بررسی کوتاه کلیسای نوتردام فرانسه

کلیسای نوتردام فرانسه یکی از کلیساهای کاتولیک قرون وسطایی است که در جزیره سیته قرار دارد. این کلیسا در مرکز پاریس و در منطقه چهارم واقع شده است. کلیسای نوتردام پاریس یکی از مقاصد گردشگری شهر پاریس است که هر ساله افراد زیادی از آن بازدید می کنند و یکی از مکان های محبوب توریستان و گردشگران شهر می باشد. این کلیسا بهترین نمونه معماری گوتیک فرانسوی است که ابتکارهای بسیار زیادی در آن بکار برده شده است. با ما همراه شوید تا از اطلاعات فراهم شده درباره کلیسای نوتردام فرانسه استفاده کنید.

 

کلیسای نوتردام فرانسه

کلیسای نوتردام فرانسه یکی از کلیساهای کاتولیک در جزیره سیته در منطقه چهارم می باشد. استفاده ابتکاری از طاق های شیار دار و طاق های مایل، پنجره های رز بسیار رنگارنگ و بزرگ و طبیعت گرایی و تزئینات مجسمه ای فراوان و .. همگی این بنا را از معماری اولیه رنسانس جدا می کنند.

ساخت کلیسای جامع نوتردام در سال 1160 شروع شد و در سال 1260 تکمیل شد و در طی قرن های بعد چندین بار تغییر یافت. کلیسای نوتردام فرانسه در سال های 1790 یعنی در زمان انقلاب فرانسه وقتی که بیشتر تصاویر مذهبی آسیب دید و یا از بین برده شد هتک حرمت شد. خیلی زود بعد از نشر رمان ویکتور هوگو «قوز پشت نوتردام» در سال 1831، علاقه عموم مردم برای ساخت این بنا دوباره زنده شد. یک پروژه بازسازی در سال 1845 شروع شد و برای 25 سال ادامه یافت. در سال 1963، نمای سر در کلیسا از قرن ها غبار و دوده پاک شد و رنگ اولیه آن بازگردانده شد. در سال های 1991 تا 2000 یک مبارزه دیگر برای بازسازی و تمیز کردن کلیسای نوتردام فرانسه انجام شد.

به عنوان کلیسای تحت نفوذ اسقف اعظم پاریس، نوتردام کرسی اسقف اعظم پاریس را حفظ کرد. 12 میلیون نفر از مردم هر ساله از کلیسای نوتردام فرانسه بازدید می کنند که یکی از پربازدیدترین مکان های تاریخی در پاریس می باشد.

از این رو می توان گفت که این کلیسا یک مکان حیاتی پرستش برای کاتولیک های پاریسی است که در این مکان گرد هم می آیند تا در گردهمایی روزانه شرکت کنند.

 

تاریخچه ساخت کلیسای نوتردام فرانسه

کلیسای جامع نوتردام پاریس بر روی منطقه ای قرار دارد که رومی ها باور دارند که بوسیله یک معبد بت پرستی اشغال شده است. سپس یک کلیسای رومی که بین قرن چهارم و هفتم ساخته شد در همین مکان قرار گرفت. سنگ نبشی این بنا در سال 1163 در حضور الکساندر پاپ سوم قرار داده شد. طراحی سنتی این بنا با قسمتی برای گروه سرود و به صورت گردان انجام شده است که مهراب در همین مکان قرار دارد. محراب این کلیسا در قسمت شرقی و ورودی در مقابل خورشید در قسمت شرقی واقع شده است. طاق های مایل در آن زمان مورد استفاده قرار نمی گرفت بنابراین دیوارها کلفت بودند و به وسیله کناره های سنگی سفت تقویت می شدند.

 

معماری و هنر کلیسای نوتردام فرانسه

از زمانیکه وارد جزیره سنته می شوید و میدان کلیسا را در مقابل این کلیسای جامع مشاهده می کنید، ساختار و اندازه باشکوه کلیسای نوتردام یک هیجان خاص را در شما ایجاد می کند و هیجان بازدید از این بنا را چند برابر می کند. بر اساس زمان وقف این بنا در سال 1163، خود ساختمان از سنگ می باشد و دارای شیشه منقوش است که بیانگر داستان های مقدس و سیرت های اخلاقی می باشند.

این کلیسا در قسمت غربی سه راهرو دارد که دارای دکوراسیون نمادین می باشد که مسافرین و توریست ها را به یکی از زیباترین کلیساهای گوتیکی جهان دعوت می کند. حکاکی های سنگی استادانه سه ورودی را مزین می کند که دارای سایزهای متفاوتی هستند. درب مرکزی به عنوان آخرین دروازه قضاوت شناخته می شود، درب جنوبی به عنوان دروازه سنت آنه و بالاخره دروازه پاکدامن برای درب شمالی بکار برده می شود.

در زیر نرده، گالری تماشایی پادشاهان – 28 تندیس که نشان دهنده پادشاهان یهودی می باشند – در یک کتیبه افقی عریض نمایش داده می شود.

 

گنجینه در برج های کلیسای نوتردام

وقتی در کلیسای نوتردام فرانسه هستید، عقب بایستید و به بالا نگاه کنید.

دو ناقوس باشکوه قرن سیزدهمی در آسمان پاریس برافراشته شده اند. از 387 پله بالا بروید و به گالری افسانه ای نگاهی بیندازید. همانطور که زیبایی ساختمان نفس خود شما در سینه حبس می کند، با امانیول رو به رو شوید که بزرگ ترین ناقوس کلیسا می باشد و وزن زیادی دارد که فقط در مراسم خاص مذهبی به صدا در آورده می شود. ناقوس دیگر روزانه سه بار به صدا در آورده می شود و دارای وزن زیادی می باشد.

