8 آبان 1398

کلیسای صخره ای گرجستان

گرجستان کشوری زیبا با جاذبه های توریستی متنوع و جذاب است که همه ساله گردشگران زیادی از سراسر دنیا به این کشور سفر می کنند. کلیسای صخره ای گرجستان یکی از جاذبه های توریستی تور گرجستان می باشد که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. این کلیسا در روستایی به اسم کاتسخی قرار دارد و به این دلیل به آن کلیسای کاتسخی نیز می گویند.

این کلیسا در حدود 40 متر از زمین فاصله دارد و چند قدم تا آسمان فاصله دارد. قدمت این کلیسا به قرن چهارم میلادی می رسد و مردم محلی معتقد هستند که این صخره نمادی از زندگی می باشد. این کلیسا شامل 3 سلول، یک انبار شراب و دخمه ای مستطیلی به عنوان طاق دفن می باشد. کلیسای کاتسخی در غرب کشور گرجستان در استان ایمرتی و نزدیک شهر چیاتورا قرار گرفته است.

در صورتی که به سفر های خارجی علاقمند هستید ، تور ترکیه لحظه آخری و تور گرجستان ارزان هم میتوانند پیشنهادات خوبی برای شما باشند. این تور های پر طرفدار ، از نظر مالی نیز بسیار به صرفه هستند و شما میتوانید با هزینه کمتری به این کشور های جذاب سفر کنید.

کلیسای صخره ای گرجستان

گرجستان از قرن چهارم میلادی مسیحیت را پذیرفته و مردم به آن ایمان آورده اند. کلیساهای تاریخی و زیبایی در این کشور وجود دارد اما عجیب ترین و جذاب ترین کلیسای آن کلیسای صخره ای گرجستان است که بر فراز ابرها قرار گرفته است. این کلیسا که آن را پلکان بهشت نیز می نامند مشرف به یک دره و رودخانه است و مانند جزیره ای در آسمان دیده می شود.

ابهت و جذابیت این کلیسا هر بیننده ای را مجذوب خود می نماید. با رفتن به این کلیسا می توانید نهایت آرامش را در اوج هیجان تجربه نمایید. کلیسای کاتسخی بالای صخره ای آهکی به ارتفاع 40 متر واقع شده و ابعادی در حدود 150 متر مربع دارد. نکته عجیبی که ذهن هر بیننده ای را به خود مشغول می کند، این است که در گذشته راهبان چگونه مصالح مورد نیاز برای ساخت این کلیسا را بالای صخره برده اند و این کلیسا را ساخته اند.

تاریخچه کلیسای صخره ای گرجستان

تا قرن 4 میلادی و قبل از ورود مسیحیت به گرجستان، زمانی که مردم این کشور در جهل و بت پرستی بودند، مردم منطقه معتقد بودند این صخره نمادی از خداوند است و خدا در بالای این صخره دنیا را اداره می نماید. بعد از وارد شدن مسیحیت به گرجستان عقیده مردم تغییر کرد و آنها ایمان آوردند که این صخره نمادی از زندگی می باشد. گفته می شود بین قرن های 6 الی 8 میلادی مرتاض های مسیحی در بالای این صخره بلند، کلیسای کاتسخی گرجستان را ساخته اند تا در آن مکان به دعا و راز و نیاز با خدا بپردازند.

در حال حاضر مردم گرجستان این کلیسا را نمادی از زندگی می دانند و معتقد هستند که قطعه هایی از صلیب اصلی مسیح در آن مکان قرار دارد. کلیسای صخره ای گرجستان تا سال 1994 ناشناخته بود تا اینکه در آن سال تعدادی از محققین و باستان شناسان برای تهیه مستندی از منطقه راهی کاتسخی شدند و اولین نفراتی بودند که پا به این کلیسا گذاشتند. خرابه های قدیمی کلیسا که قدمت آنها به قرن 9 و 10 میلادی می رسد بر روی صخره باقی مانده است. اما این کلیسا در دهه 90 برای چندمین بار مرمت و تعمیر شده تا شکل کنونی آن حفظ گردد.

