بررسی کوتاه کلیسای نوتردام فرانسه

کلیسای نوتردام فرانسه یکی از کلیساهای کاتولیک قرون وسطایی است که در جزیره سیته قرار دارد. این کلیسا در مرکز پاریس و در منطقه چهارم واقع شده است. کلیسای نوتردام پاریس یکی از مقاصد گردشگری شهر پاریس است که هر ساله افراد زیادی از آن بازدید می کنند و یکی از مکان های محبوب توریستان و گردشگران شهر می باشد. این کلیسا بهترین نمونه معماری گوتیک فرانسوی است که ابتکارهای بسیار زیادی در آن بکار برده شده است. با ما همراه شوید تا از اطلاعات فراهم شده درباره کلیسای نوتردام فرانسه استفاده کنید.

 

کلیسای نوتردام فرانسه

کلیسای نوتردام فرانسه یکی از کلیساهای کاتولیک در جزیره سیته در منطقه چهارم می باشد. استفاده ابتکاری از طاق های شیار دار و طاق های مایل، پنجره های رز بسیار رنگارنگ و بزرگ و طبیعت گرایی و تزئینات مجسمه ای فراوان و .. همگی این بنا را از معماری اولیه رنسانس جدا می کنند.

ساخت کلیسای جامع نوتردام در سال 1160 شروع شد و در سال 1260 تکمیل شد و در طی قرن های بعد چندین بار تغییر یافت. کلیسای نوتردام فرانسه در سال های 1790 یعنی در زمان انقلاب فرانسه وقتی که بیشتر تصاویر مذهبی آسیب دید و یا از بین برده شد هتک حرمت شد. خیلی زود بعد از نشر رمان ویکتور هوگو «قوز پشت نوتردام» در سال 1831، علاقه عموم مردم برای ساخت این بنا دوباره زنده شد. یک پروژه بازسازی در سال 1845 شروع شد و برای 25 سال ادامه یافت. در سال 1963، نمای سر در کلیسا از قرن ها غبار و دوده پاک شد و رنگ اولیه آن بازگردانده شد. در سال های 1991 تا 2000 یک مبارزه دیگر برای بازسازی و تمیز کردن کلیسای نوتردام فرانسه انجام شد.

به عنوان کلیسای تحت نفوذ اسقف اعظم پاریس، نوتردام کرسی اسقف اعظم پاریس را حفظ کرد. 12 میلیون نفر از مردم هر ساله از کلیسای نوتردام فرانسه بازدید می کنند که یکی از پربازدیدترین مکان های تاریخی در پاریس می باشد.

از این رو می توان گفت که این کلیسا یک مکان حیاتی پرستش برای کاتولیک های پاریسی است که در این مکان گرد هم می آیند تا در گردهمایی روزانه شرکت کنند.

 

تاریخچه ساخت کلیسای نوتردام فرانسه

کلیسای جامع نوتردام پاریس بر روی منطقه ای قرار دارد که رومی ها باور دارند که بوسیله یک معبد بت پرستی اشغال شده است. سپس یک کلیسای رومی که بین قرن چهارم و هفتم ساخته شد در همین مکان قرار گرفت. سنگ نبشی این بنا در سال 1163 در حضور الکساندر پاپ سوم قرار داده شد. طراحی سنتی این بنا با قسمتی برای گروه سرود و به صورت گردان انجام شده است که مهراب در همین مکان قرار دارد. محراب این کلیسا در قسمت شرقی و ورودی در مقابل خورشید در قسمت شرقی واقع شده است. طاق های مایل در آن زمان مورد استفاده قرار نمی گرفت بنابراین دیوارها کلفت بودند و به وسیله کناره های سنگی سفت تقویت می شدند.

 

معماری و هنر کلیسای نوتردام فرانسه

از زمانیکه وارد جزیره سنته می شوید و میدان کلیسا را در مقابل این کلیسای جامع مشاهده می کنید، ساختار و اندازه باشکوه کلیسای نوتردام یک هیجان خاص را در شما ایجاد می کند و هیجان بازدید از این بنا را چند برابر می کند. بر اساس زمان وقف این بنا در سال 1163، خود ساختمان از سنگ می باشد و دارای شیشه منقوش است که بیانگر داستان های مقدس و سیرت های اخلاقی می باشند.

این کلیسا در قسمت غربی سه راهرو دارد که دارای دکوراسیون نمادین می باشد که مسافرین و توریست ها را به یکی از زیباترین کلیساهای گوتیکی جهان دعوت می کند. حکاکی های سنگی استادانه سه ورودی را مزین می کند که دارای سایزهای متفاوتی هستند. درب مرکزی به عنوان آخرین دروازه قضاوت شناخته می شود، درب جنوبی به عنوان دروازه سنت آنه و بالاخره دروازه پاکدامن برای درب شمالی بکار برده می شود.

در زیر نرده، گالری تماشایی پادشاهان – 28 تندیس که نشان دهنده پادشاهان یهودی می باشند – در یک کتیبه افقی عریض نمایش داده می شود.

 

گنجینه در برج های کلیسای نوتردام

وقتی در کلیسای نوتردام فرانسه هستید، عقب بایستید و به بالا نگاه کنید.

