18 خرداد 1402
سفر و گردشگری

پرسه در میان جذابیت های رم در سفر؛ رم به چی معروفه؟

رم با تاریخی سه هزار ساله یکی از هیجان‌انگیزترین پایتخت‌های اروپایی و شهر مورد علاقه گردشگران در جهان است. حال ممکن است این سوال پیش بیاید که رم به چی معروفه؟ و این جذابیت دلیلیش چیست؟ رم در سراسر جهان به دلیل تاریخ کهن و مکان‌های باستان‌شناسی قابل توجه، غذاهای خوشمزه، پارک‌های شگفت‌انگیز، عمارت‌های محلی خانواده‌های اشرافی و بناهای مهمی مانند کولوسئوم، فروم رومی، فونتانا دی تروی، پله‌های اسپانیایی و میدان ناوونا شهرت دارد. جذابیت های رم در سفر به عنوان پایتخت ایتالیا شهر موسیقی و پاستا سبب شده تا سالانه گردشگران زیادی برای تعطیلات به این شهر بیایند. سفر به رم شبیه به این است که در زمان سفر کنید و پای به داستان‌های قدیمی هرکول و خدایان رومی بگذارید. شما برای دیدن این شهر تاریخی میتوانید با رزرو بلیط هواپیما یک سفر فوق العاده ای داشته باشید.

رم به چی معروفه؟ پایتخت ایتالیا

گذشته شهر رم سراسر غارت و تهاجم بوده و آن‌را با نام پایتخت کشورهای پاپ می‌شناختند. پس از این گذشته طوفانی در زمان امپراطوری رومی‌ها، از سال 1870 رم پایتخت پادشاهی ایتالیا، تحت حکومت خاندان سلطنتی ساووی بود. پس از پایان جنگ جهانی دوم و تأسیس جمهوری، رم پایتخت شگفت‌انگیز، پرسروصدا و دیدنی ایتالیا بوده و جاذبه های دیدنی رم یکی از دلایل مسافران برای سفر به ایتالیا شد.

پایتخت یکی از بزرگ‌ترین امپراتوری‌های تاریخ

یکی از جذابیت های رم در سفر شنیدن تاریخچه امپراطوری رم، یکی از بزرگ‌ترین و ماندگارترین امپراطوری‌های تاریخ است. این امپراطوری به غیر از شبه‌جزیره ایتالیا، استان‌های رومی کورس، سیسیل و جزایر ساردینیا را شامل می‌شده است. اما این تنها بخشی از وسعت امپراطوری معروف رم بوده، گستره حکومت آن‌ها تا کشورهای امروزی مانند مصر، لبنان، ارمنستان، گرجستان، ایران، آذربایجان، اردن، لیبی، تونس، فلسطین، عراق، عربستان سعودی، سوریه، فرانسه، اسپانیا، بریتانیا، ترکیه، آلمان، هلند، بلغارستان، رومانی، مراکش، الجزایر، روسیه و قبرس بوده است. شهرت رم به عنوان پایتخت جهانی، شهری باشکوه و مرکز تمدنی غنی از مدت‌ها پیش آغاز شده و تا کنون ادامه داشته است.

برادران دوقلوی مؤسس توسط یک گرگ پرستاری شدند

یکی از معروف‌ترین افسانه‌ها در رم، داستان تغذیه و نگهداری دوقلوهای رومولوس و رموس توسط یک گرگ است. داستان به این شکل است که رئاسیلوا که پس از سرنگونی پدرش توسط عمویش مجبور به پاکدامنی شد، توسط مریخ باردار شد و دوقلوهای رومولوس و رموس را به دنیا آورد. این دوقلوهای ناخواسته قرار بوده به دستور عموی شرورشان در بدو تولد کشته شوند. اما از آن‌جایی که خدمتکار نمی‌توانست این کار را انجام دهد، آن‌ها را رها کرد تا بر روی رودخانه تیبر شناور شوند و به سواحل نزدیک تپه کاپیتولین برسند. در این‌جا، یک گرگ از آن‌ها را نجات داد و پرستاری کرد و ریشه‌های الهی شهر رم را نجات داد. امروزه در تور رم می‌توانید مجسمه بزرگی از گرگ را در موزه‌های کاپیتولین ببینید.

