24 اسفند 1396

ساموئی

آشنایی با شهر ساموئی 

ساموئی این جزیره یکی از بی نظیرترین نقاط تایلند و ناحیه ای بکر و گرمسیری با سواحل شنی سفید و آب های درخشان خلیج تایلند است. سامویی، جدیدترین جزیره ای است که مقصد گردشگران تایلند شده و علاوه بر آن در جهان نیز به عنوان استراحتگاهی آرام و زیبا شناخته شده است. سامویی بعد از پوکت و جزیره چنگ سومین جزیره بزرگ تایلند با مساحت ۲۲۸ کیلومتر مربع است و حدود ۵۰ هزار نفر جمعیت دارد. این جزیره در سال های اخیر با صنعت گردشگری بسیار رونق گرفته و وجود فرودگاهی بین المللی، دسترسی به آن را میسر ساخته است. سامویی در ۶۸۵ کیلومتری بانکوک و در سواحل شرقی تایلند قرار دارد و مدت پرواز از بانکوک به مقصد سامویی ۷۰ دقیقه است.

نام کامل این جزیره کو سامویی است که کو در زبان تایلندی به معنای جزیره است و نام ساموی نیز از واژه ای چینی به معنای بهشت امن گرفته شده است. این جزیره، یکی از زیباترین نقاط تایلند است و در سواحل شرقی این کشور در خلیج تایلند قرار دارد. بیشتر این جزیره را جنگل فرا گرفته و از شرق به غرب آن رشته کوهی کشیده شده است..

اولین ساکنان سامویی، ماهیگیرانی اهل شبه جزیره مالای و نیز جنوب چین بودند و پانزده قرن پیش به این جزیره آمدند. تا اواسط قرن بیستم میلادی توجه چندانی به سامویی نمی شد و حتی رفت و آمد به آن بسیار سخت بود. در دهه های اخیر اما تحولات زیادی در آن صورت گرفته و صنعت گردشگری به شدت به سامویی توجه نشان داده است. نخستین بار در سال ۱۹۷۱ میلادی بود که گردشگران وارد سامویی شدند و از آن پس این جزیره مورد توجه و اقبال روز افزون گردشگران از سراسر دنیا قرار گرفته است.

برای رزرو  تور پاتایا همین حالا اقدام کنید

 

در صورتی که به سفر به کشورهای آسیایی علاقمند هستید تور ارمنستان ارزان و  تور گرجستان  هم میتوانند پیشنهادات خوبی برای شما باشند. این تور های پر طرفدار ، از نظر مالی نیز بسیار به صرفه هستند و شما میتوانید با هزینه کمتری به این کشور های جذاب سفر کنید.

جاذبه های فرهنگی ساموئی

اگر در این جزیره ساکن هستید و دیگر از حمام آفتاب و ساحل خسته شده اید و به دنبال تفریحی غیرعادی می گردید بهتر است از جاذبه های فرهنگی این جزیره دیدن کنید. به جای شهربازی ها و جاذبه های وابسته به تکنولوژی بهتر است به دیدن نمایش های میمون ها و مزرعه ی مارها سری بزنید و یا یک ماشین کرایه کرده و به دیدن چشم اندازهای گوناگون بروید. به حدی جاذبه های اطراف این جزیره زیاد است که لیست بلند بالایی می توان از آنها تهیه کرد.

اگر به بناهای بودائیان علاقه مندید در اینجا معابد بودایی فراوانی وجود دارد. و اما در زیر هوای آفتابی و دلپذیر سامویی، دیدن نمایش میمون ها، باغات پروانه ها، فیل سواری و بازدید از باغ وحش سامویی بهترین تفریح برای دوست داران حیات وحش است. صخره های پدربزرگ و مادربزرگ در مجاورت ساحل لامایی نشانگر شوخ طبعی عجیب طبیعت است. و آبشارهای سامویی فرصت مناسبی برای تفریح و خنک شدن در این هوای گرم می باشد. در اینجا شنا کردن یکی از معمول ترین فعالیت هاست. هرچند دور شدن از سواحل زیبای اینجا کمی مشکل به نظر می رسد ولی سایر جاذبه های جزیره را نباید نادیده گرفت.

