کیپ تاون
10 آذر 1397

کیپ تاون

شهر کیپ تاون

کیپ تاون دومین شهر بزرگ آفریقای جنوبی و محبوب ترین مقصد گردشگری آفریقا می باشد. ساختمان زیبای پارلمان آفریقای جنوبی نیز در این شهر قرار دارد. در حال حضر این شهر با 2455 کیلومترمربع مساحت و حدود 3.5 میلیون نفر، پایتخت قانون گذاری آفریقای جنوبی و کلان شهری با استاندارهای جهانی می باشد. این شهر دارای ساختمان هایی زیبا، اسکله های پر رفت و آمد، اماکن تاریخی و فرهنگی متعدد، طبیعتی سرسبز و سواحلی زیبا و امکانات تفریحی ورزشی وسیعی می باشد. اما شهرت کیپ تاون به دلیل کوه تیبل می باشد که مانند یک تاج این شهر را آراسته است. قله ی این کوه شامل تخته سنگی بزرگ و صاف عظیمی می باشد که تقریبا از شرق تا غرب این شهر کشیده شده است و مناظر خارق العاده و زیبایی های بصری بی نظیری را از این شهر (به خصوص از بالای قله ی آن) به وجود آورده است.

جاذبه گردشگری

باغ گیاه شناسی «کریستن بوش»

این باغ گیاه شناسی یکی از متحیر کننده ترین باغ های گیاه شناسی جهان می باشد که 9 هزار گونه ی گیاهی از 22 هزار گونه ی گیاهی موجود در آفریقا را گرد آورده است. شما می توانید از تنوع وسیع گل و گیاهان بی نظیر منطقه ی «کیپ» و سرتاسر آفریقا شامل انواع گیاهان کمیاب، انواع گیاهانی که مصارف پزشکی دارند و درختان «بائوباب» غول آسا دیدن نمایید. مطمئنا دیدن ابعاد بسیاری از درختان این باغ شما را متحیر می کند. همچنین این باغ سالانه محل برگزاری وقایع فرهنگی و هنری بسیاری مانند کنسرت ها، گالری ها و سمینار های مختلف می باشد. وجود چندین رستوران و یک فروشگاه سوغاتی، راه باریکه های زیبا و پر پیچ و خم منتهی به زمین های پشت کوه تیبل و به ویژه مسیر هوایی و چوبی که از نوک درختان عبور می کند این باغ را به تجربه ای فراموش نشدنی برای سیر و سیاحت تبدیل کرده است.

ساحل پنگوئن ها

ساحلی در شبه جزیره ی کیپ، در نزدیکی شهر سیمون در نزدیکی کیپ تاون، در کنار خلیج فالس. این ساحل خلوت و خوش منظره که به طور طبیعی توسط صخره های گرانیتی از وزش باد محافظت می شود و سالانه میزبان ده ها هزار پنگوئن آفریقایی می باشد که به دنبال خود ده ها هزار گردشگر را به این ساحل آرام می کشانند. در این ساحل شما می توانید در کنار پنگوئن ها بر روی شن های ساحل لم داده با آن ها معاشرت کرده و از مناظر زیبای خلیج لذت ببرید.

کوه تیبل آفریقای جنوبی | تافلبرگ

کوه تیبل آفریقای جنوبی یا همان تافلبرگ در نزدیکی شهر زیبا و توریستی کیپ تاون آفریقای جنوبی واقع شده است و بخشی از آن شهر را در بر گرفته است. در اکثر عکس ها و فیلم ها از شهر توریستی کیپ تاون شما حضور این کوه را در مناظر ساحلی شهر خواهید دید. این کوه سر تخت در جنوب غربی کشور آفریقای جنوبی واقع شده است . که مشرف به شهر کیپ تاون و خلیج تیبل بوده است. و بیشتر بخش شمالی شبه جزیره مرتفع و صخره ای کیپ را در بر می گیرد. این کوه یک جورایی نماد گردشگری شهر کیپ تاون و بعضاً توریسم آفریقای جنوبی است. و جزو یکی از تفرجگاههای اطراف شهر که محلی برای برپایی برنامه های طبیعت گردی و کمپینگ در طبیعت است. برای این منظور حدود ۳۵۰ مسیر طبیعت گردی و پیاده روی برای رسیدن به قله کوه تیبل در نظر گرفته شده است. تله کابینی هم که سال ساخت آن به سال ۱۹۲۹ میلادی بر می گردد . در خدمت گردشگرانی است که تمایلی به پیاده روی ندارند ولی دوست دارند به طبیعت بکر و زیبا و چشم انداز بی نظیر این قله دسترسی داشته باشند. پوشش گیاهی متنوع و نادر این منطقه شامل ارکیده های دیزا، ۲۵۰ گونه متنوع گل مروارید و درختان نقره می باشد.  از نظر پوشش جانوری هم بزهای هیمالیایی جزو حیوانات شاخص این منطقه هستند که از نسل بزهایی هستند که در گذشته از باغ وحشی محلی گریخته اند.

