معبد آکشاردام
10 آذر 1397

معبد آکشاردام

معبد آکشاردام دهلی نو یکی از زیباترین و با شکوه ترین معابد جهان و بزرگترین معبد هندو های جهان است این معبد خلاصه ای از تاریخ و فرهنگ و تمدن و باورهای مردمی است که تاریخی بسیار کهنسال دارند.

در صورتی که به سفر به کشورهای آسیایی علاقمند هستید ، تور گرجستان  هم میتوانند پیشنهاد خوبی برای شما باشد. این تور پر طرفدار ، از نظر مالی نیز بسیار به صرفه است.

برای مشاهده قیمت تور گرجستان نیز می توانید به سایت دلتابان مراجعه کنید.

 

جاذبه های دیدنی معبد آکشاردام

در معبد آکشاردام دهلی نو نمایش ها و برنامه های فرهنگی متعددی اجرا می گردد و این نمایش های متنوع و زیبا با هزینه های کم در دسترس علاقمندان است. توصیه می کنم در صورت امکان هم روز و هم شب های معبد را ببینید.
ساخت معبد آکشاردام  مربوط به دوره معاصر است و بیشتر برای جذب گردشگر ساخته شده است. بنابراین این بنا جزو آثار باستانی و تاریخی شهر محسوب نمی گردد ولی به سبب برنامه های متنوع نمایشی و فرهنگی و معماری منحصر به فرد سازه بسیار حایز اهمیت است.

 

معماری معبد

معبد Akshardham بنایی مذهبی و متعلق به هندوان است. در ساخت بنای بزرگ و باشکوه معبد آکشاردام دهلی نو حدود ده هزار نفر هنرمند و صنعتگر بصورت داوطلبانه نقش داشته‌اند.

در نقش و اهمیت معبد آرکشاردام دهلی در صنعت توریسم دهلی و کشور هند همین بس که ۷۰ درصد کسانی که وارد دهلی‌ می‌شوند، از این معبد بازدید دارند.
ساخت این معبد عظیم و باشکوه از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ به طول انجامید بنابراین معبد جدید محسوب می‌شود که معماری آن ترکیبی از سبک‌های معماری سرتاسر هند است.

بر روی تمامی دیوارها و سنگ‌های نمای بنا،کنده‌کاری و حجاری‌های دستی صورت گرفته و هزاران نفر در ساخت آن نقش داشته‌اند.

 

بخش های معبد  

بخش‌های مختلف معبد آکشاردام دهلی نو عبارتند از:

 • بنای اصلی یا یادبود: در مرکز مجموعه قرار داشته و ۴۳ متر ارتفاع و ۱۰۹ متر طول و نیز ۹۶ متر عرض دارد. ۹ گنبد کوچک و بزرگ و ۲۰ هزار مجسمه در نقش مرتاض‌های هندی و سایر نمادهای هندی در بلندای این بنا قرار دارند.
 • تالار شماره ۱ (تالار موفقیت‌ها): در این تالار فیلم‌ها و نمایش‌هایی از ربات‌ها پخش می‌شود که هدفشان ایجاد جهانی روحانی و هماهنگ با روح بشری همراه با شرافت و عاری از هرگونه خشونت است.
 • سالن شماره ۲ معبد آکشاردام دهلی نو : در این سالن صفحه نمایش بسیار بزرگی برای پخش فیلم قرار دارد. در این تالار فیلم‌هایی از دریچه نگاه یک یوگی هندی به نمایش درمی‌آید که تاریخ و فرهنگ چندهزار ساله این کشور را روایت کرده است.
 • آب‌نمای موزیکال معبد آکشاردام دهلی نو : یا آب‌نمای چرخه زندگی، آب‌نمایی زیباست که عصرها به هنگام غروب خورشید فعال می‌شود. نورپردازی و حرکات این آب‌نما یکی از زیباترین مناظری است که در این مجموعه قابل مشاهده است.
 •  
باغ هندی معبد آکشاردام
 • باغ هندی معبد آکشاردام دهلی نو : باغی ۲ هکتاری شامل چمنزاری وسیع و مجسمه‌های برنزی متعدد از مشاهیر هند و حتی قهرمانان کودکان و … است.
  باغ Yogi Hraday Kamal معبد آکشاردام دهلی نو : باغی تو رفته به شکل گل لوتوس که نوشته‌هایی حک شده از مشاهیر ادبی و سیاسی جهان همچون شکسپیر و مارتین لوترکینگ را می‌توانید در آن مشاهده کنید.
 • دریاچه نارایان ساروار: دریاچه‌ای است در اطراف مجموعه معبد که از آب ۱۵۱ رودخانه و دریاچه سیراب می‌شود. این دریاچه در باور عمومی مردم منطقه مقدس است.
 • رستوران The Premati Ahargruh معبد آکشاردام دهلی نو : رستورانی مخصوص طبخ غذاهای گیاهی و سبزیجات که برای عموم قابل استفاده است. در این رستوران انواع غذاهای سنتی هندی سرو می‌شود.
  لازم به ذکر است که در این مجموعه فست فود های بین‌المللی را هم می‌توانید پیدا کنید.

