بررسی کوتاه کاخ هوا محل جیپور

کاخ هوا محلجیپور یا کاخ بادها یا کاخ صورتی یکی از دیدنی های اصلی شهر تاریخی جیپور در هند است. این بنا همانگونه که از اسمش پیداست به کاخ بادها معروف است.

هوا که اشاره به باد دارد که اشاره به معماری خاص آن دارد که سیستم خنک کننده طبیعی دارد.

و به نحوی طراحی شده که باد به راحتی در آن جریان و در تابستان های گرم داخل کاخ را خنک می کند و محل هم به معنای کاخ است همانند تاج محل و جال محل و … . کاخ هوا محل  از ماسه سنگ های قرمز و صورتی رنگ ساخته شده است چیزی که در تمام بناهای آن عصر هم رایج بوده است.

کاخ جال محل جیپور (Jal Mahal) در قرن ۱۸ در جیپور ساخته شده است . این بنای زیبا با معماری شگفتش در میان دریاچه Mansagar و روبه روی کوه های Nahargarh قرار گرفته است که این خود زیبایی خاصی را به این بنا داده است.

کاخ جال محل دارای ۵ طبقه می باشد که ۴ طبقه آن زیر آب و تنها یک طبقه آن که به وضوح پیداست بالای آب است و این خود یکی از عجایب کاخ جال محل جیپور به شمار می آید. این بنا به عنوان یک کاخ تفریحی برای پادشاه Rajput بوده است و امروزه نیز به خاطر منظره زیبایی که به خود اختصاص داده است ، مورد توجه قرار گرفته است.

در قسمت شرقی دریاچه منظره با شکوهی از کاخ به چشم می خورد و همچنین این دریاچه جایگاه مناسبی برای پرندگان مهاجر می باشد که سالیانه صدها پرنده مهاجر به این مکان کوچ می کنند.

در مقابل کاخ جال محل جیپور ، مقبره های اعضای خانواده پادشاه قرار دارد که این خود می تواند دلیلی برای زیبایی و آرام بخش بودن این مکان باشد.

و از زمان اکبر شاه گورکانی این مصالح در معماری هند بسیار رایج گردید و در دوره شاهان بعد از اکبر شاه هم بسیار مورد استفاده قرار گرفت.

تاریخچه کاخ هوا محل جیپور


کاخ هوا محل جیپور در واقع محلی بوده برای زنان حرمسرای و زنان شاهزاده که در این کاخ امکان دیدن زندگی روزمره مردم از پشت پنجره های مشبک این کاخ فراهم بود به نحوی که زنان حرمسرا می توانستند مردم کوی و گذر را ببیینند ولی از محل گذر داخل کاخ دیدی نداشته باشد.

استفاده از عناصر معماری نزدیک به معماری کاخ های صفوی در معماری این بنا به چشم می خورد. قصر هوا محل جیپور یکی از قصرهای معروف جیپور راجستان هند است.

کاخ هوا محل در سال ۱۷۹۹ میلادی به دستور مهاراجه ساوای پراتاپ سینگ ساخته شد. کاخ هوا محل در کنار کاخ شهر جیپور که آنهم یک بنای مشهور و معروف تاریخی است ساخته شده است. و شما در کنار بازدید از کاخ شهر جیپور می توانید از این بنای زیبا و دیدنی هم بازدید نمایید.
بنای زیبا هوا محل با آن معماری عجیب و منحصر به فردش از روی تاج کریشنا خدای هندو نمای ساختمان طراحی و ساخته شده است و معماری منحصر به فرد بیرونی ۵ طبقه آن بیشتر به لانه زنبور شباهت دارد.

کاخ لانه زنبوری هوا محل با ۹۵۳ پنجره کوچک مشبک تزئین شده است که این خود منظره ای خیره کننده و خاص و منحصر به فرد به این کاخ می دهد که واقعاً ارزش دیدن دارد. و دلیل این معماری عجیب و نادر و منحصر به فرد الزام رعایت حجاب برای خانم های خانواده سلطنتی و زنان حرمسرا بوده است. البته خاصیت تهویه متبوع و هدایت هوای خنک به داخل ساختمان برای خنک کردن کاخ در ماه های گرم فصل تابستان هم بوده است.

بنای کاخ هوا محل جیپور


کاخ هوا محل جیپور در سال ۲۰۰۶ بعد از یک وقفه پنجاه ساله مرمت و بازسازی و در بعضی جاها نوسازیش انجام شده و دولت هند برای این بازسازی هزینه هنگفتی کرد چیزی حدود چهار و نیم میلیارد تومان به پول ما و چیزی حدود یک میلیون و دویست و پنجاه هزار دلار آمریکا که منجر به تغییرات اساسی در بازسازی نما و بخش های مختلف و کلیدی این بنای زیبا گردید.
بنای قصر هوا محل جیپور در پنج طبقه و به صورت هرمی شکل با ارتفاع حدود ۱۵ متر و یا ۵۰ فوتی است.

