6 بهمن 1395

تایلند

آشنایی با کشور تایلند

تایلند یک کشور آسیای جنوب شرقی با سواحل گرمسیری، کاخ های سلطنتی با شکوه، ویرانه های باستانی و معابد مزین به مجسمه های بودا، کشوری دیدنی و پر از جاذبه های تفریحی است.پایتخت این کشور، بانکوک، شهری با ساختمان های مدرن و زندگی شهری پیشرفته در کنار بافت آرام در گوشه ای دیگر از شهر، تلفیقی از مدرنیته و سنت هاست.

از معابد وات آرون، وات فو و معبد بودا (وات فرا کائو)  تا استراحتگاه های ساحلی پاتایا و شهر مدرن هوآ هین را می توانید برای گشت و گذار در تایلند انتخاب کنید.

تایلند در قلب جنوب شرق آسیا، بین کشورهای هند و چین و در شمال خلیج تایلند و شرق دریای آندمان واقع شده است. تایلند با مالزی در جنوب، با میانمار (برمه) در شمال غرب، بالائوس در شمال شرق و با کامبوج در جنوب شرق هم مرز است. شمال این کشور، کوهستانی با بلندترین قله تایلند به نام دوی اینتانون Doi Inthanon است.

مرکز آن دره هموار، رودخانه چائوپرایا Chao Phraya  است که به خلیج تایلند منتهی می شود، جنوب آن نیز منطقه ای کم عرض است که به شبه جزیره مالزی می رسد.

مساحت و جمعیت کشور تایلند

مساحت تایلند 115/513 کیلومتر مربع و طول سواحل آن 3219 کیلومتر است. این کشور 76  ایالت دارد و بانکوک که پایتخت آن است، تقریبا در مرکز آن و در کنار رودخانه چائوپرایا واقع شده است.

تایلند حدود 69میلیون نفر (در سال 2016  ) جمعیت دارد که ملیت و زبان آنها تایلندی (Thai) است.  از این تعداد، بیش از 10 میلیون نفر در بانکوک زندگی می کنند.

حدود 75  درصد از جمعیت این کشور تایلندی، 14 درصد چینی و 11 درصد از باقی قومیت ها هستند. بزرگترین گروه غیر تایلندی ها را چینی ها تشکیل می دهند که اکثرا در محله چینی ها (China Town) بانکوک زندگی می کنند.

پادشاهی کشور تایلند 

پادشاهی تایلند که از نیمه های قرن 14 به وجود آمده است، تا سال 1939 با نام سیام Siam  در جهان شناخته می شد. حکومت این کشور در سال 1932 با وقوع تحولی انقلابی، به پادشاهی مشروطه تغییر پیدا کرد و پادشاه فعلی تایلند نیز از سال 1946 در راس حکومت این کشور قرار گرفت.

ریاست دولت در تایلند به دست نخست وزیر و شهر بانکوک، پایتخت این پادشاهی و مرکز فعالیت های سیاسی، تجاری و فرهنگی آن است.

بانکوک همچنین محل سکونت خانواده سلطنتی تایلند نیز است. پادشاه فعلی تایلند، رامای نهم یا H.M Bhumibol Adulyadej نام دارد و بیش از نیم قرن است که بر تایلند حکومت می کند.

وی که در واقع نهمین پادشاه از سلسله چاکری Chkeri به شمار می رود، تاکنون طولانی ترین دوران سلطنت در میان پادشاهان تایلند و نیز در میان پادشاهان دنیا داشته است.پرجم این کشور از 3 رنگ قرمز، سفید، آبی تشکیل شده که به ترتیب نشانگر ملت، مذهب و پادشاهی تایلند هستند.

نماد ملی تایلند و خاندان سلطنتی، به شکل پرنده بزرگ افسانه ی در آیین بودایی است که گارودا Garuda خوانده می شود.

آداب و فرهنگ کشور تایلند

تایلند را اغلب با نام سرزمین لبخند می شناسند زیر مردم آن تقریبا همیشه و در هر موقعیتی لبخند بر لب دارند. در تایلند معمولا با چسباندن دو کف دست به یکدیگر در مقابل سینه، به یکدیگر سلام می کنند این حرکت وای (Wai) نامیده می شود.تایلندی ها، انسان هایی صبور و اهل مدارا بوده و از رفتارهای تند و توهین آمیز دوری می کنند.

