19 بهمن 1395

تفلیس

آشنایی با شهر تفلیس 

 تفلیس می بایست به چند موضوع مهم توجه کافی نمایید. از مهمترین موارد مربوط به این سفر می توان به رزرو هتل و بلیط رفت و برگشت به تفلیس اشاره کرد. توجه به موقعیت جغرافیایی و آب و هوای این شهر نیز از دیگر موضوعات شناخته می شود. مراکز خرید و مکان‌های گردشگری و توریستی نیز از دیگر موارد مهم محسوب می شوند که توجه به آنها قبل از سفر توصیه می شود.

راهنمای سفر به تفلیس 

راهنمای سفر به شهر تفلیس موضوعات مختلفی را در برمی گیرد که می توان به تاریخچه، موقعیت جغرافیایی، فرهنگ، آداب و رسوم، مکان‌ها و جاذبه های گردشگری، مراکز خرید، هتل های محل اقامت، نحوه رزرو، سفر و چندین موضوع دیگر اشاره کرد. در مطلب امروز سعی داریم شهر تفلیس پایتخت گرجستان را بیشتر برای شما عزیزان معرفی کنیم تا با موضوعات عنوان شده در چند سطر قبلی بیشتر آشنا شوید. تفلیس بزرگترین شهر گرجستان است و هر ساله از توریست و گردشگران متعددی از نقاط مختلف قاره های جهان میزبانی می کند.

 سفر به این شهر نسبت به دیگر سفرهای خارجی از هزینه مناسب تری برخوردار است و این موضوع باعث محبوبیت آن در میان مسافران این شهر شده است. ساختمان های مدرن و تاریخی در نقاط مختلف شهر تفلیس جای گرفته اند که در سفر به این شهر دیدن آنها خالی از لطف نخواهد بود. سفر به شهر تفلیس با تورهای مسافرتی و گردشگری یکی از گزینه های مهم در این زمینه محسوب می شود که بسیار مورد استقبال مسافران این تور قرار گرفته است. برنامه گشت شهری از مهمترین مزیت های سفر با تور تفلیس است که در ادامه بیشتر این موضوع را برای شما عزیزان بازگو خواهیم کرد. اگر ایام عید را برای سفر به شهر تفلیس انتخاب کرده اید توصیه می کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

سفر به شهر تفلیس 

از مهمترین و در عین حال جذاب ترین موضوعات در رابطه با تاریخچه شهر تفلیس دلیل نامگذاری آن است. در اطراف این شهر توریستی چشمه های آب گرم مختلفی به چشم می خورند که باعث نامگذاری این شهر به تبلیس شده اند. تفلیس نامی است که به زبان پارسی برای این شهر عنوان می شود و اغلب در کشورهای روسیه و ارمنستان نیز با این نام شناخته می شود. تبلیس در این کشور به معنای گرم ترجمه شده است و دلیل آن چشمه های آب گرم است که در بالا به آنها اشاره شد. تمدن این شهر به هزاره چهارم برمی گردد هر چند در تاریخچه این کشور عنوان شده است که امپراتوری ایبری آن را در قرن پنجم میلادی بنا نهاده است.

 تفلیس در زمان های مختلف تحت حکومت اقوام مختلفی همچون عرب ها و سلجوقیان بوده است. نکته مهم در رابطه با تاریخچه این شهر اوج شکوفایی در زمینه اجتماعی و اقتصادی آن است که در دوران پیروزی گرجی ها بر علیه سلجوقیان این مهم فراهم شد. مغول ها نیز در تاریخ این شهر تاثیر چشمگیری داشته اند به طوری که در قرن سیزدهم اداره آن را به دست گرفتند. تا قبل از سال 1992 که استقلال گرجستان در این شهر به رسمیت شناخته شد حکومت های دیگری همچون ایران و روسیه نیز اداره تفلیس را بر عهده داشتند. در سفر به شهر تفلیس می توانید از موزه های تاریخی این شهر دیدن کنید.

