ویزای آمریکا یکی از نیازهای سفر به این کشور است و هر یک از ایرانیان برای رفتن به مرز این کشور حتما باید نسبت به اخذ آن اقدام کنند. بسیاری بر این باورند که دریافت ویزای آمریکا کار بسیار دشواری است اما در حقیقت دریافت این ویزا در مقایسه با ویزای شینگن و اغلب کشورهای اروپایی ساده‌تر خواهد بود. ویزای آمریکا به عنوان متنوع‌ترین ویزای مهاجرتی و غیر مهاجرتی جهان شناخته می‌شود و برای اخذ ویزای این کشور هیچ لزومی‌برای ارائه مدرک تافل نیست. برای دریافت تمامی‌انواع ویزای آمریکا می‌توانید به زبان فارسی سخن گفته و ویزای مورد نظر خود را نیز دریافت کنید. اما قبل از اقدام نسبت به اخذ ویزای آمریکا حتما باید با نکات مختلفی آشنایی داشته باشید تا دچار سردرگمی‌نشده و بهترین نوع ویزا را برای ثبت درخواست خود انتخاب نمایید. در ادامه توضیحات کامل‌تری از این قبیل ارائه نموده‌ایم:

بی‌شک هر فردی می‌داند که برای ورود به هریک از کشورهای جهان نیاز به ارائه مدارک خاصی است که ویزا به عنوان یکی از مهمترین‌ها در این میان به شمار می‌رود. ویزای هر کشوری بر روی پاسپورت شما چسبانده می‌شود که حاوی اطلاعاتی در رابطه با کشور مقصد، تعداد روزهای اقامت، تعداد دفعات ورود و خروج و… است. به عبارتی ویزا مجوز اقامت تا زمان تعیین شده را به شما می‌دهد و قبل از به اتمام رسیدن انقضا ویزا باید به کشور مبدا خود بازگردید. آمریکا بهترین شرایط را از نظر تنوع ویزاها دارد و هر فردی با توجه به قصد و نیت خود امکان دریافت ویزای آمریکا را خواهد داشت. پس از اینکه نوع ویزای مورد نظر را انتخاب کردید باید جهت مصاحبه به سفارت این کشور مراجعه نمایید.

انواع ویزای آمریکا

ویزای آمریکا از جنبه‌های متنوعی به انواع مختلف دسته بندی می‌شود که هریک از آنها ویژگی‌های منحصر به فرد خود را داشته و برای دریافت هرکدام باید مراحل متفاوتی را پشت سر بگذارید. در حالت کلی ویزای آمریکا به دو نوع مهاجرتی و غیر مهاجرتی دسته بندی می‌شود که منظور از ویزای مهاجرتی، کلیه انواع ویزاهایی است که فرد با دریافت آن قصد اقامت در کشور آمریکا را دارد. چنانچه موفق به اخذ یکی از انواع ویزای مهاجرتی آمریکا شدید گرین کارت این کشور را دریافت خواهید کرد و می‌توانید برای همیشه در آمریکا به زندگی خود ادامه دهید. اما ویزای غیر مهاجرتی آمریکا اجازه اقامت موقت در این کشور را به شما خواهد داد و قبل از به اتمام رسیدن مدت زمان ویزای خود حتما باید به کشور مبدا بازگردید. توجه داشته باشید که برای اقامت دائم در آمریکا حتما باید یکی از ویزاهای مهاجرتی این کشور را اخذ کنید.

روش‌های ویزای آمریکا

متقاضیان دریافت ویزای آمریکا باید با توجه به نوع دعوتنامه خود، روش اخذ دریافت ویزای را انتخاب نمایند. روش‌های دریافت ویزای این کشور از قرار زیر خواهد بود:

–         ویزای B1: این ویزا کوتاه مدت بوده و معمولا برای شرکت در کنفرانس‌ها و نمایشگاه‌ها ارائه می‌شود.

–         ویزای B2: این ویزا با نام ویزای توریستی آمریکا نیز شناخته می‌شود که برای دیدار با دوستان و آشنایان نیز ارائه می‌شود.

–         ویزای سرمایه گذاری EB5: این ویزا برای افرادی که قصد سرمایه گذاری در آمریکا دارند صادر می‌شود.

–         ویزای تحصیلی F1: برای افرادی که قصد شرکت کردن در دوره‌های آموزشی تحقیقی و یا تدریس در آمریکا را دارند.

–         ویزای تحصیلی H2: مناسب برای افرادی که به قصد آموزش و یادگیری کار خاص وارد کشور آمریکا می‌شوند.

–         ویزای تحصیلی M1: به منظور تحصیل در هنرستان‌ها و یا موسسات غیردولتی آمریکا

–         ویزای کار EB1: برای افرادی که دارای تخصص و توانایی‌های خارق العاده هستند.