دست زدن به سر افراد یا اشاره با چیزی، در این کشور بسیار بد شمرده می شود.

زیرا تایلندی ها، سر را مقدس ترین و پا را پست ترین بخش بدن می دانند.تابوهای مردم این کشور بیشتر در زمینه مذهب و سلطنت است، بنابراین گردشگران نباید حرکت یا بیان اهانت آمیزی به خاندان سلطنتی یا مذاهب داشته باشند.هنگام بازدید از معابد یا کاخ پاشاهی باید لباس مناسب و نسبتا پوشیده ای به تن داشت و پیش از ورود، کفش ها را از پا در آورد.

رنگ ها در کشور تایلند

در کشور تایلند، رنگ های مختلف نشانگر روزهای هفته هستند. زرد، رنگ روز دوشنبه است و از جایی که پادشاه کنونی در این روز متولد شده، رنگ زرد رنگ سلطنتی نیز است و پرچم هایی به این رنگ در سراسر کشور، نشانگر حمایت گسترده تایلندی ها از پادشاهی است.

پس از سال 2006 که شصتمین سالگرد سلطنت پادشاه تایلند را در این کشور جشن گرفتند، بیشتر مردم در روز دوشنبه لباس زرد بر تن می کنند تا وفاداری و احترام خود را نسبت به پادشاه نشان دهند.

مذهب اصلی تایلند، بودایی Buddhism است و بیشتر مردم این کشور پیرو مکتب تراودا Theravada هستند.

پس از بوداییان، مسلمانان دومین گروه مذهبی بزرگ در تایلند هستند که عمدتا در چهار ایالت جنوبی کشور سکونت دارند. در تایلند، نزدیک به 90 درصد مردم بودایی، حدود 8 درصد مسلمان، حدود یک درصد مسیحیان کاتولیک و کمتر از یک درصد باقی ادیان هستند.

[cn-suggest-posts sts=”مراکز خرید ساموئی” stl=”https://deltaban.com/attraction/samui-shopping-centers/” sbs=”خرید بلیط هواپیما” sbl=”https://deltaban.com/flights/”]

آب و هوای تایلند 

با وجود اینکه هر زمانی برای سفر به تایلند خوشایند است، اما بهترین فصل از نظر کم بودن گرما و باران، بین ماه های نوامبر تا فوریه و در فصل سرماست.

دمای هوا در این فصل کمتر از 20 درجه بوده و هوا کمترین رطوبت را دارد. پس از آن فصل گرما آغاز می شود که آوریل گرمترین ماه آن است و جشن آب نیز به همین دلیل در نیمه این ماه برگزار می شود.

کشور تایلند دارای آب و هوای گرمسیری و سه فصل مشخص است:
گرم، از فوریه تا می، میانگین دمای 34 درجه سانتیگراد
بارانی، از ژوئن تا اکتبر میانگین دمای 29 درجه سانتیگراد
سرد، از نوامبر تا فوریه، میانگین دما زیر 20 درجه سانتیگراد

غذاها در تایلند

غذاهای تایلند به دلیل قرار گرفتن این کشور در میان چین و هند، آمیزه ای از غذاهای این دو کشور است. غذا در تایلند وعده مشخصی ندارد و معمولا بخارپز شده یا تفت داده می شود.

برخی از موادی که در آشپزی تایلندی بسیار رایج هستند عبارتند از:سیر، فلفل قرمز، برگ لیمو، شیر نارگیل، تمرهندی، زنجبیل، فلفل سیاه، ریحان، زردچوبه، زیره سبز، آب لیمو و سس ماهی. غذای اصلی تایلند، برنج به ویژه برنج سفید است که تقریبا در همه وعده های غذایی استفاده می شود و سایر غذاها نیز اکثرا با آن صرف می شوند.

پس از آن، رشته، کاری، و نیز ماهی و میگو در غذاهای این کشور به وفور یافت می شوند که دلیل آن نیز وجود خلیج تایلند و هم چنین رودخانه های بسیار در این کشور است که وابستگی غذاهای تایلندی را به موجودات و گیاهان دریایی نشان می دهد .در تایلند غذا یک باره و باهم سرو می شود.