رم به چی معروفه؟ این شهر ابدی است

رم که به طور رسمی در 753 قبل از میلاد تأسیس شد، تقریباً 3000 سال قدمت دارد و هیچ نشانه‌ای از پیری در آن دیده نمی‌شود که سبب شده به شهری ابدی شهرت پیدا کند. در طول هزاران سال، رم موقعیت‌های مختلفی را در تاریخ به دست آورده و در موارد متعددی به عنوان پایتخت عمل کرده است. امروز یکی از جذابیت های رم در سفر، بازدید از شهر است که در آن می‌توانید از دوره قبل از میلاد و رنسانس تا ساختمان‌های قرن بیستم در چند ساعت کاوش کنید و تجربه واقعی از سفر در زمان داشته باشید. 

جاذبه های دیدنی رم، زیبا و پرزرق‌وبرق

یکی از چیزهایی که رم به آن مشهور است، قطعاً زیبایی آن است. از کاخ‌های شگفت‌انگیز، گنبدها و ساختمان‌های تاریخی که خط افق رم را شکل می‌دهند تا مناظر جادویی در امتداد رودخانه تیبر، رم از هر گوشه‌ای زیبا است. چه در کوچه‌های باریک سنگ‌فرش‌شده سنترو استوریکو پرسه بزنید یا در خیابان‌های خرید بزرگ‌تر راه بروید، زرق‌وبرق و زیبایی این شهر ابدی تمام نخواهد شد. برای تفریحات رم و تکمیل این زیبایی، یک فنجان قهوه در کافه‌های خیابانی رم بنوشید یا از یک شام مجلل در تراس رستورانی لذت ببرید و در منظره خیره‌کننده شهر که ترکیبی از سنت و مدرنیته است، غرق شوید. 

سهم بزرگی از فهرست یونسکو

در سال 1980، یونسکو کل مرکز استوریکو رم، کلیسای مقدس، باسیلیکای سن پائولو فوئوری لو مورا و مکان‌های باستان‌شناسی کولوسئوم، فروم رومی و تپه پالاتین را به عنوان میراث جهانی عظیم ثبت کرد. همچنین دیگر جاذبه های دیدنی رم مانند قلعه سنت‌آنجلو، پانتئون، پیازا ناوونا، کلیسای سنت جان لاتران و سانتا ماریا ماگیوره و کاخ کویریناله در فهرست یونسکو گنجانده شده‌اند.

رم به چی معروفه؟ کولوسئوم

کولوسئوم احتمالاً مشهورترین مکان دیدنی و یکی از مهم‌ترین جذابیت های رم در سفر است. بزرگ‌ترین آمفی تئاتر جهان، تقریباً 2000 سال است که با وجود بلایای طبیعی و زوال تاریخی با شکوه تمام در آن‌جا ایستاده است. کولوسئوم که به عنوان محل برگزاری برخی از وحشیانه‌ترین نمایش‌های رم شناخته می‌شود، اکنون یک مکان توریستی محبوب است که هر روز هزاران بازدیدکننده را به خود جذب می‌کند.

بقایای روم باستان

بقایای امپراطوری رم را از از Piazza Venezia به سمت جنوب می‌توانید ببینید. فروم رومی یا همان انجمن امپراطوری است که امپراطوران زندگی سیاسی و سخنرانی‌های خود را در آن‌جا سازماندهی می‌کنند، یکی از دیدنی های رم است که زمانی قلب تپنده اصلی تجارت، مذهب و زندگی سیاسی بوده است. اما این همه چیزی که از امپراطوی رم باقی مانده نیست، حمام‌های شگفت‌انگیز کاراکالا و دیوکلتیان، معبد هادریان در پیاتزا دی پیترا، مقبره آگوستوس و مقبره در Castel Sant’Angelo مابقی اماکن تاریخی به جای مانده از رم باستان هستند.

