31 شهریور 1398

خانه اعیانی کیش

خانه اعیانی کیش از جاذبه های کیش

جزیره کیش با وجود این که دارای جاذبه های گردشگری و طبیعی متعددی است، سالانه مقصد گردشگران زیادی از سراسر جهان قرار می گیرد. حال جالب است بدانید در این جزیره علی رغم جاذبه‌ های طبیعی، جاذبه‌ های تاریخی متعددی از جمله خانه اعیانی کیش وجود دارد که بازدید از آن خالی از لطف نخواهد بود.

با توجه به این امر مشاهده می شود که در جزیره کیش برای تمامی سلایق و در سنین مختلف، جاذبه ‌هایی وجود دارد؛ به طوری که اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که به تاریخ و آثار تاریخی علاقه مند باشید و می پندارید که جزیره کیش تنها برای استفاده از ورزش های آبی مناسب است، سخت در اشتباه هستید زیرا در این جزیره زیبا شما می توانید اماکن تاریخی زیادی را مشاهده کرده که به طور حتم بازدید از آن برای شما بی نظیر می باشد.

اگر به سفر های داخلی علاقمندید ، تور  لحظه آخری مشهد میتواند گزینه مناسبی برای شما باشد . مشهد شهری زیارتی ، سیاحتی است که سفر به آن شهر قطعا جذابیت های زیادی را به همراه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید : آب انبار دوقول در کیش

جزیره کیش

جزیره بی نظیر کیش جزء آن دسته از مقاصد گردشگری می باشد که دارای جذابیت های بسیار زیادی برای تمامی سلایق می‌ باشد. با این وجود بیشتر ماه های سال این جزیره مملو از مسافران و گردشگران می باشد. در این بین یکی از جاذبه های گردشگری در کیش شهر حریره و خانه اعیانی کیش می باشد که لازم است بدانید این جاذبه تاریخی علی ‌رغم جذابیت زیادی که دارد به آن دسته از جاذبه های کیش تبدیل شده که اهمیت کمتری به آن شده و نسبت به این قسمت از جزیره کم لطفی شده است.

این جاذبه در ۱۰ کیلومتری مرکز شهر قرار گرفته و جزء با ارزش ترین جاذبه های کیش به حساب می آید؛ حال افرادی که تمایل به دیدن جاذبه های تاریخی در هنگام سفر به جزیره کیش دارند باید توجه داشته باشند که بازدید از خانه اعیانی کیش برای آنها بی نظیر خواهد بود.

بیشتر بخوانید : شهر باستانی حریره

بخش های مختلف خانه اعیانی کیش

به طور کلی می‌ توان گفت نقشه خانه اعیانی کیش به گونه‌ایست که در قدیم چندین خانواده در این خانه در کنار هم زندگی کرده و شباهت زیادی به خانه های اعیانی شهرهای کاشان، اصفهان و یزد دارد. با توجه به آثاری که در این جاذبه تاریخی به جا مانده است می توان پی برد که این عمارت تاریخی و زیبا، به اشخاص ثروتمند در شهرستان حریره تعلق داشته است.

باید دقت داشته باشید که این خانه دارای بخش های مختلفی چون محل سکونت بانوان، ایوان، مهمان خانه و آشپزخانه می باشد و هر بخش از این خانه، دنیایی از خاطره و سخن به جای گذاشته است که به همین خاطر طرفداران زیادی داشته و افرادی که می خواهم تاریخ برای ‌شان زنده شود طبیعتاً با دیدن این جاذبه به وجد خواهند آمد.

قسمت های مجموعه

لازم است بدانید طبق کاوش باستان شناسان این مجموعه به طور کلی به دو مجموعه کارگاهی و مجموعه حمام ها تقسیم شده است. توجه داشته باشید که مجموعه کارگاهی آن درست در کنار دریا احداث شده و فضاها و معماری ناشناخته ای دارد که جذابیت زیادی برای تاریخ شناسان به جا گذاشته است؛ این مجموعه شامل کانال های عمودی، افقی و چاه هایی در گوشه و کنار بوده که مجموعه ای بسیار نادر و جالب را تشکیل داده و عملکرد آن هنوز هم نامشخص می باشد.

