پیرو مذهب شیعه هستند با این حال سایر ادیان نیز دارای پیروانی در شهر تهران هستند که از جمله این ادیان می توان به بهائیان، زرتشتیان، مسیحیان و یهودیان اشاره کرد. شهر تهران از لحاظ اجتماعی دارای مشکلات فراوانی می باشد که دزدی و مواد مخدر و همچنین درگیری های خیابانی از جمله مهمترین این مشکلات اجتماعی است. مسئله کودکان کار یکی دیگر از مشکلات بسیار بزرگ اجتماعی شهر تهران است که امروزه تدبیر بسیار زیادی برای آن اندیشیده شده است ولی با این حال از تعداد کودکان کار کاسته نشده است.

 

جاذبه های گردشگری تهران

عمارت مسعودیه 

عمارت مسعودیه یکی از جاذبه های گردشگری تاریخی شهر تهران است که قدمت آن به دوره قاجاریه باز می ‌گردد، این عمارت در میدان بهارستان شهر تهران واقع شده است که به ثبت آثار ملی ایران نیز رسیده است، باغ عمارت مسعودیه به امر مستقیم مسعود میرزا که در آن زمان حاکم شهر اصفهان بود ساخته شده است و نام این باغ نیز از همین شخص برگرفته شده است. بام تهران یکی دیگر از جاذبه های گردشگری این شهر است که اگر به شهر تهران سفر کنید و کمی با مردم این شهر صحبت کنید اولین جایی که به شما توصیه می ‌کنند که از آن دیدن کنید همین مکان می باشد، بام تهران در منطقه سعادت آباد شهر تهران واقع شده است که بلندترین منطقه این شهر میباشد و از بالای آن می توانید کل شهر تهران را تحت نظر خود داشته باشید. اگر علاقه مند به هنر می ‌باشید و به شهر تهران سفر کرده اید به شما توصیه می کنیم از باغ موزه هنر ایرانی در این شهر دیدن کنید، این باغ موزه با مساحتی کمتر از یک هکتار در منطقه الهیه تهران قرار دارد و معماری آن به زمان پهلوی اول باز میگردد. در این باغ موزه می توانید آثار تاریخی بسیار زیادی را مشاهده کنید که قدمت بعضی از آنها به گذشته های بسیار دور باز می گردد.

 

باغ فردوس 

باغ فردوس یکی از محل های بسیار زیبای شهر تهران می باشد که در نزدیکی خیابان ولیعصر و در میدان تجریش قرار دارد، این باغ علاوه بر آنکه یک جاذبه گردشگری طبیعی در این شهر به شمار می‌آید یک قصر تاریخی نیز دارا می باشد که برای علاقه‌ مندان به تاریخ می تواند محلی مناسب برای بازدید باشد. در این کاخ می‌ توانید معماری فوق العاده زیبای قاجاریه را مشاهده کنید. باغ پرندگان تهران یک جاذبه گردشگری طبیعی در شمال شرق تهران می باشد که در آن انواع مختلفی از پرنده ها نگهداری می شوند که برای علاقه ‌مندان به طبیعت می ‌تواند یک محل زیبا برای بازدید باشد. این باغ در داخل جنگل لویزان قرار دارد و پرنده های آن  درون قفس های نگهداری می ‌شوند، البته برخی از پرنده های این باغ نیز به صورت آزاد در باغ رها هستند که این پرندگان معمولاً توانایی پرواز کردن ندارند.

برج میلاد

برج میلاد یک برج مخابراتی در شمال غرب تهران است یکی از مهم‌ترین جاذبه‌ های گردشگری این شهر می باشد که بسیاری از مردم آن را به عنوان نماد شهر تهران می دانند، این برج دارای زیر بنایی ۱۳ هزار متری  است که دارای ارتفاعی ۳۳۵ متری میباشد. در داخل این برج سالن هایی وجود دارند که در آنها جشن های زیادی برگزار می شوند و معمولاً کنسرت های خواننده های بزرگ در این برج برگزار می شود.

 

مکان های دیدنی تهران

اگر در فصل زمستان به شهر تهران سفر کرده اید به شما توصیه می ‌کنیم حتماً از پیست اسکی آبعلی تهران دیدن کنید، این پیست در واقع شامل پنج پیست مجهز دارای تله کابین می باشد که  می توان به وسیله تله کابین از پیست بالا رفت، این پیست در جاده هراز و در کیلومتر ۵۷ این جاده واقع شده است که دارای آب و هوای بسیار مناسبی می‌باشد و یکی از پیست های بین المللی ایران می باشد. بازار بزرگ تهران یک بازار بسیار زیبا و تاریخی میباشد که تاریخچه آن به گذشته های بسیار دور باز می گردد، برخی از تاریخ شناسان اعتقاد دارند که این بازار در زمان ناصرالدین شاه ساخته شده است و برخی دیگر نیز ادعا دارند که در زمان شاه طهماسب صفوی این بازار ساخته شده است. در سفرنامه که از سر توماس هربرت به دست رسیده است توضیحاتی درباره این بازار را می توان در آن یافت که با توجه به آن می ‌توان گفت این بازار در زمان صفویه ساخته شده است. موزه جواهرات ملی ایران یک موزه بسیار زیبا است که در مقابل سفارت ترکیه واقع شده است، این موزه در سال ۱۳۳۴ هجری شمسی ساخته شده است و امروزه در آن مجموعه گسترده و متنوع از انواع مختلف جواهرات ایرانی که بسیاری از آنها جواهرات سلطنتی مربوط به پادشاهان قبلی ایران هستند نگهداری می ‌شود.

