باکو

آشنایی با شهر باکو 

 باکو پایتخت کشور آذربایجان است که یکی از شهرهای توریستی در قاره اروپا به شمار می آید، امروزه بسیاری از ایرانیان علاقه ‌مند هستند که با سفر به شهر باکو از این شهر دیدن کنند و با جاذبه‌ های گردشگری آن آشنا شوند. به همین علت تصمیم گرفتیم در این مطلب کمی بیشتر درباره شهر باکو و جاذبه های گردشگری آن صحبت کنیم و اطلاعات مفیدی درباره این شهر به شما ارائه دهیم.

شهر باکو در طول تاریخ

تاریخ شناسان بر روی شهر باکو مطالعات فراوانی انجام داده اند و به این نتیجه رسیده اند که اولین آثار مربوط به شهر باکو در طول تاریخ به قرن ششم میلادی باز می گردد که در آن زمان این شهر جزئی از حکومت ایران بوده است. در قرن دوازدهم میلادی بر اثر زلزله ای که در شماخی پایتخت شروانشاهان رخ داد شهر باکو توسط آستیان اول عنوان پایتخت کشور آذربایجان انتخاب شد. در زمان حکومت شروانشاهان در کشور آذربایجان شهر باکو به عنوان بخشی از این حکومت به شمار می آمد و با نام منطقه آذربایجان شناخته نمی شد بلکه به جنوب رود ارس آذربایجان گفته می شد. در آن زمان باکو پایتخت شروانشاهان در قرن های 14 و 15 میلادی بود و بعدها به عنوان بخشی از کشور ایران در زمان حکومت صفویه بر این کشور به حیات خود ادامه داد تا اینکه در قرن شانزدهم میلادی حکومت عثمانی با حمله به بخشی از قفقاز موفق شد که شهر باکو را تحت سلطه خود در بیاورد و بعد از آن نیز با شکل گیری کشور آذربایجان شهر باکو به عنوان پایتخت این کشور انتخاب شد.

 

جغرافیای این شهر

شهر باکو پایتخت کشور آذربایجان است. این شهر در واقع در حاشیه دریای کاسپین واقع شده است، این شهر بزرگترین شهر کشور آذربایجان و همینطور بزرگترین شهر منطقه قفقاز می باشد که امروزه به عنوان یکی از قطب های اصلی گردشگری در این منطقه شناخته می ‌شود، این شهر از لحاظ تقسیم بندی شهری به 12 منطقه مختلف تقسیم بندی می شود که در هر منطقه جاذبه های گردشگری فراوانی قرار دارند. در شهر باکو مناطقی وجود دارد که دارای ارتفاعی منفی هستند که پایین‌ ترین ارتفاع آنها منفی 28 متر می‌ باشد که در آن ارتفاع زمین 28 متر پایین تر از سطح دریا است و به همین علت است که شهر باکو به عنوان کم ارتفاع ترین پایتخت دنیا شناخته می شود.

نام مستعار شهر باکو شهر بادها است. در قدیم به آن بادکوبه می گفتند که دلیل انتخاب این نام برای این شهر است که در طول سال بادهای پرقدرت در این منطقه می وزند. شهر باکو منطقه خوش آب و هوایی است که میانگین دمای سالانه در آن 18 درجه سانتی‌ گراد می ‌باشد همچنین گرمترین ماه سال در این شهر ماه ژوئیه است که دمای هوا به 29 درجه می‌ رسد و سردترین ماه سال نیز ماه ژانویه است که دمای هوا به 6 درجه می رسد.

