18 خرداد 1402
اخبار سفر

راهنمای کامل حمل و نقل عمومی در لس آنجلس

رفت‌وآمد در سفر اگر با هوشمندی انجام نشود علاوه بر این‌که هزینه‌های گزاف خواهد داشت، زمان زیادی از شما برای پیدا کردن تاکسی و ترافیک‌های سنگین آن هم در شهرهای بزرگ خواهد گرفت. یکی از شهرهایی که رفت‌وآمد در آن با تاکسی اصلاً توصیه نمی‌شود، لس‌آنجلس است. لس‌آنجلس به عنوان بزرگ‌ترین شهر جهان در استفاده از اتومبیل شناخته می‌شود. بنابراین کرایه تاکسی یکی از هزینه‌های جدانشدنی از سفر به لس‌آنجلس است. اما با توجه به حجم ترافیک شهر، بهترین راه‌حل برای حمل و نقل در لس آنجلس استفاده از وسایل‌نقلیه عمومی است. کل سیستم حمل‌ونقل عمومی لس‌آنجلس عمدتاً شامل اتوبوس، قطارهای سبک، مترو و شاتل‌هایی است که در هر گوشه شهر توقف می‌کنند. در این مقاله از وسایل‌نقلیه عمومی این شهر بیشتر برای‌تان خواهیم گفت. 

حمل‌ونقل در لس آنجلس با مترو

مترو در لس‌آنجلس یک سرویس حمل‌ونقل منطقه‌ای است که هزینه حمل و نقل در لس آنجلس در طول سفر را بسیار کاهش می‌دهد. شهر تنها دو خط مترو دارد، خط قرمز که خط اصلی مترو شهر بوده و از ایستگاه یونیون شروع می‌شود و تا شمال هالیوود می‌رود. این خط در ایستگاه‌های پارک بزرگ، بازار بزرگ مرکزی، پیاده‌روی مشاهیر و استودیو یونیورسال توقف خواهد داشت. خط دوم، خط بنفش است که خطوط قرمز را از ایستگاه یونیون تا توقف در ویلشر/ورمونت به اشتراک می‌گذارد و سپس راه خود را به سمت وست‌وود ادامه می‌دهد.

رفت و آمد در سفر به لس آنجلس با اتوبوس

علاوه بر خطوط مترو، شهر لس‌آنجلس دارای شبکه اتوبوس‌رانی گسترده با تقریباً 200 خط مختلف بوده که استفاده از آن بسیار بهتر از قطار زیرزمینی است. ایستگاه‌های اتوبوس شما را از یک سر شهر به سر دیگر خواهند برد و علاوه بر این، اکثر این خطوط اتوبوس دسترسی به ایستگاه‌های مترو را نیز فراهم می‌کنند. کل سیستم اتوبوس اساساً به چهار نوع خدمات مختلف شامل محلی، سریع، اکسپرس و BRT (حمل‌ونقل سریع اتوبوس) تقسیم می‌شود. خط اتوبوس محلی با رنگ نارنجی شناخته می‌شود که در تمام خیابان‌های مهم در همه جای شهر توقف دارد. ایستگاه اتوبوس‌های سریع در نقشه با رنگ قرمز مشخص شده‌اند و سریع‌تر از اتوبوس‌های محلی حرکت می‌کنند.

با این حال، این خط توقف‌های کمتری نسبت به خط نارنجی در سطح شهر دارد. خط اتوبوس‌رانی اکسپرس با رنگ آبی در نقشه، در طول تمام بزرگ‌راه‌های لس‌آنجلس توقف خواهد داشت و اما اتوبوس‌های BRT در دو خط، یکی نقره‌ای که خلیج جنوبی و مرکز شهر لس‌آنجلس را به هم متصل می‌کند و خط نارنجی که از شمال هالیوود به وودلند هیلز می‌رود، برای حمل و نقل در لس آنجلس استفاده می‌شوند. نکته خوب این است که تقریباً در هر گوشه شهر می‌توانید ایستگاه اتوبوس پیدا کنید. مهم نیست کجا هستید، چون تقریباً در فاصله 5 تا 10دقیقه‌ای شما یک ایستگاه اتوبوس خواهد بود.

سیستم ریل سبک

ریل سبک در واقع راه‌آهنی است که برای ترافیک سبک ساخته شده و حرکت آن از مترو کمی کندتر است. این سیستم ریلی اغلب همان جاده‌ای را طی می‌کند که اتومبیل‌ها در آن حرکت می‌کنند. با این وجود، آن‌ها هنوز یک راه کارآمد برای دور زدن ترافیک و رفت و آمد در سفر به لس آنجلس هستند. خط آبی اولین خطی بود که از مرکز شهر لس‌آنجلس تا جنوب لس‌آنجلس و لانگ‌بیچ ساخته شد. خط سبز از Norwalk شروع می‌شود و به خلیج جنوبی می‌رود، البته توقفی هم در نزدیکی LAX خواهد داشت.

