30 فروردین 1397

پانتئون رم

در شهر رم، آثار تاریخی بسیار زیادی به چشم می خورند. هر ساله گردشگران زیادی به دلیل وجود جاذبه های طبیعی، تاریخی و تفریحی زیادی که در رم ایتالیا وجود دارد این شهر را برای مسافرت انتخاب می کنند، اما آنچه مسلم است، معبد پانتئون در راس مهمترین جاذبه های گردشگری این شهر قرار دارد و از محبوبیت بسیار بالایی در میان توریست ها برخوردار است.

معبد پانتئون در معماری، بی تردید یکی از بهترین های دنیا است و بناهای بسیار زیادی در اکثر نقاط جهان با الگوبرداری از آن ساخته شده اند. این بنای بسیار دیدنی و جذاب که در واقع امروزه یک کلیسا است، بزرگترین گنبد جهان را به خود اختصاص داده است. در ساخت این بنای تاریخی از مواد و مصالح به خصوصی استفاده شده است که هنوز هم ناشناخته هستند. زیبایی، ظرافت، هماهنگی، استحکام و دیگر اصول یک معماری خوب را به راحتی می توانید در این معبد مشاهده کنید. توصیه می کنیم در صورتی که فرصت سفر به این شهر تاریخی را داشتید، بازدید از معبد پانتئون را به هیچ عنوان از دست ندهید.

در صورتی که به سفر های خارجی علاقمند هستید ، تور لحظه آخری دبی هم میتواند پیشنهاد خوبی برای شما باشند. این تور پر طرفدار ، از نظر مالی نیز بسیار به صرفه است و شما میتوانید با هزینه کمتری به این کشور  جذاب سفر کنید.

 

معبد پانتئون

شهر رم در کشور ایتالیا، که به داشتن بناهای تاریخی بسیار معروف است، معبدی 2000 ساله را در خود جای داده است که امروزه به عنوان یک کلیسا مورد توجه گردشگران واقع شده است. این بنای تاریخی از جمله دستاوردهای بزرگ معماری در رم به شمار می رود و در حقیقت بزرگترین گنبد تقویت نشده و دست نخورده بتنی در دنیا است که در سال 125 میلادی به دستور آگریپا امپراتور رم ساخته شده است.

سبک بی نظیری که معماری معبد پانتئون دارد، باعث شده است این بنا یادآور خوبی برای معماری امپراتوری رم باشد. معبد پانتئون برای اولین بار در طول تاریخ به منظور ایجاد یک معبد برای تمام خدایان ساخته شده است و در لغت صفتی است یونانی که به معنی احترام به تمام خدایان استفاده می شود. این معبد اولین بار در 31 سال پیش از میلاد توسط ویپ سانیوس آگریپا احداث شد. پس از گذشت چند سال معبد اولیه آسیب دید، و بازسازی آن در سال 110 میلادی به وسیله امپراتوری هادریان انجام شد.

امروزه مقبره بسیاری از هنرمندان نامی همچون رافائل، شاعران و چندین تن از پادشاهان ایتالیایی در آن قرار گرفته است. در میان مردم محلی این معبد با نام های کلیسای مری و مارتیرس نیز شناخته می شود. معبد پانتئون از حمله بربرها جان سالم به در برد و در سال 609 به یک کلیسا تبدیل گشت.

 

معماری معبد پانتئون

یکی از مهمترین خصایصی که موجب محبوبیت کلیسای پانتئون در میان توریست های کشور های دیگر شده است، گنبد 142 فوتی آن است که باعث شده است این معبد بزرگترین گنبد جهان را به خود اختصاص دهد. ضخامت دیوارهای این معبد تقریبا 6 متر است و به گونه ای طراحی شده است که یک نیم کره کامل را در طاق آسمان تشکیل می دهد. در سطح درونی ایوان معبد 16 ستون بسیار بزرگ با وزن تقریبی 60 تن و ارتفاع 11 متری دیده می شود. ستون های استفاده شده در این معبد از مصر آورده شده اند و کتیبه مثلثی بالای آنها به خوبی، سازنده خود یعنی مارکوس آگریپا را معرفی می کنند.

معماری این بنا به حدی زیبا است که در اغلب کشورهای جهان غرب بناهایی الهام گرفته شده از آن دیده می شود. در کل می توان گفت عمده معروفیتی که این بنای تاریخی کسب کرده است به دلیل معماری کم نظیر و حیرت آوری است که در تمام زمینه ها از جمله طراحی، هماهنگی، تناسب و استحکام توانسته است بی رقیب باشد. گنبد این بنا یک نیم کره به قطر 43/2 متر و نورگیر آن دایره ای به قطر 8/8 متر می باشد.