–         ویزای کار EB2: ارائه برای پزشکان متخصص یا عمومی‌که قصد کار در یکی از مناطق محروم این کشور را دارند.

–         ویزای کار EB3: افرادی که دارای پیشنهاد کاری و کارفرما بوده و در یک پیشه خاصی مشغول به کار کردن هستند.

–         ویزای L1: مخصوص افرادی است که قصد کار کردن همزمان در کشور خود و آمریکا را دارند و به عبارتی می‌خواهند کارمندان خود را برای کار کردن موقت به دفتر آمریکا منتقل کنند.

مراحل اخذ ویزای آمریکا

برای اخذ ویزای آمریکا باید با مواردی آشنایی داشته و به صورت مرحله به مرحله اقدام کنید. در حالت کلی برای اخذ ویزای آمریکا باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

–         انتخاب ویزا: در مرحله اول برای اخذ ویزای آمریکا باید با انواع ویزای این کشور به خوبی آشنایی داشته باشید تا در نهایت بتوانید بهترین نوع ویزا را انتخاب کرده و مقدمات مهاجرت خود را فراهم سازید.

–         ارسال درخواست: هریک از انواع ویزای آمریکا فرم مخصوص خود را دارد که در صورت تمایل به دریافت هریک از آنها باید فرم ویژه‌ای را تکمیل نمایید.

–         اخذ وقت سفارت: پس از ارائه فرم درخواست ویزا که معمولا به صورت آنلاین پر می‌شود نوبت به اخذ وقت سفارت آمریکا در  منطقه می‌رسد.

–         مراجعه به سفارت: پس از اخذ وقت سفارت آمریکا باید در زمان تعیین شده به سفارت این کشور مراجعه کرده و به صورت حضوری مورد مصاحبه قرار بگیرید. توجه داشته باشید که برای کلیه انواع ویزای آمریکا باید حتما انگشت نگاری شوید.

سفارت آمریکا کجاست؟

بسیاری این سوال را دارند که چگونه می‌توان وقت سفارت آمریکا را رزرو نمود یا چه کشوری را برای انجام امورات مهاجرتی خود انتخاب کنیم؟ همانطور که می‌دانید آمریکا در ایران سفارتخانه ندارد اما نباید نگران باشید چرا که در سفارت آمریکا در کشورهای همسایه ایران نیز مصاحبه با زبان فارسی انجام خواهد شد. سه شهر: آنکارا، ابوظبی و ایروان از جمله بهترین انتخاب‌ها برای انجام امورات سفارتی شما خواهند بود و هر سفارتی به غیر از شهرهای ذکر شده را انتخاب کنید باید مراحل مصاحبه را با زبان انگلیسی پشت سر بگذارید.

بی شک همگان به دنبال روش‌هایی برای سریع انجام دادن کارهای خود هستند و در این رابطه باید بدانید که برخی از سفارت‌های آمریکا ظرفیت بیشتری دارند و از این رو می‌توانید در تایم کوتاه‌تری امورات مهاجرتی خود را به انجام برسانید. از این رو سفارت پاکستان انتخاب مناسب‌تری برای شما خواهد بود. توجه داشته باشید که سفارتخانه‌های آمریکا واقع در هر کشوری که باشند یک روند مشابه دارند و انتخاب آن بستگی به انتخاب شما خواهد داشت.

ویزای آمریکا مخصوص ایرانیان

همانطور که در بخش‌های قبل نیز به آن اشاره شد ویزای آمریکا تنوع بسیار بالایی دارد اما ایرانیان تنها قادر به دریافت برخی از این ویزاها خواهند بود. از این رو تنها ویزاهایی را مورد بررسی قرار می‌دهیم که امکان اخذ آن برای ایرانیان وجود داشته باشد.

ویزای توریستی آمریکا

ویزای توریستی به عنوان یکی از محبوب‌ترین انواع ویزای این کشور شناخته می‌شود و افراد معمولا به قصد: گشت و گذار، دیدار با دوستان و آشنایان، امضای قرارداد و… اقدام به دریافت این نوع ویزا می‌کنند. ویزاهای توریستی آمریکا در انواع مدل‌های مختلف ارائه می‌شوند و حتی قادر به اخذ ویزای توریستی ده ساله چند بار ورود نیز خواهید بود که البته این نوع ویزا کمتر برای ایرانیان ارائه می‌شود. ایرانیان معمولا می‌توانند ویزای توریستی 6 ماهه و یک بار ورود آمریکا را دریافت کنند و همانطور که از نام آن پیداست با در دست داشتن این ویزا می‌توانید به مدت حداکثر 6 ماه در آمریکا اقامت داشته باشید و پس از خروج، در صورت باقی ماندن وقت نیز اجازه بازگشت نخواهید داشت. انواع ویزای توریستی آمریکا از قرار:b1، b2، b1/b2 هستند.