مساحت جزیره ساموئی 

جـــزیره ی ســامـویی با مساحت 7/228 کیلومتر مربع ،در هفتصد کیلومتری جنوب بانکوک و در استان سوراتانی در خلیج تایلند ،واقع شده است.سامویی، پس از جزایر پوکت و چانگ ،سومین جزیره ی بزرگ تایلند ،و از جزایر زیبای جهان است.این جزیره ،از نظر منابع طبیعی ،غنی و پر از سواحل شنی سفید، تپه های مرجانی و درختان نارگیل است.سامویی را بیش از شصت جزیره ی دیگر احاطه کرده اند که بعضی از آنها بسیار کوچک و برخی دیگر نظیر جزیره تائو، بزرگ هستند.

قسمت مرکزی این جزیره ،جنگلی کوهستانی و غیر مسکونی است.در این جزیره نیز مانند جزیره ی پوکت ،بخشی به عنوان شهر جزیره شناخته می شود که نام آن ناتون است.بانک ها،دفاتر پستی،رستوران ها و …در این بخش واقع اند،البته محل خدمات تبدیل ارز و دستگاه های خودپرداز در سراسر جزیره وجود دارند.ساحل ناتون،مرکز اصلی و توقفگاه کشتی ها و قایق هایی است که میان سرزمین اصلی و جزیره ،در رفت و آمدند.

[cn-suggest-posts sts=”مراکز خرید پاتایا” stl=”https://deltaban.com/attraction/pattaya-shopping-center/” sbs=”تور پاتایا” sbl=”https://deltaban.com/thailand-tours/#pattaya-tours”]

جاذبه های جهانگردی ساموئی 

در جزیره سامویی نیز مانند دیگر نقاط جنوب تایلند،بیشتر ماه های سال ،بارانی هستند و فقط دو فصل گرم دارد.سامویی ،قدمتی حدود 1500 سال دارد و ابتدا در حدود پانزده قرن پیش،ماهی گیران شبه جزیره ی مالایا و جنوب چین به این جزیره آمدند.تجارت ماهی و نارگیل ،مهم ترین منبع درآمد مردمان این جزیره بوده است.اما امروزه،جاذبه های جهان گردی،علاقه مندان بسیاری را از سراسر جهان به این جزیره ی زیبا می کشاند.

برای رفتن از بانکوک به سامویی، راه های مختلفی وجود دارد که راه زمینی –دریایی آن،از همه لذت بخش تر است.در این سفر از شهر سوراتانی با کشتی در مدت تقریبا دو ساعت و طی35 کیلومتر،به این جزیره می رسید و درطول راه می توانید از تماشای این جزیره و جزایر اطراف آن و همچنین تکه کوه های پوشیده از درخت که درون خلیج تایلند واقع اند،لذت ببرید. بین جزیره سامویی و بنادر مختلف تایلند،قایق ها در رفت و آمد هستند و فرودگاه جزیره نیز فعال است.مانند بقیه ی نقاط جهان گرد پذیر تایلند، در این جزیره نیز به همه امکانات دسترسی خواهید داشت.

سواحل ساموئی

فروشگاه های بزرگ ،رستوران های متنوع،جت اسکی،موتور سیکلت های کوچک برای اجاره و… در این جزیره وجود دارد و همانند جزیره ی پوکت ،سواحل گوناگونی دارد که مهم ترین آنها ساحل چوینگ و لامای است که هر کدام ،جاذبه های گردشگری بسیار دارند. ساحل چوینگ در شمال شرقی جزیره ،شلوغ ترین و جهان گردی ترین منطقه ی این جزیره است. ساحل لامای در شرق جزیره و جنوب ساحل چونییگ واقع شده،ساحلی کوچک تر ،تمیزتر و خلوت تر از چوینگ است.آب این ساحل ،بسیار تمیز و برای شنا کردن ،عالی است.