ورودی ساختمان درب بزرگی دارد که در انتها به یک حیاط مرکزی ختم می شود. علاوه بر ساختمان های متعددی که سازه کاخ دارد. موزه ای در پیرامون این حیاط تهیه دیده شده است که دیدنیست. کاخ پنج طبقه تنها سه طبقه قابل استفاده دارد و طبقات بالایی را باید خمیده رفت و استفاده کرد که کارکرد اقامتی نداشته است و طبقات بالا بیشتر برای همان داستان تهویه هوای داخل کاخ مورد استفاده قرار می گرفت و به دلیل خنکی این کاخ به علت طراحی منحصر به فردش این کاخ محبوب حکام وقت هم بوده است. ورودی کاخ در پشت کاخ واقع شده است و برای ورود به آن باید به پشت کاخ بروید.

این شاهکار مهندسی و معماری که حرف های نگفته بسیاری در خود دارد در معماری هند به (نمونه خیالی از معماری) شهره است.

معماری جال محل جیپور

نمای جال محل جیپور معروف به ” کاخ آبی ” جیپور اقتباس شده از کاخ دریاچه ی اوایپور است، جایی که حاکم جیپور دوران کودکی خود را در آن سپری کرده بود، کاخی تابستانی جهت اقامت و گذراندن وقت در تابستان برای پادشاه و همسرش که به عنوان محل شکار استفاده می شد .

معماری کاخ جال جیپور محل دارای سبکی بسیار زیبا و خیره کننده به سبک معماری مغولی طراحی شده است، که یکی از سبک های رایج و متداول در راجستان بوده است. عمارت از سنگ و ماسه قرمز رنگ ساخته شده و شامل پنج طبقه که چهار طبقه آن در زیر آب واقع شده است.

در روی بالکن عمارت، باغی با معابر قوسی شکل طراحی شده بود و در چهار گوشه عمارت برجهایی با گنبد های ظریف نیمه هشت ضلعی تعبیه شده همچنین گنبد موجود در میانه بالای سقف مربوط به سبک معماری بنگالی است.

نشت و نفوذ آب در طبقات زیرین کاخ بسیار بندرت دیده می شوند و تنها در برخی نقاط کمی رطوبت در دیواره طبقات قابل احساس است. امروزه اثری از باغ و تراس قدیمی باقی نمانده ولی به تازگی یک تراس جدید و یک باغ به مانند باغ روی بام کاخ آمر در آن جایگزین شده است.

درست در نقطه مقابل و رو به دریاچه مقبره ای ساخته شده از سنگ مرمر در میانه یک باغ به چشم می آید که بوسیله  پادشاه جای سینگ دوم بنا شده است. این بنا دارای ستون های مرتفع بسیار زیبا و حکاکی شده به ارتفاع ۲۰ متر از سطح زمین است که تاثیر گذاری آن را دوچندان می کند.

قایق سازان قدیمی و سنتی هندوستان  داری سبک خاصی برای ساخت قایق های چوبی به نام راج پوت بودند. قایقرانان مسافرین تور هند را با قایق های چوبی منقوش با یک سبک آرام پارو زنی از ساحل به سمت کاخ حمل می کنند.

دریاچه در بخش شمالی شهر جیپور ، مکانی در میان دو شهر باستانی آمر و جیپور ( مرکز استان راجستان ) واقع شده است. این  دریاچه دارای مساحتی به اندازه ۳۰۰ هکتار است که از شمال، شرق وغرب به تپه های اراوالی و در جنوب به زمینهای مسطح و غیر قابل سکنه ای منتهی می شود.

قلعه ای  نهارگاره

قلعه ای به نام نهارگاره در تپه های اطراف موجود است ( نهارگاه به معنی خانه ببرها است ) . این دریاچه مصنوعی در قرن ۱۶ میلادی با ساخت سدی در طول رودخانه داربهوتی بوجود آمده است. دریاچه زیستگاه طبیعی بیش از ۱۵۰ گونه متنوع از پرندگان مهاجر و محلی است .

از جمله: فلامینگو بزرگ، مرغابی شانه بسر، مرغابی کاکل دار بزرگ، مارش نوعی مارماهی کوچک، شاه ماهی، مرغ مگس خوار سینه قرمز، دم جنبانک خاکستری و… این دریاچه برای گردشگران تور هند که به پرندگان علاقه دارند مکان جالبی است.

در گذشته به جای دریاچه یک مرداب وجود داشت که آب در آن جمع می شد. در سال ۱۵۹۶، زمانی که قحطی سختی در منطقه اتفاق افتاد، حاکم آمر تصمیم به ساخت سدی در منطقه به منظور مقابله با خشکسالی گرفت که سبب بروز مشکلات متعددی برای ساکنین شد.