 

فرهنگ مردم شهر باکو

فرهنگ مردم شهر باکو و در کل فرهنگ مردم کشور آذربایجان شباهت بسیار زیادی با فرهنگ مردم ایران دارد و دارای شباهت های زیادی نیز با فرهنگ های کشورهای ترکیه و روسیه می باشد، مردم آذربایجان و شهر باکو به دلیل مشکلات فراوان در جنگ به سر می برند و در شهر باکو به هیچ وجه نباید درباره ارمنی ها و مردم ارمنستان صحبت کنید، اگر قصد سفر به شهر باکو را دارید به هیچ وجه در خیابان های این شهر آشغال نریزید چرا که مردم شهر باکو معروف به تمیزی بی حد و حصر خیابان ها هستند. نکته دیگری که در سفر به شهر باکو باید بدانید این است که باید با بانوان رفتار مناسبی داشته باشید چرا که این مسئله در کشور آذربایجان و شهر باکو یک مسئله مهم و حیاتی است. یکی از رسوماتی که شاید برای بسیاری از افراد مناسب نباشد تعارف مردم شهر باکو است، به همین علت است که معمولا گردشگران حرفه ای به شما توصیه می ‌کنند که در سفر به شهر باکو هر هدیه ای که به شما دادند را دوبار با متانت آن را رد کنید و بار سوم در نهایت احترام آن را قبول کنید.

 

آداب و رسوم مردم باکو

همانطور که گفتیم آداب و رسوم و فرهنگ مردم کشور آذربایجان شباهت بسیار زیادی با ایرانیان دارد، مردم شهر باکو علاقه زیادی به برگزاری باشکوه عید نوروز دارند و به همین علت است که اگر در اوایل فصل بهار به شهر باکو سفر کنید می توانید با شور و شوق فراوانی که مردم برای عید نوروز دارند روبرو شوید، مردم این شهر نیز مانند ایرانیان علاقه زیادی به چیدن سفره هفت سین در عید نوروز دارند و معمولا در این عید با رفتن به منزل یکدیگر به دید و بازدید می پردازند.  یکی دیگر از آداب و رسوم مشابه مردم باکو به ایرانیان برگزاری چهارشنبه سوری است که معمولا در آخرین چهارشنبه هر سال برگزار می ‌شود و در آن مردم این شهر به آتش بازی در خیابان ها می پردازند.

 

جاذبه های گردشگری طبیعی باکو

ونیز کوچک یکی از جاذبه های گردشگری بسیار زیبای طبیعی شهر باکو می باشد که یک شهر کوچک است که در سال 1960 ساخته شده است و دارای مساحتی 10.000 متر مربعی می باشد، این شهر زیبا دارای 2 جزیره بزرگ و چندین جزیره کوچک با پل های سنگی تزئینی است که می توانید در بین آنها و درون کانال های آب با استفاده از قایق بر روی آب جابجا شوید، در سفر به شهر باکو به شما توصیه می کنیم حتما از این شهر کوچک دیدن کنید. یانار داغ یا کوه سوزان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهر باکو می باشد که شعله آتش دائمی آن که دارای طول بیش از 10 متر است وجود دارد، به گفته بسیاری از مردم محلی این شعله از سال 1950 میلادی در حال سوختن می باشد و در این کوه لایه هایی از گاز طبیعی نیز وجود دارد که همین گازها باعث شعله ور شدن آتش این شعله قدیمی می ‌شود، شاید برای شما جالب باشد که بدانید حتی بارش باران نیز نمی تواند باعث خاموش شدن شعله این کوه شود.

 

جاذبه های گردشگری تاریخی باکو

شهر باکو علاوه بر جاذبه های گردشگری طبیعی دارای جاذبه‌ های گردشگری تاریخی بسیار زیادی نیز می باشد که نشان دهنده تاریخچه  قدیمی این شهر است. موزه تاریخی آذربایجان یکی از این جاذبه‌ های گردشگری تاریخی است که از قدیمی ترین موزه های کشور آذربایجان می‌ باشد که در سال 1920 میلادی ساخته شده است، در داخل این موزه می توانید نمایشگاه‌ های مختلفی که نشان دهنده پیشرفت مادی و فرهنگی مردم شهر باکو به کشور آذربایجان بوده اند را مشاهده کنید.

