13 آذر 1397

فیلیپین

فیلیپین

آشنایی با کشور فیلیپین

در این مطلب می خواهیم سفر به کشور فیلیپین را مجزا با هم تجربه کنیم و مقدمات یک سفر واقعی به فیلیپین را فراهم کنیم. فیلیپین (The Philippines ) یا بهتر بگوییم جمهوری فیلیپین ( به فیلیپینی: Republika ng Pilipinas ) مجمع الجزایری در جنوب شرقی آسیاست. مجمع الجزایر فیلیپین تقریبا دارای 7641 جزیره ی مجزا است که به سه منطقه ی اصلی جغرافیایی لوزون ( Luzon ) ، ویسایاس ( Visayas ) و میندانائو ( Mindanao ) از شمال به جنوب تقسیم شده اند. پایتخت این کشور شهر مانیل فیلیپین است و معروف ترین شهر پس از پایتخت فیلیپین در این کشور، شهر قوزون ( Quezon city ) است.

زبان های رسمی این کشور فیلیپینی و انگلیسی است و البته نوزده زبان زنده شناسایی شده در این کشور تکلم می شود. فیلیپینی زبان ملی جامعه ی فیلیپین است و از دیگر زبان های معروفی که فیلیپینی ها استفاده می کنند می توان به اسپانیایی و عربی اشاره کرد. کشور فیلیپین سیصد هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و طبق سرشماری سال 2015، بیش از صد میلیون و نهصد و هشتاد و یک هزار نفر با تجمع سیصد و سی و شش نفر در هر کیلومتر مربع در آن زندگی می کنند. فیلیپین هشتمین کشور آسیایی و دوازدهمین کشور جهان از نظر جمعیت است.

جغرافیای فیلیپین

حتی اگر هنوز قصد سفر به فیلیپین را ندارید، اطلاعاتی که درباره ی بزرگترین مجمع الجزایر دنیا کسب می کنید برایتان بی فایده نخواهد بود. کشور فیلیپین از سمت غرب به دریای چین جنوبی، دریای فیلیپین از سمت شرق و دریای سلبس ( Celebes sea ) در جنوب غربی محدود می شود و با کشور تایوان در سمت شمال، ویتنام در سمت غرب، پالائو ( Palau ) در شرق و مالزی و اندونزی در جنوب مرز خاکی دارد.

موقعیت جغرافیایی فیلیپین بر روی حلقه ی آتش اقیانوس آرام ( Pacific Ring of Fire ) و نزدیک به گسل های متعدد پتانسیل وقوع آتش فشان ها، زلزله ها، طوفان و سونامی را در این کشور بالا می برد و در عین حال منابع وسیع و غنی طبیعی در کنار گوناگونی زیست محیطی گستره در مقایسه با سایر نقاط جهان را برای این کشور فراهم می کند.

خط ساحلی فیلیپین

بهره مندی از سی و شش هزار و دویست و هشتاد و نه کیلومتر خط ساحلی، فیلیپین را به پنجمین کشور از نظر طول خط ساحلی بدل می کند. حالا شاید سفر به فیلیپین برای شما جذاب تر شده باشد، با این حال خوب است که بدانید که بیشتر این جزایر رشته کوهی با جنگل های حاره ای پوشیده شده اند و در اصل جزایر آتشفشانی هستند. سفر به فیلیپین و بلندترین کوه آن یعنی کوه آپو ( Mount Apo ) با ارتفاع دو هزار و نهصد و چهل و پنج متر ارتفاع از سطح دریا و قرار گیری در جزیره ی میندانائو نیز می تواند برای کوهنوردان زیادی جذاب باشد.

طولانی ترین رود این کشور رود کاگایان ( Cagayan river ) در لوزون شمالی است. خلیج کوچک مانیلا ( Manila Bay ) که شهر مانیل در کنار آن قرار دارد از طریق رود پاسیگ ( Pasig River ) به بزرگترین دریاچه ی این کشور یعنی لاگونا دی بی ( Laguna de Bay ) متصل می شود. از دیگر خلیج های مهم این کشور می توان به سابیک بی ( Subic Bay )، خلیج داوائو ( Davao Gulf ) و خلیج مورو ( Moro Gulf ) اشاره کرد.