سواحل دیگر سامویی، عبارتند از ساحل مانام در شمال جزیره،ساحل بوفوت در شمال که نقطه ی شروع تورهای غواصی است،ساحل چوئنگ مون در شمال شرقی جزیره و ساحل بودای بزرگ در شمال شرقی جزیره که علاوه بر داشتن چشم اندازهای زیبا،محل مناسبی برای شنا کردن است.

جمعیت جزیره ساموئی 

ساموئی حدوداً 50000 نفر جمعیت دارد که آن را مکان شلوغی کرده است ولی هنوز هم جای آرام و سواحل خلوت در آنجا وجود دارد. از سال 1980 به بعد کارخانه نارگیل گیری که بزرگترین منبع در آمد جزیره است ، رونق یافت. بر عکس جزیره پوکت ، سواحل اصلی و شلوغ سامویی در قسمت شرقی جزیره واقع است.

آب و هوا جزیره ساموئی 

سامویی دو فصل دارد: یک فصل گرم و استوایی و یک فصل بارانی. در مناطقی مانند پوکت و سایر نقاط جنوبی تایلند، فصل باران 6 ماه به طول می انجامد و فاصله بین ماه مه تا نوامبر را در بر می گیرد. اما آب و هوای سامویی در بیشتر اوقات سال خشک است و فصل باران فقط به ماه نوامبر محدود می شود. درواقع قرار گرفتن سامویی در بخش خوبی از خلیج تایلند باعث شده که این جزیره از باران های موسمی شدید که مناطقی مانند پوکت را تحت تاثیر قرار می دهد در امان باشد.

فرودگاه بین المللی سامویی

با کد بین المللی (USM) که به صورت اختصاصی توسط خط هوایی بانکوک ایر وی  (BANGKOK AIRWAY) ساخته شده و جزو زیبا ترین فرودگاه های دنیا به حساب می آید و هم چنان تنها فرودگاه ساموئی است . این خط هوایی سالها تنها خط هواپیمایی بود که ارتباط جزیره با سرزمین اصلی تایلند را برقرار میکرد، ولی اکنون علاوه بر این خط هوایی، این فرودگاه میزبان خط های هوایی ( THAI INTERNATIONAL AIRWAY)،(FIRE FLY AIRWAYو نیز (SILK AIR) می باشد و روزانه دارای 18 پرواز به بانکوک، 4 پرواز به پوکت، 1 پرواز به کرابی،1 پرواز به چیانگ مای، 1 پرواز به پاتایا و همچنین پروازهای بین المللی به مقاصد سنگاپور،کوالا لامپور و هنگ کنگ می باشد.

برخی جاذبه های ساموئی

مزرعه مارها  Samui Snake Farm Cost, Koh Samui
این مزرعه در قسمت جنوب غربی جزیره در ناحیه ی Ban Talling Ngam واقع شده است. تنوع مارهای این جزیره زیاد نیست و شانس دیدن آنها در طبیعت بسیار کم است. ولی اینجا محل زندگی شاه کبری های بزرگ می باشد هرچند که اصلا خطرناک نیستند و با اولین مواجهه با شما فرار می کنند. مارهای دیگری نظیر سایر کبری ها و مارهای پیتون در سامویی دیده می شوند هرچند که غیربومی می باشند. دیگری نظیر سایر کبری ها و مارهای پیتون در سامویی دیده می شوند هرچند که غیربومی می باشند.

برای تماشای تعداد زیادی از مارها، از جمله برخی از گونه های بسیار سمی به اینجا بیایید. دراینجا کبرای آسیایی و پیتون و بسیاری از مارهای سمی به نمایش گذاشته شده اند. نمایشگاه ها در این مزرعه شامل تعدادی از مارها، عقرب و سایر بی مهره های سمی است. محیط مزرعه مار زیبا است  و چیز های متعددی را برای شما برای لذت بردن فراهم آورده است.