برج دختر که امروز آن را با عنوان نماد شهر باکو می‌ شناسند یک برج 8 طبقه بسیار زیبا با دیوارهایی تنومند می باشد که به ثبت سازمان جهانی یونسکو نیز رسیده است، در سفر به شهر باکو از بالای این برج می توانید دریای خزر را زیر نظر داشته باشید. کلیسای لوتری یکی از قدیمی ترین کلیساهای کشور آذربایجان است که در بین سال‌ های 1895 میلادی تا 1898 میلادی به دست معماری آلمانی به نام ایکلر ساخته شده است، معماری این کلیسا در سبک گوتیک می باشد، اگر به تاریخچه کشور آذربایجان و زمان شوروی توجهی داشته باشید می توانید آثاری از تبدیل شدن این کلیسا به یک سالن موسیقی را در طول تاریخ مشاهده کنید که آثار آن امروزه نیز پابرجا هستند.

 

جاذبه های گردشگری فرهنگی و هنری باکو

قصر شیروان شاه یکی از جاذبه های گردشگری فرهنگی شهر باکو می باشد که متعلق به قرن 15 میلادی است و امروزه به ثبت آثار سازمان جهانی یونسکو نیز رسیده است، درون این قصر 2 مسجد و یک آرامگاه و همینطور یک سرداب دفن مردگان وجود دارد که می توانید از آنها نیز دیدن کنید، اگر علاقه ‌مند به حمام های عمومی قدیمی هستید به شما توصیه می کنیم در قصر شیروان شاه از حمام های قدیمی این قصر نیز دیدن کنید. معبد آتشگاه یکی از جاذبه های گردشگری فوق العاده زیبا در شهر باکو می باشد که برای رسیدن به آن باید از اتوبوس های شهری استفاده کنید، این معبد که در واقع یک معبد باستانی زرتشتی می باشد، بیشتر به خاطر شعله های دائمی که دارد به یک مکان مقدس تبدیل شده است. گالری علی شمسیر یک جاذبه گردشگری هنری در باکو می باشد که در نزدیکی کاخ شیروان شاه واقع شده است و درون آن کارگاه و خانه و آثار هنری این هنرمند بزرگ آذربایجانی قرار دارد که می توانید از هر یک از آنها دیدن کنید.

 

جاذبه های گردشگری تفریحی باکو

قطار کابلی باکو یکی از جاذبه های گردشگری تفریحی بسیار جالب شهر باکو است که یک قطار در آن وجود دارد که به وسیله تسمه و کابل به سمت بالا برده می شود. این جاذبه گردشگری در بسیاری از شهرهای دنیا قرار دارد که یکی از زیباترین و جالب ترین آنها در باکو است. این قطار کابلی در دهه 1960 ساخته شده است و در دوران حکومت شوروی افتتاح شده است، در سفر به شهر باکو به شما توصیه می کنیم حتما از این جاذبه گردشگری دیدن کنید. یکی دیگر از جاذبه های گردشگری می توانید در این شهر از آن دیدن کنید چشم باکو است که در واقع یک چرخ و فلک بسیار بزرگ می باشد که ارتفاع آن به 60 متر می رسد و مدت زمانی که طول می کشد تا این چرخ و فلک یک دور بچرخد تقریبا 30 دقیقه به طول می انجامد.

 

آشنایی با رستوران های باکو

مرکز خرید 28 یکی از زیباترین و بزرگ ترین مراکز خرید شهر باکو است که می توانید برای انجام خریدهای خود به آن مراجعه کنید، در این مرکز خرید می توانید محصولات بیش از 70 برند مختلف از جمله برندهای معروفی مانند مانگو و ماسیمو دوتی را مشاهده کنید و در صورت تمایل اقدام به خرید از آنها کنید.