در ابتدا سد توسط خاک و سنگ کوارتز در قسمت شرقی دره و در میان دو تپه آمر و اماگاره ساخته شد. بعد ها در قرن ۱۷ ساختار سد به سنگی تغییر یافت، در حال حاضر سد دارای ۳۰۰ متر طول و ۲۸٫۵- ۳۴٫۵ متر عرض است. این سد دارای سه دریچه برای تخلیه آب است که به منظور آبیاری زمینهای کشاورزی در منطقه پایین دست سد استفاده می شود.

گیاهان موجود در منطقه عموما” از نوع جنگل های گرمسیری واستوایی هستند که مساحت حدودی ۹٫۰۱ کیلومتر مربع را می پوشاند. همچنین جنگل محافظت شده ی کنار دریاچه شامل گونه های متفاوت حیات وحش از قبیل، آهوی کوهی، گربه وحشی جنگلی، کفتار راه راه، روباه هندی، روباه وحشی و پلنگ است.

برای بازدید از این گونه های طبیعی می توانید تورهای اختصاصی که به این منظور طراحی شده اند را خریداری و استفاده نمایید.

بعضی از اطلاعات مهم درباره کاخ هوا محل جیپور

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

تور های جیپور


مجله آنلاین دلتابان

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری دلتابان

 • خرید اینترنتی بلیط هواپیما

  ایرلاین هایی که به استانبول پرواز دارند

  استانبول یکی از شهرهای مهم ترکیه است که با وجود مسافت نزدیک به ایران گردشگران ایرانی زیادی به این شهر سفر می کنند. در صورتی که قصد دارید پرواز استانبول را برای سفر خود رزرو کنید، با شیوه خرید اینترنتی می توانید این کار را به سادگی انجام دهید. ایرلاین های متعددی از جمله معراج […]

 • نکات مهم برای خرید بلیط هواپیما استانبول

  با توجه به اینکه شهر استانبول یکی از زیباترین شهرهای کشور ترکیه است، مشاهده می شود سالانه گردشگران زیادی اقدام به خرید بلیط هواپیما استانبول می کنند. توجه داشته باشید که سفر به استانبول از راه های مختلف امکان پذیر است اما به طور حتم سفر هوایی به این شهر راحت تر بوده و در […]

 • هتل باسیلوس در منطقه تاریخی استانبول

  هتل باسیلوس یکی از هتل های سه ستاره ای می باشد که در منطقه تاریخی شهر استانبول واقع گردیده است. این هتل با داشتن ۲۰ اتاق می تواند خدمات و امکانات رفاهی متعددی از جمله اجاره خودرو، پارکینگ رایگان، وای فای رایگان، ماهواره و….را به مراجعه کنندگان خود ارائه دهد. قرار گرفتن هتل در قسمت […]

 • کاخ بیلربیی در استانبول

  کاخ بیلربیی در استانبول

  شهر استانبول یکی از شهرهای بی نظیر ترکیه می باشد که دارای جاذبه‌ های گردشگری متعددی است. در این بین کاخ بیلربیی در استانبول به یکی از مهمترین جاذبه های این شهر تبدیل شده است که جزو زیباترین و مجلل ترین کاخ های دوره عثمانی می باشد. این کاخ در قسمت آسیایی تنگه بسفر قرار […]

 • بیزینس کلاس ترکیش ایرلاینز

  آشنایی با پرواز بیزینس کلاس ترکیش ایرلاینز

  پرواز بیزینس کلاس ترکیش ایرلاینز را می توان یکی از بهترین کلاس های پروازی دانست که به دلیل کیفیت بالای خدماتش مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. پرواز بیزینس کلاس خدمات متوسط هواپیمایی را ارائه می دهد و همانطورکه از نام آن پیدا است اغلب افراد تجاری و صاحب منصبان از آن استفاده می نمایند. […]

 • جاذبه های شهر فاماگوستا

  فاماگوستا در قبرس ،شهر دیوارهای بزرگ

  یکی از شهرهای بسیار مهمی که در کشور قبرس قرار دارد، فاماگوستا نام دارد. این شهر که به شهر دیوارهای بزرگ نیز معروف است، از تاریخ و فرهنگ بسیار غنی برخوردار است. به شهر فاماگوستا در قبرس، شهر مدیترانه ای نیز می گویند. جمعیتی که در این شهر زندگی می کنند، حدود 40.000 نفر می […]

 • فصل سفر به قبرس

  بهترین زمان سفر به قبرس چه ماه هایی از سال است؟

  در شرق دریای مدیترانه کشوری قرار دارد که با نام جمهوری قبرس در میان مردم شناخته شده است که به دلیل داشتن آب و هوای مدیترانه ای اغلب مسافران ماه سپتامبر را بهترین زمان سفر به قبرس انتخاب می نمایند. اگر چه در ماه های اکتبر و ماه می شرایط مساعدی بر کشور قبرس حاکم […]