غذاهای مناسب تایلندی 

غذای مناسب تایلندی شامل سوپ، خوارک کاری با ادویه یا سالادی ادویه دار، سس همراه با ماهی و سبزیجات می باشد.

اگر سوپ ادویه دار باشد، غذایی بدون ادویه را جایگزین کاری می کنند زیرا باید هارمونی طعم و ترکیب در هر غذا و هم چنین میان تمام غذاها با هم وجود داشته باشد.

در کنار این غذاها معمولا سالادی تند و چندین سس مختلف برای انواع این غذاها و نیز دسری شیرین و یا میوه های تازه وجود دارند.

بیشتر مردم تایلند ساندویچ را به عنوان وعده غذایی نمی دانند و آن را میان وعده دانسته و صرف برنج برای غذای آنها بسیار اهمیت دارد. همچنین مردم تایلند زمان خاصی برای اینکه نشسته و غذا بخورند، قرار نمی دهند و هر زمان احساس گرسنگی کنند غذا می خورند.

به همین دلیل هم استفاده از این جمله در میان آنها متداول است: چیزی خوردی؟!برای خارجیان وجود چندین کاسه کوچک با سس های مختلف در کنار غذاهای تایلندی کمی گیج کننده است اما در واقع تایلندی ها به طعم های مختلف بسیار اهمیت می دهند و گاهی تعداد سس ها از غذای اصلی بیشتر است!رسوم- تایلند یک کشور بودایی می باشد که تصویر بودا مقدس شمرده می شود.

نکات مهمی که در کشور تایلند باید بدانید

اعمالی که بی حرمتی به مقدسات باشد حتی اگر توسط افراد خارجی انجام پذیرد با مجازات زندان همراه خواهد بود.

  • مردم تایلند برای پادشاه و ملکه و خانواده سلطنتی احترام زیادی قائل هستند، و بنابراین بی احترامی به آنها توسط خارجیان را تحمل نمی کنند.
  • به طور عمومی زنان تایلندی محافظه کار هستند، بنابراین بدون رضایتشان با آنها تعامل نکنید.
  • هنگامی که می خواهید به معابد بودا وارد شوید از لباس مناسب استفاده نمایید. شلوار و دامن کوتاه قابل قبول نیست. هنگامی که می خواهید وارد سالن عبادت شوید، کفشهای خود را دربیاورید. خانم ها نباید راهب های بودایی را لمس نمایند، به آنها به طور مستقیم چیزی بدهند و یا چیزی بگیرند.
  • در دید عموم انجام امور خصوصی بین زن و مرد ممنوع است. و حمام آفتاب گرفتن به صورت کاملا” عریان نیز ممنوع می باشد.
    – تایلندی ها را با نام کوچک صدا بزنید.

– به طور معمول مردم تایلند دیگران را با نام کوچک صدا می زنند و از عنوان “khun” استفاده می کنند.
– به طور سنتی، مردم تایلند با چسباندن دو دست خود به یکدیگر در مقابل سینه شان سلام می کنند، که  wai گفته می شود، اگر کسی به شما  wai نمود شما بهتر است به همان صورت جواب دهید (به غیر از کودکان).
– مردم تایلند برای بیان شادی مختصر، تشکر برای خدمت کوچک، پاسخ wai کودکان و بعضی اوقات عذرخواهی برای مسائل کوچک لبخند می زنند.
– هنگامی که در جائی نشسته اید از قرار دادن پای خود بر روی میز خودداری نمایید. هیچگاه برای اشاره به کسی از پا استفاده ننمایید، که به عنوان توهین تلقی می شود.
– از شما انتظار می رود برای ورود به خانه تایلندی ها، کفش های خود را در بیاورید.

امور گمرکی مسافرین

مسافرین ورودی به تایلند باید “فرم اظهارنامه مسافر” را تکمیل نمایند (فرم شماره 211) و به مامور گمرک ارائه نمایند. در صورتی که کالای تجاری یا ممنوع و محدود شده همراه ندارند باید قسمت “nothing to declare” را علامت بزنند و به مامور کانال سبز ارائه نمایند.

