11 فروردین 1398

موزه واتیکان

اگر می خواهید یکی از اعجاب انگیز ترین موزه­ های جهان را ببینید، بهتر است به موزه واتیکان سفر کنید. واتیکان یک شهر مستقل در پایتخت ایتالیا یعنی شهر رم است که به شکل خودمختار اداره می شود و حاکم آن، پاپ رهبر کاتولیک های جهان است. میدان اصلی واتیکان، سن پیترو نام دارد که بسیار حیرت انگیز است. ستون های بلند و معماری زیبا باعث شده است که در نگاه اول به عظمت این سازه پی ببرید.

موزه واتیکان در نزدیکی کلیسا سنت پیتر قرار دارد و یکی از جذاب ترین موزه های جهان است. شاید برای شما عجیب باشد که بگوییم طول موزه واتیکان حدود 9 مایل است! یعنی اگر بخواهید تمام آثار هنری این موزه را ببینید باید چندین هفته وقت صرف کنید! علاوه بر آثار تاریخی منحصر به فرد، ساختمان موزه نیز بسیار زیبا است و ساعت ها می توانید از تماشای آن لذت ببرید. در ادامه مقاله با سفر به واتیکان و موزه واتیکان بیشتر آشنا خواهیم شد.

در صورتی که به سفر های خارجی علاقمند هستید ، تور ترکیه ارزان و  تور ارمنستان ارزان  هم میتوانند پیشنهادات خوبی برای شما باشند. این تور های پر طرفدار ، از نظر مالی نیز بسیار به صرفه هستند و شما میتوانید با هزینه کمتری به این کشور های جذاب سفر کنید.

تاریخچه موزه واتیکان

در سفر به رم، می توانید با موزه واتیکان و جاذبه های فرهنگی و هنری آن آشنا شوید. این موزه یکی از بزرگترین و زیباترین موزه های جهان است که در سال 1506 میلادی ساخته شده است. بنیانگذار این موزه، ژولیوس دوم بوده است. این موزه یک بخش تاریخی مهم نیز دارد که در سال 1973 میلادی ساخته شده است. از آن زمان تا به امروز آثار تاریخی منحصر به فرد جهان در این موزه نگهداری می کنند. بیشتر آثار آن، مربوط به دین مسیحیت و مذهب کاتولیک می باشد. گردشگری در واتیکان به حدی گسترش یافته است که سالانه بیش از 4.000.000 گردشگر تنها از موزه واتیکان بازدید می کنند. بنابراین اگر علاقه مند به فرهنگ و تاریخ و هنر هستید، تور رم ایتالیا و بازدید از موزه واتیکان را فراموش نکنید!

آشنایی با موزه

موزه حیرت انگیز واتیکان، مجموعه ای از چند موزه مختلف است که در کنار یکدیگر قرار گرفته و آثار تاریخی و هنری بسیاری را در خود جای داده است. در هنگام وارد شدن به موزه واتیکان، نقاشی های سقف کلیسای سیستین چشم ها را به خود خیره می کند. این نقاشی ها اثر میکل آنژ است و در مورد آفرینش انسان و داستان حضرت عیسی است. در داخل مجموعه موزه های واتیکان، 3 حیاط اصلی وجود دارد که برای بازدید از موزه های مختلف باید از آنها عبور کنید. وجود موزه ها و گالری های مختلف در کنار تابلوهای نقاشی منحصر به فرد سبب شده است که بازدید از آنها ساعت های زیادی به طول بیانجامد اما این آثار آنقدر هیجان انگیز هستند که پیشنهاد می شود در سفر به رم ایتالیا حتما از موزه واتیکان نیز بازدید کنید.

 

واتیکان مجموعه ای از موزه های حیرت انگیز

همانطور که گفته شد، موزه واتیکان مجموعه ای از انواع موزه ها است که گستردگی جالب توجهی دارند. از جمله این موزه ها می توان به موزه پیناکوتیکا، موزه چیارومونتی، موزه مصر یا موزه گریگوریان اگزیو، موزه پیو، موزه دله کارته، اتاق رافائل یا موزه استانز دی رافائل، موزه استانزا دلا و کلیسای سیستین اشاره نمود.

