31 شهریور 1398

آوای خلیج فارس

از جمله جاذبه های دیدنی بسیار زیبایی که در جزیره کیش ساخته شده است، مجموعه‌ آوای خلیج فارس را می توان نام برد. این مجموعه از بزرگترین و کامل ترین آبنماها در خاورمیانه است که طراحی آن بسیار خیره کننده می باشد. مجموعه آوای خلیج فارس با اهداف گوناگونی مانند تبدیل کردن جزیره کیش به یک مکان جهت تبادل اطلاعات فرهنگی ساخته شده است. اگر به سفرهای داخلی علاقمندید، تور کیش میتواند گزینه مناسبی برای شما باشد. 

در این مجموعه سالن هایی با ظرفیت بالا برای اجرای کنسرت و سینما وجود دارد. عملکرد آبنمای این مجموعه با آب شور می باشد و این موضوع سبب حفظ بهتر محیط زیست دریایی شده است. از آثار تماشایی این مجموعه طراحی ستاره دریایی را می توان نام برد.

مجموعه آوای خلیج فارس

بزرگترین مجموعه فرهنگی تفریحی که در کشورمان وجود دارد، مجموعه آوای خلیج فارس در جزیره کیش است. این آبنمای موزیکال در سطح خاورمیانه بزرگترین بوده و طراحی آن خیلی زیبا صورت گرفته است. مجموعه آوای خلیج فارس از جمله جاذبه های بسیار زیبا در جزیره کیش به شمار می آید. پخش نواهای گوناگون در این مجموعه صورت می گیرد. گردشگرانی که به جزیره کیش سفر می کنند با گوش دادن به نواهایی که در این مجموعه پخش می شود، لحظات خوب و فراموش نشدنی خواهند داشت.

طراحی این مجموعه در یک مکان وسیعی در کنار دریا و به صورت هلالی انجام شده است. این مجموعه از جمله مکان های بسیار دیدنی و تفریحی در جزیره کیش به شمار می آید. با رفتن به اسکله تفریحی می توان از نزدیک به مشاهده این آبنمای زیبا پرداخت. اگر نمی توانید این آبنما را پیدا کنید، اهالی جزیره شما را راهنمایی خواهند کرد. توصیه می شود این آبنما را در شب مشاهده کنید. چون منظره آن در شب بسیار زیباتر از روز خواهد بود.

با تماشای مجموعه آوای خلیج فارس می توان طراحی عظیمی که برای روشنایی آن به کار رفته است را مشاهده کرد. تفکر خلاقانه ای که برای پنل های سولار این مجموعه به شمل نیمه شفاف به کار رفته است، موجب شده تا روشنایی این محوطه چند برابر شده و برای مصرف برق نیز صرفه جویی می شود. آدرس مجموعه آوای خلیج فارس کیش در جزیره کیش، انتهای بلوار اندیشه، جنب مسجد حضرت امیر، روبروی معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش واقع شده است.  

وسعت مجموعه

وسعت زیر بنای این مجموعه و مساحت ساحلی آن حدود ۲۰ هزار متر مربع بوده و دارای ۱۵ هزار متر مربع مساحت دریا و اسکله هلالی آن ۱۴۰۰ متر مربع است. مجموعه آوای خلیج فارس در شمال شرقی جزیره کیش واقع شده و نزدیک به اسکله تفریحی جزیره کیش و در یهترین نقطه آن ساخته شده است.

طراحی آبنمای خلیج فارس

برای اینکه این مجموعه با محیط زیست بومی این منطقه سازگاری بیشتری داشته باشد، طراحی آن به شکل ستاره دریایی صورت گرفته است. در اطراف فرهنگسرای آوای خلیج فارس فضای سبز و استخرهای آب بسیار زیبایی قرار دارند و از این رو این مجموعه تداعی کننده شکل ستاره دریایی در یک محیط طبیعی است.

برای تأمین برق مصرفی این مجموعه با انرژی خورشیدی پنل های سولار نیمه شفاف در قسمت پوسته بیرونی بنا به کار رفته که سبب زیبایی بصری هر چه بیشتر این مجموعه در شب می شود.