رم یک موزه در فضای باز است

از کولوسئوم، فروم رومی و تپه پالاتین شروع کنید و به سمت Via dei Fori Imperiali راه‌تان را ادامه دهید تا بقایای امپراتوری رم را ببینید و به کاخ‌ها، میدان‌ها و فواره‌های شگفت‌انگیز بروید که به سبک رنسانس و باروک رم ساخته شده‌اند. رم واقعاً یک موزه در فضای باز است. پیاده‌روی از Piazza Venezia تا Colosseum منطقه باستان شناسی عظیم Fori Imperiali را به شما نشان می‌دهد. با یک پیاده‌روی کوتاه از Via del Corso می‌توانید پیازا ناوونا، فواره تروی و پله‌های اسپانیایی را تماشا کنید، سه تا از معروف‌ترین جذابیت های رم در سفر که حتی نیازی به ایستادن در صف ندارند.

مکان‌های دیدنی مشهور جهان در رم

چیزی که رم را مشهور می‌کند، تعداد زیادی از بناهای مشهور جهانی است که همگی در یک منطقه نسبتاً کوچک متمرکز شده‌اند. در واقع، اگر از پیاده‌روی خسته نمی‌شوید، می‌توانید شما میتوانید برای رزرو تور رم بیشتر مکان‌های دیدنی جهان را با پای پیاده در یک بعدازظهر ببینید. با شروع از Piazza del Popolo، می‌توانید در جاده‌های Tridente و خیابان‌های پشتی آن‌ها قدم بزنید تا میدان‌های معروف و مکان‌های دیدنی مانند پله‌های اسپانیا، پانتئون و پیازا ناوونا را ببینید یا می‌توانید تصمیم بگیرید که پیاده‌روی خود را از Piazza Venezia شروع کنید و ویرانه‌های باستان شناسی کولوسئوم، فروم رومی و میدان امپراتوری را از بیرون ببینید و سپس به فواره زیبای تروی و مرکز استوریکو بروید.

پانتئون از جاذبه های دیدنی رم

اگر هنوز نمی‌دانید رم به چه دلیل مشهور است، باید بگوییم پانتئون یکی از جالب‌ترین بناهای باستانی و جاذبه های دیدنی رم، برای قرن‌ها به عنوان بزرگ‌ترین گنبد جهان و بزرگ‌ترین گنبدی که تا کنون از بتن غیرمسلح ساخته شده، شناخته می‌شود. قطر داخلی گنبد 43.44 متر (تقریبا 14252 فوت) است و دارای سوراخی به نام oculus است که به عنوان ارتباط الهی عمل می‌کند.

مهندسی شهرسازی شاهکار

یکی از جنبه‌هایی که رم را برای قرن‌ها مشهور کرده، شاهکارهای مهندسی بسیار پیچیده آن است. برخی از شناخته‌شده‌ترین آثار مربوط به دوران قبل از میلاد که هنوز هم مورد تحسین قرار می‌گیرند، قنات‌های باستانی هستند که آب را از طریق سیستم پیچیده‌ای از خطوط لوله، آب‌انبارها و سطح زمین به رم هدایت می‌کردند. از جمله کارهای مهندسی مهم دیگر از روم باستان، جاده‌های بزرگی است که شهر را به بقیه ایتالیا و امپراتوری روم متصل می‌کند، مانند راه آپین، ویا اوستینسه، ویا فلامینیا، ویا کاسیا و ویا اورلیا. شبکه وسیع 100.000 کیلومتری جاده‌ها، مهارت‌های مهندسی خارق‌العاده‌ای را نشان می‌دهد که رومیان باستان به آن دست یافته‌اند. همچنین فاضلاب‌هایی مانند کلوآکا ماکسیما معروف یکی دیگر از کارهای باورنکردنی مهندسی هیدرولیک است که قدمت آن به زمان قبل از میلاد برمی‌گردد. همه این شگفتی‌های مهندسی را در تور رم می‌توانید از نزدیک بازدید کنید. 

رم به چی معروفه؟ پله‌های اسپانیایی

احتمالاً یکی از دیدنی‌ترین پلکان‌های جهان، پله‌های اسپانیایی (به ایتالیایی به عنوان Trinità dei Monti شناخته می‌شود) است که رم را در سراسر جهان مشهور و شناخته‌شده می‌کند. این پله‌های تاریخی که اغلب برای نمایش‌های مد و یا معاشرت مردم استفاده می‌شد، بین سال‌های 1723 و 1726 برای غلبه بر شکاف بین کوه پینسیو و پیاتزا دی اسپاگنا ساخته شدند. امروزهPiazza di Spagna و پله‌های اسپانیایی از جذابیت های رم در سفر برای عکاسی هستند.