موزه مصر واتیکان، در سال 1839 میلادی و به وسیله گرگوری ساخته شده است. در این موزه کوچک ولی بی نظیر می توان انواع آثار مصر باستان مانند مومیایی ها و آثار ترونو رامسس دوم را مشاهده نمود. موزه پیو نیز یکی از معروف ترین موزه های واتیکان است که آثار ارزشمندی از آپولو بلودر در آن وجود دارد. همچنین یک مجسمه یونانی از میکل آنژ نیز در این موزه قرار گرفته است که گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند. موزه رافائل نیز یکی دیگر از موزه های واتیکان است که در حقیقت محل زندگی ژولیوس دوم بوده است. آثار هنری بی نظیری مانند تابلوی شکست کنستانتین نیز در این موزه قرار گرفته است. کلیسای سیستین نیز بسیار مشهور است. شهرت این کلیسا به دلیل وجود آثار میکل آنژ است. نقاشی های دیواری این کلیسا آنقدر زیبا است که ساعت ها محو تماشای آن خواهید شد.

 

آثار باستانی در موزه

این موزه در حقیقت، مجموعه ای از آثار هنری قرون مختلف است که به وسیله پاپ ها جمع آوری شده است. به طوری که مومیان مصری، اتروسک برنز، نقشه های تاریخی و بسیاری از نقاشی های منحصر به فرد را در خود جای داده است. در سال 1910 میلادی، در یکی از قسمت های موزه، یک مرکز سنگ شناسی احداث شد که بیش از 130 سنگ تاریخی با نوشته های عبری را در خود جای داده است. این سنگ ها از قبرستان های باستانی شهر رم ایتالیا جمع آوری شده است. پاپ ژان در سال 1970 تمام این سنگ ها را به داخل موزه اصلی واتیکان آورد و در معرض دید گردشگران قرار داد.

در موزه واتیکان، آثار باستانی مربوط به سرزمین پارسی نیز وجود دارد. در این موزه، 3 کره جغرافیایی وجود دارد که قدمت آنها به قرن شانزدهم و هفدهم میلادی برمی گردد. در تمام این کره ها، نام سرزمین پارس و خلیج فارس وجود دارد. همچنین یک نقشه چرمی نیز در موزه واتیکان نگهداری می شود که اثر لئوناردو داوینچی می باشد و نام امپراتوری پارس در آن به چشم می خورد. بنابراین اگر به آثار باستانی جهان و اهمیت امپراتوری پارس علاقه مند هستید، می توانید از موزه واتیکان دیدن کنید.

 

در بازدید از موزه واتیکان چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

هنگامی که وارد واتیکان می شوید اولین چیزی که نظر شما را جلب می کند، صف  طولانی توریست ها برای بازدید از موزه واتیکان است. بنابراین پیشنهاد می شود صبح های زود را برای بازدید انتخاب کنید. هزینه بلیط این موزه نیز حدود 16 پوند است اما اگر می خواهید به طور رایگان از آن استفاده کنید باید سفر خود را به آخرین یکشنبه ماه موکول کنید چرا که در این روز استفاده از موزه واتیکان رایگان می شود.

از نکات دیگری که هنگام بازدید از موزه باید به آن توجه کنید، استفاده از بسته های راهنما است چرا که ساختمان موزه بسیار پیچیده و طولانی است و شاید سردر گم شوید. همچنین در این موزه امکانات مناسبی برای افراد سالخورده و معلول وجود دارد بنابراین بدون هیچ مشکلی می توانید از آنها استفاده کنید.

سفر به این مکان میتواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد . در صورتی که علاقمند به سفر های هوایی هستید میتوانید با خرید پرواز چارتر از دغدغه های سفر خود کم کنید . هم چنین برای اقامت راحت تر رزرو هتل ارزان نیز میتواند پیشنهاد خوبی باشد.

 

نظرات کاربران