 

تفریح در شهر تهران

دریاچه چیتگر یکی از مکان های دیدنی شهر تهران است که می توانید ساعات لذت بخشی را در کنار این دریاچه داشته باشید، این دریاچه یک دریاچه مصنوعی است که در شمال غربی این شهر واقع شده است، به صورت کلی این منطقه یک منطقه خوش آب و هوا می باشد که به دلیل بارش های فصلی فراوان دریاچه پر آبی را دارا است. اتاق فرار اسکیپ روم انگیما یکی از اماکن تفریحی شهر تهران است که به تازگی در شهر تهران افتتاح شده است و طرفداران زیادی را دارا می باشد، در این اتاق فرار شما با معماهای متفاوتی رو به رو خواهید شد که با حل کردن این معماها می توانید وارد مرحله بعدی بازی شوید. این مرکز تفریحی امروزه یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر تهران به شمار می آید. بی شک یکی از جالب ترین تفریحاتی که می توانید در شهر تهران داشته باشید فوتبال حبابی است، فوتبال حبابی بام لند می تواند تجربه ای بی نظیر برای شما باشد، در این بازی دو تیم شش نفره شرکت می کنند و می توانند ساعاتی را به بازی کردن بپردازند.

 

مراکز تفریحی تهران

مرکز بولینگ عبدو یک سالن بولینگ است که یکی از بهترین سالن های بولینگ در شهر تهران به شمار می آید، در این مرکز می توانید ساعات زیادی را به بولینگ بازی کردن بپردازید و خاطره خوبی را از سفر به شهر تهران داشته باشید. پرواز با پاراگلایدر یکی از مهمترین تفریحاتی است که شهر مشهد می توانید انجام دهید، سایت پاراگلایدر شهران که در منطقه جنت آباد این شهر قرار دارد می تواند محلی مناسب برای پاراگلایدر سواری در شهر تهران باشد. اگر علاقه مند به پارک های آبی هستید به شما توصیه می کنیم بازدید از اُ پارک در شهر تهران را از دست ندهید، این پارک آبی یکی از مدرن ترین پارک های آبی ایران است که در مساحتی معادل 55000 متر مربع ساخته شده است و ظرفیتی 3000 نفری را دارا می باشد. از جمله امکاناتی که در این پارک برای شما فراهم شده است می توان به سرویس بهداشتی، پارکینگ، دوش، استخر، سرسره های مختلف و … اشاره کرد.

 

هتل های معروف شهر تهران

هتل اسپیناس تهران یکی از مهمترین هتل های شهر تهران است که دارای امکانات فوق العاده لوکسی می باشد، این هتل اولین هتل 5 ستاره شهر تهران است که دارای امکاناتی از جمله اینترنت بی سیم و پرسرعت در سراسر هتل، دسترسی به شبکه های خبری ماهواره ای، یک رستوران با کیفیت و لوکس و … اشاره کرد. هتل استقلال تهران نیز یک هتل 5 ستاره دیگر است که در شمال شهر تهران واقع شده است، این هتل دارای 504 اتاق می باشد و 48 سوئیت را نیز برای افرادی که قصد دارند به صورت خانوادگی در این هتل سکونت کنند فراهم کرده است.

 

آشنایی با رستوران های تهران

رستوران مسلم از محبوب ترین رستوران های این شهر است که نسبت به سایر رستوران های معروف این شهر جدیدتر می باشد، این رستوران بیشتر به دلیل کباب های لذیذ خود معروف است. علاقه مندان به ته چین می توانند ته چین های بسیار خوش مزه ای را در این رستوران میل کنند. رستوران کوبابا یکی دیگر از رستوران های معروف شهر تهران است که در آن می توانید در یک فضای نیمه باز غذای خود را میل کنید. این رستوران دارای دکور بسیار زیبایی می باشد و کارکنان بسیار خوبی را نیز دارا است. رستوران خونه یک رستوران بسیار زیبا با محیطی گرم و شاداب است که در آن کاملا احساس غذا خوردن در خانه خود را خواهید داشت، غذاهای این رستوران بیشتر غذاهای خانگی است که طرفداران زیادی را در شهر تهران دارد.