 

فضای داخلی معبد پانتئون

اگر بخواهیم یک بنای مناسب برای مطالعه و تحقیق در زمینه های درک فضا، سبک، کمپوزیسیون، نور در بناهای کلاسیک را نام ببریم بی شک معبد پانتئون مناسب ترین گزینه خواهد بود. اگرچه این معبد بازسازی ها و تعمیرات زیادی را به خود دیده است اما هنوز هم یک نمونه کامل و خوب از بناها و معماری های تخصصی و حرفه ای است. برای معماری های داخلی کلاسیک به ندرت می توان مشابه این معبد را در دنیا پیدا کرد. به هنگام وارد شدن به این مکان، فضای این معبد کلاسیک و دیوارهای نگهدارنده توجه بینندگان را به خود جلب می کنند.

فضای کلی معبد از یک کره و یک گوی در یک دایره ساخته شده است. ایده کلاسیک و درک کلاسیک فضا در قالب یک اتاق به راحتی از این معبد قابل مشاهده است. در واقع می توان این معبد را اتاق هایی تصور کرد که از دیوارهایی با چینش منظم و خلاقانه تشکیل شده اند. این اتاق ها در یک خط مستقیم یا آکس ها قرار گرفته اند که در نهایت به مرکز معبد ختم می شوند. این مکان از یک فضای خمیده تشکیل شده است و اگر شما در داخل معبد باشید، می توانید از سوراخ بزرگی که در داخل معبد واقع شده است آسمان را مشاهده کنید.

 

بازدید از معبد پانتئون

در سفر به رم، در صورتی که فرصت کمی برای گردش در این شهر دارید، به راحتی می توانید به این معبد دیدنی سر بزنید و در مدت زمانی کمتر از یک ساعت بسته به میزان علاقه، از این فضا دیدن کنید. برای ورود به این مکان دیدنی نیاز به هیچ گونه هزینه اولیه ای نیست و بازدید از آن به صورت رایگان امکان پذیر است. توجه داشته باشید که شما می توانید برای بازدید، همه روزه به جز روزهای یکشنبه به این معبد مراجعه کنید. این مکان همه روزه از ساعت 8:30 به روی گردشگران باز می شود و در ساعت 7:30 عصر نیز بسته می شود.

همچنین به هنگام برگزاری عشای ربانی و تعطیلات رسمی کشور ایتالیا، این معبد بسته خواهد بود. خیابان هایی که در اطراف معبد قرار گرفته اند خیابان های باریکی هستند و امکان عبور اتوبوس های مسافربری از آنها وجود ندارد. شما می توانید برای استراحت از کافه های دلنشین و رستوران های روبروی این معبد استفاده کنید. در نزدیکی این معبد هیچ ایستگاه مترویی وجود ندارد و برای رفتن به آن نیاز به چندین دقیقه پیاده روی خواهید داشت.

 

دانستنی های معبد پانتئون

یکی از مهمترین ویژگی هایی که معبد پانتئون دارد، مصالحی است که برای ساخت آن استفاده شده است. این مصالح پس از گذشت این همه سال هنوز هم از نظر کارشناسان ناشناخته باقی مانده اند! علاوه بر زیبایی های که خود معبد پانتئون دارد، گردشگران می توانند از آب نمای بسیار زیبایی که در روبروی این معبد قرار گرفته و ساخته دست یک معمار مشهور به نام جاکومو دلاپورتا در سال 1575 است دیدن کنند. البته این آب نما در سال 1711 نیز دچار تغییراتی شد که پاپ دستور آن را صادر کرده بود.

معبد پانتئون فعلی اثری است که پس از پشت سر گذاشتن سه بازسازی به جای مانده است. در این بنا سیستم دفع آب بسیار حرفه ای ساخته شده است که در مقابل بارندگی های باران بسیار موثر عمل می کند. سوراخ هایی که در پایین نورگیر تعبیه شده اند و از پایین قابل رویت هستند، برای تخلیه آب استفاده می شوند. انعکاس نوری که در طول روز از طریق نورگیر وارد معبد می شود، باعث روشن شدن فضای داخلی این مکان می شود.

سفر به این مکان میتواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد . در صورتی که علاقمند به سفر های هوایی هستید میتوانید با خرید بلیط هواپیما چارتر از دغدغه های سفر خود کم کنید . هم چنین برای اقامت راحت تر رزرو هتل نیز میتواند پیشنهاد خوبی باشد.

 

نظرات کاربران