ایران

آشنایی با کشور ایران 

ایران از جمله کشورهای حائز اهمیت در خاورمیانه می باشد که به دلیل داشتن معادن فسیلی فراوان مورد توجه قرار گرفته است. همچنین کشور ایران از جوانب گردشگری نیز مهم بوده و از جمله کشورهای قدیمی جهان می باشد. امروزه شاهد هتل ها، مراکز خرید و… متعددی هستیم که در تمامی شهر های ایران به چشم می خورند. در ادامه توضیحات کامل تری از این قبیل ارائه کرده ایم.

کشور ایران

نام ایران به معنی سرزمین آریایی ها می باشد. کشور ایران در بخش جنوب غربی آسیا قرار گرفته که وسعتی بیش از 1 میلیارد و 648 هزار کیلومتر مربع دارد.

رتبه 18 در جهان از نظر وسعت را به خود اختصاص داده است. تهران پایتخت این کشور بوده و در بخش های میانی آن قرار گرفته است.

کشور ایران یک قدرت متوسط به شمار رفته و در خاورمیانه منطقه ای مهم محسوب می شود؛ چرا که در این کشور ذخایر فسیلی بسیاری قرار گرفته است که بزرگترین میدان گاز جهان را در دل خود جای داده است. همچنین از نظر ذخایر نفتی نیز رتبه چهارم جهان می باشد.

ایران مناطق گردشگری بسیاری را در خود جای داده است که از این نظر بین 19 کشور ثبت شده در یونسکو می باشد که آثار تاریخی فراوانی دارند.

انقلاب 1357 در ایران سبب تغییر نوع حکومت گردید؛ چرا که پیش از این سال حکومت کشور ایران سکولار بوده است اما پس از انقلاب دین مردم کشور ایران اسلام شد.

مردم ایران از فرهنگ های مختلف می باشد که هر یک زبان مختص خود و آداب و رسوم خاصی دارند. اما اکثریت مردم آن را شیعیان تشکیل می دهند.

تاریخچه کشور ایران

کشور ایران از جمله کشورهایی است که سابقه دیرینه داشته و تاریخ پیدایش آن به ماقبل تاریخ می رسد. در حدود 40 هزار سال پیش انسان به ایران پا گذاشته که آثار مربوط به دوره نوسنگی در بسیاری از مراکز ایران به چشم می خورد.

تمدن جیرفت که تاریخ آن به 7 هزار سال پیش بر می گردد که در استان کرمان و در نزدیکی جیرفت به وقوع پیوسته است.

ایران به دلیل داشتن آب و هوای مناسب مورد توجه قرار گرفته است که سبب جذب انسان ها به این منطقه شده است به همین دلیل از اولین کشور های کشف شده در خاورمیانه می باشد.

پس از انسان ها اولیه، ماد ها روی کار آمدند که حدود 1700 سال قبل از میلاد به وقوع پیوسته است. ماد ها قومی هستند که مرتبط با پارس ها بوده و هندواروپایی هستند.

پس از مادها، هخامنشیان بر این کشور حکومت کردند که از پارس ها بوده اند. اشکانیان و ساسانیان نیز پس از هخامنشیان بر روی کار آمدند.

از حکومت های پس از اسلام نیز به ترتیب می توان به این موارد: طاهریان، صفاریان، سامانیان، زیاریان، بوییان، غزنویان، سلجوقیان، خوارزمشاهیان، ایلخانان، صفویه، افشاریه، زندیه، قاجاریه، پهلوی و در نهایت حکومت جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد.

جغرافیا کشور ایران

ایران از نظر جغرافیایی در بهترین منطقه قرار گرفته است. از قسمت شرق با کشورهای افغانستان و پاکستان و همچنین از بخش شمال شرقی با کشور ترکمنستان همسایه است.

