20 فروردین 1397

برن

تاریخچه ی شهر برن

شهر برن (Bern) پایتخت غیررسمی کشور سوییس است و در این کشور به عنوان شهر فدرال معروف است. جمعیت این شهر در ژانویه ی سال 2019 نزدیک به صد و چهل و دو هزار و پانصد نفر بوده است که این شهر را به پنجمین شهر سوئیس از نظر جمعیت بدل می کند. شهر برن مرکز بلوک برن، دومین بلوک کشور سوییس از نظر جمعیت است. زبان رسمی در برن آلمانی است اما متداول ترین زبان تکلم در این شهر نوعی گویش سوییسی آلمانی به نام «Bernese German» است.

در سال 1983، قسمت تاریخی شهر که در گویش آلمانی آلتستان (Altstadt) نامیده می شود به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. تاریخچه ی شهر برن، جغرافیا و آب و هوای آن، تحصیل در این شهر، و جاذبه های فرهنگی و گردشگری این شهر که در سفر به سوییس و شهر برن می توانید از آن بهره ببرید در ادامه آمده است.

هیچ اثر تاریخی وجود ندارد که نشان دهد قبل از قرن دوازدهم میلادی در ناحیه ی فعلی شهر برن سکونت گاهی وجود داشته است. در اوایل قرون وسطی یک منطقه ی مسکونی به نام بوم پلیز (Bumpliz) که هم اکنون نیز یکی از مناطق این شهر است در چهار کیلومتری شهر اصلی قرون وسطایی وجود داشته است.

شهر قرون وسطایی برن

شهر قرون وسطایی برن یکی از آثار خانواده ی حاکمی با نام زابرینگر (Zahringer) است که در منطقه ی آپر بورگاندی  (Upper Burgundy) و در قرن دوازدهم میلادی به قدرت رسیدند. با توجه به تحقیقات و آثار تاریخی قرن چهارم برن در سال 1191 توسط برتولد پنجم (Berthold V) یکی از حکام خانواده ی زارینگر تاسیس شده است. بعد از مرگ برتولد پنجم و به دلیل عدم وجود وارث برای او، این منطقه توسط فردریک دوم امپراتور وقت روم به عنوان منطقه ی مستقل خود مختار اعلام شده است.

در سال های نزدیک تر و سال 1798 طی جنگ های انقلابی فرانسوی ها، برن توسط آن ها اشغال شد. بعد از آن و در سال 1802 کنفدراسیون سوییس دوباره حاکمیت برن و مناطق اطراف آن را به دست گرفت و این منطقه دوباره به عنوان بزرگترین بلوک سوییس مطرح شد. در سال 1848 برن به عنوان شهر فدرال در حکومت جدید فدرالی سوییس مطرح شده است.

جغرافیا و آب و هوا

شهر برن در فلات سوییس و در بلوک برن، تقریبا در غرب قسمت مرکزی سوییس قرار گرفته است. دو کوه نزدیک به برن کوه های گورتن (Gurten) با ارتفاع هشتصد و شصت و چهار متر و بانتیگر (bantiger) با ارتفاع نهصد و چهل و شش متر می باشند. شهر در واقع در یک دماغه ی تپه ای که توسط رود عاره (Aare) محاصره شده است ساخته شده است اما در قرن نوزدهم از این مرزهای طبیعی فراتر رفته است. برای گذشتن از رود عاره چند پل در این شهر ساخته شده است.

برای گردشگران بهتر است که قبل از سفر به برن از آب و هوای این منطقه اطلاع حاصل کنند. طبق نظر سازمان طبقه بندی آب و هوای کپن (Koppen climate classification) این شهر دارای آب و هوای مرطوب قاره ای است. گرمترین دمای این شهر در ماه جولای با میانگین هجده درجه و ماکسیموم بیست و چهار درجه ی سانتیگراد اندازه گیری می شود و بالاترین دمای اندازه گیری شده ی این شهر سی و هفت درجه ی سانتیگراد در آگوست 2003 بوده است. این شهر به طور میانگین در هر سال صد و سه روز سرد را تجربه می کند و معمولا در ماه ژانویه میانگین دما صفر و مینیموم آن منفی چهار درجه است. کمترین دمای اندازه گیری شده در این شهر بین سال های 1981 تا 2012 دمای منفی سیزده درجه بوده است.

نکات فرهنگی شهر برن سوییس

این شهر جاذبه های فرهنگی بسیاری دارد که در زیر به تعدادی از آن ها به اختصار اشاره می شود.

