22 مهر 1398

پارک وکیل آباد مشهد

پارک وکیل آباد مشهد

پارک جنگلی وکیل آباد که در مشهد واقع شده است، از بزرگ ترین و قدیمی ترین پارک های شهر مشهد می باشد، مساحت کل پارک وکیل آباد 259659 متر مربع می باشد. این پارک توسط حاج حسین ملک وقف شده است و استفاده از آن برای عموم رایگان می باشد. در کنار پارک وکیل آباد تنها باغ وحش استان خراسان رضوی یعنی باغ وحش وکیل آباد قرار دارد. پارک جنگلی وکیل آباد در انتهای بلوار عریض وکیل آباد واقع شده است. برای رفتن به این پارک می توانید با خودرو شخصی، مترو و یا اتوبوس اقدام نمایید.

چرا پارک جنگلی وکیل آباد

پارک جنگلی وکیل آباد از قدیمی ترین و بزرگ ترین پارک های شهر مشهد است. این پارک در هشت کیلومتری شمال غربی شهر مشهد واقع شده است. برای رفتن به پارک وکیل آباد باید از بلوار زیبای وکیل آباد ادامه مسیر دهید تا در انتهای این بلوار پارک وکیل آباد نمایان شود.

به دلیل قرار گرفتن پارک وکیل آباد در کنار دره ای زیبا و داشتن درختان کاج، سرو، چنارهای متعدد و بکر بودن، یکی از زیباترین و مورد پسند ترین مکان ها برای مسافران و ساکنان شهر مشهد می باشد. پارک وکیل آباد از سال 48 تا به امروز به عنوان یکی از تفریحگاه های زیبا برای ساکنان مشهد و مسافران تور لحظه آخری مشهد می باشد. تمام گردشگرانی که به مشهد سفر می کنند حتما یکی از مکان هایی که به آن سر می زنند، پارک جنگلی وکیل آباد خواهد بود.

کوهستان پارک شادی در این منطقه احداث شده است که دارای 18 هکتار وسعت می باشد. کوهستان پارک شادی با فراهم آوردن وسایل و امکانات روز می تواند بعد از یک جنگل گردی در پارک جنگلی وکیل آباد انتخاب مناسبی باشد.

تاریخچه پارک وکیل آباد مشهد

این پارک را در ابتدا با نام های باغ وکیل آباد یا میر طراز می شناختند. این پارک پس از وقف توسط مالک آن، یعنی آقای حسین ملک، به صورت رسمی مورد استفاده عموم واقع گردیده است و مثل تمام پارک های شهر مشهد به شهرداری مشهد واگذار شده است. در حال حاضر پارک وکیل آباد از لحاظ منطقه ای در محدوده منطقه 9 مشهد واقع شده است.

وقف کننده پارک جنگلی وکیل آباد

حاج حسین ملک، فرزند حاج کاظم ملک از وقف کنندگان بزرگ املاک و کتابخانه ها در کشور می باشد، او با وقف های متعدد در خراسان رضوی و تهران به خصوص در شهر مشهد توانسته نام خود را در بین مردم ایران جاودان کند.

بعضی از ملک و املاک وقف شده توسط حاج حسین ملک عبارتند از: قصر ملک شهر ری، باغ بزرگ وکیل آباد، باغ ملی مشهد، ملک های اهدا شده به فرهنگیان در مشهد، باغ صبای تهران و بیمارستان های تربت جام و چناران، همچنین خانه وی نیز در اختیار میراث فرهنگی قرار گرفته است که این مکانها مسافران تور مسافرتی مشهد را به سمت خود جذب میکند.

اطلاعات جغرافیایی پارک وکیل آباد مشهد

پارک جنگلی وکیل آباد 259659 متر مربع مساحت دارد. سیستم آبیاری این پارک از نوع قدیمی می باشد و درختان پارک جنگلی از طریق آب قنات آبیاری  می شوند. از امکانات این پارک می توان به جدول کشی خیابان های پارک، آب نماهای متعدد، اقامتگاه های موقت برای مسافران، وسایل بازی برای کودکان، بوفه، نمازخانه، سرویس بهداشتی، آلاچیق های شیک، پارکینگ، دریاچه و داشتن کافه و رستوران های متعدد را نام برد.

تور  لحظه آخری مشهد فرصتی مناسب است که با هزینه کم به این شهر زیبا سفر کنید.

