آداب و فرهنگ مردم یزد
داخلی - آداب و رسوم و فرهنگ شهر یزد آداب و فرهنگ مردم یزد جاهای دیدنی یزد فرهنگ بومی شهر یزد فرهنگ بومی مردم یزد
  • ۷ دی ۱۳۹۷
  • نظرات: 0
  • بازدید: 196
  • لایک:

آداب و فرهنگ مردم یزد از آداب و فرهنگ دوران باستان نشات گرفته است و می توان در حالت کلی گفت آداب و فرهنگ مردم یزد بسیار خاص و مجزا می باشد.

آداب و فرهنگ مردم یزد

استان یزد یکی از باشکوه ترین و بی نظیرترین میراث فرهنگی کشو ایران می باشد که ادوار کهن مختلفی را در خود جای داده است و می توان گفت از هزاره سوم پیش از میلاد مکانی برای اسکان انسان بوده است که در دوران باستان این استان را یزدان نامیدند. یزد یعنی محل عبادت می باشد. یزد شهری با سنت ها و پیشینه ای هزاران ساله است که از فرهنگ و آداب و رسم خاصی برخوردار می باشد و امروزه شاهد آداب و فرهنگ مردم یزد هستیم که فرهنگی باستانی دارد. در ادامه متن در زمینه آداب و فرهنگ مردم یزد اطلاعاتی را برای شما عزیزان ارائه داده ایم با ما همراه باشید.

آداب و فرهنگ مردم یزد

فرهنگ بومی مردم یزد

همان طور که در بخش قبلی نیز اشاره کردیم استان یزد از جمله تاریخی ترین و قدیمی ترین سرزمین ها می باشد. استان یزد در زمان های گذشته از بسیاری از جنگهای سیاسی کشور تا حدودی ایمن بوده است با توجه به منابع تاریخی این استان می توان نتیجه گرفت استان یزد یکی از مناطقی است که از قدمت بسیار طولانی برخوردار می باشد و آداب و فرهنگ مردم یزد نیز هم چنان ته مانده آداب و فرهنگ دوران باستان می باشد. وجود یادگاری هایی بعد از اسلام همانند مساجد و امامزاده ها و نشانه هایی از مهر و آناهیتا و هخامنشی و دژهای بزرگ نشانگر قدمت آداب و فرهنگ مردم یزد چه قبل از اسلام و چه بعد از اسلام می باشد.

آداب و فرهنگ مردم یزد

صنایع دستی مردم یزد

صنایع دستی بخش بزرگی از آداب و فرهنگ مردم یزد به شمار می آید و این هنر دستی باستانی از سال های بسیار دور و گذشته در میان مردم یزد رایج بوده است و اکنون نیز مردمان این استان علاقه بسیاری به صنایع دستی دارند. از مهم ترین صنایع دستی استان یزد می توان به مواردی همچون قالی، قالیچه، گلیم، کرباس، لنگ، قناویز، اجرامی، چادر شب، مخمل، زری، کیسه حمام و زیلو اشاره کرد. که خان ها و آقایان استان یزد با علاقه و اشتیاق فراوان در این زمینه فعالیت می کنند و محصولات بی نظیر را برای بازدید و فروش تولید می کنند. این صنعت بی نظیر از جمله مواردی می باشد که برای مردمان یزد از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد؛ و با توجه به این هنر دستی باستانی می توان گفت آداب و فرهنگ مردم یزد بسیار باستانی و تاریخی می باشد.

