30 اردیبهشت 1398

نیکوزیا

اطلاعات شهر نیکوزیا

شهر نیکوزیا، یکی از زیباترین شهرهای کشور قبرس و پایتخت این کشور به شمار می رود. این شهر یکی از پرجمعیت ترین شهرهای قبرس است. فرهنگ مردم این شهر و جاذبه های دیدنی آن، باعث شده است که هر ساله تعداد کثیری از گردشگران برای دیدن این شهر به آنجا سفر کنند و از آن دیدن نمایند. آژانس های هواپیمایی بسیاری تور کشور قبرس را برگزار می کنند که در این تورها از شهر نیکوزیا نیز دیدن می نمایید. این تورها می تواند فرصت خوبی باشد تا با این شهر زیبا بیشتر آشنا شوید.

شهر نیکوزیا

شهر نیکوزیا، پایتخت کشور قبرس است که جمعیت آن 208.000 نفر است. نیکوزیا اولین شهر غیر ساحلی کشور قبرس می باشد و از لحاظ جغرافیایی در مرکز این جزیره واقع شده است. شهر نیکوزیا از لحاظ اقتصادی یکی از شهرهای مهم قبرس محسوب می شود و در سال 2012 این شهر به عنوان یکی از 5 شهر غنی و پولدار در سراسر دنیا شناخته شد. بافت ابریشم در این شهر بسیار رونق دارد و مردم از سراسر دنیا برای تهیه ابریشم به شهر نیکوزیا سفر می کنند. این شهر با خطی سبز از قسمت شمال به جنوب آن به دو تکه تقسیم شده است و بعد از شهر برلین، نیکوزیا تنها شهری است که این خصوصیت را دارا می باشد. این تقسیم بندی در زمان جنگ ترک ها و یونانی ها انجام شده است و امروزه قسمت جنوبی این شهر در اختیار یونانی ها و قسمت جنوبی آن در اختیار ترک ها است. زبان مردم نیکوزیا، یونانی است و واحد پول آن یورو می باشد. شهر نیکوزیا امروزه یک شهر مدرن و زیبا است که دارای مراکز اداری، تجاری و دانشگاهی می باشد.

مدارک لازم جهت سفر به نیکوزیا

  • پاسپورت با داشتن حداقل 6 ماه اعتبار
  • دو قطعه عکس 4*6 با زمینه روشن که تازه گرفته شده باشد.
  • اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه
  • کپی از گذرنامه های قبلی در صورت وجود
  • پرینت حساب 6 ماهه آخر
  • گواهی اشتغال به کار با ترجمه انگلیسی که در آن میزان حقوق و سمت شغلی شخص، مشخص شده باشد.

آب و هوای شهر نیکوزیا

نیکوزیا دارای اقلیمی نیمه خشک و مناطق نیمه گرمسیری است. در واقع شهر نیکوزیا دارای زمستان هایی بارانی و تابستان هایی گرم و طولانی مدت است. بارندگی های این شهر به دلیل آب و هوای آن بیشتر در فصل زمستان است و بارندگی ها مانند تگرگ یا ترکیبی از برف و باران است و کمتر برف در این شهر دیده می شود. همچنین در برخی از شب های زمستان مه یا یخبندان نیز بوجود می آید. بهترین زمان برای سفر به نیکوزیا، بین ماه فروردین تا مهر است که البته پیشنهاد می شود در مرداد ماه به این شهر سفر نکنید زیرا اوج گرمای این شهر در این ماه است. فصل بهار به دلیل آب و هوای عالی و بکر نیکوزیا، می تواند مناسب ترین فصل برای سفر به این شهر باشد و می توانید با خیال راحت طبیعت گردی کنید.

 

فرهنگ مردم شهر نیکوزیا

فرهنگ مردم نیکوزیا از دو فرهنگ یونان و ترک ها نشات گرفته است. شهر نیکوزیا دارای قدمت بسیار زیادی است و به همین دلیل در این شهر موزه های بسیاری که جزو قدیمی ترین موزه های قبرس است، وجود دارد که آثاری از دوران سلطنت عثمانی ها در آن دیده می شود. در نیکوزیا دین مردم بیشتر مسیحیت است و در قسمت ترک نشین آن، افراد مسلمان نیز وجود دارند. خانواده در شهر نیکوزیا بسیار اهمیت دارد و احترام به بزرگتر در خانواده ها جایگاه ویژه ای دارد. به هنگام احوالپرسی مردم با هم دست می دهند و با لبخند به چشم های هم نگاه می کنند.