موقعیت جغرافیایی تفلیس

قبل از سفر به شهر تفلیس توصیه می شود افراد به موقعیت جغرافیایی این شهر دیدنی در کنار دیگر موضوعات مهم آن توجه کنند. قاره آسیا از این شهر در کشور گرجستان میزبانی می کند و این موضوع برای بسیاری که قصد سفر به شهر تفلیس را دارند خبر خوشایندی خواهد بود چرا که مدت زمان پرواز آنها کاهش خواهد یافت. در اطراف رود کور می توان پایتخت گرجستان شهر تفلیس را مشاهده نمود.

 با وجود این که تفلیس یکی از شهرهای مهم آسیایی شناخته می شود اما اهالی این شهر به دلایلی از جمله شرکت در اتحادیه جماهیر شوروی خود را متعلق به قاره اروپا می دانند. این تصور باعث شده است که ساختمان‌های مدرن اروپایی در نقاط مختلف این شهر به چشم بخورند. تفلیس تنها 30 دقیقه با ایران اختلاف ساعت دارد. قرار گرفتن در نیمکره شمالی باعث تنوع آب و هوایی این شهر شده است. کوه های قفقاز و دریای سیاه شهر تفلیس را به خوبی احاطه کرده اند. در ادامه به معرفی آب و هوای این شهر بیشتر خواهیم پرداخت.

[cn-suggest-posts sts=”پارک آبی تفلیس گرجستان” stl=”https://deltaban.com/attraction/georgia-tbilisi-water-park/” sbs=”بلیط هواپیما تفلیس” sbl=”https://deltaban.com/flights/tbilisi-flight-ticket/”]

 آب و هوا تفلیس

سفر به شهر تفلیس در هر کدام از چهار فصل سال که باشد برای شما ایام بیاد ماندنی را به ثبت خواهد رساند. آب و هوای این شهر به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد اغلب نیمه گرمسیری است. نکته مهم در رابطه با آب و هوای تفلیس بارش باران های مختلف در طول سال است که این موضوع برای بسیاری از مسافران این شهر مهم و قابل اهمیت است.  زمستان‌های سرد و برفی و تابستان‌ های گرم و شرجی از مهمترین ویژگی های جوی این شهر توریستی شناخته می شوند. آب و هوای خشک کمتر در نقاط مختلف این شهر به چشم می خورد چرا که میزان بارش در ایام مختلف آن قابل توجه می باشد. در ادامه سفر به شهر تفلیس در هر کدام از چهار فصل بهار، تابستان، پاییز و زمستان را برای شما عزیزان بررسی خواهیم کرد.

سفر به تفلیس در بهار و تابستان

همان طور که در بخش قبلی نیز عنوان کردیم می توان سفر به شهر تفلیس را در هر کدام از چهار فصل سال برنامه ریزی کرد. بهار یکی از فصول پرتردد این شهر شناخته می شود چرا که میزان دما در این شهر بین 12 تا 22 درجه سانتی گراد متغیر است. بارش باران در این فصل اغلب به چشم می خورد و با توجه به این موضوع به مسافران تفلیس پیشنهاد می شود که از بردن لباس مناسب به همراه چتر و بارانی به هیچ عنوان غافل نشوند.

سفر به شهر تفلیس در فصل تابستان نیز بسیار مورد استقبال گردشگران عزیز قرار می گیرد چرا که میزان بارش نسبت به دیگر فصول کمتر است. میزان دما در این فصل در تفلیس بین 28 تا 32 درجه سانتی گراد گزارش شده است. هر چند شب های تفلیس در فصل تابستان با دمای 15 درجه سانتی گراد از حال و هوای خاصی برخوردار است. آب و هوای خشک در شهریور ماه در این شهر به چشم می خورد چرا که میزان بارش به حداقل خود می رسد.

سفر به تفلیس در پاییز و زمستان

سفر به این شهر در هر فصلی که باشد جذابیت خاصی دارد. حتی اگر در پاییز و زمستان برای دیدن مناطق گردشگری به این شهر برنامه ریزی کرده باشید. در فصل پاییز تفلیس برخلاف دیگر شهرهای دنیا کمترین بارش باران را به خود می بیند و این موضوع یک ویژگی جوی منحصر به فرد برای این شهر شناخته می شود. 4 تا 17 درجه میزان دمایی است که در فصل پاییز می توان در شهر تفلیس با آن مواجه شد. کاهش دما در این فصل کاملا مشهود است.

