روستای مورکوته

بررسی کوتاه روستای مورکوته

روستای مورکوته سوئیس (Morcote ) یا به طور جزئی تر روستای مورکوته لوگانو سوئیس یک منطقه در بلوک تاچینوی سوئیس و در ده کیلومتری شهر لوگانو و در ساحل دریاچه ی لوگانو واقع شده است. با کوچه های باریک با ویژگی های خاص، طاق ها و بناهای تاریخی و قدیمی، آثار معماری ارزشمند و زیبایی طبیعی ذاتی این منطقه، مورکوته به عنوان مروارید دریاچه ی لوگانو شناخته می شود. طبق بررسی های سال 2017، مورکوته کلا جمعیتی برابر هفتصد و بیست و پنج نفر دارد.

تاریخچه ی روستای مورکوته    

در تاریخ برای اولین بار در سال 926 به مورکوته با نام مورکائو (Murcau ) که به معنی نوک تپه است اشاره شده است. در سال 1353 میلادی با نام مورچوئه (  Murchoe ) و همین طور در سال 1453 با نام مورچوته (Murchote ) به این منطقه اشاره شده است.

در اوایل قرن یازدهم، مورکوته محل ساخت یک قلعه که به منظور حفاظت از تجار و تجارت در دریاچه ساخته می شد بوده است. تا زمانی که در سال 1847 یک سد در منطقه ی ملید ( Melide) ساخته شد، مورکوته بزرگترین بندرگاه در دریاچه ی لوگانو بوده است.

کالاهایی از قسمت های شمالی ایتالیا از طریق دریاچه به دیگر قسمت های تاچینو فرستاده می شدند. در سال 1422 این دهکده توسط دوک میلان مورد لطف قرار گرفت و اختیاراتی همچون استفاده از مالیات ها، خود مختاری، ماهیگیری مستقل و حق ایجاد بازارها به آن ها داده شد.

بعد از بیماری طاعون سال 1432 تنها هفت خانواده در این دهکده زنده ماندند. این دهکده معمولا بین حکومت های رقیب میلان و کومو که بر سر کنترل لمباردی می جنگیدند، دست به دست می شد. در سال 1517 این منطقه تحت حکومت کنفدراسیون سابق سوئیس درآمد و به حوزه ی استحفاظی لوگانو افزوده شد. البته مورکوته یک سری حقوق مانند خودمختاری مالیاتی و قضایی و حق ماهیگیری در سراسر دریاچه را بازپس گرفت.

در اواخر قرون وسطی صنایع اصلی مورکوته شامل کشاورزی، ماهیگیری و کشتیرانی بوده است و همین طور هنرمندان زیادی نیز به این منطقه وارد شده اند. در قرن بیستم نیز با گسترش صنعت توریسم در مورکوته بخش قابل توجهی از علاقمندان به گردشگری در سوئیس از این منطقه دیدن کردند و در سال های اخیر صنعت و صنایع دستی نیز به جاذبه های گردشگری مورکوته افزوده شده اند.

 

جغرافیای روستای مورکوته

روستای مورکوته 2.8 كيلومتر مربع مساحت دارد که از 0.41 کیلومتر مربع یا 14.6 درصد آن برای اهداف کشاورزی استفاده می شود. در حالی که 2.28 کیلومتر مربع یا 81.4 درصد این روستا را جنگل تشکیل داده است. 0.43 کیلومتر مربع یا 15.4 درصد آن ساختمان ها و جاده ها و 1.1 درصد آن شامل رودخانه ها و دریاچه ها می شود.

12.9 درصد از مساحت این روستا شامل ساختمان ها و مساکن می شود. و زیرساخت های حمل و نقل 1.8 درصد از مساحت این روستا را شامل می شود. 1.4 درصد از زمین های کشاورزی برای تولید محصولات کشاورزی استفاده می شود و 12.9 درصد برای گاوهای آلپ استفاده می شود. تمام آب شهرداری این روستا از آب دریاچه تامین می شود.

شهرداری روستای مورکوته در منطقه لوگانو بین دریاچه لوگانو و مونته آربوستورا واقع شده است.

 

جاذبه های گردشگری روستای مورکوته

این روستا یک منطقه توریستی بسیار جذاب است که جاذبه های دیدنی بسیار زیادی دارد. برخی از این جاذبه های دیدنی شامل موارد زیر هستند:

1.کلیسای سانتا ماریا دل ساسو: این کلیسا احتمالا در قرن 13 ساخته شده است و در سال 1462 در سبک رنسانس به طور کامل بازسازی شد. در سال 1758، در سبک باروک بازسازی شد، در حالی که در قرن هجدهم راه پله های بنایی به جلوی کلیسا اضافه شد. برج کلیسا در قرون وسطی ساخته شده است. این کلیسا دارای چند نقاشی ارزشمند از قرن های 16 و 17 ، 1 نقاشی تا سال 1513 و یک سری نقاشی مربوط به سال های 1591 و 1611 است.

2.کلیسای پادووا: این کلیسا در سال 1676 با طرح های غیر معمول هشت ضلعی ساخته شده است.

3.قبرستان مركوت: در سال 1750 یک قبرستان بزرگ در نزدیکی کلیسا قرار گرفت. در گورستان تراس هایی وجود دارد که مشرف به دریاچه هستند. هنرمندان بسیار زیادی مانند: الکساندر موسیو (بازیگر)، ژرژ بکلانوف، باریتون روسی، گئورگ کایزر(نویسنده آلمانی) و یوجین آلبرت( آهنگساز و پیانیست آلمانی) در این قبرستان به خاک سپرده شده اند.