 

هتل های شهر نیکوزیا

تنوع هتل ها در شهر نیکوزیا فراوان است و شما نباید نگران هزینه های سفر باشید زیرا می توانید با هر هزینه ای در این شهر اقامت کنید. به این نکته توجه داشته باشید که هتل های شهر نیکوزیا جزو لوکس ترین هتل های کشور قبرس هستند و حتی هتل های ارزان قیمت این شهر نیز دارای امکانات رفاهی بالایی هستند. هتل کلئوپاترا نیکوزیا یکی از هتل های 4 ستاره این شهر است که دارای امکانات رفاهی بسیاری است و برای یک اقامت راحت و لوکس بسیار مناسب می باشد.

هتل هیلتون، یکی از هتل های 5 ستاره و معروف این شهر است که امکانات بسیاری همچون استخر، سونا و زمین تنیس دارد و برای افرادی که به قصد کار به این کشور سفر کرده اند، بسیار مناسب است. هتل دی کلاسیک یکی دیگر از هتل های بسیار خوب نیکوزیا است که علاوه بر امکانات رفاهی بیشمار دارای شیشه های دوجداره است که باعث می شود سر و صدا به داخل اتاق راه پیدا نکند و علاوه بر آن صرافی موجود در هتل است که کار تبدیل ارز مسافران را راحت تر می نمایند. هتل سنکروم نیکوزیا یکی از هتل های 3 ستاره این شهر است که دسترسی راحتی به مرکز شهر دارد.

 

جاذبه های دیدنی شهر نیکوزیا

شهر زیبای نیکوزیا، دارای جاذبه های گردشگری بسیار زیادی است که باعث شده است هر ساله گردشگران بسیاری برای دیدن نیکوزیا به آنجا سفر کنند. صومعه ماهراس یکی از جاذبه های دیدنی نیکوزیا است. منطقه مسائوریا که صومعه مهراس در آن واقع شده است، دارای طبیعتی زیبا و بی نظیر است و دارای روستاهای بسیاری است. صومعه ماهراس دارای معماری بی نظیری است که بسیار دیدنی می باشد.

موزه هنر عامیانه نیکوزیا یکی از موزه های قدیمی و معروف نیکوزیا است که ساختمان آن قدمت بسیار زیادی دارد و فرهنگ و هنر مردم قبرس را به خوبی می توانید در این موزه ببینید. انواع مجسمه ها، ظروف و جواهرات دوران های تاریخ قبرس در این موزه گردآوری شده اند. کلیسای جامع سنت جان، یکی از کلیساهای قدیمی شهر نیکوزیا است که در   قرن 18 در این شهر ساخته شده است. در این کلیسا نقاشی هایی از کتاب مقدس وجود دارد که بسیار دیدنی است. یکی از دیدنی های قدیمی کشور قبرس و نیکوزیا، دروازه فاماگوستا است. در داخل این دروازه تونلی وجود دارد که ونیزی ها آن را ساخته اند و راه ورودی به شهر نیکوزیا بوده است. این تونل شهر را به بندر فاما گوستا متصل می کند. همچنین این دروازه دارای گالری های هنری و سالن کنسرت نیز می باشد که دیدن آنها خالی از لطف نیست.

حمام عمری یکی از حمام های قدیمی نیکوزیا است که علاوه بر ساختمان زیبایی که دارد، می توانید برای ماساژ درمانی از این حمام استفاده کنید. مسجد تاریخی و زیبای عمر، یکی از نمادهای شهر نیکوزیا محسوب می شود. این مسجد که در زمان های گذشته کلیسای سنت ماری بوده است، بعدها و با ورود ترک ها به مسجد تبدیل شده است. مناره خیره کننده و زیبای این مسجد را در ورودی مسجد می توانید مشاهده کنید. همچنین در داخل مسجد، معماری های گوتیک را می توانید مشاهده کنید.

دیوارهای ونیزی یکی از شگفت انگیزترین دیدنی های نیکوزیا است که در بخش قدیمی شهر واقع شده است و با وجود تخریب قسمت هایی از دیوار، هنوز قسمت های سالمی از آن باقی مانده است. کاروانسرای بیوک هان، از قدیمی ترین کاروانسراهای نیکوزیا است که در گذشته برای استراحت تجار و مسافران استفاده می شده است و هنوز هم معماری خود را حفظ کرده است. امروزه می توانید در اتاق های کاروانسرا استراحت کنید و سوغاتی بخرید. همچنین در این کاروانسرا مسجدی نیز ورود دارد که حوضچه ای برای گرفتن وضو در وسط آن تعبیه شده است.