کوه تیبل یا کوه میز آفریقای جنوبی در کیپ غربی در آفریقای جنوبی واقع شده است. ارتفاع قله آن ۱۰۸۷ متر از سطح دریای آزاد است. سطح قله آن که مسطح و شکل میز است گستره ای ۳ کیلومتری را در بر می گیرد  که عموماً اغلب اوقات توسط ابر یا مه سفید غلیظی موسوم به رومیزی که هنگام وزش باد از سمت جنوب شرقی ایجاد می شود پوشیده می شود. و تمام سرسبزی کوه و فلات آن به خاطر همین پدیده مه و ابر سفید غلیظ است. جنس این کوه از سنگ آهک است و به عبارتی این کوه یک کوه آهکی است که سطح قله آن به دلیل قرار گرفتن در معرض بادهای شدید و سایر عوامل فرسایشی به صورت یک سطح تخت در آمده است. دو قلهٔ فرعی جدا از کوه اصلی (کوه تیبل آفریقای جنوبی) قرار دارند که قلهٔ لاینز هد یا سر شیر به ارتفاع ۶۶۹ متر در شمال غربی و قله شیطان که پیشتر ویندبرگ نامیده می‌شد به ارتفاع ۱۰۰۰ متر در شمال شرقی کوه تیبل آفریقای جنوبی واقع شده‌اند. همچنین مجموعه ای از قله‌ها موسوم به «دوازده حواریون» در غرب کوه، در امتداد کرانه‌های اقیانوس اطلس قرار دارند.

پارک ملی حفاظت شده ی کیپ پوینت

پارک ملی حفاظت شده ی کیپ پوینت، در نزدیکی دماغه ی طوفان و یا دماغه ی امید نیک، قسمتی از پارک ملی کوه تیبل بوده و یکی از مشهورترین و زیباترین مناطق طبیعی حفاظت شده ی جهان می باشد که از غرب به آب های سرد آتلانتیک و از شرق به آب های گرم خلیج فالس محدود می شود. این پارک دارای مناظری باشکوه، تاریخچه ای پر حادثه و گونه های گیاهی و جانوری منحصر به فردی می باشد. در این پارک بازدید کنندگان ایستادن بر فراز مرتفع ترین صخره های دریایی جهان را تجربه کرده و با چندین مسیر پیاده روی به یاد ماندنی آشنا خواهند شد، حیوانات و پرندگان متنوع و متعددی را از نزدیک خواهند دید و به تماشای عظمت مناظر پرشکوه خلیج فالس خواهند نشست. این پارک دارای مرکز اطلاعات، استخرهایی با قابلیت تولید امواج و همچنین مناطقی مناسب جهت پیک نیک و یا استراحت در ساحل می باشد.

قله ی چاپمن کیپ تاون

قله ی چاپمن در آفریقای جنوبی و در جنوب کیپ تاون قرار دارد. شهرت این قله بیشتر به خاطر جاده ی آن می باشد که یکی از دیدنی ترین و خوش منظره ترین جاده های ساحلی جهان می باشد. ارتفاع قله ی چاپمن 593 متر بوده که در مرکز این جاده قراردارد. این جاده ی زیبا تا ارتفاع 450 متری قله کشیده شده است، خلیج هوت را به قله ی نوردوک متصل نموده و مناظری حیرت آور و خارق العاده ای را خلق کرده است. نام این قله به افتخار ملوان انگلیسی «جان چاپمن» نام گذاری شده است که در سال 1607 از کشتی انگلیسی جهت یافتن آذوقه و آب به ساحل فرستاده شد و در گزارش خود به کاپیتان کشتی از این قله با عنوان شانس چاپمن یاد کرد و همین نام بر آن ماند.

شبه جزیره کیپ پوینت

این شبه جزیره ی صخره ای در جنوب کیپ تاون قرار دارد و دارای پارک های طبیعی حفاظت شده، رستوران مشهور دو اقیانوس، یک فانوس دریایی قدیمی، چندین ساحل خالی از سکنه و بسیاری دیگر می باشد. اما شهرت این منطقه به دلیل صخره ی امید نیک و کیپ پوینت که در جنوبی ترین نقطه ی آن واقع شده اند، می باشد. در زمان های قدیم مردم و دریانوردان به اشتباه فکر می کردند این نقطه جنوبی ترین نقطه ی آفریقا و محل تلاقی دو اقیانوس اطلس و هند می باشد. اما جنوبی ترین نقطه ی آفریقا و محل تلاقی دو اقیانوس اطلس و هند، منطقه ی کیپ آگولس در 150 کیلو متری دماغه ی امید نیک می باشد. اما به هر ترتیب اهمیت این نقطه برای دریانوردان، باعث شده تا این نقطه بیشتر مود توجه قرار گیرد. مسیر مشهور و زیبای دماغه ی امید نیک تا کیپ پوینت در این منطقه بسیار پرطرفدار بوده و سرشار از مناظر طبیعی زیبا و چشم اندازهای خارق العاده می باشد. همچنین فانوس دریایی بسیار قدیمی در این منطقه از سال 1860 میلادی وجود دارد که بسیار دیدنی و منحصر به فرد بوده و از بالای آن مناظر فوق العاده ای را می توان مشاهده کرد.

سفر به این شهر میتواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد. در صورتی که علاقمند به سفر های هوایی هستید میتوانید با خرید بلیط چارتر از هزینه های سفر خود کم کنید. هم چنین برای اقامت راحت تر رزرو هتل ارزان نیز میتواند پیشنهاد خوبی باشد.
نظرات کاربران