4.کلیسای سنت آنتونیو اباتا: این کلیسا در سال 1591 در اصل یک بیمارستان تحت نظارت آنتونیو وین بود. در داخل کلیسا چندین نقاشی از نقاشان هنری قرن بیستم از «سرگنو» و همچنین نقاشی های جدیدتر وجود دارد.

5.پارک هایی در امتداد ساحل دریاچه: این پارک ها که در امتداد رودخانه روستای مورکوته قرار دارند، شامل چندین خانه از قرن های  16 تا 18 هستند. یکی از جالب ترین آن ها palazzo paleari است که در سال 1483 ساخته و در سال 1661 بازسازی شد.

 

اقتصاد روستای مورکوته

در سال 2007 نرخ بیکاری در مورکوته نزدیک به 4 درصد بوده است. شهرداری این منطقه یکی از استخدام کننده های اصلی در آنجاست و به ازای هر ده نفر خروجی یازده نفر را استخدام می کند. حدودا بیست و پنج درصد نیروهای کار مورکوته افراد غیر سوئیسی هستند در حالی که کمتر از یک درصد مردم بومی برای کار به خارج از مورکوته می روند. از جمعیت مشغول به کار، حدودا هفت درصد از حمل و نقل عمومی و پنجاه و هفت و نیم درصد از خودروهای شخصی برای رفتن به محل کار خود استفاده می کنند. از جمعیت شاغل این منطقه برخی در صنایع پایه اقتصادی مانند کشاورزی و ماهیگیری مشغول اند، حدودا سی و سه نفر در صنایع تبدیلی کار می کنند و دویست و بیست و هشت نفر نیز در قسمت آخر زنجیره اقتصادی یعنی ارائه خدمات و محصولات به مشتری ها فعالیت می کنند.

 

برخی آمارهای مربوط به روستای مورکوته

یک سوم از جمعیت هفتصد و بیست و پنج نفره ی مورکوته از ملیت های غیر سوئیسی هستند و جمعیت این منطقه در بین سال های 1997 و 2007 با نرخ تقریبی یازده درصد تغییر کرده است. بیشتر جمعیت و به طور دقیق هفتاد درصد آن ها به زبان ایتالیایی صحبت می کنند و آلمانی دومین زبان متداول منطقه و صربو-کرواسی سومین آن ها است. در سال 2008 چهل و هفت و نیم درصد جمعیت این منطقه را مردان و باقی را زنان تشکیل می دادند.

 

 

بعضی از اطلاعات مهم درباره روستای مورکوته

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

تور های لوگانو


مجله آنلاین دلتابان

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری دلتابان

 • بهترین پرواز ها چه پروازهایی هستند؟

  پرواز را می توان یکی از بهترین روش های انجام سفر دانست که امروزه انجام می شود و بسیاری از کسانی که به دنبال آسان ترین و سریع ترین روش سفر هستند، از هواپیما استفاده می کنند. در این مقاله شما را با بهترین پروازها آشنا می کنیم و به شما خواهیم گفت که برای […]

 • قوانین پرواز ترکیش ایرلاین

  آشنایی با شرکت هواپیمایی ترکیه: ترکیش ایرلاینز

  ترکیش ایرلاینز ترکیش ایرلاینز را می توان یکی از بهترین شرکت های پروازی دانست که سابقه رتبه اول در اروپا را دارد و به عنوان چهارمین شرکت هواپیمایی معتبر جهان شناخته می شود.  پرواز ترکیش ایرلاین خدمات منحصر به فردی برای مسافران ارائه می نماید که به همین دلیل می توانید سفری آرام و راحت […]

 • با کاخ چراغان استانبول، آخرین کاخ عثمانی بیشتر آشنا شوید

  کاخ چراغان استانبول عثمانی یکی از امپراتوری های بزرگ بوده است که شامل ترکیه امروزی و چند کشور دیگر بوده است. از این امپراتوری که در گسترش اسلام به سایر نقاط دنیا تاثیر بسیار زیادی داشته است، امروزه چندین کاخ به جای مانده است که کاخ چراغان استانبول را می توان یکی از این مراکز […]

 • حمام سنتی چمبرلی تاش استانبول

  حمام ترکی حمام ترکی به دلیل نوع طراحی باستانی امروزه به یکی از معروف ترین مراکز گردشگری ترکیه تبدیل شده است. حمام سنتی چمبرلی تاش را می توان یکی از قدیمی ترین جاذبه های گردشگری استانبول دانست که بسیاری از گردشگران را از سراسر دنیا به خود جذب می کند. در این مقاله قصد داریم […]

 • هتل آک آونیدا دی آمریکا مادرید

  هتل آک آونیدا دی آمریکا مادرید

  هتل آک آونیدا دی آمریکا مادرید دارای امکانات بسیار زیادی است. هتل آک آونیدا دی آمریکا مادرید در بهترین موقعیت شهر قرار دارد و بهترین اتاق ها را دارد.

 • هتل لازونی استانبول

  اقامت در هتل لازونی استانبول

  هتل لازونی استانبول در یک موقعیت بسیار عالی قرار دارد. هتل لازونی استانبول که هتل 5 ستاره است که بهترین اتاق ها را در اختیار مسافرین قرار می دهد.

 • هتل دیزاین پلاس بکس جزایر قناری

  هتل دیزاین پلاس بکس جزایر قناری

  هتل دیزاین پلاس بکس جزایر قناری دارای یک موقعیت عالی می باشد. اقامت در هتل دیزاین پلاس بکس جزایر قناری سفر را رویایی و بیادماندنی می کند.