آداب و فرهنگ مردم یزد

نوروز در یزد

با فرا رسیدن عید نوروز مردم استان یزد از یک ماه قبل شروع به خانه تکانی می کنند و چیدن سفره هفت سین یکی از نمادهای اعتقادی و آداب و فرهنگ مردم یزد تلقی می شود و کمتر افرادی را می توان مشاهده کرد که از چیدن سفره هفت سین امتناع می کنند. بر اساس آداب و فرهنگ مردم یزد هنگام تحویل سال تمامی افراد خانواده و حتی خاندان که یکجا و دور هم هستند بر سفره هفت سین جمع می شوند و بزرگ خاندان دعای سال تحویل را زمزمه می کند. بعد از تحویل سال افراد خاندان با یکدیگر روبوسی و احساس خوشحالی می کنند و سپس کوچکتر ها به دیدن بزرگتر ها می روند و با تبریک گفتن عید نوروز از بزرگترهای خود عیدی می گیرند. مراسم عید نوروز در میان مردمان استان یزد شبیه به دیگر استان های کشور می باشد و تفاوت بارزی در آن وجود ندارد.

آداب و فرهنگ مردم یزد

مراسم عروسی در یزد

مراسم عروسی و ازدواج در استان یزد یکی دیگر از مراسم هایی می باشد که با آداب و فرهنگ خاص مردم یزد برگزار می شود. آداب و فرهنگ مردم یزد در برگزاری مراسم عروسی و ازدواج با دیگر استان های کشور تا حدودی متفاوت می باشد. در برگزاری این مراسم ابتدا خواهر و مادر داماد به منزل عروس می روند و در صورت پسندیدن عروس خانم هفته بعد با حلقه، کفش و یک جعبه شیرینی همراه آقا داماد به منزل عروس می روند و پس از چند روز از مراسم خواستگاری اقوام داماد به منزل عروس رفته و او را برای نشاندن بر سر سفره عقد آماده می کنند و با توجه به آداب و فرهنگ مردم یزد از وسایل ها و لوازم متفاوت و مختلفی در سفره عقد قرار داده می شود؛ که این وسایل ها از قبیل گردو، نان، روغن، عسل، نبات، نقل، دارچین، فلفل سیاه، فندق و بادام و غیر می باشد؛ که افراد با توجه به خواست و پسند خود این وسایل ها را تهیه و آماده می کنند.

شیرینی قطاب یزد یکی از مشهورترین سوغاتی های شهر یزد می باشد که محبوبیت فراوانی نیز بین مردم ما دارد. این شیرینی بی نظیر با داشتن طعم عالی همواره مورد پسند تمامی افراد قرار می گیرد در زیر روش های کلی تهیه ی آن توضیح داده شده است.

شیرینی قطاب یزد

شیرینی قطاب یزد یکی از مشهورترین و معروفترین سوغاتی های یزد است که در شهرهای دیگر نیز محبوبیت ویژه ای دارد. روش تهیه ی این شیرینی بسیار آسان است و مواد اولیه ی به کار رفته در آن نیز ساده است ولی برای تهیه ی آن باید نکات ویژه ای در نظر گرفته شود در غیر این صورت طعم واقعی آن به دست نمی آید. امروز در بسیاری از شیرینی پزی های یزد، شیرینی قطاب یزد تهیه می شود و مورد پسند بسیاری از افراد قرار می گیرد. حتما اگر به یزد سفر کنید این سوغاتی خوشمزه را امتحان کنید و برای دوستان خود نیز بیاورید.  

مواد مورد نیاز برای تهیه ی مواد میانی شیرینی قطاب یزد

مواد مورد نیاز برای تهیه ی مواد میانی قطاب، پورد گردو یا پسته، پورد قند به اندازه ی یک پیمانه، پودر زنجبیل به مقدار بسیار کم، دارچین به مقدار یک قاشق، پودر هل به اندازه ی یک قاشق و همچنین گلاب به اندازه ی 4 قاشق لازم است. ابتدا تمامی این مواد را به طور یک به یک به درون یک ظرف اضافه کنید و خوب هم بزنید. در نظر داشته باشید اگر بخواهید برای تعداد افراد بیشتری این شیرینی را تهیه کنید می توانید تمام مواد اولیه را دو برابر استفاده کنید و تنها برخی از مواد لازم مانند زنجبیل را دو برابر نکنید. حتی کمبود یکی از این مواد لازم سبب می شود در نهایت شیرینی قطاب یزد طعم خوشمزه ای نداشته باشد.