ویزای تحصیلی آمریکا

تحصیل در آمریکا یکی از آرزوهایی است که با محقق شدن، می‌تواند سرنوشت یک نفر را تغییر دهد. دانشگاه‌های آمریکا اغلب دارای رتبه علمی‌بسیار بالا در سطح جهانی هستند و از این رو دانشجویان متعددی از جای جای نقاط جهان به دنبال راه‌هایی برای تحصیل در این دانشگاه‌ها هستند. مدارک کلیه دانشگاه‌های آمریکا دارای اعتبار بین المللی بوده و با کسب این مدارک می‌توانید از آینده شغلی و علمی‌خود اطمینان داشته باشید. برای دریافت این نوع ویزا، ابتدا باید پذیرش تحصیلی آمریکا را به دست آورده و سپس نسبت به اخذ ویزای تحصیلی آن اقدام کنید. البته اخذ پذیرش تحصیلی آمریکا به منزله پذیرش قطعی شما نیست و حتما باید از موسسات معتبر نسبت به اخذ این ویزا اقدام کرده باشید. قبل از انجام هرگونه کاری در این زمینه، توصیه می‌کنیم که با وکیل‌های مهاجرتی در ارتباط بوده و راهنمایی‌های مورد نیاز را دریافت کنید. توجه داشته باشید که ویزای تحصیلی آمریکا به عنوان یکی از روش‌های معتبر و همیشگی برای ایرانیان است که به عنوان یکی از ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا به شمار رفته و پس از به اتمام رسیدن دوره تحصیلی خود باید به کشور مبدا برگشته و یا با یک نوع ویزای دیگر نسبت به اخذ ویزای مهاجرتی آمریکا اقدام نمایید.

از جمله ویزاهای تحصیلی آمریکا می‌توان به: f1. F2. M1. M2.j1. j2 اشاره کرد.

ویزای خانوادگی آمریکا

ویزای خانوادگی آمریکا همانطور که از نام آن پیداست برای اشخاصی ارائه می‌شود که یکی از بستگان آنها یا شهروند آمریکا بوده و یا گرین کارت این کشور را در دست داشته باشند. این ویزا از نوع مهاجرتی است و افراد به محض ورود به خاک کشور آمریکا، گرین کارت دریافت خواهند کرد. این ویزا در انواع: ir2. F1. F3. F2b. f4. Ir5 صادر می‌شود.هریک از ویزاهای ذکر شده شرایط خاص خود را دارند که در صورت داشتن بستگان درجه یک در آمریکا می‌توانید از طریق یکی از این روش‌ها نسبت به مهاجرت آمریکا اقدام نمایید.

ویزای ازدواج آمریکا

ازدواج به عنوان یکی از رایج‌ترین روش‌های مهاجرتی به تمامی‌کشورهای جهان شناخته می‌شود و می‌توان گفت که تمامی‌کشورها پذیرای این نوع روش مهاجرتی هستند. ویزای ازدواج آمریکا در دو روش زیر صادر می‌شود:

–         ازدواج با شهروند آمریکا: چنانچه قصد ازدواج با یک شهروند آمریکایی را داشته باشید ویزای cr1 به شما تعلق خواهد گرفت و به محض ورود به خاک این کشور، گرین کارت آمریکا را دریافت می‌کنید.

–         ازدواج با دارنده گرین کارت آمریکا: ازدواج با دارنده گرین کارت آمریکا نیز هیچ تفاوتی با روش قبلی ندارد و فرد به محض ورود، گرین کارت آمریکا را دریافت می‌کند اما نوع ویزای آن f2a خواهد بود.

ویزای نامزدی آمریکا

دو نوع ویزای ذکر شده در بخش قبل از جمله روش‌های ویزای مهاجرتی به شمار می‌رفتند اما ویزای نامزدی آمریکا به عنوان روش غیر مهاجرتی شناخته می‌شود اما به دلیل ماهیت آن که منجر به اقامت دائم آمریکا می‌شود به عنوان ویزای مهاجرتی این کشور شناخته می‌شود. این ویزا در صورتی صادر می‌شود که فرد قصد ملاقات با شهروند و یا دارنده گرین کارت آمریکا و ازدواج با وی را دارد. در این صورت ویزای k-1 دریافت خواهد کرد که با داشتن این ویزا می‌تواند به مدت حداکثر 90 روز در خاک کشور آمریکا اقامت داشته باشد. البته در این مدت زمان یا باید با فرد مورد نظر ازدواج کرده و یا خاک این کشور را‌ترک کند. گفتنی است که ویزای نامزدی آمریکا تنها برای یکبار برای فرد صادر خواهد شد. پس از ازدواج نیز ویزای فرد به نوع k-3 تغییر کرده و فرد گرین کارت آمریکا را دریافت خواهد کرد.

