9 آذر 1397

تونل کوچی

تونل کوچی ویتنام از جمله معروف ترین و دیدنی ترین جاذبه های گردشگری کشور تاریخی ویتنام می باشد که سالانه مقصد بازدید بسیاری از توریست ها و ماجراجویان واقع می شود. این تونلها به دست سربازان ویتنامی در سال 1960 حفر شده است که از این تونلها استفاده بسیاری می شده است که حتی چندین مدرسه و بیمارستان در این مکان اجرا شده است. سربازان به نحوی دریچه این تونلها را پوشش داده بودند که آمریکایی ها موفق به کشف این تونل در طول جنگ نشدند.

در صورتی که به سفر به کشورهای آسیایی علاقمند هستید ، تور پاتایا و تور بانکوک هم میتوانند پیشنهادات خوبی برای شما باشند.این تور ها از پرطرفدار ترین تور های خارجی هستند .

 

تونل کوچی ویتنام

کشور ویتنام از جمله سرزمین هایی به شمار می رود که انبوهی از جاذبه های تاریخی و باستانی را در دل خود جای داده است که در این مقاله می خواهیم به معرفی یکی از معروف ترین و مطرح ترین جاذبه های گردشگری و تاریخی کشور ویتنام بپردازیم. این تونل همان جاذبه بی نظیر و شگفت انگیزی می باشد که می خواهیم درباره آن اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم این جاذبه تاریخی در شهر هو شی مین سیتی واقع شده است که از جمله بخش مهمی از یک شبکه گسترده از تونل های زیر زمینی این کشور می باشد.

این تونل ها در طی سال های متمادی مرکز عملیات نظامی کشور ویتنام بوده است و هم چنین از مهم ترین پایگاه های ویتنامی ها در زمان جنگ با کشور آمریکا به شمار می رود که این تونل ها در طی جنگ های پی در پی به دست ارتش آمریکا کشف نگردید. تونل کوچی توسط دولت ویتنام به یک پارک حفاظت شده به طول 75 مایل به منظور یادبود جنگ ویتنام با ارتش آمریکا تبدیل شده است.

این بخش از تونل را به دو اسم بن دین و بن یوک نامگذاری کرده اند. تونل کوچی ویتنام از جمله مکان های نایاب و بسیار شگفت انگیز در کشور ویتنام به شمار می رود که با داشتن قدمت تاریخی و باستانی هر ساله مقصد بسیاری از توریست ها و محققان واقع می شود. اگر قصد سفر به شور زیبای ویتنام را در نظر دارید حتما از این مکان بی نظیر و فوق العاده دیدن کنید که بدون شک در وهله اول تاریخ و تمدن کشور ویتنام را برای شما زنده خواهد کرد.

 

تاریخچه تونل

تونل کوچی ویتنام در سال 1960 به دست سربازان و مبارزان ویت کونگ ها حفر شده است. ویتنامی ها با زیرکی کامل برنامه ریزی بسیار دقیق و آگاهانه ای را ریخته بودند و با تعبیه تله های بسیار و متفاوت در بخش ورودی تونل ها مانع ورود هر مهاجمی به داخل تونل ها می شده اند که این امر تاثیر بسیار منفی در روحیه سربازان آمریکایی که هر روز بر تلفاتشان افزوده می شد بدون آنکه با مهاجمی برخورد داشته باشد، می گذاشت؛ که در آخر در سال 1966 موفق به یافت دریچه این تونل ها شدند اما در مقابل تمامی تلاش ها و سعی های مهاجمان آمریکایی موفق به نفوذ و تخریب این تونل ها نشدند.

این تونل ها چندین مدرسه و مرکز آموزشی را نیز در بر گرفته بود که در آن دوران سخت و وحشتناک بسیاری از کودکان در این تونل ها به دنیا آمده و بسیاری به تحصیل پرداخته اند. پیچیدگی ساختار تونل کوچی ویتنام از جمله منحصر به فرد ترین ویژگی های این مکان می باشد که با زیرکانه و به حرفه ای ترین شکل ممکن درست و حفر شده است.