 

مراکز خرید معروف تهران

مرکز خرید پالادیوم

مرکز خرید پالادیوم یکی از مراکز معروف شهر تهران است که در منطقه زعفرانیه واقع شده است، در این مرکز خرید امکانات زیادی از جمله کافه ها و رستوران های متعدد واقع شده است تا نهایت لذت را از حضور در این مرکز خرید ببرید. مرکز خرید ارگ سنتر یکی دیگر از مراکز خریدی است که در شهر تهران قرار دارد و می تواند محلی مناسب برای انجام خریدها باشد، این مرکز خرید دارای یک پارکینگ خصوصی است و در آن می توانید برندهای مختلف محصولاتی از قبیل لوازم آرایشی و بهداشتی، پوشاک، عطر و … را خریداری کنید.

 

مرکز خرید گالریا

مرکز خرید گالریا ولنجک یکی دیگر از مراکز خرید بسیار معروفی است که در شهر تهران قرار دارد، این مرکز خرید در شمال این شهر واقع شده است و یکی از مهم ترین دلایل جذابیت آن برگزار کردن قرعه کشی های مختلف در طول ماه می باشد که با برنده شدن آن ها بن های خرید به شما تعلق خواهد گرفت. در این مرکز خرید همچنین جشنواره های مختلفی نیز برگزار می شود که یکی از مهمترین این جشنواره ها جشنواره غذاهای فرنگی است.

با تور های داخلی دلتابان مکانهای دیدنی شهر تهران را از نزدیک ببینید.

 

بعضی از اطلاعات مهم درباره تهران

Tehran
13°
mist
humidity: 67%
wind: 3m/s W
H 15 • L 11
12°
Tue
13°
Wed
14°
Thu
13°
Fri
Weather from OpenWeatherMap

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

هتل های تهران


مجله آنلاین دلتابان

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری دلتابان

 • آشنایی با تپه پیر لوتی استانبول

  تپه پیر لوتی استانبول یکی از بهترین جاذبه های گردشگری این شهر می باشد که می توانید اوقاتی از سفر خود را به بازدید از این تپه اختصاص دهید. با رفتن به بالای این تپه می توانید چشم اندازی بسیار زیبا از استانبول را مشاهده نمایید که می تواند بیشترین لذت را برایتان داشته باشد. […]

 • معرفی هتل تایتانیک سیتی تقسیم استانبول

  معرفی هتل تایتانیک سیتی تکسیم استانبول

  هتل تایتانیک سیتی تکسیم یکی از بهترین هتل های شهر استانبول می باشد که می توانید اقامتی آرام و لذت بخش را در آن تجربه نمایید. هتل تایتانیک در خیابان استقلال استانبول واقع شده است که  از جمله جاذبه های گردشگری این شهر به شمار می رود و به همین دلیل گردشگران بسیاری هتل تایتانیک […]

 • هتل نزدیک به ساحل نیسی قبرس

  ساحل نیسی قبرس یکی از رمانتیک ترین سواحل دیدنی

  یکی از محبوب ترین سواحل که در 3 کیلومتری غرب مرکز ایاپانا قرار دارد، ساحل نیسی قبرس می باشد که تعداد زیادی گردشگر و حتی افراد محلی سالانه به این مکان رفته و اوقات فراغت خود را در آن سپری می کنند. این ساحل زیبا مکانی بسیار مناسب برای برگزاری جشنواره های ساحلی می باشد […]

 • جاذبه های اطراف هتل هیلتون در قبرس

  معرفی هتل هیلتون قبرس

  هتل هیلتون قبرس یکی از بهترین هتل  های این شهر می باشد که در مرکز نیکوزیا واقع شده است و دارای امکانات بسیار عالی می باشد به که طوری که تمامی اتاق های این هتل با رنگ های گرم تزیین شده و مجهز به حمام لوکس، بالکن اختصاصی و مبلمان زیبا می باشد. با وجود […]

 • کیترینگ و غذای ترکیش ایرلاین

  غذای ترکیش ایرلاین را می توان به انواع مختلفی دسته بندی نمود. می توانید انواع اقسام غذاهای مختلف را در این خطوط هوایی میل نمایید، کیفیت تمامی غذاهای ترکیش ایرلاین بسیار بالا است و به وسیله بهترین و مجرب ترین آشپزها طبخ می شود. توجه داشته باشید که غذاهای ترکیش ایرلاین برای انواع کلاس های […]

 • آنچه بايد در مورد استانبول بدانيم

  شهر استانبول یکی از معروف ترین و در عین حال دیدنی ترین شهرهای ترکیه است. هر ساله افراد بسیاری از سراسر دنیا بار سفر به این شهر را می بندند تا جاذبه های آن را از نزدیک ببینند. آنچه باید در مورد سفر به شهر استانبول بدانیم این است که چگونه و با چه وسیله […]

 • پروازهای چارتر استانبول

  شهر استانبول در کشور ترکیه یکی از زیباترین شهرهای این کشور می باشد که سالانه مقصد گردشگران زیادی قرار می گیرد. حال در اینجا سوالی که پیش می آید این است که پرواز های چارتر استانبول چگونه پروازهای بوده و چرا بیشتر افراد در هنگام سفر به استانبول اقدام به رزرو این نوع پروازها می […]