دو ناقوس باشکوه قرن سیزدهمی در آسمان پاریس برافراشته شده اند. از 387 پله بالا بروید و به گالری افسانه ای نگاهی بیندازید. همانطور که زیبایی ساختمان نفس خود شما در سینه حبس می کند، با امانیول رو به رو شوید که بزرگ ترین ناقوس کلیسا می باشد و وزن زیادی دارد که فقط در مراسم خاص مذهبی به صدا در آورده می شود. ناقوس دیگر روزانه سه بار به صدا در آورده می شود و دارای وزن زیادی می باشد.

این ساختمان دارای سه پنجره رز می باشد که به بازدید کننده ها یک درس واقعی در اثر روشنایی می دهد. با شکوه ترین پنجره رزی در جنوبی است که تلالو 12.9 متری، شیشه رنگی آن روشنی روز را عبور می دهد و به طور حرفه ای شکوه معماری قرون وسطایی ساختمان را روشن می کند. یا به سادگی می توان گفت که یک سقف گنبدی 33 متری، با وجود ستون های حیرت انگیز که از آن حمایت می کند، در مقابل نیروی جاذبه از خود دفاع می کند.

 

یادگارهای گنجینه کلیسا

کلیسای نوتردام فرانسه تاج جواهرات است. گنجینه در محل نگهداری ظروف مقدس کلیسا در قسمت جنوبی واقع شده است. 13 میلیون بازدید کننده هر ساله به این مکان می آیند تا از با ارزش ترین و زیباترین گنجینه کلیسا، تاج بازدید کنند. بقیه یادگارهای منحصر بفرد شامل یک قطعه از صلیب واقعی و میخ های مقدس می شود.

اجازه دهید که فراموش نکنیم که کلیسای نوتردام فرانسه فقط یک مقصد گردشگری نیست، اما اولین و بهترین مکان برای پرستش می باشد. اگر یک فرد مذهبی هستید و علاقه به تاریخ مذهبی دارید و می خواهید مدت زمانی را در پاریس بگذارنید، می توانید هر آنچه که می خواهید را در این مکان ببینید و با گنجینه تاریخی این مکان آشنا شوید. تزئینات داخل این کلیسا شامل صدها مجسمه می شود که همگی از سنگ و یا چوب ساخته شده اند. زیبایی این آثار بسیار حیرت انگیز و خیره کننده می باشند.

کلیساهای جامع همیشه در مقایسه با کلیساهای معمولی معتبر هستند که به طور معمول بر روی مقبره یک فرد مقدس ساخته می شوند و دارای گنجینه های مذهبی بسیار مهمی می باشند.

 

 

بعضی از اطلاعات مهم درباره کلیسای نوتردام فرانسه

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

تور های پاریس


مجله آنلاین دلتابان

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری دلتابان

 • با ده حقیقت جالب در مورد دبی آشنا شوید

  حقایق جالب در مورد دبی حتما تا به حال شده است که بخواهید به شهر دبی سفر داشته باشید و از جاذبه های دبی دیدن کنید. در صورتی که شهر دبی برای شما شهر جذابی است، به شما پیشنهاد می کنیم که این مطلب را در مورد ده حقیقت جالب در مورد دبی، مطالعه بفرمایید. […]

 • آشنایی با بازار بزرگ استانبول

  تاریخچه بازار بزرگ   بازار بزرگ استانبول، یکی از قدیمی ترین بازارهای شهر استانبول ترکیه است که به صورت مسقف می باشد. در این بازار می توانید بیش از 4000 مغازه مختلف را مشاهده کنید و خریدهای خود را از آن ها انجام دهید. دلتابان در این مطلب قصد دارد کمی بیشتر شما را با […]

 • نکات مهم سفر به مالزی

  نکات طلایی سفر به مالزی اگر می خواهید که به کشور مالزی سفری داشته باشید پیش از سفر بهتر است که در مورد این کشور اطلاعات و نکات مهم سفر به مالزی را بدست آورید تا دچار مشکل نشوید برای راحتی شما در تور مالزی ما در این مقاله قصد داریم ده نکته سفر به […]

 • اقامتی به یاد ماندنی در هتل جمیرا بیچ دبی

  هتل های زنجیره ای جمیرا دبی هتل های زنجیره ای جمیرا،  از بهترین و مجلل ترین هتل های دبی، برای یک اقامت به یاد ماندنی در تور دبی است. هتل های زنجیره ای جمیرا دبی در بین گردشگران و مسافران از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. محبوبیت بی نظیر این هتل ها متأثر از امکانات رفاهی […]

 • هتل های کبک

  آشنایی با هتل های کبک هتل های کبک قدیمی به دو صورت ساختمان های قدیمی و مدرن تقسیم می شوند که هر کدام از آنها جاذبه های خاص خود را دارد. در ادامه شما را با تعدادی از هتل های این شهر و امکانات آنها آشنا می کنیم: هتل Auberge Saint-Antoine این هتل یکی از […]

 • ماه عسل لاکچری و رویایی در دبی(honey moon)

  ماه عسل در دبی بهترین و رویایی ترین خاطرات را برای زوج های جوان به ارمغان می آورد. در ماه عسل در دبی می توانید از بهترین و زیباترین نقاط شهر لذت ببرید.

 • همه چیز در مورد برج الخلیفه

  ساخت برج خلیفه در سال 2004 شروع شد و در ژانویه 2010 بهره برداری شد. نام (خلیفه) در روز بهره برداری توسط امیر دبی به این برج داده شد. برج خلیفه 828متر ارتفاع، 160 طبقه، بیش از هزار واحد آپارتمان 49 طبقه اداری، 4 استخر و یک کتابخانه مخصوص ساکنان برج دارد. علاوه بر این […]