دیگر مجموعه آن یعنی حمام های آن شامل حمامی بوده که دارای صحن های مختلفی است و شامل گرم خانه، تون حمام و سر بینه می شود. در جنوب گرم خانه آن نیز دو خزینه کوچک و بزرگ قرار داشته که آخرین بخش ساختمان می باشد. شاید برای تان جالب باشد که بدانید این حمام در نوع خود جزء قدیمی ترین حمام های ایرانی بوده و به نظر می رسیده است که یک حمام خصوصی بوده و به صاحبش اختصاص داشته است.

خانه اعیانی کیش به چه دوره ای تعلق دارد؟

به طور کلی می توان گفت نقش ستاره هایی که بر روی کاشی های خانه اعیانی کیش وجود دارد از کالاهای وارداتی بوده که به عصر ایلخانی و تیموری مرتبط می‌ شود و این کاشی ها که در این عصر به کشور ایران وارد شده، در ساخت سلطانیه و تخت سلیمان نیز از آن استفاده شده است.

با وجود این که سقف ها و پوشش کلیه این خانه از بین رفته و تنها قسمتی از طاق های سنگی آن باقی مانده است قدمت آن نشان داده می شود و از طرفی با توجه به اینکه کاشی کاری های موجود در این خانه جزء آن کاشی هایی است که در دوره ایلخانیان در بناهای سلطنتی به کار برده می شده، گفته شده است که این خانه متعلق به افراد ثروتمند و مهمی بوده که این امر موجب شده است این مکان را خانه اعیانی بنامند.

بیشتر بخوانید : شهر زیرزمینی کاریز

دیگر جاذبه های کیش در نزدیکی خانه اعیانی

علاوه بر این که در هنگام بازدید از خانه اعیانی کیش می توانید با تاریخ جزیره بیشتر آشنا شوید جالب است بدانید که در کنار این خانه و در شهر باستانی حریره مجموعه ‌ای تاریخی دیگری همچون قنات ‌ها، حمام ها و مساجد قدیمی وجود داشته که بازدید از آن بسیار جذاب خواهد بود. لازم است بدانید این منطقه باستانی و شهر باستانی حریره در ۱۰ کیلومتری جزیره کیش واقع شده و در ساحل شمالی این جزیره قرار دارد.

بهترین زمان سفر به کیش

به طور کلی می توان گفت جزیره کیش در منطقه خشک و گرم واقع شده و تحت تاثیر آب و هوای بیابانی قرار دارد، با این حال تابستان ‌های این جزیره طولانی و گرم بوده و زمستان های آن کوتاه و معتدل است.

حال اگر شما هم قصد بازدید از جاذبه های دیدنی مختلف این جزیره از جمله خانه اعیانی کیش را دارید باید توجه داشته باشید که ماه های آذر تا فروردین بهترین زمان سفر به این جزیره و بازدید از جاذبه‌ های تاریخی و گردشگری آن می باشد، به طوریکه اگر به تجربیات مسافران در هنگام سفر به کیش دقت کنید مشاهده خواهید کرد که بیشتر آن هایی که در فصل تابستان به این جزیره سفر کردند از گرمای هوا عاجز شده اند. اما در فصل پاییز و زمستان به دلیل مناسب بودن آب و هوا طبیعتاً شما خواهید توانست سفری پر بار را تجربه کنید.

نکات مهم

در خصوص خانه اعیانی کیش لازم است بدانید که بازدید از این خانه در تمامی روزهای هفته امکان پذیر بوده و باید توجه داشته باشید که قیمت ورودی خانه اعیانی در کیش، برای ایرانیان و غیر ایرانیان رایگان بوده و شما بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای می توانید از این مکان دیدن کنید.

سفر به این مکان میتواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد . در صورتی که علاقمند به سفر های هوایی هستید میتوانید با خرید بلیط هواپیما چارتر از دغدغه های سفر خود کم کنید . هم چنین برای اقامت راحت تر رزرو هتل ارزان  نیز میتواند پیشنهاد خوبی باشد.

رزرو تور کیش

نظرات کاربران