بازدید از پل‌های زیبا در تور رم

پل‌ها یکی از جاذبه های دیدنی رم برای عکاسی، لذت بردن از منظره کاخ‌ها و گنبدهای منعکس شده بر روی آب‌های تیبر و برنامه‌ریزی یک پیاده‌روی عاشقانه برای روز ولنتاین یا قرار ملاقات هستند. پل‌های رومی نیز یکی از کارهای مهم مهندسی هستند. در حالی که آن‌ها برای نیازهای کاربردی خاص ساخته شده‌اند، شاهکارهای معماری زیبایی نیز هستند. پل‌هایی مانند Ponte Sant’Angelo که توسط Bernini طراحی شده و Castel Sant’Angelo را به Centro Storico متصل می کند، Ponte Vittorio Emanuele II خوش منظره و Pons Fabricius باستانی نیز مکان های دیدنی هستند.

موزه‌های مهم

رم همچنین خانه مهم‌ترین موزه‌های مربوط به امپراتوری روم و تاریخ باستان است. موزه‌های کاپیتولین یک گالری مهم برای سفر در تاریخ روم از قبل از تأسیس آن و در تمام قرن‌های امپراتوری روم است. این موزه در در Centrale Montemartini در محله Ostiense نمایشی زیبا از مجسمه‌های کلاسیک رومی و بقایای معاصر باستان شناسی محلی است. Museo Nazionale Romano در حمام Diocletian میزبان بزرگ‌ترین مجموعه هنرهای کلاسیک رومی و صنایع‌دستی با قطعاتی از تمدن یونان است. موزه‌ها بخش مهمی از فرهنگ و تفریحات رم هستند.  

بازدید میدان ها یکی از تفریحات رم

چه میدان عظیم و دیدنی پیاتزا دل پوپولو، چه میدان کوچک دلا روتوندا در مقابل پانتئون، چه Campo de’ Fiori که مجسمه بلند جووردانو برونو در آن قرار دارد، همه باعث شده‌اند تا شکوه شهر رم چند برابر شود. رومی‌ها دوست دارند بنشینند و از میدان‌های شهر در عصر لذت ببرند و در آن‌جا گپ بزنند. برخی از میدان‌های مورد علاقه رومی که دانش‌آموزان و گروه‌های جوانان دوست دارند در آن‌ها بنشینند، Piazza di Santa Maria در Trastevere در اطراف فواره و Piazza della Madonna dei Monti هستند که برای گردشگران از جاذبه های دیدنی رم به حساب می‌آیند.

رم به چی معروفه؟ میدان ناوونا

پیازا ناوونا یکی از معروف‎‌ترین میدان‌های رم است. دلیل این شهرت شکل بیضوی آن شبیه به استادیوم Domitian Piazza Navona است. همچنین فواره‌های فوق‌العاده آن توسط هنرمندان بزرگی مانند Gian Lorenzo Bernini و Giacomo della Porta ساخته شده است و کلیسای زیبای باروک Sant’Agnese in Agon که توسط فرانچسکو بورومینی طراحی شده، در این میدان است. پیازا ناوونا یکی از جذابیت های رم در سفر است که هر روز هزاران نفر از مردم محلی و گردشگران در آن در حال عکاسی از معماری شاهکار ساختمان‌ها هستند. اگر کریسمس را در رم می‌گذرانید، یکی از معروف‌ترین بازارهای کریسمس را در این میدان بازدید کنید. 