شیرینی قطاب یزد

مواد مود نیاز برای تهیه ی خمیر شیرینی قطاب یزد

 مواد مورد نیاز برای تهیه ی خمیر شیرینی قطاب یزد، آرد به اندازه ی 2 پیمانه، زرده ی تخم مرغ، ماست به اندازه ی یک پیمانه، البته می توانید به جای ماست از شیر هم استفاده کنید و همچنین در نظر داشته باشید ماست استفاده شده ترش نباشد، پودر هل به مقدار لازم، بگینگ پودر به مقدار یک قاشق چای خوری و روغن جامد به اندازه ی یک سوم پیمانه که البته می توانید از کره ی آب شده نیز استفاده کنید. در قسمت بعدی روش تهیه ی خمیر به طور کامل توضیح داده می شود بعد از تهیه ی خمیر می توانید مواد میانی تهیه شده را نیز لای آن قرار داده و بعد سرخ کنید.

شیرینی قطاب یزد

روش تهیه ی شیرینی قطاب یزد

روش تهیه ی شیرینی قطاب یزد این گونه است که ابتدا ماست را درون ظرفی ریخته و بگینگ پودر را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید. حال زرده ی تخم مرغ را به همراه هل و روغن یا کره به آن اضافه کنید. اینک آرد را اضافه کنید و خوب هم بزنید. اضافه کردن خمیر را تا جایی ادامه دهید که کاملا ترد شود. سپس خمیر را درون یک نایلون پیچیده و به مدت تقریبا یک ساعت کنار قرار دهید. بعد از مدت زمان لازم اینک روی یک تخته کمی آرد بپاشید و با وردنه آن را باز کنید. سپس با استفاده از یک استکان و قالب گرد و کارد برش های دایره ای شکل را بر روی خمیر ایجاد کنید.

حال مواد تهیه شده را داخل خمیرهای دایره ای شکل قرار دهید. سپس لبه ها را بر روی هم بپیچانید و حال دیگری را آماده کنید بعد از اتمام این مرحله وقتی که تمام شیرینی قطاب یزد آماده شد. درون یک ماهیتابه آن ها را سرخ کنید و به محض طلایی شدن آن ها را بردارید. اندازه ی روغن باید زیاد باشد تا شیرینی ها درون آن شناور باشد. حال آن ها را از روغن خارج کرده و بعد از گرفتن روغن در جایی قرار دهید تا کاملا خنک شود. بعد از خنک شدن شیرینی قطاب یزد آن ها را در پودر قند بغلتانید. می توانید برای تزیین آن ها نیز از پودر مغر گردو یا پسته استفاده کنید. اینک شیرینی قطاب یزد آماده شده است می توانید نوش جان کنید.

شیرینی قطاب یزد

نکاتی برای بهتر شدن شیرینی قطاب یزد

نکاتی برای بهتر شدن قطاب‌ها  وجود دارد. اگر این نکات را در تهیه ی آن به کار ببرید حتما به طعم مورد نظر دست می یابید. به طور مثال می توانید آرد را چند بار الک کنید و سپس از آن خمیر تهیه کنید. این امر سبب می شود خمیر تهیه شده مرغوب تر باشد. در بین مواد لازم برای شیرینی قطاب یزد به جای ماست، شیر را بریزید. هنگام افزودن آرد به خمیر این امر را به تدریج انجام دهید زیرا در این صورت خمیر حاصل شده، ترد تر خواهد بود. خمیر را به خوبی بپیچانید به گونه ای که هیچ جای آن باز نماند و سرانجام به جای سرخ کردن می توانید قطاب ها را در فر به مدت 30 دقیقه حرارت دهید. برای تزیین شیرینی قطاب یزد می توانید از پودر گردو یا پسته استفاده کنید. این نکات آسان سبب می شود که شیرینی قطاب یزد دقیقا همان طعم واقعی اش را داشته باشد.

شیرینی قطاب یزد

 

می توانید دیدگاهتان را با ما در میان بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *