باکو

آشنایی با شهر باکو 

 باکو پایتخت کشور آذربایجان است که یکی از شهرهای توریستی در قاره اروپا به شمار می آید، امروزه بسیاری از ایرانیان علاقه ‌مند هستند که با سفر به شهر باکو از این شهر دیدن کنند و با جاذبه‌ های گردشگری آن آشنا شوند. به همین علت تصمیم گرفتیم در این مطلب کمی بیشتر درباره شهر باکو و جاذبه های گردشگری آن صحبت کنیم و اطلاعات مفیدی درباره این شهر به شما ارائه دهیم.

شهر باکو در طول تاریخ

تاریخ شناسان بر روی شهر باکو مطالعات فراوانی انجام داده اند و به این نتیجه رسیده اند که اولین آثار مربوط به شهر باکو در طول تاریخ به قرن ششم میلادی باز می گردد که در آن زمان این شهر جزئی از حکومت ایران بوده است. در قرن دوازدهم میلادی بر اثر زلزله ای که در شماخی پایتخت شروانشاهان رخ داد شهر باکو توسط آستیان اول عنوان پایتخت کشور آذربایجان انتخاب شد. در زمان حکومت شروانشاهان در کشور آذربایجان شهر باکو به عنوان بخشی از این حکومت به شمار می آمد و با نام منطقه آذربایجان شناخته نمی شد بلکه به جنوب رود ارس آذربایجان گفته می شد.

در آن زمان باکو پایتخت شروانشاهان در قرن های 14 و 15 میلادی بود و بعدها به عنوان بخشی از کشور ایران در زمان حکومت صفویه بر این کشور به حیات خود ادامه داد تا اینکه در قرن شانزدهم میلادی حکومت عثمانی با حمله به بخشی از قفقاز موفق شد که شهر باکو را تحت سلطه خود در بیاورد و بعد از آن نیز با شکل گیری کشور آذربایجان شهر باکو به عنوان پایتخت این کشور انتخاب شد.

جغرافیای این شهر

شهر باکو پایتخت کشور آذربایجان است. این شهر در واقع در حاشیه دریای کاسپین واقع شده است، این شهر بزرگترین شهر کشور آذربایجان و همینطور بزرگترین شهر منطقه قفقاز می باشد که امروزه به عنوان یکی از قطب های اصلی گردشگری در این منطقه شناخته می ‌شود، این شهر از لحاظ تقسیم بندی شهری به 12 منطقه مختلف تقسیم بندی می شود که در هر منطقه جاذبه های گردشگری فراوانی قرار دارند. در شهر باکو مناطقی وجود دارد که دارای ارتفاعی منفی هستند که پایین‌ ترین ارتفاع آنها منفی 28 متر می‌ باشد که در آن ارتفاع زمین 28 متر پایین تر از سطح دریا است و به همین علت است که شهر باکو به عنوان کم ارتفاع ترین پایتخت دنیا شناخته می شود.

نام مستعار شهر باکو شهر بادها است. در قدیم به آن بادکوبه می گفتند که دلیل انتخاب این نام برای این شهر است که در طول سال بادهای پرقدرت در این منطقه می وزند. شهر باکو منطقه خوش آب و هوایی است که میانگین دمای سالانه در آن 18 درجه سانتی‌ گراد می ‌باشد همچنین گرمترین ماه سال در این شهر ماه ژوئیه است که دمای هوا به 29 درجه می‌ رسد و سردترین ماه سال نیز ماه ژانویه است که دمای هوا به 6 درجه می رسد.

فرهنگ مردم شهر باکو

فرهنگ مردم شهر باکو و در کل فرهنگ مردم کشور آذربایجان شباهت بسیار زیادی با فرهنگ مردم ایران دارد و دارای شباهت های زیادی نیز با فرهنگ های کشورهای ترکیه و روسیه می باشد، مردم آذربایجان و شهر باکو به دلیل مشکلات فراوان در جنگ به سر می برند و در شهر باکو به هیچ وجه نباید درباره ارمنی ها و مردم ارمنستان صحبت کنید، اگر قصد سفر به شهر باکو را دارید به هیچ وجه در خیابان های این شهر آشغال نریزید چرا که مردم شهر باکو معروف به تمیزی بی حد و حصر خیابان ها هستند. نکته دیگری که در سفر به شهر باکو باید بدانید این است که باید با بانوان رفتار مناسبی داشته باشید چرا که این مسئله در کشور آذربایجان و شهر باکو یک مسئله مهم و حیاتی است.

یکی از رسوماتی که شاید برای بسیاری از افراد مناسب نباشد تعارف مردم شهر باکو است، به همین علت است که معمولا گردشگران حرفه ای به شما توصیه می ‌کنند که در سفر به شهر باکو هر هدیه ای که به شما دادند را دوبار با متانت آن را رد کنید و بار سوم در نهایت احترام آن را قبول کنید.

آداب و رسوم مردم

همانطور که گفتیم آداب و رسوم و فرهنگ مردم کشور آذربایجان شباهت بسیار زیادی با ایرانیان دارد، مردم شهر باکو علاقه زیادی به برگزاری باشکوه عید نوروز دارند و به همین علت است که اگر در اوایل فصل بهار به شهر باکو سفر کنید می توانید با شور و شوق فراوانی که مردم برای عید نوروز دارند روبرو شوید، مردم این شهر نیز مانند ایرانیان علاقه زیادی به چیدن سفره هفت سین در عید نوروز دارند و معمولا در این عید با رفتن به منزل یکدیگر به دید و بازدید می پردازند.  یکی دیگر از آداب و رسوم مشابه مردم باکو به ایرانیان برگزاری چهارشنبه سوری است که معمولا در آخرین چهارشنبه هر سال برگزار می ‌شود و در آن مردم این شهر به آتش بازی در خیابان ها می پردازند.

جاذبه های گردشگری طبیعی باکو

ونیز کوچک یکی از جاذبه های گردشگری بسیار زیبای طبیعی شهر باکو می باشد که یک شهر کوچک است که در سال 1960 ساخته شده است و دارای مساحتی 10.000 متر مربعی می باشد، این شهر زیبا دارای 2 جزیره بزرگ و چندین جزیره کوچک با پل های سنگی تزئینی است که می توانید در بین آنها و درون کانال های آب با استفاده از قایق بر روی آب جابجا شوید، در سفر به شهر باکو به شما توصیه می کنیم حتما از این شهر کوچک دیدن کنید.

یانار داغ یا کوه سوزان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهر باکو می باشد که شعله آتش دائمی آن که دارای طول بیش از 10 متر است وجود دارد، به گفته بسیاری از مردم محلی این شعله از سال 1950 میلادی در حال سوختن می باشد و در این کوه لایه هایی از گاز طبیعی نیز وجود دارد که همین گازها باعث شعله ور شدن آتش این شعله قدیمی می ‌شود، شاید برای شما جالب باشد که بدانید حتی بارش باران نیز نمی تواند باعث خاموش شدن شعله این کوه شود.

جاذبه های گردشگری تاریخی

شهر باکو علاوه بر جاذبه های گردشگری طبیعی دارای جاذبه‌ های گردشگری تاریخی بسیار زیادی نیز می باشد که نشان دهنده تاریخچه  قدیمی این شهر است. موزه تاریخی آذربایجان یکی از این جاذبه‌ های گردشگری تاریخی است که از قدیمی ترین موزه های کشور آذربایجان می‌ باشد که در سال 1920 میلادی ساخته شده است، در داخل این موزه می توانید نمایشگاه‌ های مختلفی که نشان دهنده پیشرفت مادی و فرهنگی مردم شهر باکو به کشور آذربایجان بوده اند را مشاهده کنید.

برج دختر که امروز آن را با عنوان نماد شهر باکو می‌ شناسند یک برج 8 طبقه بسیار زیبا با دیوارهایی تنومند می باشد که به ثبت سازمان جهانی یونسکو نیز رسیده است، در سفر به شهر باکو از بالای این برج می توانید دریای خزر را زیر نظر داشته باشید. کلیسای لوتری یکی از قدیمی ترین کلیساهای کشور آذربایجان است که در بین سال‌ های 1895 میلادی تا 1898 میلادی به دست معماری آلمانی به نام ایکلر ساخته شده است، معماری این کلیسا در سبک گوتیک می باشد، اگر به تاریخچه کشور آذربایجان و زمان شوروی توجهی داشته باشید می توانید آثاری از تبدیل شدن این کلیسا به یک سالن موسیقی را در طول تاریخ مشاهده کنید که آثار آن امروزه نیز پابرجا هستند.

در صورتی که به سفر های خارجی علاقمند هستید ،  تور ارمنستان ارزان و  تور گرجستان ارزان هم میتوانند پیشنهادات خوبی برای شما باشند. این تور های پر طرفدار ، از نظر مالی نیز بسیار به صرفه هستند و شما میتوانید با هزینه کمتری به این کشور های جذاب سفر کنید.

جاذبه های گردشگری فرهنگی و هنری

قصر شیروان شاه یکی از جاذبه های گردشگری فرهنگی شهر باکو می باشد که متعلق به قرن 15 میلادی است و امروزه به ثبت آثار سازمان جهانی یونسکو نیز رسیده است، درون این قصر 2 مسجد و یک آرامگاه و همینطور یک سرداب دفن مردگان وجود دارد که می توانید از آنها نیز دیدن کنید، اگر علاقه ‌مند به حمام های عمومی قدیمی هستید به شما توصیه می کنیم در قصر شیروان شاه از حمام های قدیمی این قصر نیز دیدن کنید.

معبد آتشگاه یکی از جاذبه های گردشگری فوق العاده زیبا در شهر باکو می باشد که برای رسیدن به آن باید از اتوبوس های شهری استفاده کنید، این معبد که در واقع یک معبد باستانی زرتشتی می باشد، بیشتر به خاطر شعله های دائمی که دارد به یک مکان مقدس تبدیل شده است. گالری علی شمسیر یک جاذبه گردشگری هنری در باکو می باشد که در نزدیکی کاخ شیروان شاه واقع شده است و درون آن کارگاه و خانه و آثار هنری این هنرمند بزرگ آذربایجانی قرار دارد که می توانید از هر یک از آنها دیدن کنید.

جاذبه های گردشگری تفریحی

قطار کابلی باکو یکی از جاذبه های گردشگری تفریحی بسیار جالب شهر باکو است که یک قطار در آن وجود دارد که به وسیله تسمه و کابل به سمت بالا برده می شود. این جاذبه گردشگری در بسیاری از شهرهای دنیا قرار دارد که یکی از زیباترین و جالب ترین آنها در باکو است. این قطار کابلی در دهه 1960 ساخته شده است و در دوران حکومت شوروی افتتاح شده است، در سفر به شهر باکو به شما توصیه می کنیم حتما از این جاذبه گردشگری دیدن کنید.

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری می توانید در این شهر از آن دیدن کنید چشم باکو است که در واقع یک چرخ و فلک بسیار بزرگ می باشد که ارتفاع آن به 60 متر می رسد و مدت زمانی که طول می کشد تا این چرخ و فلک یک دور بچرخد تقریبا 30 دقیقه به طول می انجامد.

آشنایی با رستوران های باکو

مرکز خرید 28 یکی از زیباترین و بزرگ ترین مراکز خرید شهر باکو است که می توانید برای انجام خریدهای خود به آن مراجعه کنید، در این مرکز خرید می توانید محصولات بیش از 70 برند مختلف از جمله برندهای معروفی مانند مانگو و ماسیمو دوتی را مشاهده کنید و در صورت تمایل اقدام به خرید از آنها کنید.

مرکز خرید مترو پارک یکی دیگر از مراکز خرید معروف شهر باکو است که دارای معماری بسیار زیبا و جالبی می باشد و یکی از کامل ترین مراکز خریدی است که در این شهر وجود دارد. اگر در مرکز خرید 28 موفق نشدید که برندهای مد نظر خود را بیابید مطمئن باشید که در این مرکز خرید می توانید به راحتی آنها را پیدا کنید.

مرکز خرید پورت باکو یکی از جدیدترین مراکز خرید این شهر است که در سال 2014 ساخته شده است و خیلی سریع موفق شده است که در میان توریست هایی که وارد این شهر می شوند طرفداران زیادی پیدا کند. در این مرکز خرید بیش از 300 برند مختلف فعالیت دارند که می توانید در آن اقدام به خرید پوشاک، کیف و کفش می کنند.

آشنایی با هتل های باکو

اگر در سفر به باکو به دنبال یک شباهت راحت و بدون دغدغه هستید به شما توصیه می ‌کنیم هتل گرند این شهر را به عنوان محل اقامت خود انتخاب کنید، این هتل امکانات بسیار زیادی از جمله اینترنت رایگان به صورت وای فای در سراسر هتل، تهویه مناسب درون اتاق ها و دسترسی راحت به بیشتر جاذبه های گردشگری این شهر را برای توریست ها و گردشگران فراهم می کند.

هتل استانبول باکو یکی از هتل های بسیار لوکس در این شهر است که معمولا بیشتر مسافران آن  افراد لاکچری هستند، این هتل امکانات فوق العاده ای را برای مسافران خود فراهم کرده است تا بتواند اقامتی بی‌ نظیری را در شهر باکو داشته باشند.

رزرو آنلاین هتل نیز گزینه بسیار مناسبی است که هم میتوانید تصاویر هتل ها را ببینید و هم از امکانات کامل آنها با خبر شوید و با خیال راحت سفر کنید.

مدارک لازم دریافت ویزای آذربایجان 

برای سفر به شهر باکو نیازمند دریافت ویزای آذربایجان هستید، برای دریافت ویزای این کشور نیاز دارید که ابتدا وارد وب سایت رسمی سفارت کشور آذربایجان شوید و با ثبت نام در این وب سایت اقدام به تعیین وقت سفارت این کشور کنید، با تعیین وقت سفارت آذربایجان مدارک خود را که در ادامه معرفی می کنیم، آماده کنید و به نزدیک ترین سفارت آذربایجان مراجعه کنید تا اقدام به دریافت ویزای آذربایجان کنید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای آذربایجان عبارت اند از یک کپی از شناسنامه و کارت ملی که به مهر و امضای دادگستری و وزارت خارجه به منظور تایید هویت شما در آمده باشند، 2 قطعه عکس 3.5 در 4.5 با پس زمینه سفید، تمامی پاسپورت های قبلی و پاسپورت فعلی که دارای حداقل 6 ماه اعتبار باشد و مدارک شغلی، تحصیلی و ازدواج. نکته پایانی درباره مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای آذربایجان این است که در صورتی که دانش آموز و یا دانشجو هستید در هنگام مراجعه به سفارت آذربایجان حتما باید مدرک اشتغال به تحصیل خود را در دست داشته باشید.

در صورتی که به سفر به کشورهای آسیایی علاقمند هستید ، تور گرجستان  هم میتوانند پیشنهاد خوبی برای شما باشد. این تور پر طرفدار ، از نظر مالی نیز بسیار به صرفه است.

برای مشاهده قیمت تور گرجستان نیز می توانید به سایت دلتابان مراجعه کنید.

چگونه بلیط هواپیما خریداری کنیم؟

برای این که بتوانید وارد کشور آذربایجان شوید و حتی قبل از آن برای این که بتوانید اقدام به دریافت ویزای آذربایجان کنید باید اقدام به تهیه بلیط هواپیما به مقصد کشور آذربایجان کنید. برای تهیه بلیط اینترنتی هواپیما به این نکته توجه داشته باشید که حتما از وب سایت های مطمئن و معتبر برای خرید بلیط آنلاین استفاده کنید و در صورتی که مطمئن نیستید که کدام وب سایت ها مطمئن هستند می توانید به صورت مستقیم با مراجعه به شرکت های مسافربری اقدام به خرید حضوری بلیط هواپیما کنید.

نکته دیگر برای خرید بلیط چارتر این است که در صورتی که قصد دارید بلیط هواپیما را با قیمتی ارزانتر خریداری کنید حتما 10 الی 20 روز زودتر از تاریخ پرواز هواپیما اقدام به خرید بلیت کنید چرا که با گذشت زمان قیمت ها بالا می روند. برای سفر به این کشور به دلیل داشتن مرز زمینی مشترک با ایران از طریق تورهای زمینی نیز می توانید اقدام نمایید.

1+

بعضی از اطلاعات مهم درباره باکو

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

هتل های باکو


مجله آنلاین دلتابان

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری دلتابان

 • تفاوت ویزا با پاسپورت

  تفاوت ویزا با پاسپورت

  تفاوت ویزا با پاسپورت در چیست؟ این سوالی است که شاید در ذهن کسانی که قصد مسافرت به کشور های خارجی را دارند، تداعی شود. البته که هر کدام از این دو ویژگی هایی دارند که از یکدیگر متمایز می شود اما ما در این مطلب قصد داریم به صورت مفصّل به شرح تفاوت های […]

 • کاپادوکیا شهر افسانه‌ای ترکیه Cappadocia

   کاپادوکیا سرزمینی افسانه ای در دل ترکیه، جایی است که به خاطر وجود جذابیت های بی شمار خود، از گذشته گردشگران زیادی را جذب کرده است. این منطقه که در دشت های آناتولی واقع شده، یکی از زیباترین مراکز میراث فرهنگی و تاریخی کشور ترکیه به شمار می‌رود که با خرید تور کاپادوکیا می‌توان از […]

 • همه چیز درباره ابوظبی امارات

  ابوظبی پایتخت شیخ نشین امارات، شهری است زیبا که در سایه ی ملوکانه ی دبی قرار گرفته است. این روزها آنقدر نام دبی به گوشمان خورده که باعث شده تقریبا دیگر شهرهای امارات را کمتر بشناسیم. این شهر جذاب و البته گران قیمت اماراتی پر است از شگفتی هایی که شاید کمتر به آنها پرداخته […]

 • بهترین رستوران‌های آنتالیا

  معرفی بهترین رستوران‌های آنتالیا

  شهر آنتالیا از آن دست مکان هایی است که هیچ وقت از دیدن آن خسته نمی‌شوید. جاذبه‌های طبیعی، سواحل زیبا، آب و هوای عالی و هتل های درجه یک، همگی در کنار هم آنتالیا را به مکانی بکر برای تفریح و خوش گذرانی تبدیل کرده اند. از همه ی این امکانات که بگذریم، نوبت به […]

 • زیباترین جاذبه های طبیعی در جهان

  همه جای این کره ی خاکی، پر است از جاذبه هایی که شاید هیچ وقت نتوانیم همه ی آنها را در طول زندگی خود ببینیم. اما باید بگوییم که بعضی جاها آنقدر زیبا و چشم گیر هستند که واقعا نمی‌توان از آنها چشم پوشی کرد. برای همین در این مطلب قصد داریم به معرفی چند […]

 • رنگ پاسپورت‌ها و تفاوت آنها

  احتمالا تا به حال به پاسپورت های رنگارنگی که در دستان مسافران هواپیما قرار گرفته، توجه کرده باشید. پاسپورت هایی که هر کدام با رنگ خاصشان یک معنا و مفهومی جداگانه دارد. به راستی رنگ جلد پاسپورت ها به چه معناست و اصلا چه تفاوتی بین رنگ پاسپورت ها وجود دارد؟ برای همین ما در […]

 • محبوبترین مقاصد توریستی در آسیا

  آسیا قاره کهن، مکانی شگفت انگیز که با تاریخ و تمدن دیرینه خود همه ساله گردشگران زیادی را از سراسر دنیا برای دیدن جاذبه های توریستی جذب می‌کند. اگر بخواهیم به طور کلی محبوبترین مقاصد توریستی در آسیا را معرفی کنیم، باید بگویم که همه جای این قاره را می‌توان به عنوان یکی از خاص […]