 

کاربرد تونل های کوچی ویتنام

تونل های کوچی دارای کاربرد بسیار در آن دوران بودند که از جمله این کاربرد و مزایای این تونل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • پناهگاه
  • اتاق جلسه های سری
  • بیمارستان
  • ارتباط و تامین راه
  • انبار اسلحه و مهمات
  • محل اسکن برای تعداد قابل توجهی از مبارزان ویتنام شمالی

این تونل ها بدون هیچ گونه وسایل و با استفاده از ابتدایی ترین وسابل به کمک نیروی انسانی ویتنام حفر و درست شده است. این تونل ها از جمله اعجاب انگیز ترین تودرتویی می باشد که شما در طول زندگی تان می توانید مشاهده کنید این تونل ها تا سه طبقه بر عمق زمین دسترسی دارد و در طول سالیان دراز و طولانی هرگز تخریب نشده است و امروزه به عنوان مورد پسند ترین جاذبه های دیدنی برای توریست ها به شمار می رود. به خصوص گردشگران ماجراجو می توانند با در اولویت قرار دادن تونل کوچی ویتنام در مقصد سفرهای خود فرصت بازدید و کشف شگفت انگیز ترین حقایق را داشته باشند.

دهانه ورودی این تونل ها به صورتی پوشش داده شده است که بدون نزدیک شدن به دهانه تونل ها قادر به تشخیص وجود همچین مکانی نخواهی شد و می توان گفت در فاصله چند سانتی متری نیز تشخیص این مکان کار دشواری می باشد.

 

طبیعت اطراف تونل کوچی ویتنام

همانطور که در بخش های قبلی نیز اشاره کردیم این تونل دارای ساختار بسیار پیچیده ای می باشد که جغرافیا و موقعیت اطراف این تونل از علل اصلی این پیچیدگی می باشد. سربازان ویتنامی با استفاده از درختان بزرگ و بامبوهای محیط اطراف به خوبی دریچه تونل را از دید مهاجمان پنهان کنند. همچنین از دیگر مواردی که می توان به آن ذکر کرد نزدیک بودن رود سایگون به تونل های وچی می باشد که در تامین آب و راه فرار از این تونل ها نقش به سزایی داشته است و با توجه به نرم بودن خاک این منطقه کار را برای حفر و شکل دادن را برای سربازان آسان ساخته بود.

امروزه در اطراف و نزدیکی از جاذبه تاریخی و شگفت انگیز امکانات و خدماتی از جمله مغازه های سوغاتی فروشی و تیراندازی و غیره مهیا و فراهم شده است که مسافران با مراجعه به این مکان می توانند علاوه بر بازدید تونل های کوچیویتنام در دل طبیعت به تفریح و گشت و گذار بپردازند

.

نحوه ساخت تونل

در آن زمان بدون وجود هیچ گونه تکنولوژی تنها با استفاده از ابزار آلات ساده از جمله بیل، کلنگ، سبدهای حصیری و از این قبیل ساخت تونلهای کوچی را شروع کردند. زیر زمین ها گاهی تا پنج طبقه دالان وجود داشت که این دالان ها توسط پیچ های بسیار باریک که فقط ویتنامی های لاغر می توانستند از آنها عبور کنند به یکدیگر وصل شده بودند. در طی سال های متمادی این مکان مورد بازدید بسیاری از افراد مهم کشور ویتنام و کشورهای همسایه واقع شده است و با مشاهده ساختار تونلهای کوچی مورد تحسین و تمجید واقع شده است.

سفر به این مکان میتواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد . در صورتی که علاقمند به سفر های هوایی هستید میتوانید با خرید بلیط چارتر از دغدغه های سفر خود کم کنید . هم چنین برای اقامت راحت تر رزرو هتل ارزان نیز میتواند پیشنهاد خوبی باشد.

نظرات کاربران