زمستان‌های تفلیس سردترین زمانی است که مسافران این شهر با آن مواجه می شوند. دسامبر و ژانویه دو ماه از سال است که شهر تفلیس زمستان را در ایام آنها به خود می بیند. کاهش دما در شب های زمستانی تفلیس به نحوی است که با قدم زدن در خیابان‌های آن می توان متوجه این موضوع شد. با توجه به وضعیت آب و هوایی تفلیس که به آنها اشاره شد انتخاب بهترین زمان سفر به این شهر به مسافران آن بستگی دارد. هر چند پاییز و بهار به دلیل دلپذیر بودن آب و هوا بیشترین تردد در تفلیس گزارش شده است.

توجه به فرهنگ در سفر به این شهر

یکی از موضوعاتی که در سفر به شهر تفلیس می توان به آن توجه نمود فرهنگ و همچنین آداب و رسوم مردم این شهر می باشد. مهمان نوازی تفلیسی ها و دیگر اهالی کشور گرجستان یکی از مهمترین موارد در این زمینه شناخته می شود. گرجی، زبان رسمی این شهر است البته زبان‌ های دیگری همچون روسی، ارمنی و آذری نیز در این کشور رایج می باشد. مسیحیت دین اصلی تفلیس شناخته می شود، البته در بخش های مختلف آن اسلام و یهودیت نیز از دیگر ادیان شناخته می شوند.

 مردم این شهر لباس سنتی با نام چوخا را بر تن می کنند و هیچ گونه تبعیضی برای افراد با قومیت های مختلف قائل نیستند. فرهنگ مردم تفلیس به غذاهای آنها نیز راه پیدا کرده است. اغلب غذاهای این شهر تلفیقی از دیگر غذاهای دنیا مخصوصا کشورهای اروپایی صاحب تمدن می باشد. یکی از مهمترین آداب و رسوم این شهر نحوه هدیه دادن به یکدیگر می باشد. به عنوان مثال برای مهمانی های معمولی مهمانان برای میزبان از یک گل و برای خاکسپاری از تعداد زوج گل برای هدیه دادن استفاده می کنند. باز کردن هدیه در مقابل مهمان به هیچ عنوان در این شهر رایج نیست.

 غذاهای سنتی شهر تفلیس

در سفر به این شهر می توانید به رستوران‌ های شناخته شده این شهر مراجعه نمایید و غذاهای سنتی و محلی خوش طعم آن را برای میل کردن سفارش دهید. همانطور که در بخش قبلی نیز به آن اشاره کردیم اغلب غذاهای تفلیس و کشور گرجستان تلفیقی از غذاهای اروپایی هستند. در اغلب غذاهای این شهر گوشت به عنوان ماده اصلی شناخته می شود البته غذاهای گیاهی نیز در این شهر از محبوبیت ویژه ای برخوردارند.

 انواع سوپ و خورشت به همراه نان و پنیر را می توان در لیست غذاهای تفلیسی جای داد که در اغلب رستوران‌های این شهر قابل سفارش می باشند. خینکالی یکی از خوردنی های این شهر است که با دیدن آن یاد پیراشکی های ایرانی خواهید افتاد. خورشت های گرجی و تفلیسی از محبوبیت زیادی در این شهر برخوردار هستند و تنوع آنها بسیار چشمگیر است که از خوش طعم ترین آنها می توان به چخ بیلی اشاره کرد. چاناخی نیز یکی دیگر از غذاهای تفلیسی است که به دلیل سرو شدن در ظروف سفالی بسیار طرفدار دارد.

بهترین هتل های شهر 

یکی از مهمترین موضوعاتی که در سفر به شهر تفلیس می بایست به آن توجه کافی داشت هتل های این شهر توریستی است. امکانات و خدمات و همچنین قیمت هتل از مهمترین موضوعاتی است که مسافران تفلیس به آنها توجه می کنند. در این شهر هتل های 4 ستاره و لوکس مختلفی وجود دارند که در این بخش به معرفی چند مورد از آنها خواهیم پرداخت. هتل رومز یکی از این هتل ها شناخته می شود که در کنار لوکس بودن جزو گران ترین هتل های تفلیس شناخته می شود. سالن بدنسازی و رستوران از مهمترین امکانات رفاهی این هتل محسوب می شوند.

