مدرسه ضیائیه

مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر یزد

یزد شهری پر از آثار تاریخی و نفیس است که از دوره های مختلف بر جای مانده است. یکی از مجموعه های گردشگری تاریخی شهر یزد مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر است که از جاذبه های توریستی یزد به شمار می آید.    

دلتابان ارائه دهنده کلیه خدمات گردشگری اعم از تور های داخلی و خارجی آماده است تا سفر های داخلی و خارجی شما عزیزان به شما خدمت رسانی کرده و لحظات به یادماندنی برای شما رقم بزند، تور ترکیه ، تور پاتایا ، تور گرجستان ، تور ارمنستان تور های خارجی پر طرفدار و تور های مشهد و کیش از تور های داخلی محبوب برای گردشگران است ، اطلاعات تکمیلی را در لینک زیر دنبال کنید.

مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر یزد 

مدرسه ضیائیه یکی از جاذبه های تاریخی و فرهنگی مهم شهر یزد است که در محله تاریخی و زیبای فهادان یزد واقع شده است و به سبب اهمیت تاریخی و معماری اش در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. معماری مدرسه ضیائیه طرحی شکوهمند و با ابهت است که هشت قرن قدمت دارد. گفته ها حاکی از این است که مدرسه ضیائیه را در سال ۶۳۱ هجری قمری، عارفی به نام ضیاءالدین حسین رضی بنا کرده است و این مجموعه برای حدود هفتصد سال محل درس و بحث و تدریس و منبر بوده است.

ویزای کانادا

 مدرسه ضیائیه

چرا زندان اسکندر

ممکن است برای شما هم این سؤال پیش آمده باشد که بالاخره نام این مجموعه ی دیدنی مدرسه است یا زندان اسکندر؟ حقیقت این است که روایت های متعددی از کاربری این مجموعه و عمارت وجود دارد. یکی از روایت ها حاکی از این است که گروهی از تبعیدی های اسکندر مقدونی از یونان به ایران و به شهر یزد آمده اند و این تغییر نام به این علت است. عده ای دیگر بر اینقیمت باورند که در حمله اسکندر مقدونی به ایران، اسکندر در این محل زندانی بر پا کرد تا بازماندگان دولت ایران و سایر زندانیان را در آن محبوس سازد.

بعد ها این بنا دچار تغییر و ترمیم شد و برای تدریس و بحث استفاده شد و به مدرسه ضیائیه تغییر کاربری داد. یکی از مورخان قدیمی به نام معین الدین نظری باور داشت که شهر یزد را ضحاک بنا کرده بود و این زندان هم به دست ضحاک ستمگر ساخته شده است. قصه های فراوانی از مبدا و تاریخ این مدرسه، این مجموعه ی زیبا و دیدنی بر سر زبان هاست و هیچ کس به درستی نمی تواند بر صحت آن ها مهر تائید بزند.

قیمت تور گرجستان

yazd.city

معماری مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر

سبک معماری مدرسه ضیائیه سبک آذری یا آذربایجانی است که ریشه در معماری دوره ی ایلخانان دارد و سبکی است که پس از اسلام رواج یافت. نام دیگر این سبک، سبک مغول یا ایرانی – مغول هم هست. این بنا بر خلاف سایر بنا های مشهور تاریخی کاشی کاری های پر زرق و برق ندارد و تماماً از خشت استفاده شده است. البته در ساخت گنبد هجده متری آن از آجر هم استفاده شده است اما کلیت بنا در نظر تماشاگران یک دست خشت است که در عین سادگی، زیبا و چشم نواز است. طبق گفته کارشناسان در قدیم، این گنبد مزین به طرح های گچ بری و نقاشی هایی به رنگ های طلایی و آبی لاجوردی بوده است اما در گذر زمان چیزی از آن باقی نمانده است و اگر امروز به دیدن مدرسه ضیائیه بروید نشانی از آن نقاشی های زیبای اصیل ایرانی نمی یابید.

 مدرسه ضیائیه

قسمت های مختلف مجموعه مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر

مجموعه زندان اسکندر مجموعه کوچکی نیست و شامل بخش های مختلفی می شود.در مدرسه ضیائیه حیاطی قدیمی وجود دارد که سه ایوان آن را در حصار خود گرفته اند. در حیاط مدرسه ضیائیه یک چاه قطور به قطر دو متر وجود دارد که به سردابی با عمق پنج متر راه می یابد. اگر از طریق پله هایی ( ۳۸ پله) که در حیاط قرار دارد به سرداب بروید با حوضی مواجه می شوید که در کف سرداب قرار گرفته است و از آثار به جا مانده از بنای اولیه این مجموعه ی ستودنی و زیباست و در گذشته برای فراهم کردن آب مصرفی ساکنین مدرسه ضیائیه استفاده می شده است.

شایان ذکر است که این مجموعه در یک پروسه ساخته نشده است و در دو مرحله مجزا به فاصله حدود ۱۰۰ سال ساخته شده است. اولین قسمت مدرسه گنبد آن بود که در زمان حمله مغول بر روی آرامگاه ساخته شد. حدود ۱۰۰ سال بعد از آن نوه ی سازنده گنبد، مدرسه ضیائیه را در کنار آرامگاه می سازد.

رزرو هتل ارزان

 مدرسه ضیائیه

بازدید از مجموعه مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر

مجموعه مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر اکنون به یک مجموعه تاریخی توریستی تبدیل شده است و گردشگرانی که به یزد سفر می کنند حتماً به آن جا هم سری می زنند. این مدرسه در محله تاریخی فهادان واقع شده است. شما می توانید بین ساعت ۸ صبح تا ۱۹:۴۰ عصر از کوچه رختشویخانه به کوچه حمام نو در کنار بقعه دوازده امام بروید و با تهیه بلیت از دیدن این مجموعه زیبا لذت ببرید.

این مجموعه در هر روزی به جز ایام تعطیلات رسمی و سوگواری باز است و پذیرای گردشگران است. دلتابان به شما پیشنهاد می کند، اگر در سفر به یزد به دیدن مدرسه ضیائیه رفتید، دیدن خانه لاری ها، بقعه دوازده امام یزد و موزه سکه و مردم شناسی حیدرزاده را از دست ندهید. این آثار نفیس و دیدنی فقط ۳۰۰ متر با شما فاصله دارد.

نظرات کاربران