 

نکات ضروری هنگام بازدید معبد آکشاردام دهلی نو 

پوشیدن لباس مناسب و محترمانه از شرایط ورود است. لازم به ذکر است شاید در کل جاذبه های گردشگری که در هند بازدید خواهید داشت سختگیری به اندازه این بنا نباشد در این بنا بسیار قوانین سختگیرانه ای وجود دارد و بازرسی ها هم شامل مردم بومی و هم شامل گردشگران می شود.

دوربین عکاسی و فیلم برداری و پوشیدن لباس هایی که فاقد حجاب لازم باشد در این بنا ممنوع می باشد. عکس برداری در بخش های زیادی از بنا ممنوع است و عکاسان مخصوصی هستند که می توانید با پرداخت هزینه ای در داخل معبد عکس تهیه نمایید.

 

ممنوعیت های معبد

ممنوعیت شامل موارد زیر می‌شوند:

 • هرگونه وسایل الکترونیکی شامل موبایل، دوربین عکاسی، هندزفری و …
 • هرگونه کیف
 • هرگونه کیف دستی یا حتی جیبی
 • عروسک و اسباب‌بازی
 • غذا و نوشیدنی ( به جز غذای کودکان)
 • تنباکو و سیگار و مشروبات الکلی
 • حیوانات خانگی
 • هرگونه وسایل شخصی دیگر نیز به جز کفش، کارت‌های اعتباری، جواهرات، کمربند و کیف زنانه ممنوع خواهد بود.

 

چند توصیه

توصیه می کنید در تور هند در روز بازدید از این معبد وسایل غیر ضرور یا همراهتان نباشد و یا در ماشین تور گذاشته و به بازدید از معبد بروید.

مواظب باشید بعضی از هموطنان ایرانی که به خیال خود می خواهند زرنگی کنند و سعی در پنهان کردن وسایل ممنوعه می کنند در آنجا ادوات همراهشان ضیط خواهد شد و به دردسر خواهند افتاد که پیش آمد چنین مشکلی مسئولیتش متوجه خود گردشگر خواهد بود.

 

معنی آکشاردام

آکشاردام به معنای منزل روحانی خداست که به‌عنوان مکان ابدی مملو از ایثار، خلوص و صلح تقدیر می‌شود. سوامینارایان آکشاردام در دهلی‌نو معبد هندوها و محوطۀ فرهنگی و معنوی است که به ایثار، یادگیری و هماهنگی اختصاص‌یافته است. پیام‌های معنوی بی‌انتهای هندو، سنت‌های ایثارگرایانه و معماری باستانی همگی در هنر و معماری آن تداعی می‌شود.

مندیر نوعی معبد برای ادای احترام به آواتار‌ها، دِواها و عقلای بزرگ هندوست. این مجموعه با طراحی سنتی در تاریخ 6 نوامبر 2005 و از طریق تلاش‌های ایثارگرایانۀ صنعت‌گران و داوطلبان ماهر افتتاح شد.

تمامی اجزای آکشاردام با معنویت، مندیر، نمایشگاه‌ها و حتی باغ‌ها هماهنگ است.
مندیر آکشاردام بیش از دویست الهه دارد، که بسیاری از عناصر معنوی را در طول هزاران سال به نمایش می‌گذارد. ندای معنوی آکشاردام این است که تمامی روح‌ها خاصیت الهی بالقوه دارند.

خدمت به خانواده، کشور، همسایگان یا تمام موجودات زنده در سراسر دنیا ، هر خدمت می‌تواند حرکتی به سمت معنویت باشد. هر دعا ندایی به سمت بهبود نفس و نزدیک شدن به خداست.
بازدید از آکشاردام نوعی تجربۀ روحانی غنی است.

خواه در تحقق قدرت دعا، در احساس قدرت غیر خشن، آگاهی از ماهیت جهانی اصول باستانی هندوئیسم، یا فقط تحسین زیبایی جایگاه خدا در زمین . خلاصه، همۀ عناصر معنای معنوی دارند.

سفر به این مکان میتواند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد . در صورتی که علاقمند به سفر های هوایی هستید میتوانید با خرید آنلاین بلیط پرواز خارجی از دغدغه های سفر خود کم کنید . هم چنین برای اقامت راحت تر رزرو آنلاین هتل نیز میتواند پیشنهاد خوبی باشد.

نظرات کاربران