با این حال، برای رفتن به فرودگاه هم‌چنان باید از تاکسی استفاده کنید. خط طلایی شرق لس‌آنجلس و آزوسا را در دره سن گابریل به هم متصل می‌کند و در نهایت خط اکسپو جدیدترین خط ریلی سبک است و از مرکز شهر لس‌آنجلس تا ساحل سانتامونیکا ادامه دارد، سفر با این قطار در خط اکسپو تنها 45 دقیقه زمان می‌برد. 

نحوه استفاده از خدمات حمل و نقل در لس آنجلس

قبل از سوار شدن به هر اتوبوس یا قطار، اولین چیزی که باید تهیه کنید یک کارت TAP است. این کارت در تمامی ایستگاه‌های راه‌آهن یا مترو موجود بوده که باید برای آن یک دلار اضافه هزینه پرداخت کنید. هزینه حمل و نقل در لس آنجلس با وسایل‌نقلیه عمومی پایین است، شما می‌توانید کارت‌تان را برای یک سفر به میزان 1 دلار و 75 سنت شارژ کنید و یا کارت‌های روزانه که از 7 دلار شروع می‌شوند را تهیه نمایید. پس از تهیه کارت کافیست هنگام سوار شدن TAP Card خود را در مقابل یکی از پایانه‌های علامت‌گذاری شده نگه‌دارید.

حمل و نقل در لس آنجلس با DASH

علاوه بر سیستم اتوبوس که معرفی نمودیم، شرکت LADOT فرصت عالی دیگری را برای سفر با اتوبوس ارائه می‌دهد. DASH یکی از ارزان‌ترین وسایل حمل و نقل در لس آنجلس است که شما را در سراسر شهر می‌چرخاند. اگرچه TAP Card برای این سرویس معتبر نیست، اما هم‌چنان یک جایگزین عالی و ارزان بوده، زیرا کرایه آن تنها 0.50 دلار است.

FlyAway

یکی دیگر از روش‌های رفت و آمد در سفر به لس آنجلس، FlyAway است. FlyAway یک سرویس اتوبوس بدون توقف به LAX بوده که از هفت ایستگاه مختلف در لس‌آنجلس حرکت می‌کند. زمان حرکت هر ایستگاه متفاوت است، اما تقریباً هر 1 ساعت از یک توقف خاص در شهر حرکت می‌کند. کرایه‌ها بین 8 دلار (هالیوود) تا 10 دلار (وست وود) برای یک طرف است. می‌توانید بلیط را به صورت آنلاین خریداری کرده یا به سادگی مستقیماً در اتوبوس پرداخت کنید. اگر بخواهید با اتوبوس FlyAway به یا از فرودگاه بروید، ممکن است برای‌تان مفید باشد، اما لازم است بدانید که اتوبوس‌ها خیلی قدیمی هستند. 

چرا باید از حمل و نقل عمومی در لس آنجلس استفاده کنید

همان‌طور که می‌بینید، رفت‌وآمد در لس‌آنجلس فقط با استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی بسیار آسان است. اما شاید این سوال برای‌تان پیش بیاید که چرا استفاده از ماشین به صرفه نیست و تا این حد تاکید به استفاده از وسایل‌نقلیه عمومی می‌شود. در این‌جا دلایلی وجود دارد که به شما توصیه می‌کنیم از وسایل حمل و نقل در لس آنجلس استفاده کنید:

  • استفاده از وسایل‌نقلیه عمومی سبب می‌شود از ترافیک‌های کسل‌کننده دور بمانید، خصوصاً در ساعات شلوغی که تقریباً حجم بالای ترافیک سبب قفل شدن راه‌ها می‌شود.
  • هزینه حمل و نقل در لس آنجلس با وسایل‌نقلیه عمومی بسیار کمتر از اجاره ماشین است و می‌توانید در بودجه سفرتان صرفه‌جویی کنید. 
  • پیدا کردن جای پارک ماشین در لس‌آنجلس یک چالش واقعی است که از شما زمان خواهد برد. 

کلام آخر

آن‌چه در لس‌آنجلس یک موضوع کاملاً روشن بوده، ترافیک‌های سنگین و عصبی‌کننده این شهر است که خود عاملی مهم برای ترجیح دادن وسایل‌نقلیه عمومی به اجاره ماشین یا کرایه تاکسی می‌گردد. عامل مهم دیگر نیز هزینه است که در بودجه سفر بسیار موثر بوده و با صرفه‌جویی در هزینه‌های حمل و نقل در لس آنجلس می‌توانید پول‌تان را برای بلیت یک بازدید یا خرید یک هدیه کوچک خرج کنید. در نهایت سیستم گسترده حمل‌ونقل عمومی در شهر لس‌آنجلس خیال شما راحت خواهد کرد که به هر نقطه از شهر قصد رفتن داشته باشید، یک ایستگاه مترو یا اتوبوس وجود خواهد داشت.

نظرات کاربران