مرکز خرید مترو پارک یکی دیگر از مراکز خرید معروف شهر باکو است که دارای معماری بسیار زیبا و جالبی می باشد و یکی از کامل ترین مراکز خریدی است که در این شهر وجود دارد. اگر در مرکز خرید 28 موفق نشدید که برندهای مد نظر خود را بیابید مطمئن باشید که در این مرکز خرید می توانید به راحتی آنها را پیدا کنید.

مرکز خرید پورت باکو یکی از جدیدترین مراکز خرید این شهر است که در سال 2014 ساخته شده است و خیلی سریع موفق شده است که در میان توریست هایی که وارد این شهر می شوند طرفداران زیادی پیدا کند. در این مرکز خرید بیش از 300 برند مختلف فعالیت دارند که می توانید در آن اقدام به خرید پوشاک، کیف و کفش می کنند.

 

آشنایی با هتل های باکو

اگر در سفر به باکو به دنبال یک شباهت راحت و بدون دغدغه هستید به شما توصیه می ‌کنیم هتل گرند این شهر را به عنوان محل اقامت خود انتخاب کنید، این هتل امکانات بسیار زیادی از جمله اینترنت رایگان به صورت وای فای در سراسر هتل، تهویه مناسب درون اتاق ها و دسترسی راحت به بیشتر جاذبه های گردشگری این شهر را برای توریست ها و گردشگران فراهم می کند.

هتل استانبول باکو یکی از هتل های بسیار لوکس در این شهر است که معمولا بیشتر مسافران آن  افراد لاکچری هستند، این هتل امکانات فوق العاده ای را برای مسافران خود فراهم کرده است تا بتواند اقامتی بی‌ نظیری را در شهر باکو داشته باشند.

 

مدارک لازم دریافت ویزای آذربایجان 

برای سفر به شهر باکو نیازمند دریافت ویزای آذربایجان هستید، برای دریافت ویزای این کشور نیاز دارید که ابتدا وارد وب سایت رسمی سفارت کشور آذربایجان شوید و با ثبت نام در این وب سایت اقدام به تعیین وقت سفارت این کشور کنید، با تعیین وقت سفارت آذربایجان مدارک خود را که در ادامه معرفی می کنیم، آماده کنید و به نزدیک ترین سفارت آذربایجان مراجعه کنید تا اقدام به دریافت ویزای آذربایجان کنید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای آذربایجان عبارت اند از یک کپی از شناسنامه و کارت ملی که به مهر و امضای دادگستری و وزارت خارجه به منظور تایید هویت شما در آمده باشند، 2 قطعه عکس 3.5 در 4.5 با پس زمینه سفید، تمامی پاسپورت های قبلی و پاسپورت فعلی که دارای حداقل 6 ماه اعتبار باشد و مدارک شغلی، تحصیلی و ازدواج. نکته پایانی درباره مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای آذربایجان این است که در صورتی که دانش آموز و یا دانشجو هستید در هنگام مراجعه به سفارت آذربایجان حتما باید مدرک اشتغال به تحصیل خود را در دست داشته باشید.

 

چگونه بلیط هواپیما خریداری کنیم؟

برای این که بتوانید وارد کشور آذربایجان شوید و حتی قبل از آن برای این که بتوانید اقدام به دریافت ویزای آذربایجان کنید باید اقدام به تهیه بلیط هواپیما به مقصد کشور آذربایجان کنید. برای تهیه بلیط اینترنتی هواپیما به این نکته توجه داشته باشید که حتما از وب سایت های مطمئن و معتبر برای خرید بلیط آنلاین استفاده کنید و در صورتی که مطمئن نیستید که کدام وب سایت ها مطمئن هستند می توانید به صورت مستقیم با مراجعه به شرکت های مسافربری اقدام به خرید حضوری بلیط هواپیما کنید. نکته دیگر برای خرید بلیط هواپیما این است که در صورتی که قصد دارید بلیط هواپیما را با قیمتی ارزانتر خریداری کنید حتما 10 الی 20 روز زودتر از تاریخ پرواز هواپیما اقدام به خرید بلیت کنید چرا که با گذشت زمان قیمت ها بالا می روند. برای سفر به این کشور به دلیل داشتن مرز زمینی مشترک با ایران از طریق تورهای زمینی نیز می توانید اقدام نمایید.