ویزای لاتاری آمریکا

لاتاری یا ویزای شانس آمریکا به عنوان یکی از محبوب‌ترین روش‌های مهاجرتی آمریکا به شمار می‌رود. طی این برنامه مهاجرتی در صورتی که شانس با شما یار باشد می‌توانید گرین کارت آمریکا را به ساده‌ترین صورت دریافت کنید. در دریافت ویزای لاتاری آمریکا به هیچ قید و شرطی نیاز نخواهد بود و طی یک قرعه کشی در میان متقاضیان مهاجرت آمریکا، افرادی که در قرعه کشی برنده شوند به این کشور راه پیدا می‌کنند. این قرعه کشی به صورت هر ساله انجام شده و تنها ساکنان برخی کشورها اجازه ثبت نام در این برنامه مهاجرتی را دارند که خوشبختانه ایران نیز در میان آنها جا دارد. چنانچه شرایط هیچ یک از روش‌های مهاجرتی به آمریکا را نداشته باشید نباید ناامید شده و به صورت هرساله در قرعه کشی لاتاری این کشور شرکت کنید تا در صورت برنده شده، با کمترین دغدغه به یکی از ساکنان آمریکا تبدیل شوید.

ویزای سرمایه گذاری آمریکا

سرمایه گذاری در آمریکا یکی از دیگر روش‌های مهاجرتی این کشور به شمار می‌رود که شرایط این روش مهاجرتی پس از‌ترامپ تغییر پیدا کرد. پس از دوران‌ترامپ، برای سرمایه گذاری در آمریکا برای مناطق محروم و دارای نرخ بیکاری بالا حداقل 900 هزار دلار و در مناطق با نرخ بیکاری پایین حداقل یک میلیون و هشتصد هزار دلار نیاز خواهد بود. توجه داشته باشید که بازکردن حساب بانکی آمریکا و همچنین ثبت شرکت در این کشور برای ایرانیان امکان پذیر نیست. البته از طریق برخی روش‌ها ایرانیان نیز قادر به سرمایه گذاری در این کشور خواهند بود.

دریافت ویزای آمریکا با پاسپورت‌ ترکیه

یکی از روش‌هایی که ایرانیان از طریق آن قادر به دریافت ویزای آمریکا خواهند بود از طریق ویزای‌ترکیه است. در اغلب روش‌ها ایرانیان بدون نیاز به پاسپورت‌ترکیه قادر به اخذ ویزای آمریکا هستند اما همانطور که در بخش قبل نیز به آن اشاره شد از طریق برخی روش‌ها مانند سرمایه گذاری ایرانیان باید با هویت‌ترکیه اقدام نمایند. همانطور که می‌دانید اخذ پاسپورت‌ترکیه برای ایرانیان کار چندان دشواری نیست و در این صورت شما دو تابعیتی خواهید بود و از این رو می‌توانید با تابعیت دوم خود که‌ترکیه‌ای است اقدام نمایید. برای اخذ پاسپورت‌ترکیه راه‌های مختلفی پیش رو خواهید داشت که می‌توانید یکی از بهترین‌ها را برای خود انتخاب نمایید.

ویزای کار آمریکا

یکی از پرطرفدارترین انواع ویزای آمریکا را می‌توان به ویزای کاری این کشور نسبت داد. همانطور که از نام آن نیز پیداست دلیل این ویزا کاری است به این معنی که ایرانیانی که دارای تخصص کاری در زمینه خاصی هستند قادر به دریافت آن هستند. البته باید بدانید که این روش به عنوان یکی از سخت‌ترین راه‌های اخذ ویزای آمریکا برای ایرانیان است لذا سیاست آمریکا بر بکارگیری از نیروی کار آمریکایی و سپس ساکنان کشورهای اروپایی پایه ریزی شده است و از این رو معمولا ایرانیان شانس بسیار پایینی برای پذیرفته شدن از این روش خواهند داشت. تنها در صورتی قادر به اخذ ویزای کاری آمریکا خواهید بود که هیچ فرد متخصصی در زمینه مورد نیاز آمریکا وجود نداشته باشد تا یکی از کارفرمایان آمریکایی برای شما دعوتنامه ارسال کند.

هزینه اخذ ویزای آمریکا

هزینه‌های اخذ ویزای آمریکا با یکدیگر متفاوت است و از این رو نمی‌توان رقم دقیقی برای دریافت آن در نظر گرفت. البته هزینه‌های مورد نیاز برای اخذ ویزای آمریکا نیز همواره در حال تغییر است و از این رو قبل از اقدام نسبت به اخذ ویزای آمریکا می‌توانید اطلاعات جامعی در این رابطه اخذ نمایید.