فواره تروی از جاذبه های دیدنی رم

فواره تروی یکی از معروف‌ترین جاذبه های دیدنی رم است. برای اینکه در خلوتی این فواره زیبا را ببینید، بهتر است صبح زود یا اواخر شب به بازدید فواره تروی بروید، حتی رزرو هتل در نزدیکی فواره می‌تواند فکر خوبی باشد. برای اینکه بازدید کاملی داشته باشید علاوه بر فواره، می توانید از خرابه‌های قنات Aqua Virgo که تامین‌کننده آب است نیز دیدن کنید. مرکز خرید La Rinascente در Via del Tritone بخش‌هایی از قنات را در طبقه زیرزمینی خود به نمایش می‌گذارد، در حالی که در سایت باستان‌شناسی خارق‌العاده Vicus Caprarius، آب‌انبار Aqua Virgo و بخش‌هایی از محله ساخته شده در زمان نرون را خواهید دید.

تفریحات رم در پارک‌ها و باغ‌ها

رم به خاطر باغ‌ها و پارک‌های فوق العاده‌اش بسیار معروف است. این باغ‌ها ویلاهایی هستند که به خانواده‌های ثروتمند رومی تعلق داشته‌اند. معروف‌ترین آن‌ها ویلا بورگزه، محل اقامت سابق خانواده قدرتمند بورگزه است، اما پارک‌های دیگری مانند ویلا پامفیلی، ویلا آدا و ویلای دوست‌داشتنی تورلونیا نیز مکان‌های عالی برای بازدید در رم هستند. پارک‌های رم بسیار جالب هستند زیرا موزه‌ها، کاخ‌ها، مجسمه‌ها، حیات‌وحش و فواره‎‌ها را در خود جای داده‌اند. پارک‌ها بخشی از جذابیت های رم در سفر برای فرار از شلوغی و ترافیک شهر و استراحت خواهند بود.

واتیکان از جاذبه های دیدنی رم

کوچک‌ترین کشور جهان، واتیکان در کرانه‌های غربی رودخانه تیبر قرار دارد و توسط رم احاطه شده است. در واقع، واتیکان به دلیل دیدنی‌های زیادی که دارد یکی از پربازدیدترین نقاط دیدنی رم است. از موزه‌های واتیکان، کلیسای سنت پیتر و میدان زیبا تا باغ‌های واتیکان را می‌توانید به راحتی در یک روز بگردید. گشت‌وگذار در هنر و تاریخ کلیسای مقدس از جاذبه های دیدنی رم برای‌تان خواهد بود، برای اینکه تجربه خود را کامل‌تر کنید، تور خود را در گورستان زیر کلیسای واتیکان رزرو کنید تا مقبره پیتر و یک قبرستان روم باستان را نیز ببینید.

رم به چی معروفه؟ شهری با 1000 کلیسا

رم به عنوان مرکز کلیسای کاتولیک و میزبانی از کلیسای مقدس، نمی‌تواند رکورد یکی از شهرهایی با بیشترین تعداد کلیسا در جهان را از دست بدهد. رم با کلیساهای خیره‌کننده، کلیساهای باروک، عبادتگاه‌های اوایل مسیحیت و کلیساهای خصوصی، بیش از 900 مکان عبادت مسیحی دارد که بالاترین تعداد در ایتالیا است. برخی از مشهورترین کلیساهای رم از نقاط دیدنی توریستی محبوب هستند. در حالی که سایر کلیساهای رومی کمتر شناخته شده و مطمئناً کمتر بازدید شده اند اما به دلیل هنر باورنکردنی و تاریخ طولانی خود ارزش بازدید در تور رم را دارند.

اسپاگتی کاربونارا

رم همچنین به دلیل اسپاگتی کاربونارا که احتمالاً یکی از غذاهای شناخته شده آن است، شهرت دارد. درست مانند بیشتر غذاهای رومی، اسپاگتی کاربونارا به مواد ساده و کمی نیاز دارد. سس کاربونارا که از تخم‌مرغ و گوانسیاله (یک نوع گوشت پخته شده) تهیه شده است، نیازی به پیاز ندارد. در تور رم، این غذای معروف را در اکثر رستوران‌ها خواهید یافت که همگی نسخه مخصوص به خود را سرو می‌کنند. برخی از مکان‌هایی که در رم می‌توانید یک کاربونارا عالی بخورید عبارتند از: 

  • Armando al Pantheon (Salita de’ Crescenzi 31)
  • L’Arcangelo (Via Giuseppe Gioachino Belli 59)
  • Trattoria Pennestri (Via Giovanni da Empoli 5)
  • Da Enzo al 29 (Via dei Vascellari 29)

رم به چی معروفه؟ غذاهای سنتی دلچسب

در کنار اسپاگتی که در رم بسیار متعصبانه با آن برخورد می‌شود، غذاهای سنتی این شهر نیز بسیار پرطرفدار هستند. بسیاری از گردشگران بی‌صبرانه منتظر هستند تا راهی رم شوند و غذاهای محلی مانند coda alla vaccinara (خورش دم گاو)، تریپ رومی، saltimbocca alla romana (کتلت گوشت گوساله با بیکن و مریم گلی سرو می‌شود) ،carciofi alla romana و carciofi alla giudia خوشمزه را امتحان کنند. رم همچنین به پیتزاهای محلی، نازک و ترد نیز معروف است. نوع دیگری از پیتزای رومی آن چیزی است که به عنوان پینسا شناخته می‌شود، یک فوکاچیای بیضی شکل که روی آن از متنوع‌ترین مواد تشکیل‌دهنده پیتزا استفاده شده است. از دیگر جذابیت های رم در سفر باید به غذاهای خیابانی محلی شهر اشاره نمود. غذاخوری‌های خیابانی رم، از گلوله‌های برنجی سرخ‌شده تا جیب پیتزا Trapizzino را برای هر سلیقه و ذائقه‌ای سرو می‌کنند.

ژلاتوی خوشمزه از جذابیت های رم در سفر

رم مملو از مغازه‌های ژلاتو است که می‌توانید در تمام طول سال، صرف‌نظر از شرایط آب‌وهوایی و سرمای زمستان، خوراکی‌های شیرین میل کنید. ژلاتوهای رم که کاملاً طبیعی و با طعم‌های بسیار متنوع هستند، نقش مهمی در تبدیل شهر ابدی به مقصد مسافرتی معروف برای علاقمندان به غذا و دسر دارند. ژلاتوهای رم نوعی بستنی هستند که با انواع طعم‌ها و میوه‌ها تهیه شده‌اند و با انواع متنوعی که دارند سال‌هاست تبدیل به یکی از تفریحات رم برای مسافران گشته‌اند.

ترافیک دیوانه کننده

رم به ترافیک‌های شلوغ خود معروف است و فرقی نمی‌کند که در مرکز شهر اقامت داشته باشید یا حومه شهر، شما در طول تور رم همیشه در ترافیک خواهید ماند. اتوبوس‌ها، اتومبیل‌ها، موتورها و دوچرخه‌ها از قبل ترافیک رم را به اندازه کافی بد می‌کردند، بنابراین اضافه شدن اخیر اسکوترهایی که روز و شب می‌چرخند واقعاً کمکی به مرتب‌تر کردن اوضاع نکرد.

رم به چی معروفه؟ رانندگی بی‌پروا

در طول بازدید از جاذبه های دیدنی رم، قطعاً شاهد رانندگی باسرعت زیاد رانندگان خواهید بود. احتمالاً به این دلیل است که آن‌ها با خیابان‌های خود آشنا هستند، اما واقعاً سریع رانندگی می‌کنند. آن‌ها همچنین فاقد صبر هستند، به محض سبز شدن چراغ راهنمایی، شما باید فوراً تکان بخورید، در غیر این صورت رانندگان پشت سر شما شروع به بوق زدن و فحش دادن می‌کنند. این در واقع یکی دیگر از ویژگی‌های متمایز رانندگان رومی است، آن‌ها بسیار فحش می‌دهند.

در پایان

اگر علاقمند به سفر در تاریخ و رفتن به دوران روم باستان هستید، بدون هیچ تردیدی تعطیلات در رم را انتخاب کنید. جذابیت های رم در سفر به قدری زیاد، کهن و تاریخی و دیدنی‌اند که نه تنها پشیمان نخواهید شد بلکه باز هم به رم باز خواهید گشت. شهری که دقیقاً شبیه به افسانه‌ها است و هر گوشه آن بنایی را خواهید دید که قدمتی بیش از صدها سال دارد. علاوه بر تاریخ، طبیعت بی‌نظیر شهر رم هم شما را مجذوب خود خواهد کرد. 

نظرات کاربران