نمایش مارها بی شک یکی ازخاص ترین تجربیات سفر به ساموئی است.در این مزرعه صدها هزار مار سمی و غیر سمی زیبا پرورش و حمایت می شود. این مزرعه یک مار کبری معروف هم دارد که بسیاری از گردشگران را جذب می کند. نام مزرعه مارهای ساموئی 2 بار در کتاب رکورد گینس آورده شده که همین امر سبب شده که بر جذابیت این مکان تفریحی جالب و تماشایی افزوده شود. درازترین هزارپا و بزرگترین عقرب دنیا در این مزرعه نگهداری می شوند که به ترتیب معروف به سلطان هزار پا و ملکه عقرب می باشند.

[cn-suggest-posts sts=”موزه ملی مالدیو” stl=”https://deltaban.com/attraction/national-museum-male/” sbs=”خرید آنلاین بلیط پرواز خارجی” sbl=”https://deltaban.com/flights/”]

جزایر دیدنی اطراف ساموئی

جزیره ساموئی(در منطقه  Amphoe) از استان سورات تانی ، به 7  بخش تقسیم می شود. جزیره کاملی است که دارای یک شهرداری می باشد که جزیره ساموئی ، مجمع الجزایر Ang Thong و همچنین برخی از جزایر کوچک در نزدیکی ساموئی را هم به خوبی پوشش می دهد. این 7 بخش عبارتند از :

  1.      Ang Thong
  2.      Lipa Noi
  3.      Taling Ngam
  4.      Na Mueang
  5.      Maret
  6.      Bo Phut
  7.      Mae Nam

مجمع الجزایر پارک محافظت شده آنگ تونگ(ANGTHON NATINAL MARINE PARK)

این مجمع الجزایر متشکل از 42 جزیره کوچک و بزرگ و شامل محدوده ای 102 کیلومتر مربعی از مساحت کل  کشور تایلند می باشد که تنها 18 کیلومتر مربع آن زمین و بقیه آن آب است و پارک محافظت شده شامل کل محدوده مجمع الجزایر نیست، بلکه تنها 82% از کل مساحت را مجموعه را پوشش می دهد. این پارک به صورت رسمی در تاریخ 12 نوامبر 1980 ثبت گردیده است .

این جزایر دارای کوه سنگ های آهکی بسیاری است که بین 10 تا 400 متر از سطح دریا ارتفاع دارند و چون این کوه سنگ های آهکی به آسانی از طریق آب و هوا و فعالیت های شیمیایی تغییر شکل می دهند جزایر را شامل غارها و سنگ هایی با شکل های عجیب نموده است.

آب و هوا پارک آنگ تونگ 

این مجموعه به دلیل این که تحت تاثیر بادهای موسمی قرار دارد به طور کلی بارندگی و دریای مواج از خصوصیات اصلی آن محسوب می شود و همچنین طبق آمار ثبت شده دارای حدود 2000 میلی لیتر بارندگی سالانه و دما به صورت میانگین 23 درجه سانتیگراد می باشد.

بهترین فصل برای بازدید از مجموعه بین ماه های فوریه و آوریل میلادی است که با وجود گرمای هوا، سواحل آن آرام و بسیار زیبا هستند و همچنین با توجه به بادهای موسمی در ماه های نوامبر و دسامبر خلیج تایلند همواره مواج و بارانی ست و سفر به این جزایر توصیه نمی شود و مدیریت پارک این مجموعه را معمولاً در این بازه زمانی تعطیل می کنند.

جزیره لاک پشت(KOH TAO & KOH NANG YUAN)

این مقصد زیبا برای غواصان کل دنیا، از 2  جزیره اصلی به نام های KOH NANG YUAN  که سطح آن غالباً کوهستانی است و 30 % از آن را دشت پوشش داده که مجموعاً 17/96 کیلومتر مربع مساحت دارد و جزیره KOH TAO که در زبان محلی به معنی جزیره لاکپشت نیز هست. در کل کمی بیش از 21 کیلومتر مربع دشت یافت می شود و بقیه جزیره پوشیده از کوهستان است. از لحاظ موقعیت نیز حدوداً در 70 کیلومتری شرقی از سواحل 2 استان تایلند به نام های (SURATTHANI &CHAMPON) در خلیج تایلند واقع شده اند.