 هتل بریتیش هوس نیز در لیست هتل های 4 ستاره تفلیس جای گرفته است که در سفر به شهر تفلیس می توان در آن اقامت داشت. موقعیت مکانی این هتل به شکلی است که با اقامت در آن می توانید مجلل ترین محله های تفلیس را مشاهده نمایید. وای فای و پارکینگ رایگان از مهمترین خدمات این هتل شناخته می شوند. هالیدی این نیز از دیگر هتل های تفلیس محسوب می شود که 270 اتاق را در خود جای داده است. عناوین مختلفی برای این هتل ذکر شده اند که می توان به رمانتیک ترین هتل تفلیس اشاره کرد.

مکان‌های گردشگری تفلیس

در سفر به شهر تفلیس می توانید از مکان‌ های گردشگری و توریستی متعدد این شهر دیدن کنید. کلیسای جامع تثلیث یکی از جاذبه های تاریخی و مذهبی این شهر شناخته می شود. شکوه این کلیسا نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. مسیحیان ارتدکس به این کلیسا برای راز و نیاز مراجعه می کنند. شهربازی و باغ متاتسمیندا نیز در لیست جاذبه های تفریحی تفلیس جای می گیرند. شهربازی نام برده شده در ارتفاع تاسیس شده است و این موضوع به جذابیت آن بیش از پیش افزوده است. در کنار دیگر جاذبه ها می توان به قلعه تاریخی این شهر با نام ناریکالا نیز اشاره کرد که بسیاری از توریست و گردشگران در سفر به شهر تفلیس به دیدن آن می پردازند. پارک آبی جینو پارادایس و سد ژینو الی نیز دو مورد دیگر از جاذبه های گردشگری تفلیس شناخته می شوند.

مراکز خرید 

در سفر به شهر تفلیس می بایست به فکر خرید سوغاتی و هدیه برای دوستان و آشنایان خود باشید. در این شهر مراکز خرید و فروشگاه های مختلفی وجود دارند که اجناس با برندهای مختلفی را به فروش می رسانند. از بزرگترین مراکز در این شهر می توان به تفلیس مال اشاره کرد که در بخش غربی این شهر جای گرفته است. 108 مغازه در این مرکز خرید از مراجعه کنندگان خود میزبانی می کنند. ایست پوینت نیز از دیگر مراکز خریدی است که به مرکز شهر نزدیک است. 150 مغازه به همراه بخش های تفریحی و سرگرمی در این مرکز وجود دارند. درای بریج مارکت نیز از بازارهای پرتردد در این شهر شناخته می شود که در سفر به شهر تفلیس می توانید سوغاتی های خود را از این مکان خریداری نمایید.

[cn-suggest-posts sts=”جاذبه های گرجستان” stl=”https://deltaban.com/attraction/attractions-georgia/” sbs=”بلیط هواپیما چارتر” sbl=”https://deltaban.com/flights/”]

روش های مختلف برای سفر به این شهر

برای سفر به شهر تفلیس روش های مختلفی وجود دارد که می توان به سفرهای شخصی و یا سفر با تورهای مسافرتی اشاره کرد. هر کدام از موارد عنوان شده از مزیت های مختص خود برخوردار هستند. مدارک مختلفی نیز برای ورود به کشور گرجستان و شهر تفلیس لازم است که می توان به ویزای گرجستان، بلیط رفت و برگشت به این شهر، بیمه مسافرتی، رزرو هتل و چندین مورد دیگر اشاره کرد. سفر کردن با تورهای تفلیس به نسبت دیگر روش ها ارجحیت دارند چرا که با رزرو این تورها بیشتر کارهای سفر از جمله تهیه مدارک به کارشناسان مربوطه سپرده خواهد شد. فرودگاه تفلیس که در بخش جنوب شرقی این کشور تاسیس شده است هر روزه شاهد پروازهای مختلفی است. در سفر به شهر تفلیس می توانید از این فرودگاه از نزدیک دیدن نمایید.

سفر به این شهر میتواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد . در صورتی که علاقمند به سفر های هوایی هستید میتوانید با خرید آنلاین بلیط پرواز خارجی از هزینه های سفر خود کم کنید . هم چنین برای اقامت راحت تر رزرو هتل ارزان نیز میتواند پیشنهاد خوبی باشد.

 

 

 

نظرات کاربران