[cn-suggest-posts sts=”بررسی کوتاه جزیره کایانگان” stl=”https://deltaban.com/attraction/kayangan-island/” sbs=”خرید پرواز چارتر” sbl=”https://deltaban.com/flights/”]

از تاریخ فیلیپین بیشتر بدانیم

در سال های پیش از میلاد مسیح، سفر به فیلیپین به عنوان یکی از مراکز بازرگانی جنوب شرق آسیا رواج داشته است. در سال 900 شمسی و یا 1521 میلادی کاشف معروف فردیناند ماژلان به همراه اولین گروه اروپاییان وارد این کشور شده و اصطلاحات آن را کشف کردند.

فیلیپین در جنگ بین اسپانیا و آمریکا، مستعمره ی آمریکا شد و بعدا در جنگ جهانی دوم در اختیار ژاپن قرار گرفت. در سال 1946 و در حالی که از شهر مانیل خرابه ای بیش باقی نمانده بود، حکومت جمهوری در این کشور ایجاد گردید. ایجاد ترکیبی از فرهنگ های آسیایی، کاتولیک اسپانیایی و سرمایه داری آمریکایی حاصل حضور پرقدرت و طولانی مدت اروپاییان و آمریکایی ها در این کشور است.

سفر به فیلیپین برای اروپاییان و آمریکایی ها در طول تاریخ چندان دشوار نبوده؛ بیش از سیصد سال تحت استعمار اسپانیا بودن و پنجاه سال تحت حاکمیت کامل آمریکا بودن بخش زیادی از فرهنگ، سیاست و اندیشه ی آن ها را شکل داده است.

مردم مجمع الجزایر فیلیپین و آداب و رسوم آن ها

در اثر حاکمیت طولانی مدت اسپانیایی ها، باعث شده است که بیش از نود درصد جمعیت فیلیپینی ها مسیحی و کاتولیک باشند. علاوه بر این، عده ی زیادی از مردم اسپانیایی زبان از اروپا و آمریکای جنوبی با سفر به فیلیپین و سکونت در آن جا کلمات و ویژگی های زبانی خود را وارد زبان فیلیپینی کردند و محیط و فرهنگ این کشور را شبیه به کشور های لاتین کردند. در سفر به فیلیپین متوجه می شوید که اکثریت نژاد آن ها را گروه ( ماله ) و باقی آن ها را نژادهای چینی، آمریکایی و اسپانیایی تشکیل می دهند. بیشتر مردم این کشور به زبان انگلیسی تسلط دارند و در کل انگلیسی رواج بیشتری نسبت به اسپانیایی دارد.  آمارهای مربوط به سال 2013 نشان می دهند که بیش از نود درصد مردم این کشور با سواد هستند.

در یک تعریف کلی، سیستم ارزش های فیلیپین ریشه در سیستم هم پیمانی شخصی خصوصا مسائلی همچون خویشاوندی، وظیفه، دوستی، دین ( خصوصا مسیحیت) و روابط تجاری دارد. ارزش های مردم فیلیپین معمولا گرد به دست آوردن سازگاری یا هارمونی اجتماعی با انگیزه ی پذیرفته شدن در اجتماع متمرکز می شوند. در فرهنگ فیلیپینی ها، بزرگترین تنبیه برای آن ها مفهوم ( Hiya ) یا حس شرمساری است. تایید اجتماعی، پذیرفته شدن توسط یک گروه و تعلق به یک گروه نگرانی های اصلی فیلیپینی ها هستند.در سفر به فیلیپین، یکی از جاذبه ها می تواند دست پخت فیلیپینی ها که ترکیبی است از دست پخت های اسپانیایی، آمریکایی، چینی، مالایی و دیگر مدل های آسایی باشد.

فرهنگ و هنر فیلیپین

در این سفر به فیلیپین با فرهنگ این کشور نیز آشنا می شویم. به مانند دیگر مسائل این کشور، فرهنگ آن ها نیز ترکیبی است از فرهنگ های شرقی و غربی. فیلیپین عناصری که در دیگر کشور های آسیایی نیز یافت می شوند همراه با میراثی مالایی و تاثیراتی از فرهنگ اسپانیایی و آمریکایی را به نمایش می گذارد. جشن های فیلیپینی ها فرصتی است برای خوردن و آشامیدن، موسیقی و رقص.

با آنکه بسیاری از ساختمان هایی که نشانه های معماری اسپانیایی را در خود داشتند طی جنگ جهانی دوم ویران شدند، هنوز هم معماری بسیاری قسمت های این کشور مطابق با مدل معماری اسپانیایی است. بخش هایی از ساختمان های دولتی، سینماها و تئاترها و دیگر بخش های شهر ها نیز تحت تاثیر معماری آمریکایی قرار گرفته است.