دریای خزر بخش شمالی ایران را در بر گرفته است. از شمال غربی نیز با جمهوری آذربایجان و ارمنستان هم مرز است و از غرب نیز همسایه ترکیه و عراق می باشد. آب های خلیج فارس و عمان نیز کل بخش جنوبی ایران را تشکیل داده است. بیش از نیمی از بخش های ایران را مناطق کویری و نیمه کویری پوشش داده اند.

همچنین به دلیل قرار گرفتن رشته کوه های زاگرس و البرز در این کشور یک سوم اراضی آن را کوهستان ها تشکیل می دهند. شاهد جلگه های کمی در این کشور هستیم که از جمله آن ها می توان به جلگه دریای خزر و جلگه خوزستان اشاره کرد.

بلندترین ناحیه ایران، کوه دماوند می باشد که 5600 متر بوده و از اهمیت گردشگری به ویژه ای برخوردار است.

آب و هوای کشور ایران

آب و هوای ایران را نمی توان در تمامی نقاط آن یکسان در نظر گرفت؛ چرا که بخش های شمالی تفاوت بسیاری با بخش ها جنوبی از نظر آب و هوا دارند. آب و هوای مناطق شمالی بسیار مناسب خواهد بود و به همین دلیل بسیاری مناطق شمالی کشور ایران را برای سفر انتخاب می نمایند.

لازم به ذکر است که فصل بهار در بخش های شمالی بارش زیاد بوده و از آب و هوای ملایم برخوردار خواهد بود. در فصل تابستان گرما کل بخش های آن را فرا خواهد گرفت. فصل پاییز نیز از دیگر فصول مناسب مناطق شمالی می باشد. در فصل زمستان بارش برف در این منطقه کم اما قابل توجه است.

در بخش های جنوبی به دلیل نزدیک شدن به استوا آب و هوای آن نیز گرمتر می شود که هرچه به مناطق جنوبی نزدیک تر شویم به این گرما افزوده خواهد شد.

در فصل بهار این منطقه گرم خواهد بود و می توان گفت بهترین زمان سفر به این منطقه زمستان می باشد؛ چرا که آب و هوای این منطقه در فصل زمستان بسیار مناسب خواهد بود.

مردم کشور ایران

بر اساس آخرین سرشماری که در سال 95 صورت گرفته، جمعیت ایران به 80 میلیون نفر نزدیک بوده است. 78 هزار و 200 هزار نفر از مردم ایران را ایرانیان تشکیل می دهند، 1 میلیون و 580 هزار نفر جمعیت کشور ایران را افغانی ها تشکیل می دهند. 14 هزار و 320 نفر نیز از مرم عراقی هستند. بر اساس آخرین سرشماری که در سال 1375 حدود 73الی 75 درصد مردم ایران را فارس زبان ها تشکیل داده اند. همچنین آمار ها نشان داده است که 82 الی 83 درصد مردم کشور ایران فارسی صحبت می کنند و حدود 86 درصد مردم آن فارسی را درک می کنند.

50 درصد از جمعیت ایران را فارس ها، 19 درصد جمعیت ترک های آذربایجانی، 10 درصد لر، 6 درصد گیلک، 6 درصد کرد، 2 درصد بلوچ، 2 درصد ترکمن، 2 درصد عرب و 1 درصد نیز سایر قومیت ها تشکیل می دهند. جمعیت ایران همواره رو به افزایش است. زبان رسمی مردم ایران را فارسی تشکیل می دهد اما شاهد 75 نوع زبان در کشور ایران هستیم. بیش از 99/2 درصد مردم ایران پیرو دین اسلام هستند. 0/16 درصد مسیحی و بقیه را ادیان مختلف تشکیل می دهند. آموزش زبان انگلیسی در ایران رواج ندارد و به همین دلیل ایران از نظر آموزش های زبانی در رتبه های بسیار پایین قرار گرفته است.

آداب و رسوم مردم ایران

همانطور که در بخش قبل نیز به آن اشاره شد مردم ایران را مسلمانان تشکیل می دهند. به همین دلیل داشتن مراسم عزاداری از مهمترین آداب و رسوم های مردم کشور ایران می باشد.

