مراکش
19 بهمن 1395

مراکش

آشنایی با کشور مراکش 

کشور پادشاهی مغرب، سرزمین شگفتی‌هاست که هر چه را تصور کنید برای شما به ارمغان می‌آورد: چهار رشته کوه در این سرزمین رژه رفته و سواحل طلایی آن هم با اقیانوس اطلس و هم با دریای مدیترانه همسایه هستند. در جنوب این سرزمین جادویی، شما شاهد معروف‌ترین ویژگی‌های مغرب خواهید بود: بیابان (صحرا) که اغوا کننده، دیدنی و جذاب است. در کشور مراکش است که شما می‌توانید مرغزارهای انبوه، رودخانه‌ها و آبشارهای خروشان و تاکستان‌های پربار را بیابید، اینجا به راستی پادشاهی است که به جویندگان هدایای بی‌نظیری اعطا می‌کند.

وقتی که حرف از ماجراجویی شهری می‌آید، مغرب دیدنی‌های بسیار دارد: از شهرهایی همچون (مرزوگا) و (اوارزازات) دیدن کنید، جایی که انتخاب اول هالیوودی‌ها برای به تصویر کشیدن حماسه‌های بیابانی است، یا به شهرهای پادشاهی (مکنس) و (رباط) و شهرهای معروف (تنجیه)، (کازابلانکا) و (مراکش)، که از نظر سایت  TripAdvisor در سال 2016 سومین مقصد برتر گردشگران جهان نام گذاری شده‌اند، سری بزنید.

بازارهای مراکش

کشور مراکش که به “شهر قرمز” مشهور است، محلی جادویی است که مملو از بازارها، باغ‌ها، قصرها و مساجد است. پرسه زدن در حیاط‌های باصفا و کوچه‌های باریک مدینه تاریخی که به مانند مار در هم پیچیده‌اند، به راحتی یک روز شما را پر خواهند کرد. آرامش درون را در باغ “جاردین ماژورل” بیابید و یا غرق در زیبایی یکی از مساجد تاریخی شهر شوید. کشور مراکش شهری بزرگ و بین‌المللی است که مثل رقبایش هم چون مادرید، پاریس، بارسلونا و لندن با انرژی فزاینده‌اش همه را شگفت زده می‌کند. برج و باروها، باغ‌ها و کاخ‌های زیبای دوران طلایی پادشاهی شهر در حال حاضر به عنوان مراکز فرهنگی، تفریحی، هنری و اقتصادی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مراکش یعنی یک تغییر چشم‌انداز از در فضای یک پرش کوتاه با آب و هوای مطبوع؛ مراکش یعنی رنج انتخاب بین 1000 فعالیتی است که در شهر مهیاست.

آیا شما خود را در محل‌های پر هیاهوی بازار سرگرم می‌کنید و یا با برنامه‌های سلامتی در یکی از اسپاهای مراکش به استراحت کردن می‌پردازید؟ ترجیح شما این است که یک “تاجین” محلی را بچشید یا “تاپاس” با سبک مراکش را در یکی از مدرن‌ترین بارهای با کلاس امتحان کنید؟ انتخاب با شماست که می‌خواهید در موج جمعیت در میدان جماع‌الفنا گم شوید و شب را با گوش دادن به بهترین موزیک‌ها به پایان برسانید. آیا شما می‌خواهید در ارتفاعات کوه‌های اطلس به اسکی بپردازید و یا در دامنه‌های آن با طبیعت همراه شوید؟ و چیزی که بیشتر از این دلایل است این است که به محض برگشت از مراکش، شما سریعاً دلیل دیگری برای بازگشت به آنجا می‌یابید.