در مواردی که مطمئن نیستند که کالای همراه آنها شامل موارد ممنوعه می باشد باید قسمت “good to declare” را علامت بزنند و به مامور کانال قرمز ارائه نمایند.کانال سبزبرای مسافرینی که موارد زیر را به همراه دارند می باشد:- وسایل شخصی به مقدار معقول و به ارزش کمتر از 10.000 بات
– 200 عدد سیگار یا 250 گرم تنباکو
– مقدار اضافی باید در صندق گمرک گذاشته شود تا تحت پیگرد قرار نگیرد.کانال قرمزمواردی  که  شامل گمرکی می شود- مواردی که تعداد آنها بیش از تعداد لازم برای مصرف شخصی باشد ویا ارزش آنها بیش از 10.000 بات باشد.
– مواردی که مصرف تجاری یا اقتصادی داشته باشد مانند قالب هاموارد ممنوعه:کالاهایی وجود دارند که ورود و خروج آن ممنوع می باشد .

کالاهای ممنوعه در تایلند

– کالاها یا مطبوعات زشت و وقبیح
– کالاهای تقلبی و کپی
– سکه و اسکناس تقلبی
-حیوانات حمایت شده
-قانون شکنان مرتبط با مواد مخدر، که برای مصرف شخصی، فروش، حمل و … مواد مخدر به همراه داشته باشند به اعدام محکوم می شوند.موارد محدود شده:موارد زیر برای امور گمرکی نیاز به مجوز مقامات دولتی دارند:- تصاویر بودا، هنرهای مذهبی و باستانی، اشیائ قدیمی (اداره هنرهای زیبا)
– سلاح، فشنگ، دستگاه های انفجاری (دفتر پلیس ملی)گیاه و مواد گیاهی (اداره کشاورزی)
– حیوانات زنده، حیوانات خانگی، و محصولات آنها (اداره توسعه احشام)
– غذا و دارو (مدیریت غذا و دارو)
-قطعات اتومبیل (وزارت صنایع)
– سیگار برگ، سیگار، و نوشیدنی های الکلی (اداره مالیات)
– گیرنده و فرستنده بیسیم، تجهیزات مخابراتی (کمسیون ملی ارتباطات رادیویی)در صورتی که بار همراه مسافر بیش از 80.000 بات ارزش داشته باشد، مسافر باید امور  گمرکی را در بخش امور گمرکی انجام دهد.

امور گمرکی (مسافرین خروجی) در تایلند

– اگر مسافرین خروجی قصد خروج جواهرات را دارند باید قبل از خروج، کارهای اداری لازم را در دفتر گمرک فرودگاه انجام دهند.
– خروج موارد ممنوع یا محدود شده غیرقانونی می باشد. اگر مسافر این قبیل کالا ها را به  همراه داشته باشد، جریمه و زندانی خواهد شد.غذا خوردن- تنها از آب بطری شده و یا جوشیده شده بنوشید.
– شما می توانید در تمام طول شبانه روز مکان هایی را برای خوردن غذا بیابید، ولی بهتر است از غذا خوردن در دکه های کنار خیابان بپرهیزید، اگرچه غذاهای آنها خوشمزه و ارزان است ولی از نظر بهداشتی در سطح استاندارد نمیباشند.
– نمکدان به ندرت در روی میز غذاخوری های تایلند پیدا می شود، در صورتی که احساس نمودید که غذا بی نمک است می توانید به جای آن از سس ماهی استفاده نمایید.

– در شهر های توریستی در رستوران های بزرگ انگلیسی صحبت می شود و بیشتر آنها منو به زبان انگلیسی و تایلندی دارند.
– به گارسون ها با تکان دست اشاره نمایید. از دست زدن، بشکن زدن و صدا کردن خودداری نمایید.موارد مهم سفر- خود را درگیر هیچ گونه مسائل مربوط به مواد مخدر، شرط بندی، یا سایر موارد خلاف قانون ننمایید.
– به علامت های هشدار به گردشگران دقت کافی نمایید و خلاف آن عمل نکنید.
– به هنگام مسافرت مراقب وسایل خود باشید و آنها را بدون توجه رها نکنید.
– تورهای خود را ار آژانس های مسافرتی معتبر که دارای مجوز هستند تهیه نمایید.
– قبل از استفاده از خدمات تور تمامی اطلاعات لازم را بررسی نمایید و مدارک لازم را پیش خود داشته باشید تا در صورت بروز مشکل بتوانید از آن استفاده نمایید

– از پذیرفتن مواد خوراکی که توسط افراد ناشناس به شما پیشنهاد می شود خودداری نمایید.
– از ریختن زباله و آب دهان بر روی زمین خودداری نمایید زیرا ممکن است تا حداکثر 2000 بات جریمه شوید.