سالن های تئاتر

 •  تئاتر برن (Bern theatre)
 •  تئاتر نارنپاک برن (Narrenpack Theatre Bern)
 • تئاتر اسکلاکتوس (Schlachthaus Theatre)
 •  تئاتر توجو (Tojo Theatre)
 • تئاتر خیابان افینگر (The Theatre on the Effinger-Street)
 • تئاتر آم کافیگتورم (Theatre am Käfigturm)

سینماها: 

در این شهر سینماهای متعددی وجود دارد. اکثر فیلم های روی پرده معمولا به زبان آلمانی هستند. در برخی سینماهای خاص فیلم ها با زبان اصلیشان و همراه با زیرنویس آلمانی یا فرانسوی نمایش داده می شوند.

جشنواره های فیلم

 •  جشنواره بین المللی فیلم های کوتاه اشنیت که هر ساله در ماه اکتبر برگزار می شود.
 •   جشنواره ی فیلم کوییرزیشت که مختص فیلم های مربوط به همجنسگرایی است و در هفته ی دوم نوامبر برگزار می شود.

فستیوال ها:

 •  فستیوال تابستانه و زمستانه ی بیجاز (BeJazz)
 • فستیوال باسکرز (busker’s Festival)
 •  گورتن فستیوال (Gurtenfestival)
 •  فستیوال بین المللی جاز برن (Internationales Jazzfestival Bern)
 •  فستیوال تاکتلوس (Taktlos-Festival)

تحصیل در این شهر

اصلی ترین مکان تحصیلی شهر برن دانشگاه برن است که ساختمان اصلی آن در میدان لانکاسه (Länggasse) در برن واقع شده است. دانشگاه علوم پایه ی برن نیز دیگر مرکز تحصیلات عالیه ی این شهر است. بسیاری از دانشجویان علاقمند به تحصیل در سوییس از سراسر جهان دانشگاه های برن را به علت کیفیت بالای تحصیلی و همچنین آب و هوای معتدل این منطقه و در دسترس بودن امکانات کامل و نزدیکی به شهر زوریخ جهت ادامه ی تحصیلات خود انتخاب می کنند. چندین مدرسه ی شبانه روزی هم برای دانش آموزان خارجی و شهرستانی در برن ساخته شده است.

جاذبه های گردشگری

ساختمان مرکز این شهر مربوط به قرون وسطی است و سالانه گردشگران زیادی را جلب می کند و به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. شاید معروف ترین قسمت آن برج ساعت قدیمی برن یا زیتگلاج (Zytglogge) باشد. کلیسای جامع مونستر (Munster ) که با سبک معماری گوتیک در قرن پانزدهم ساخته شده و ساختمان شهرداری قدیمی مربوط به همان قرن از دیگر جاذبه ها هستند.

قصر فدرال یا بوند شاوس (Bundeshaus) که بین سال های 1857 تا 1902 ساخته شده و میزبان پارلمان ملی سوییس و دولت و بخش هایی از حکومت فدرال است نیز قابل بازدید است. آلبرت انیشتین نیز در سال های بین 1903 تا 1905 در یک خانه در این شهر زندگی می کرده که اکنون مورد بازدید علاقمندان قرار می گیرد.

مسیر های کوتاه: فرودگاه بین المللی و اتصال مستقیم به قطارهای سریع السیر، این شهر را به یک پایتخت ایده آل تبدیل کرده است. به لطف موقعیت مرکزی، ساکنان این شهر که به دروازه آلپ مشهور است، می توانند به راحتی گردش و سفرهای درون کشوری انجام دهند.

BERN TICKET: همه ی مهمانان به هنگام اقامت شب در برن به طور اتوماتیک “BERN TICKET” را دریافت می کنند. این بلیت، قابل استفاده در سیستم حمل و نقل شهری است.

خرید در بافت قدیم شهر: شهر برن به لطف دارا بودن شش کیلومتر راهروی مسقف در نزدیکی بافت تاریخی، یکی از طولانی ترین مراکز خرید را داراست که حتی خرید در آن در هوای نامساعد هم مطلوب است.

سفر به این شهر میتواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد . در صورتی که علاقمند به سفر های هوایی هستید میتوانید با خرید آنلاین بلیط پرواز خارجی  از هزینه های سفر خود کم کنید . هم چنین برای اقامت راحت تر رزرو هتل نیز میتواند پیشنهاد خوبی باشد.

نظرات کاربران