 

بعضی از اطلاعات مهم درباره باکو

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

مجله آنلاین دلتابان

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری دلتابان

 • سرگرمی ها وتفریحات بانکوک

  بانکوک تفریحات بانکوک قسمتی  از جاذبه های گردشگری این شهر در کشور تایلند هستند. شهر بانکوک، پرجمعیت ترین شهر و پایتخت کشور تایلند می باشد. جمعیت این شهر، حدود 8 میلیون نفر است. جذابیت سفر به بانکوک، تماشای آثار باستانی، بناهای تاریخی با معماری های خیره کننده و همچنین آداب و رسوم و جشن های […]

 • معرفی مکان های تاریخی و باستانی لوگانو

  شهر لوگانو آیا شما نیز به دنبال بازدید از مکان های تاریخی و باستانی لوگانو هستید؟ آیا می دانید که بهترین زمان برای بازدید از این مکان های تاریخی و باستانی کی می باشد؟ از شما دعوت می کنیم که ما را تا آخر مطلب پیش روی خود همراهی کنید تا بتوانید اطلاعات بسیار مفیدی […]

 • خرید منحصر به فرد در مراکز خرید مسکو

  مراکز خرید مسکو  اگر قصد سفر به مسکو را دارید و نمیدانید در مسکو آنچه که نیاز دارید را از کجا تهیه کنید. مسکو یکی از گرانترین شهرهای دنیا می باشد که در کشور روسیه قرار گرفته است. در مراکز خرید مسکو تنوع قیمتی زیادی وجود دارد و شما می توانید با هر بودجه ای […]

 • معرفی صنایع دستی و هنرهای قبرس

  صنایع دستی قبرس آیا شما نیز به دنبال لیستی از صنایع دستی و هنرهای قبرس هستید؟ آیا می دانید که کدام یک از صنایع دستی و هنرهای قبرس بهترین سوغاتی برای دوستان و نزدیکان شما خواهد بود؟ از شما دعوت می کنیم که ما را در مقاله پیش روی خود همراهی کنید تا از این […]

 • جاذبه های دیدنی شهر فوزدوایگواسو برزیل

  شهر فوزدوایگواسو(Foz do Iduacu)، یکی از شهرهای کشور برزیل در ایالت پارانا (Parana) است. این شهر زیبا از نظر موقعیت جغرافیایی در سرزمینی قرار گرفته است که تا کنون، کمتر مورد توجه بوده است. این شهر در نزدیکی مرزهای پاراگوئه و آرژانتین، جایی در غربی ترین مناطق برزیل قرار دارد! اگر در نقشه کشور برزیل […]

 • از گرانترین تا ارزانترین هتل های ونکوور

  از گرانترین تا ارزانترین هتل های ونکوور

   هتل های ونکوور در این مقاله قصد دارین بهترین هتل های ونکوور را به شما معرفی کنیم تا قبل از سفر به این شهر زیبا و لوکس، اقامتگاه خود را انتخاب کنید. در ونکوور هر نوع هتلی که بخواهید وجود دارد اما ناگفته نماند که ونکوور نسبت به شهرهای دیگر کانادا گرانتر بوده و هتل […]

 • آشنایی با مناسب ترین زمان برای صرفه جویی در هزینه سفر به ماله

  هزینه سفر به ماله چقدر است؟

  ماله در یک نگاه: شهر ماله، بزرگترین شهر و پایتخت کشور مالدیو است که دارای مساحت پنج هزار و هفتصد و نود و هشت کیلومتر مریع و جمعیتی بالغ بر صد و سه هزار نفر می باشد.به لحاظ اقتصادی، این شهر بزرگترین مرکز تجاری مالدیو است و به لحاظ حمل و نقل دارای مدرن ترین […]