این ساختمان دارای سه پنجره رز می باشد که به بازدید کننده ها یک درس واقعی در اثر روشنایی می دهد. با شکوه ترین پنجره رزی در جنوبی است که تلالو 12.9 متری، شیشه رنگی آن روشنی روز را عبور می دهد و به طور حرفه ای شکوه معماری قرون وسطایی ساختمان را روشن می کند. یا به سادگی می توان گفت که یک سقف گنبدی 33 متری، با وجود ستون های حیرت انگیز که از آن حمایت می کند، در مقابل نیروی جاذبه از خود دفاع می کند.

 

یادگارهای گنجینه کلیسا

کلیسای نوتردام فرانسه تاج جواهرات است. گنجینه در محل نگهداری ظروف مقدس کلیسا در قسمت جنوبی واقع شده است. 13 میلیون بازدید کننده هر ساله به این مکان می آیند تا از با ارزش ترین و زیباترین گنجینه کلیسا، تاج بازدید کنند. بقیه یادگارهای منحصر بفرد شامل یک قطعه از صلیب واقعی و میخ های مقدس می شود.

اجازه دهید که فراموش نکنیم که کلیسای نوتردام فرانسه فقط یک مقصد گردشگری نیست، اما اولین و بهترین مکان برای پرستش می باشد. اگر یک فرد مذهبی هستید و علاقه به تاریخ مذهبی دارید و می خواهید مدت زمانی را در پاریس بگذارنید، می توانید هر آنچه که می خواهید را در این مکان ببینید و با گنجینه تاریخی این مکان آشنا شوید. تزئینات داخل این کلیسا شامل صدها مجسمه می شود که همگی از سنگ و یا چوب ساخته شده اند. زیبایی این آثار بسیار حیرت انگیز و خیره کننده می باشند.

کلیساهای جامع همیشه در مقایسه با کلیساهای معمولی معتبر هستند که به طور معمول بر روی مقبره یک فرد مقدس ساخته می شوند و دارای گنجینه های مذهبی بسیار مهمی می باشند.

 

 

بعضی از اطلاعات مهم درباره کلیسای نوتردام فرانسه

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

تور های پاریس


مجله آنلاین دلتابان

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری دلتابان

 • آشنایی با تپه پیر لوتی استانبول

  تپه پیر لوتی استانبول یکی از بهترین جاذبه های گردشگری این شهر می باشد که می توانید اوقاتی از سفر خود را به بازدید از این تپه اختصاص دهید. با رفتن به بالای این تپه می توانید چشم اندازی بسیار زیبا از استانبول را مشاهده نمایید که می تواند بیشترین لذت را برایتان داشته باشد. […]

 • معرفی هتل تایتانیک سیتی تقسیم استانبول

  معرفی هتل تایتانیک سیتی تکسیم استانبول

  هتل تایتانیک سیتی تکسیم یکی از بهترین هتل های شهر استانبول می باشد که می توانید اقامتی آرام و لذت بخش را در آن تجربه نمایید. هتل تایتانیک در خیابان استقلال استانبول واقع شده است که  از جمله جاذبه های گردشگری این شهر به شمار می رود و به همین دلیل گردشگران بسیاری هتل تایتانیک […]

 • هتل نزدیک به ساحل نیسی قبرس

  ساحل نیسی قبرس یکی از رمانتیک ترین سواحل دیدنی

  یکی از محبوب ترین سواحل که در 3 کیلومتری غرب مرکز ایاپانا قرار دارد، ساحل نیسی قبرس می باشد که تعداد زیادی گردشگر و حتی افراد محلی سالانه به این مکان رفته و اوقات فراغت خود را در آن سپری می کنند. این ساحل زیبا مکانی بسیار مناسب برای برگزاری جشنواره های ساحلی می باشد […]

 • جاذبه های اطراف هتل هیلتون در قبرس

  معرفی هتل هیلتون قبرس

  هتل هیلتون قبرس یکی از بهترین هتل  های این شهر می باشد که در مرکز نیکوزیا واقع شده است و دارای امکانات بسیار عالی می باشد به که طوری که تمامی اتاق های این هتل با رنگ های گرم تزیین شده و مجهز به حمام لوکس، بالکن اختصاصی و مبلمان زیبا می باشد. با وجود […]

 • کیترینگ و غذای ترکیش ایرلاین

  غذای ترکیش ایرلاین را می توان به انواع مختلفی دسته بندی نمود. می توانید انواع اقسام غذاهای مختلف را در این خطوط هوایی میل نمایید، کیفیت تمامی غذاهای ترکیش ایرلاین بسیار بالا است و به وسیله بهترین و مجرب ترین آشپزها طبخ می شود. توجه داشته باشید که غذاهای ترکیش ایرلاین برای انواع کلاس های […]

 • آنچه بايد در مورد استانبول بدانيم

  شهر استانبول یکی از معروف ترین و در عین حال دیدنی ترین شهرهای ترکیه است. هر ساله افراد بسیاری از سراسر دنیا بار سفر به این شهر را می بندند تا جاذبه های آن را از نزدیک ببینند. آنچه باید در مورد سفر به شهر استانبول بدانیم این است که چگونه و با چه وسیله […]

 • پروازهای چارتر استانبول

  شهر استانبول در کشور ترکیه یکی از زیباترین شهرهای این کشور می باشد که سالانه مقصد گردشگران زیادی قرار می گیرد. حال در اینجا سوالی که پیش می آید این است که پرواز های چارتر استانبول چگونه پروازهای بوده و چرا بیشتر افراد در هنگام سفر به استانبول اقدام به رزرو این نوع پروازها می […]