مراسم چهارشنبه سوری از دیگر آداب و رسوم ایران می باشد که هر ساله در آخرین چهارشنبه سال شاهد قاشق زنی، از روی آتش پریدن، خواندن زردی من از تو سرخی تو از من و… . حاجی فیروز و آتش افروز از دیگ آداب و رسوم ها مردم ایران می باشد که با تنبک به خیابان ها آمده و فرا رسیدن عید نوروز را جار می زنند.

نقاره خانه مشهد یکی از دیگر مراسم هایی است که در ایران برگزار می شود. بخت گشایی نیز از دیگر آداب و رسوم ایرانیان است که مادران دختران دم بخت را به انبار و یا اتاق پشتی برده و هفت گره به پیراهن وی می زدند و این کار را به عنوان بخت گشایی می دیدند.

مراسمات روز چهارشنبه سوری را می توان از جمله بهترین سنت ایرانیان دانست همچنین عیدی دادن بزرگترها به کوچکترها از دیگر سنت های ایرانیان می باشد.

شهر های ایران

شهر تهران با داشتن 15 میلیون، پرجمعیت ترین شهر ایران زمین می باشد و شهر مشهد با سه میلیون و صد هزار نفر دومین شهر پرجمعیت و شهر اصفهان با دو میلیون جمعیت سومین شهر پرجمعیت کشورمان به شمار می آیند. که مرکز استان اصفهان بوده و اهمیت گردشگری بالایی برای این کشور دارد.

کرج با داشتن 2 میلیون نفر جمعیت در رده چهارم شهر های پرجمعیت ایران قرار گرفته است. تبریز که از نظر جمعیت پنجمین شهر کشور ایران می باشد محل اسکان 1 میلیون و 800 هزار نفر می باشد. پس از این شهر ها بزرگترین شهر های ایران از قرار: شیراز، قم، اهواز، ارومیه، کرمانشاه می باشد.

اماکن گردشگری ایران

ایران به دلیل داشتن قدمت فراوان، مناطق گردشگری بسیاری را در دل خود جای داده است. اگر بخواهیم پر مخاطب ترین مرکز گردشگری ایران را نام ببریم، باید به حرم امام رضا اشاره کرد که فرودگاه مشهد پس از تهران بیشترین استفاده را داشته است. مناطق شمالی ایران که در جوار دریای خزر قرار گرفته اند از اهمیت گردشگری بالایی برخوردار هستند و می توان از طبیعت زیبای آن که تلفیقی از دریا و جنگل است به خوبی استفاده کرد. جزیره های زیبای جنوب کشور ایران نیز از دیگر اماکن گردشگری این کشور می باشد که از زیبا ترین آن ها می توان به کیش و قشم اشاره کرد.

شهر اصفهان آثار باستانی بسیاری را در خود جای داده که تماشای این اماکن شما را با تاریخ ایران آشنا خواهد کرد که از جمله بهترین آن ها می توان به سی و سه پل، چهل ستون، میدان امام و… اشاره کرد. شیراز از دیگر شهر های محبوب گردشگران می باشد که هر ساله شاهد عظیمی از گردشگران می باشد. در این شهر نیز می توانید آثار باستانی بسیاری را شاهد باشید.