موزه بیزانس، یکی از موزه های نیکوزیا است که در آن نقاشی ها و آثاری از زمان مسیحیت وجود دارد. مسجد سلیمیه، با معماری منحصر به فرد و سفید رنگ خود کاتوزیا بسیار معروف است. این مسجد قبلا کلیسا بود و در زمان امپراتوری عثمانی در قرن 16، تبدیل به مسجد شد. موزه لونتیس نیز یکی از موزه های کاتوزیا است که مجموعه ای از آثار دستی و قوم شناسی در آن دیده می شود. در این موزه آثاری از زمان عثمانی و پیش از میلاد دیده می شود. خیابان لدرا، یکی از خیابان قدیمی شهر نیکوزیا است که در آن می توانید قدم بزنید و از کافه ها و مغازه های آن دیدن کنید. دهکده قدیمی بلاپایس، یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری نیکوزیا است که در گوشه گوشه آن کلبه های قدیمی سفیدی وجود دارند. بقایای صومعه بلاپایس در این دهکده زیبا دیده می شود که دارای معماری منحصر به فردی است. طاق های بلند و حکاکی های روی آن و درختان که صومعه را احاطه کرده اند منظره ای چشم نواز را بوجود آورده اند.

 

غذاهای شهر نیکوزیا

نیکوزیا شهری پر از غذاهای خوشمزه و تجربه های جدید و هیجان انگیز است. با توجه به این اینکه نیکوزیا تحت نفوذ دو فرهنگ یونان و ترکیه واقع شده است، غذاهای سنتی آن نشات گرفته از دو فرهنگ متفاوت است. انواع غذاهایی که با سبزیجات طبخ می شوند و انواع غذاهای دریایی را می توانید در نیکوزیا پیدا کنید. در قسمت شمالی نیکوزیا چون مسلمانان بیشتر هستند، اکثر غذاها حلال هستند و به راحتی می توانید از رستوران های آنجا استفاده کنید. در قسمت جنوبی نیکوزیا، غذاها همراه با زیتون میل می شوند و غذاها کاملا مدیترانه ای هستند. در شمال نیکوزیا آشپزان از زعفران و پاپریکا برای طعم دار کردن غذاها استفاده می کنند. افلیا که از گوشت خوک درست می شود و کلفتیکو که گوشت بره همراه سبزیجات است، دو نوع از غذاهای معروف نیکوزیا هستند. هالومی که نوعی پنیر قبرسی است، دلمه برگ مو، بایلدی که بادمجان پر شده با پیاز و گوجه است، انواع کباب ها، تاوا و استیفادو، از غذاهای معروف و پرطرفدار قبرسی و نیکوزیا هستند.

 

رستوران های شهر نیکوزیا

رستوران غذاهای دریایی پیک سیدا، یکی از رستوران های دریایی معروف نیکوزیا است که انواع غذاهای دریایی با کیفیت و با مواد تازه در آن سرو می شوند که همیشه جزو شلوغ ترین رستوران های نیکوزیا بوده است. رستوران موندوک بار، یکی از رستوران های بسیار خوب نیکوزیا است که در مرکز شهر واقع شده است و برگرهای خیلی معروفی دارد. رستوران فانوس یکی از رستوران های لبنانی نیکوزیا است که طعم غذاهای مدیترانه ای فوق العاده ای دارد. انواع غذاهای عربی در این رستوران سرو می شود و همراه با آن می توانید رقص عربی به صورت زنده را نیز مشاهده کنید. اگر هوس خوردن یک غذای ایتالیایی خوشمزه را کرده اید می توانید به رستوران بار ایتالیایی بروید و از طعم بی نظیر غذاهای ایتالیایی لذت ببرید.

 

مراکز خرید نیکوزیا

نیکوزیا پر از مغازه های خرید کوچک و بزرگ است. در محله لایکی می توانید انواع اجناس سنتی و تاریخی را بخرید. اگر به دنبال خرید اجناس لوکس هستید باید به خیابان ماکاریوس بروید و خرید کنید. اگر به دنبال خرید مجلات و روزنامه های انگلیسی هستید باید به میدان الفتریا بروید. بازار ساگاکی، بازاری است که همه نوع اقلامی را برای خرید می توانید در آن پیدا کنید. ایسکی کادینلار نام بازاری برای خانم ها است که هر آنچه برای خود و منزل، اعم از وسایل تزیینی و کارهای هنری و دستی را بخواهند، می توانند از این بازار تهیه کنند.