نکات مهمی که مسافران باید بدانند 

– در صورتی که در سفر با هرگونه مشکلی مواجه شدید با سرویس تلفنی اداره توریست تایلند به شماره 1672 (از ساعت 8 تا 20) یا سرویس تلفنی کمک به توریست با شماره 1155 (به صورت 24 ساعته) تماس بگیرید.بازپرداخت مالیات برای گردشگران در تایلند (VAT REFUND)بیشتر کشورها به گردشگران اجازه می دهند مالیات اخذ شده به هنگام خرید کالایی که قصد استفاده از آن در خارج از آن کشور را دارند پس بگیرند. کشور تایلند نیز جزو این کشورهاست، که مالیات اخذ شده را عودت می دهد. گردشگران غیرتایلندی که کمتراز سه ماه در یکسال در تایلند مانده اند و از طریق فرودگاه بین المللی قصد خروج از کشور را دارند به غیر از خدمه هواپیماها می توانند از این قانون بهره مند شوند.شرایط :- بازپرداخت مالیات شامل کالاهایی می شود که حداکثر پس از 60 روز از کشور خارج شوند.

[cn-suggest-posts sts=”باغ پرندگان ” stl=”https://deltaban.com/attraction/bird-garden/” sbs=”رزرو هتل ارزان ” sbl=”https://deltaban.com/hotel-reservation/”]

کالاهای مسافران در تایلند

– کالا ها باید از فروشگاه هایی که نوشته “VAT REFUND FOR TOURIST” را دارند خریداری شده باشند .
– مبلغ کالای خریداری شده در یک روز از فروشگاهای شخصی که شامل این طرح می شوند، در یک روز نباید از 2000 بات کمتر باشد، و حداقل مجموع مبلغی که برای بازپرداخت مالیات در نظر گرفته شده 5000 بات می باشد.

– هنگامی که کالایی را خریداری می کنید از فروشنده بخواهید که فرم بازپرداخت مالیات را برای شما تکمیل کند و ضمیمه فاکتور خرید شما نماید، این فرم P.P.10 نامیده می شود. حداقل مبلغ برای هر فرم 2000 بات می باشد.شما باید روش بازپرداخت را در فرم مشخص نمایید.- شما باید پاسپورت خود را به فروشنده ارائه کنید تا مشخصات شما را در قسمت مربوطه تکمیل نماید.

– هنگام درخواست بازپرداخت شما باید کالا و فرم به همراه فاکتور ضمیمه شده را به مامور گمرک نشان دهید.طرز بازپرداخت وجه مالیات- اگر مبلغ مالیات بازپرداختی کمتر از 10.000 بات باشد، شما می توانید آنرا به صورت نقد دریافت نمایید.
– اگر مبلغ از 10.000 بات بیشتر باشد، مبلغ به کارت اعتباری شما واریز خواهد شد.هزینه ها- اگر شما درخواست پول نقد نمایید 100 بات به عنوان کارمزد دریافت می شود.
– اگر از طریق کارت اعتباری درخواست نمایید 100 بات به علاوه هزینه تبدیل پول طبق نرخ بانک از شما دریافت می شود.

پیشنهاد آژانس دلتابان برای شما انتخاب تور تایلند ارزان است تا با آن سفری مقرون به صرفه را تجربه نمایید.اگر به سفر های هوایی علاقمندید ، میتوانید با خرید بلیط چارتر هم از پرواز لذت برید و هم در هزینه های سفر خود صرفه جویی کنید. میتوانید قبل از سفر با رزرو انلاین هتل در این کشور ، از محل اقامت خود نیز اطمینان خاطر کسب کنید.

نظرات کاربران