هتل اسپیناس تهران

هتل اسپیناس تهران 5 ستاره بوده و بهترین هتل پایتخت کشور ایران است. این هتل بزرگترین هتل تهران بوده و با داشتن 400 اتاق متفاوت پذیرای مسافرین می باشد. معماری این هتل تازه ساخت بوده و در سال 1394 افتتاح شده است که معماری لوکس و زیبای آن هر آدمی را به حیرت خواهد آورد. هتل اسپیناس بر روی تپه های سعادت آباد تهران قرار گرفته است و می توان از نظر موقعیت مکانی بهترین امتیاز را به آن داد. این هتل 20 طبقه هر ساله محل اقامت بسیاری از گردشگران می باشد که هتل هایی لوکس و مجلل با تمامی امکانات داشته و می تواند اقامتی آرام برایتان رقم بزند. از امکانات هتل می توان به مجهز بودن به اتاق قرار داد و کار، چندین سالن برای همایش، باشگاه ورزشی، فست فود، آرایشگاه، سالن ماساژ و… را نام برد. مسئولین این هتل سعی خود را بر این داشته اند تا تمامی امکانات لازم جهت جلب رضایت مسافرین را در اختیارشان قرار دهند. جهت پذیرش این هتل ارائه کارت ملی و پاسپورت فرد مورد نیاز خواهد بود البته مسافرین خارجی باید پاسپورت خود را نیز ارائه نمایند.

هتل بزرگ رامسر

هتل بزرگ رامسر از جمله بهترین هتل های کشور ایران می باشد که در بین دریا و جنگل احداث شده و زیبایی منحصر به فردی دارد. این هتل گویی به قصر شبیه است. هتل پارسیان آزادی بهترین مکان برای افرادی است که تمایل دارند سفری آرام داشته و در فضایی دنج به استراحت بپردازند. چرا که در این هتل تماشای منظره زیبای طبیعت بیشترین لذت را خواهد داشت. این هتل در بین آثار ملی ثبت شده است و به همین دلیل برای گردشگران خارجی نیز حائز اهمیت می باشد. هتل پارسیان از دو هتل کنار هم تشکیل شده است که یکی در سال 1312 و دیگری در سال 1337 احداث شده است. لازم به ذکر است که هر دو این هتل ها 3 طبقه بوده و با 152 اتاق پذیرای مسافرین می باشد. موقعیت مکانی این هتل بسیار مناسب بوده و دسترسی به اماکن مهم شهر به راحتی امکان پذیر می باشد.

مرکز خرید ارگ تجریش تهران

مرکز خرید ارگ تهران یکی از بهترین مراکز خرید کشور ایران می باشد که در میدان تجریش و خیابان سعادت آباد واقع شده است. لازم به ذکر است که اجناس این مرکز خرید همگی از جنس اصل بوده و می توانید از تمامی اجناس آن اطمینان داشته باشید. اما قیمت اجناس آن را نمی توان ارزان در نظر گرفت اما تخفیفات فصلی در این مرکز خرید ارائه می شود که در این مواقع شاهد کاهش قیمت چشمگیر اجناس خواهیم بود. از این مرکز خرید می توان طلا و جواهر، لوازم آرایشی، عطر و ادکلن، لوازم خانگی، پوشاک، لوازم الکترونیکی و … خریداری نمود. همچنین دارای مرکز تفریحی نیز می باشد که می توانید از استفاده از این مکان لذت ببرید. مجهز به پارکینگ طبقاتی است که سبب سهولت در عبور مرور شده است.

مرکز خرید اصفهان سیتی سنتر

اصفهان سیتی سنتر بزرگترین مرکز خرید کشور ایران و همچنین خاور میانه می باشد. مساحت کل این مرکز خرید حدود 600 هزار متر مربع می باشد که 465 متر آن را بافت تجاری و اداری تشکیل می دهد. این مرکز خرید 7 طبقه بوده و بیش از 750 فروشگاه را در خود جای داده است. همچنین این مرکز خرید بزرگترین شهر بازی سرپوشیده در خاورمیانه را نیز در خود جای داده است. از این مرکز خرید می توانید تمامی اقلام مورد نیاز خود را خریداری نمایید که قیمت اجناس آن مناسب بوده و از جنس خوبی برخوردار خواهند بود. دسترسی به مرکز خرید اصفهان سیتی سنتر به راحتی امکان پذیر می باشد که یکی دیگر از مزایای آن به حساب می آید. این مرکز خرید در بزرگراه دستجردی اصفهان واقع شده است که مجهز به پارکینگ بوده و به عبور و مرور سهولت بخشیده است.