اسم KOH TAO توسط اولین مهاجران به این جزیره اطلاق گردیده است که به دلیل شباهت شکل ظاهری آن به لاک پشت می باشد و تصادفاً جزیره مکان اصلی زندگی لاک پشت های سبز و لاک پشت های منقار دار نیز می باشد. توسعه گردشگری تاثیر منفی بر زندگی این لاک پشت ها داشته است هر چند که در سال 2004 طی همکاری که بین نیروی دریایی تایلند و سازمان KT-DOC انجام گرفت حدود صدها لاکپشت نوجوان در منطقه رها سازی شدند.
این جزیره برای غواصی و شنا با ماهی ها بسیار مشهور است و همچنین برای پیاده روی و سنگ نوردی نیز پیشنهاد می شود.

معروف ترین قسمت جزیره ساحل SAIREE است که در قسمت غربی جزیره وجود دارد. این منطقه ساحلی پوشیده از شن های سفید به طول 1.7 کیلومتر و در قسمتی نیز پوشیده از سنگ های بزرگ است. هتل هایی با قیمت های متوسط و زیبا در آن آماده ی پذیرایی از مسافران است.

ساحل CHALIK BAAN KHAO

در قسمت جنوبی جزیره برای کسانی که قصد فرار از شلوغی و مشغله زندگی را دارند مناسب است. چرا که دارای جنگل و ساحل بسیار زیبا در کنار یکدیگر می باشد و سالانه میزبان سنگ نوردانی ست که می خواهند از ورزش و فضایی آرام لذت ببرند.

جزیره پانگان(KOH PHANGAN )

جزیره پانگان در جنوب شرقی تایلند در میان 2 جزیره ساموئی و کو تائو واقع شده است و جزو استان SURATTHANI تایلند است و شهرت آن برای مهمانی ماه کامل (FULLMOON PARTY) و ساحل هترین (HAAD RIN BEACH) آن است که مراسم خاص و بسیار مهیجی در این مهمانی ها اجرا می گردد.

سواحل اطراف جزیره

ساموئی جزیره کوچک استوایی است که برای هر سلیقه ای زیبایی در بر دارد و به علت کوچکی دسترسی به کلیه نقاط جزیره از طریق جاده حلقه ای اطراف جزیره بسیار آسان است و کل جزیره با نام سواحل آن شناخته می شود که در ادامه نام چند ساحل با توضیحات مختصر را ذکر می کنیم:

ساحل چاونگ

بزرگترین و شلوغ ترین ساحل سامویی، ساحل چاونگ Chaweng است که در شمال جزیره قرار دارد. غواصی یکی از پرطرفدارترین سرگرمی ها در سامویی و جزایر اطراف آن است و تمام امکانات این کار حتی برای افراد بی تجربه نیز مهیاست!

این منطقه از جزیره که تقریباً دارای کلیه موارد مورد نیاز در طول اقامت در جزیره می باشد. و همچنین دارای ساحل شنی سفید، مغازه های صنایع دستی، هتل های فراوان، رستوران هایی با ملیت های متفاوت از قبیل ایتالیایی، برزیلی، فرانسوی، مکزیکی و… ، همچنین رستورانهای فست فود از قبیل Mc Donald’s , BURGERKING ,PIZZA HUT وPIZZA COMPANY  و بارهایی مطابق با هرگونه بودجه می باشد. سفر به ساموئی تکمیل نمی شود مگر پس از بازدید از چاونگ، هر چند آن ها که به دنبال آرامش مطلق هستند، شلوغی گیج کننده شبانه آن را زیاد می دانند.

محدوده اقامت در این منطقه از پلاژهای ارزان کنار ساحل تا هتل های لوکس 5 ستاره متنوع است. در سمت جنوب ساحل چاونگ ساحل دیگری به نام چاونگ نوی نیز هست که بسیار زیباست و دسترسی به آن آسان تر است و هتل ها و بارهای کنار ساحل بسیار زیبایی در آن واقع شده است که آرام تر و خلوت تر از ساحل اصلی چاونگ می باشد.