قبل از اینکه استعمارگران سفر به فیلیپین را آغاز کنند موسیقی بومیان این منطقه بیشتر برگرفته از عناصر طبیعی بوده است. نمونه های خوبی از این گونه موسیقی قبیله ای همچون (Koyu No Tebulul ) هنوز نیز در دسترس است و معروف ترین ساز این ژانر کومینتانگ ( Kuomintang ) است. در کنار موسیقی، انواع مختلف رقص های قبیله ای و بومی نیز در قسمت های مختلف این کشور نیز رواج داشته است. در حال حاضر نیز اگر سفر به فیلیپین را تجربه کنید در برخی فستیوال ها با رقص های بومی مواجه می شوید.

سیاست در فیلیپین

فیلیپین یک نظام سیاسی دموکراتیک با قانون گذاری اساسی مجلس و سیستم ریاست جمهوری دارد. به استثنای ناحیه ی خودگردان مسلمان میندانائو که به طور گسترده ای از حکومت جدا می باشد، این سرزمین به طور یک پارچه اداره می شود. از زمان ریاست جمهوری راموس تلاش های زیادی شده تا مدل حکومت در این کشور به پارلمانی، تک مجلسی و یا فدرال تغییر یابد. رئیس جمهور کشور فیلیپین فرمانده کل قوای نظامی این کشور هم می باشد.

اقتصاد فیلیپین

با تولید ناخالص داخلی ( GDP ) بیش از سیصد و چهل و هشت میلیارد دلار در سال 2017، فیلیپین سی و چهارمین اقتصاد بزرگ جهان را داشته است. نیمه رساناها و لوازم الکترونیکی، ابزار حمل و نقل، تولیدات بنزین، تولیدات مس، پوشاک، روغن نارگیل و میوه جات بیشتر صادرات این کشور را تشکیل می دهند. شرکای تجاری عمده ی این کشور کشور های آمریکا، ژاپن، چین، سنگاپور، کره جنوبی، هلند، هنگ کنگ، آلمان، تایوان و تایلند هستند. پزوی فیلیپین واحد پولی این کشور است.

دین مردم فیلیپین

با آنکه مسیحیت دین اکثریت مردم فیلیپین است، این کشور دارای یک نظام سکولار است.  سرشماری سال 2010 نشان می دهد که هشتاد و نیم درصد مسیحی کاتولیک، ده درصد مسیحی پروتستان و حدود شش درصد مسلمان ( در یک سرشماری دیگر 11 درصد بیان شده است) جمعیت فیلیپین را تشکیل می دهد.

شهرهای کشور فیلیپین

برای کمک به عزیزانی که قصد سفر به فیلیپین را دارند پنج شهر بزرگ این کشور را معرفی می کنیم.

 • شهر کوئزون ( Quezon city ) با جمعیت 665822
 • مانیل ( Manila ) با جمعیت 659019
 • شهر داوائو ( Davao city ) با جمعیت 620422
 • کالوکان ( Caloocan ) با جمعیت 600609
 • شهر سبو ( Cebu city ) با جمعیت 594446
تعطیلات رسمی در فیلیپین

برای کسانی که قصد سفر به فیلیپین را دارند تعطیلات این کشور فرصتی عالی برای شرکت در جشن ها و فستیوال ها است. کسانی که سفر به فیلیپین در این ایام را تجربه کرده  اند به خوبی از آن یاد می کنند. در فیلیپین پانزده روز تعطیلی عمومی وجود دارد.

 • اول ژانویه عید سال نو
 • بیست و دوم فوریه روز قدرت مردم
 • بیست و یکم مارس جمعهٔ مقدس
 • ۲۳ مارس روز عید پاک مسیحیان
 • ۹ آپریل روز شجاعت
 • اول می روز کارگر
 • ۲۸ می روز ملی پرچم
 • ۱۲ ژوئن روز استقلال
 • ۲۴ ژوئن روز مانیل
 • ۳۱ آگوست روز قهرمان
 • اول نوامبر روز تمام انسان‌های خوب و نیکوکار
 • ۳۰ نوامبر روز به‌سازی طبیعت
 • ۲۵ دسامبر کریسمس
 • ۳۰ دسامبر روز ریزال
 • ۳۱ دسامبر شب سال نو

اماکن معروف گردشگری فیلیپین

قبل از سفر به فیلیپین، اماکن معروف گردشگری فیلیپین را بشناسید.
سفر به فیلیپین، به دلیل وجود مناطق بسیار زیبای دیدنی، همواره مقصدی جذاب، برای گردشگران به شمار می رود. در ادامه با برخی از مناطق گردشگری کشور فیلیپین آشنا می شوید.