معماری و ابعاد کلیسا

کلیسای کوچک کاتسخی از تور گرجستان است و روستای کاتسخی را به مکانی توریستی تبدیل کرده است. کلیسای صخره ای گرجستان شامل 3 سلول است. در این کلیسا یک انبار شراب و دیوارهایی وجود دارد که بر روی یک ستون ناهموار قرار گرفته اند. این کلیسا بر روی خرابه های کلیسای قبلی ساخته شده است. سالن کلیسای صخره ای ابعادی در حدود 3.5 در 4.5 متر دارد. این کلیسا مطابق با معماری قرون وسطی از سنگ ساخته شده است.

در قسمت زیر و جنوب کلیسا دخمه ای به شکل مستطیل با ابعاد 1.0 در 2.0 متر وجود دارد که کاربرد آن به عنوان یک طاق دفن بوده است. تحقیقات انجام شده بر روی صخره کاتسخی باعث کشف آثار ارزشمند تاریخی شد و باعث ارزشمند تر شدن آن از جنبه معنوی گردید.

راهب کلیسای صخره ای گرجستان

داستانی عجیب در مورد کلیسای صخره های گرجستان وجود دارد که مربوط به راهبی 59 ساله به نام ماکسیم است که 20 سال از عمرش را در این کلیسا سپری نموده است. این راهب فقط هفته ای 2 بار برای دیدن مریدان خود و برگزاری مراسم دعا پایین آمده و دوباره بالای صخره می رود و درون کلیسا به عبادت و راز و نیاز و امرار معاش می پردازد.

این کلیسا برای اهالی منطقه بسیار محبوب بوده است و برای خورد و خوراک راهب کلیسا، مریدان او به وسیله بالابرهایی برایش آب و غذا به بالای برج می فرستند و مایحتاج ضروری زندگی را برای او تهیه می کنند. ماکسیم در سال های اول زندگی خود در بالای این کلیسای صخره ای با کمترین امکانات گذرانده است. اما رفته رفته با کمک دوستان و راهبه های دیگر ساختمان کلیسا را بازسازی کرده و وسیله های ضروری برای زندگی را بالا می برد و در حال حاضر امکانات این کلیسای صخره ای بسیار بهتر شده و فقط یک اینترنت پر سرعت کم دارد. هر پایین آمدن و بالا رفتن از نرده 131 فوتی این صخره، 20 دقیقه زمان می برد.

داستان زندگی ماکسیم و قوانین بازدید

راهب کلیسای صخره ای درباره داستان زندگی اش تعریف می کند که در جوانی آدم خلافکاری بوده ام و به فروش مواد مخدر و مصرف آن می پرداختم. چند سالی به زندان افتادم و تصمیم گرفتم بعد از خروج از زندان راه و روش زندگی ام را عوض کرده و زندگی متفاوتی را در پیش بگیرم. وی در دوران جوانی نسبت به این کلیسا حس خوبی داشته و دوست داشته بداند زندگی درون آن چگونه است. وی سرانجام تصمیم به بالا رفتن از صخره گرفت تا ادامه زندگی اش را درون کلیسا سپری نماید.


بازدید از کلیسای صخره ای گرجستان قوانین مخصوص به خود را دارد. از جمله اینکه بازدید فقط برای خارجی ها و به تعداد محدود امکان پذیر است و خانم ها اجازه رفتن به آنجا را ندارند. یک عکاس برای اینکه اجازه بازدید از کلیسا و تهیه عکس را از ماکسیم بگیرد، به مدت 4 روز و 7 ساعت دعا خوانده تا راهب عجیب و غریب کلیسا اجازه داده او وارد زندگی اش شود و با او صحبت نماید. در سفر به گرجستان سعی نمایید حتما از کلیسای صخره ای بازدید نمایید. 

سفر به این مکان میتواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد . در صورتی که علاقمند به سفر های هوایی هستید میتوانید با خرید بلیط هواپیما چارتر از دغدغه های سفر خود کم کنید . هم چنین برای اقامت راحت تر رزرو آنلاین هتل نیز میتواند پیشنهاد خوبی باشد.

قیمت تور گرجستان

نظرات کاربران