 

حمل و نقل عمومی در نیکوزیا

برای گشت و گذار در نیکوزیا می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. در نیکوزیا حمل و نقل عمومی و داخلی به اتوبوس و تاکسی محدود می شود. اتوبوس های نیکوزیا قدیمی هستند اما می توانند راهی امن برای رفت و آمد باشند. همچنین از آنجایی که نیکوزیا شهری کوچک است، می توانید برای داخل شهر اتومبیل اجاره کنید یا از تاکسی ها استفاده کنید. یکی از ارزانترین وسایل حمل و نقل عمومی در نیکوزیا، دوچرخه است که البته در فصل تابستان به دلیل گرمای زیاد نمی توان از آن استفاده کرد.

 

هزینه های اقامت در نیکوزیا

برای اینکه اقامتی ارزان در نیکوزیا داشته باشید، می توانید از  هتل های ارزان نیکوزیا استفاده کنید. برای اقامت در این هتل ها معمولا باید شبی 25 تا 35 یورو بپردازید. برای صرفه جویی در هزینه خورد و خوراک می توانید به جای رفتن به رستوران، از سوپرمارکت ها و بازارهای نیکوزیا مواد غذایی را تهیه کنید و آشپزی کنید. خوردن یک غذای معمولی در یک رستوران حداقل 25 یورو هزینه دارد و خوردن یک غذای بهتر در یک رستوران لوکس به طور متوسط 110 یورو هزینه خواهد داشت. برخی از موزه ها و مراکز دیدنی در نیکوزیا ورودی رایگان دارند و اما برخی دیگر حدود 5 یورو هزینه ورودی دریافت می کنند. در کل هزینه سفر به نیکوزیا خیلی گران نیست زیرا این شهر موقعیت ساحلی ندارد و مردمی که به این شهر به نسبت دیگر شهرهای قبرس سفر می کنند، تعداد کمتری هستند و در نتیجه هزینه اقامتی نیز در این شهر پایین است.

 

سوغاتی های شهر نیکوزیا

زیتون و روغن زیتون، یکی از سوغاتی های معروف نیکوزیا است. خرنوب یکی دیگر از سوغاتی های نیکوزیا است. خرنوب از خانواده نخود فرنگی است و مصارف غذایی و پزشکی زیادی دارد. شیرینی و مربا نیز از معروفترین سوغاتی های نیکوزیا هستند. موستالوریاف چورچخلا، پای سنتی با پنیر اناری، باقلوا، راحت الحلقوم و کیک سمولینا از شیرینی های معروف قبرس هستند. پنیر بسیار معروف هالومی که مختص به قبرس است نیز یکی از سوغاتی های نیکوزیا است. نقره های منطقه روستایی لفکارا در قبرس بسیار معروف هستند و می توانید نقره نیز به سوغات ببرید. گلدوزی ها و تور دوزی های سنتی زنان قبرسی و شمایل و اشیای مذهبی نیز می توانند برای سوغاتی مناسب باشند. اما از همه مهمتر، ابریشم در نیکوزیا است که در سراسر دنیا شناخته شده است و یکی از مهمترین سوغاتی های این شهر محسوب می شود.

 

چگونه به نیکوزیا سفر کنیم؟

برای سفر به شهر زیبای نیکوزیا، می توانید از تورهای سفر به قبرس استفاده کنید که از شهر نیکوزیا نیز در آن دیدن می کنید. برای سفر به نیکوزیا از فرودگاه لارناکا و پوفوس که دو فرودگاه اصلی در قبرس هستند استفاده می شود. پس از رسیدن به فرودگاه پوفوس، معمولا از تاکسی هایی که در فرودگاه وجود دارد برای رفتن به نیکوزیا استفاده می شود. همچنین می توانید از ترکیه به قبرس سفر کنید. این پرواز تحت عنوان قبرس شمالی است. در این پرواز، ورود حیوانات خانگی نیز آزاد است و شما در فرودگاه ارجان در نیکوزیا فرود می آیید. همچنین علاقه مندان به سفر با کشتی نیز می توانند با کشتی از طریق سواحل جنوبی ترکیه به سمت قبرس شمالی سفر کنند.

نظرات کاربران