ساحل چونگ مون (CHOENG MON BEACH)

ساحل چونگ مون در شمال چاونگ قرار گرفته است و به تازگی هتل های معروفی این قسمت زیبا را برای ساخت هتل های خود انتخاب نموده اند. این ساحل زیبا با آرامشی خاص و همچنین نزدیکی به ساحل شلوغ چاونگ ترکیب بی نظیری از آرامش و هیاهو را برای ساکنین فراهم می آورد. این قسمت از جزیره، دریایی آرام، رستوران های لوکس و ساحل شنی سفید را در کنار یکدیگر جمع نموده است.

ساحل باپوت (BO PHUT BEACH)

ساحل باپوت در خلیج کوچک و آرامی در شمال جزیره ساموئی واقع شده است و اکثر بازدید کنندگان از جزیره بر این باورند که این ساحل در سطح بالایی از تنوع هتل از لحاظ سازگاری با بودجه های مختلف نیز هست. خیابان FISHERMAN VILLAGE (دهکده ماهیگیران) در این ساحل قرار گرفته که دارای بهترین رستوران های دریایی، بوتیک ها و بارهای کنار ساحل می باشد و در سالهای اخیر به صورت هفتگی هر جمعه بعد از ظهر مکانی برای ارائه اجناس و غذا های محلی به صورت جمعه بازار نیز بوده است و از دیگر محاسن این ساحل نزدیک بودن به ساحل چاونگ می باشد.

ساحل ما ا نم (MAENAM BEACH)

این ساحل نیز در کنار ساحل باپوت در قسمت شمالی جزیره ساموئی واقع شده است که منطقه ای جدید برای توریست ها به شمار می آید و فاصله کمی تا فرودگاه جزیره دارد. دارای ساحلی آرام وشنی جهت استراحت کامل است. با یادآوری این نکته که تنها زمین گلف 18 حفره ای و یکی از زمین های گلف 8 حفره ای جزیره نیز در این قسمت است.

ساحل تلینگ نم (TALING NAGAM)

این ساحل در گوشه ی جنوب شرقی جزیره واقع شده است و تقریباً دورترین ساحل به فرودگاه و مراکز توریسم جزیره است. ولی با این وجود به دلیل حضور برند های معروف از هتل های 5 ستاره و چشم اندازهای بی نظیر، مکانی لوکس و به دور از هر گونه هیاهو را برای آنان که به دنبال آرامش و سکوت مطلق می گردند، فراهم آورده است. همچنین این ساحل مکانی عالی برای قایق های بادبانی پیشرفته و ماهیگیری در سکوت نیز هست.

ساحل نتورن (NATHORN BEACH)

این ساحل مدخل اصلی ورودی دریای جزیره ساموئی و همچنین مکان دفاتر و مراکز اداری جزیره نیز می باشد که به همین دلیل دارای جذابیت های محدودی برای توریست ها نیز هست.

گشت و گذار در سامویی

طبیعت بخش های مرکزی سامویی را جنگل های کوهستانی تشکیل داده است و مهم ترین کوه در این منطقه نیز «کائو پوم» نام دارد. مناطق کم ارتفاع تر در جزیره با یک جاده ۵۱ کیلومتری به هم مربوط شده اند و گردشگران می توانند به راحتی از نقاط مختلف جزیره دیدن کنند. در عین حال، آبشارهای دیدنی زیادی هم در سامویی وجود دارد که از معروف ترین شان می توان به آبشارهای «هین لات» و «نامونگ» اشاره کرد. این آبشارها بعد از بارش باران، واقعا دیدنی می شوند.

سفر به این شهر میتواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد . در صورتی که علاقمند به سفر های هوایی هستید میتوانید با خرید بلیط هواپیما چارتر از هزینه های سفر خود کم کنید . هم چنین برای اقامت راحت تر رزرو آنلاین هتل نیز میتواند پیشنهاد خوبی باشد.

 

نظرات کاربران