شهرهای معروف مراکش

رباط:

رباط پایتخت مراکش است و از مناطق جذاب آن می توان به برج ها، مناره های مربوط به قرن دوازده اشاره کرد. رباط به معنای ( قلعه های مستحکم ) است. این شهر متصل به اقیانوس اطلس واقع در ابورقراق (Bou Regreg) و در مقابل رودخانه ی   ساله (Sale) می باشد. این شهر همراه با شهر تامارا (Temara) شامل جمعیتی به اندازه 2.6 میلیون نفر می باشد. زندگی در این شهر در مقایسه  با استانداردهای زندگی در مراکش آسانتر می باشد.

کازابلانکا:

به طور جامع به نام (کازا) نامیده شده و شهر صنعتی و اقتصادی، و معروف به قلب مراکش بوده و یکی از بزرگترین شهرهای مراکش می باشد. خیلی از مسافران وسوسه می شوند که هنگام ورود به کازابلانکا از طریق قطار به شهر نزدیک آن که رباط می باشد بروند. اما جذابیت هایی مانند مسجد زیبای (حسن دوم) و شب زنده داری مردمان آن باعث می شود که به وقت گذراندن بیشتر در این شهر باشند. اگر فرد ماجراجویی هستید و بیشتر از دیدن زیبایی های ساختمانی این شهر فکر می کنید، می توانید جذب فرهنگ گسترده و وسیع مردم این منطقه شوید.

فاس:

فاس شهر فرهنگی – اسلامی  و قرون وسطایی مراکش بود که توسط ( ادریس اول ) در سال 789 تاسیس شد. شهر فاس جزء بهترین شهرهای قدیمی محفوظ مانده در جهان عرب است. همچنین جزء بزرگترین مناطق شهری خالی از ماشین می باشد. در داخل شهر محصولات و اجناس توسط الاغ، قاطر و گاری حمل می شود. این موضوع را در نظر داشته باشید که این شهر برای توریست ها، مخصوصا توریست های انگلیسی زبان، ساخته شده  است.


مراکش:

کلمه ی مراکش برگرفته از کلمه بربر (آمورکوش) به معنی زمین خدا می باشد. بعد از کازابلانکا و فاس، بزرگترین شهر مراکش است که واقع در کوهپایه های برفی کوهستان های اطلس میباشد. حدودا چندین ساعت تا کویر صحرا فاصله دارد. چشم اندازهای پر تضاد این منطقه آن را به یکی از جذابیت های توریستی کشور مراکش تبدیل کرده است. این شهر به دو قسمت سنتی و قسمت مدرن اروپایی (Ville Nouvelle) تقسیم شده است. منطقه سنتی شامل بسیاری ازکوچه های باریک و مغازه های محلی می باشد. در مقابل، قسمت مدرن شهر شامل تعدادی رستوران های مدرن و فست فود های زنجیره ای و فروشگاه هایی با نام های معروف است.

به دلیل قرمز بودن تمامی ساختمان ها و بناها در این شهر، شهر مراکش با نام شهر سرخ نیز شناخته می شود. این شهر یکی از مهمترین شهرهای گردشگری کشور مراکش است و میدان (جماعل الفنا ) ی آن یا میدان معرکه گیری از جاذبه های فرهنگی و گردشی مراکش است.

مکناس:

نام مکناس از قبیله های مکناس بربر (آمازیغ) گرفته شده است. شهر مکناس، شهر زنده، مدرن و پر از شب زنده داری، رستوران ها و کاخ های سلطنتی زیبایی میباشد. معمولا توسط توریست ها نادیده گرفته میشود. به همین دلیل راحت تر می توانید فرهنگ آن منطقه را شناخته و لمس کنید. مکناس، شهر سلطنتی همراه با کاخ ها و قصرهای فراوان و چشم اندازهای طبیعی می باشد و نزدیک ترین شهر به بناهای قدیمی رومی ولیلی می باشد قیمت ها در مکناس نسبت به شهرهای دیگر منطقی تر است و مردم آن به خوشرویی معروف هستند.