آبسنگ مرجانی توباتا: این منطقه ی جذاب که در دریای سولو قرار گرفته است. یک پناهگاه حفاظت شده دریایی با عنوان پارک ملی دریایی است. آبسنگ مرجانی تاباتا به طور کلی از 2 قسمت، جزیره مرجانی شمالی و جزیره مرجانی جنوبی تشکیل شده است، که به وسیله ی یک کانال بزرگ، که 8 کیلومتر عمق دارد از یکدیگر جدا شده اند. این منطقه به دلیل وجود دیوارهای مرجانی که در آن صخره های مرجانی به عمق کمی وجود دارد، به یک مکان غواصی بسیار جذاب و معروفی در فیلیپین تبدیل شده است.

کلیسای سن آگوستین مانیل: این کلیسای زیبا که در شهر مانیل، قرار گرفته است، در سال 1589 به قدری مستحکم ساخته شده است، که با وجود هفت زلزله و 2 آتش سوزی که در طول قرن های زیادی در این منطقه رخ داده است، آسیبی به آن وارد نشده است. سقف این کلیسای زیبا که از قدیمی ترین کلیساهای سنگی در این کشور است، توسط هنرمندان و معماران ایتالیایی، در دهه 1800 ساخته شده است.

دو نسل: این منطقه زیبا، که در استان سوروس وکون فیلیپین قرار گرفته است، شامل سواحل بکر، آبشار های خیره کننده و غارهای ناشناخته بسیار زیادی است. در سفر به فیلیپین، هیچگاه دو نسل را از لیست مناطقی که باید به آن جا بروید، جا نندازید.

هتل ها و مراکز خرید فیلیپین

هتل ها و مراکز خرید فیلیپین هم حتما در سفر به فیلیپین برایتان جذاب هستند.
این کشور زیبا و دیدنی طبیعتاً دارای هتل ها و مراکز خرید بسیار زیاد و زیبایی برای گردشگران خود است. که قبل از سفر با تور فیلیپین، بهتر است که با برخی از آن ها آشنا شوید، تا هنگام سفر به آن جا بتوانید از بهترین های آن ها، در سفرتان استفاده کنید.برای رزرو هتل میتوانید به سایت دلتابان رجوع کنید.

مرکز خرید آسیا ( SM MALL OF ASIA): مردم بومی شهر مانیل، این مرکز خرید را با نام SM MOA می شناسند. این مرکز خرید، چهارمین مرکز خرید بزرگ کشور فیلیپین است. نکته جذاب این فروشگاه بزرگ این است که، از داخل آن امکان دیدن خلیج  مالین وجود دارد که می تواند منظره ای جذاب را به جود آورد.

فروشگاه مگامال (SM MEGAMALL): این فروشگاه بزرگ در در ماندالا یونگ سیتی و در منطقه ارتیگاس قرار دارد.  این فروشگاه، دومین فروشگاه بزرگ شهر مانیل است.

[cn-suggest-posts sts=”بررسی کوتاه پارک طبیعی توباتاها ریفز” stl=”https://deltaban.com/attraction/natural-park-rhubarb-robots/” sbs=”رزرو هتل” sbl=”https://deltaban.com/hotel-reservation/”]

برای سفر به فیلیپین به چه مدارک و اقداماتی نیاز است؟

برای سفر به فیلیپین می توان از 3 طریق، ویزای آن کشور را دریافت کرد.

 1. ویزای تحصیلی، ویزای تجاری و ویزای توریستی
 2. ویزای تحصیلی: ویزای تحصیلی مناسب افرادی است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور را داشته باشند. برای  ادامه تحصیل در دانشگاه های فیلیپین نیاز به ارائه مدارک زبان معتبر مانند آیلتس و تافل نیست، دانشجویان در صورت ضعف در زبان انگلیسی می توانند بعد از سفر به فیلیپین، در دوره های آموزشی زبان انگلیسی شرکت کنند.
 3. ویزای تجاری: این نوع ویزا برای افرادی مناسب است که یک تجارت و سرمایه ای برای شروع کار جدید دارند.
 4. ویزای توریستی: این ویزا برای افرادی مناسب است که فقط قصد تفریح و گردشگری در فیلیپین دارند. دارندگان این ویزا باید بعد از مدت زمان مشخص شده، سفر به فیلیپین را به اتمام برسانند.

برای سفر به فیلیپس ، میتوانید با خرید بلیط چارتر از هرینه های سفر خود بکاهید.

 

نظرات کاربران