بخش های مختلف مجموعه آوای خلیج فارس

سالن کنسرت این مجموعه دارای ظرفیت پذیرش ۳۰۰۰ نفر بوده و سالن چند منظوره آن ۶۰۰ نفر ظرفیت دارد. این مجموعه دارای یک سالن برای سینما است که گنجایش آن ۲۰۰ نفر است. در این مجموعه سالن تئاتری با ظرفیت ۵۰۰ نفر ساخته شده است. دیگر قسمت های این مجموعه عبارت از اتاق گریم ها، رستوران، فضاهای تجاری، سالن vip، کارگاه دکور و لباس و نمازخانه هستند.

اهداف ساخت مجموعه

مجموعه خلیج فارس با اهداف گوناگونی ساخته شده است. از جمله هدف های مهمی که موجب شده این مجموعه ساخته شود می توان مواردی مانند رشد و ارتقاء سطح فرهنگی جزیره، تامین کردن فضای مناسب برای برگزاری نشست های فرهنگی و هنری، جذب کردن طیف جدیدی از گردشگرانی که به فعالیت های هنری علاقه دارند، توسعه زیرساخت ها و امکانات گردشگری و همچنین از هدف های این مجموعه می توان تبدیل کردن جزیره کیش به یک مرکز بسیار خوب برای تبادل اطلاعات فرهنگی در خلیج فارس را نام برد.

به دلیل اینکه مجموعه آوای خلیج فارس قابلیت هایی مثل لیزر شو، پرده های آبی، افکت آتش و ویدئو پروجکشن را دارد، در مقایسه با آبنماهایی که در خاورمیانه و دیگر کشورهای در حاشیه خلیج فارس وجود دارند، کامل تر و پیشرفته تر می باشد. 

از ویژگی هایی مهمی که مجموعه آوای خلیج فارس دارد، استفاده از آب شور دریا را می توان نام برد. این ویژگی باعث شده که محیط زیست دریایی بهتر حفظ شود. پیش از این آب نماهایی که در دیگر کشورها ساخته شده اند و از جاذبه های گردشگری برای این کشورها بوده اند، کارکرد آنها با آب شیرین بوده و ابن موضوع باعث می شد که برای شیرین سازی حجم بسیار وسیع برای آب دریا به محیط زیست دریایی ضررهای بسیاری وارد شود.

امکانات مجموعه

بازدید کنندگان این آب نما اعتقاد دارند که اجرای جنگ های شبانه در محیط این مجموعه، داشتن صحنه برای اجرای کنسرت، دارا بودن سیستم صوتی، وجود فضای سبز زیبا، معماری بسیار خاص برای محوطه این مجموعه باعث شده است که این مجموعه در مقایسه با دیگر آب نماهای مشابه در کشورهای منطقه ویژه تر و خاص تر باشد. برای فصل گرما و در شرایط آب و هوایی این مجموعه برای خنک سازی محوطه مجهز به امکانات پیشرفته می باشد.

همچنین نصب نازل های پرتاب کننده آب تا ارتفاع ۶۰ متر در این مجموعه صورت گرفته است. از امکانات و جذابیت های دیگری که در این مجموعه وجود دارد، احداث باشگاه کودکان، مرکز بازی و سرزمین یخی را می توان نام برد که جهت استفاده گردشگران و مخاطبان در نظر گرفته شده است. ستاره های دریایی بزرگی که در این منطقه هستند، از مهم ترین اثرهای آن به شمار می آیند و تداعی عنصر مهمی در جزیره هستند.

چون در آب های نیلگون خلیج فارس ستاره های دریایی زیادی وجود دارند. تفریحات این جزیره شامل موزیک با رقص آب، سینما چند بعدی، اجرای موسیقی زنده و اجرای کنسرت هنرمندان مشهور و …هستند. همچنین می توان در رستوران های این مجموعه که بسیار زیبا و در محیط لب ساحل ساخته شده اند، لحظات بسیار خوبی را سپری کرد.

سفر به این مکان میتواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد . در صورتی که علاقمند به سفر های هوایی هستید میتوانید با خرید بلیط هواپیما چارتر از دغدغه های سفر خود کم کنید. هم چنین برای اقامت راحت تر رزرو هتل نیز میتواند پیشنهاد خوبی باشد.

نظرات کاربران