وضعیت آب و هوا:

تابستان های مراکش در قسمت های صحرایی و کویری هوا بسیار گرم است در حالی که شهرهای ساحلی آن مانند کازابلانکا گرمای معتدل تری دارد. سواحل شمالی و کوهپایه ای این کشور گرمای مطلوب همراه با روزهای بلند تابستانی دارد. پیشنهاد می شود که در این زمان لباس های خنک بپوشید که نه تنها شما را خنک نگه دارد بلکه شما را در مقابل نور قوی آفتاب مراقبت کند.

در ماه های زمستانی دمای روزها در مناطق جنوبی کشور همچنان معتدل است. البته یادتان باشد که حتما لباس گرم برای عصرها که ناگهان سرد می شود به همراه داشته باشید.

قسمت شمالی مراکش زمستان های مرطوب و ابری دارد.

زیبایی کشور در فصل بهار بیش ترین خودنمایی را دارد. در این زمان است که چشم اندازهای آن سرسبز شده و بهترین زمان برای کوه پیمایی می باشد. معتدل ترین و بهترین هوا برای رفتن به مراکش فصل پاییز است.

فستیوال ها و رویدادها:

فستیوال بین المللی عشایر:

این فستیوال هر سال در ماه مارس برقرار می شود. فستیوال عشایر شامل موسیقی، تاتر، داستان گویی و صنایع دستی در چادرهای مخصوص در کویر می باشد. ولی بعضی از برنامه ها هم در بیرون از چادر برگزار می شود.

 فستیوال موسیقی غناوه (gnaoua):

فستیوال خیلی معروف موسیقی غناوه هر سال در شهر ساحلی صویره برپا می شود. شامل کنسرت های عمومی رایگان و بهترین موسیقی غناوه ای مراکش است.


فستیوال رز:

هر سال در دره ی دادس یک فستیوال که در آن حدود 700 تن غنچه ی رز برداشت می شود، برگزار می شود که در این فستیوال یک نفر به عنوان ملکه ی رز انتخاب می شود. غذاهای بسیار لذیذ سرو می شود و قبیله های محلی آواز می خوانند، می رقصند و موسیقی می نوازند.


غذای مراکش:

غذای مراکشی تحت تاثیر داد و ستد و مبادلات با سایر فرهنگ ها و ملل مختلف می باشد. غذای مراکشی ترکیبی از غذاهای عبری، اندلس، بربر و مدیترانه ای با تاثیر کمی از اروپا و جنوب صحرای غربی می باشد.

عناصر غذایی:

مراکش انواع زیادی از میوه ها و سبزیجات مدیترانه ای دارد. گوشتهایی که به طور معمول در غذاهای مراکشی استفاده می شود شامل گوشت گاو، بز، بره، مرغ و غذاهای دریایی می باشد.

خوراک و مزه های معروف آن ها شامل ترشی لیمو، روغن آرگان، روغن زیتون و میوه های خشک شده است.

ادویه جات در غذاهای مراکشی نقش بسیار مهمی دارند. اگرچه تعدادی از این ادویه جات توسط عرب ها وارد مراکش شده اند، اما بسیاری دیگر مانند نعنا و زیتون در شهر مکنس (Meknes)، پرتقال و لیمو در فاس (Fez) و زعفران در (Talaouine) درست تهیه می شوند.

برخی از غذاهای اصلی مراکش به صورت زیر می باشد:

بغریر (Begrir): نوعی پنکیک مراکشی می باشد.  

بریوات (Briouat): نوعی شیرینی می باشد.

سیخ بولفاف (Brochette Boulfaf ): نوعی غذای گوشتی می باشد.

طاجین: نام ظرفی سفالی است که معمولا غذاهای گوشتی در آن سرو می شود.

دسرها:

باقلوا

معمول (Ma’amoul)

سوغات مراکش:

مراکش دارای سوغاتی های زیادی می باشد که با گشتن در بازارهای هزارتو مانندش، می توان آن ها را پیدا کرد. چندین مورد از آن ها به نام های زیر می باشد:

  • روغن آرگان
  • لیوان های شیشه ای سبز همراه سینی
  • پاپوش (Babouche)
  • صابون های دست ساز

نظرات کاربران