تنها باغ وحش مشهد در کنار باغ جنگلی وکیل آباد

استان خراسان رضوی تنها دارای یک باغ وحش می باشد که این باغ وحش در کنار پارک وکیل آباد واقع شده است و همه گردشگران را در قالب تور ارزان مشهد به این شهر جذب میکند. این باغ وحش دارای انواع حیوانات گیاهخوار، گوشتخوار، حیوانات آبزی، پرندگان و خزندگان متعدد می باشد. دقت کنید که برای بازدید از باغ وحش وکیل آباد نیاز به تهیه بلیت خواهید داشت و نکته دیگر اینکه ساعت کاری این باغ وحش همه روزه از ساعت 8:30 الی 17 می باشد که در این ساعات به همشهریان و مسافران محترم سرویس دهی می نماید.

امکانات طبیعی باغ جنگلی وکیل آباد

به دلیل قدمت بالای پارک وکیل آباد مشهد، درختان این پارک بسیار تنومند و پر شاخ و برگ می باشند. همچنین به دلیل سیستم قدیمی آبیاری این پارک و داشتن رودخانه جاری میان درختان، حس بکر بودن، شادابی و سرزندگی در این پارک جاری است. سرچشمه اصلی رودخانه پارک وکیل آباد بند گلستان می باشد.

بازسازی پارک وکیل آباد

در سال 1392 ماه آبان پروژه بازسازی این پارک کلید خورد. در بررسی های اولیه مشخص شد که سنگ های بستر این پارک از نوع سنگ های خارا یا گرانیت است. این نوع سنگ ها ضمن داشتن زیبایی خاص خود از مقاومت بالایی برخوردار است. برای هماهنگی بیشتر مهندسان و کارشناسان بازسازی این پارک پیشنهاد ساخت پله ها و نماهای پارک و حتی کف سازی را با سنگ های خارا یا گرانیت دادند. در فرایند بازسازی از برداشت غیرقانونی آب از چشمه های قدیمی پارک وکیل آباد جلوگیری شد.

آب و هوای باغ جنگلی وکیل آباد مشهد

این پارک به دلیل آب و هوای مناسب و خوب آن، به منطقه ییلاقی مشهد معروف است. دلیل این طراوت و تازگی هوای پارک، واقع شدن آن در کنار طرقبه می باشد. افرادی که از پارک جنگلی وکیل آباد بازدید کرده اند از امکانات بسیار زیاد آن و آب و هوای آن  راضی بوده اند.

دریاچه پارک جنگلی وکیل آباد مشهد

یکی از مکان های بسیار پرطرفدار و زیبای پارک وکیل آباد دریاچه آن می باشد. این دریاچه به دریاچه  فصلی در پارک وکیل آباد معروف است. تامین کننده آب این دریاچه قنات وکیل آباد می باشد. نشستن در کنار این دریاچه اوقات خوشی را برای شما و خانواده شما به ارمغان می آورد. پیشنهاد می کنیم که حتما به این دریاچه سر بزنید.

علاقمندان به شرکت در تور مشهد با هواپیما میتوانند به وب سایت ما مراجعه نمایند.

راه های دسترسی به پارک وکیل آباد

اگر خودرو شخصی دارید، می توانید بلوار وکیل آباد را تا انتها بروید و از امکانات زیاد و زیبای این پارک بهره ببرید. اما اگر خودرو شخصی ندارید، هم می توانید از خطوط اتوبوس استفاده نمایید و همچنین می توانید از مترو مشهد استفاده نمایید. برای سفر با مترو به پارک جنگلی وکیل آباد کافیست به ابتدای خط یک مترو یعنی بلوار نخرسی بروید و در آخرین ایستگاه از مترو پیاده شوید، مسیری کاملا مستقیم و بدون دردسر.

برای استفاده از اتوبوس های شهر مشهد هم می توانید از خط 10 شرکت واحد مستقر در نخرسی و خط 99 استفاده نمایید. آدرس این پارک در استان خراسان رضوی، شهر مشهد، بلوار وکیل آباد، انتهای بلوار وکیل آباد می باشد.

سفر به این مکان میتواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد . در صورتی که علاقمند به سفر های هوایی هستید میتوانید با خرید بلیط چارتر از دغدغه های سفر خود کم کنید . هم چنین برای اقامت راحت تر رزرو هتل نیز میتواند پیشنهاد خوبی باشد.

اگر قصد سفری آرام و لذت بهش را داری پیشنهاد ما به شما انتخاب مطمئن ترین آژانس هواپیمایی را پیشنهاد میکنیم.

رزرو تور مشهد

نظرات کاربران