 

بعضی از اطلاعات مهم درباره ایران

  Country Iran
 • قاره: آسیا
 • پایتخت: تهران
 • واحد پول: ریال
 • زبان رسمی: فارسی
 • شهرهای بزرگ: تهران-اصفهان-شیراز-بندرعباس-تبریز-رامسر-مشهد

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

تور های ایران


مجله آنلاین دلتابان

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری دلتابان

 • سرگرمی ها وتفریحات بانکوک

  بانکوک تفریحات بانکوک قسمتی  از جاذبه های گردشگری این شهر در کشور تایلند هستند. شهر بانکوک، پرجمعیت ترین شهر و پایتخت کشور تایلند می باشد. جمعیت این شهر، حدود 8 میلیون نفر است. جذابیت سفر به بانکوک، تماشای آثار باستانی، بناهای تاریخی با معماری های خیره کننده و همچنین آداب و رسوم و جشن های […]

 • معرفی مکان های تاریخی و باستانی لوگانو

  شهر لوگانو آیا شما نیز به دنبال بازدید از مکان های تاریخی و باستانی لوگانو هستید؟ آیا می دانید که بهترین زمان برای بازدید از این مکان های تاریخی و باستانی کی می باشد؟ از شما دعوت می کنیم که ما را تا آخر مطلب پیش روی خود همراهی کنید تا بتوانید اطلاعات بسیار مفیدی […]

 • خرید منحصر به فرد در مراکز خرید مسکو

  مراکز خرید مسکو  اگر قصد سفر به مسکو را دارید و نمیدانید در مسکو آنچه که نیاز دارید را از کجا تهیه کنید. مسکو یکی از گرانترین شهرهای دنیا می باشد که در کشور روسیه قرار گرفته است. در مراکز خرید مسکو تنوع قیمتی زیادی وجود دارد و شما می توانید با هر بودجه ای […]

 • معرفی صنایع دستی و هنرهای قبرس

  صنایع دستی قبرس آیا شما نیز به دنبال لیستی از صنایع دستی و هنرهای قبرس هستید؟ آیا می دانید که کدام یک از صنایع دستی و هنرهای قبرس بهترین سوغاتی برای دوستان و نزدیکان شما خواهد بود؟ از شما دعوت می کنیم که ما را در مقاله پیش روی خود همراهی کنید تا از این […]

 • جاذبه های دیدنی شهر فوزدوایگواسو برزیل

  شهر فوزدوایگواسو(Foz do Iduacu)، یکی از شهرهای کشور برزیل در ایالت پارانا (Parana) است. این شهر زیبا از نظر موقعیت جغرافیایی در سرزمینی قرار گرفته است که تا کنون، کمتر مورد توجه بوده است. این شهر در نزدیکی مرزهای پاراگوئه و آرژانتین، جایی در غربی ترین مناطق برزیل قرار دارد! اگر در نقشه کشور برزیل […]

 • از گرانترین تا ارزانترین هتل های ونکوور

  از گرانترین تا ارزانترین هتل های ونکوور

   هتل های ونکوور در این مقاله قصد دارین بهترین هتل های ونکوور را به شما معرفی کنیم تا قبل از سفر به این شهر زیبا و لوکس، اقامتگاه خود را انتخاب کنید. در ونکوور هر نوع هتلی که بخواهید وجود دارد اما ناگفته نماند که ونکوور نسبت به شهرهای دیگر کانادا گرانتر بوده و هتل […]

 • آشنایی با مناسب ترین زمان برای صرفه جویی در هزینه سفر به ماله

  هزینه سفر به ماله چقدر است؟

  ماله در یک نگاه: شهر ماله، بزرگترین شهر و پایتخت کشور مالدیو است که دارای مساحت پنج هزار و هفتصد و نود و هشت کیلومتر مریع و جمعیتی بالغ بر صد و سه هزار نفر می باشد.به لحاظ اقتصادی، این شهر بزرگترین مرکز تجاری مالدیو است و به لحاظ حمل و نقل دارای مدرن ترین […]