تنگه چاهکوه قشم
18 آذر 1397
قشم

جاذبه های منحصر بفرد تنگه چاهکوه قشم

فهرست مطالب

تنگه چاهکوه قشم

یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری ایران جزیره قشم تنگه چاهکوه می باشد. تنگه چاهکوه قشم در یک روستا به نام چاهوی قرار دارد که دارای زیبایی های منحصر به فردی می باشد. در تنگه چاهکوه قشم حفره ها و دالان های زیادی وجود دارد که همه آنها دارای اشکال و نقش های مختلفی هستند. شکل گیری این اشکال یکی از پدیده های زمین شناسی می باشد که نظیر آن در کشورهای آمریکا، انگلیس، آلمان، چین و .. دیده شده است. این تنگه شگفتی های زیادی دارد که ارزش بازدید کردن در سفر به این جزیره را دارد.

دلتابان ارائه دهنده کلیه خدمات گردشگری اعم از تور های داخلی و خارجی آماده است تا سفر های داخلی و خارجی شما عزیزان به شما خدمت رسانی کرده و لحظات به یادماندنی برای شما رقم بزند، تور ترکیه ، تور پاتایا ، تور گرجستان ، تور ارمنستان تور های خارجی پر طرفدار و تور های مشهد و کیش از تور های داخلی محبوب برای گردشگران است ، اطلاعات تکمیلی را در لینک زیر دنبال کنید.

 تور گرجستان ارزان

تنگه چاهکوه قشم

تنگه چاهکوه

تنگه چاهکوه قشم یکی از پدیده های زیبایی است که از عمل فرسایش سنگ های رسوبی زمین ایجاد شده است. این دره در قسمتی از توابع استان قشم قرار دارد که دارای عمق 100 متری می باشد که در آن طیفی از فرسایش سنگ های رسوبی نمایش داده شده است. تنگه چاهکوه قشم در یک کوه سنگی که به شکل ضربدر شکل گرفته است قرار دارد. امروزه این دره یکی از جاذبه های گردشگری محسوب می شود و هر ساله افراد زیادی از آن بازدید می کنند.

 خرید آنلاین بلیط هواپیما

تنگه چاهکوه قشم

قرار گیری چاهکوه

در نگاه اولی چاهکوه به صورت یک تنگه عریض و با دیوارهای بلند در مقابل بازدید کننده ظاهر می شود. اما کم کم عرض این دره کم می شود و به جای می رسد که عبور از این دره مشکل می شود. درست است که عرض تنگه چاهکوه قشم کم می شود اما ارتفاع به همان صورت اولیه باقی می ماند و نور کمی از میان آن به داخل عبور می کند. در سطح یکی از دره ها حفره های کم عمقی و نیمه عمقی وجود دارد که محل ذخیره آب های جاری شده در دره می باشند. ورودی دره شمالی جنوبی کم عرض شده و به صورت یو می شود.

 رزرو آنلاین هتل

تنگه چاهکوه قشم

جنس دیواره های چاهکوه

در بیشتر مناطق جنس دیواره های تنگه چاهکوه قشم از ماسه سنگ آهکی می باشد. این دیواره ها سست هستند و به خاطر وجود لایه هایی از مارن، سیلت و آهک فرسایش های زیادی در این مناطق دیده می شود. این به نحوی است که در تمامی دیواره ها حفره هایی می بینیم که کوچک و بزرگ هستند و همه آنها نتیجه فرسایش هستند. در طول دره اصلی و دره عمود یک کانال باریک وجود دارد که به نظر می رسد از آن برای هدایت آب دره ها به سمت چاه ها استفاده می شده است.

سنگ های چاهکوه نیز از جنس سنگ های رسوبی هستند که جزء یکی از 3 گروه سنگ های رسوبی، آذرین و دگرگونی می باشند. تنگه چاهکوه قشم یکی از پدیده های فرسایش سنگ های رسوبی است که یکی مورد توجه گردشگران زیادی قرار گرفته است.

gheshm

تنگه های دره چاهکوه

تنگه چاهکوه قشم به طور کلی دارای 4 تنگه می باشد. در بعضی از قسمت ها که دیواره ها به هم نزدیک می شوند، فاصله دیوارها آنقدر کم است که شاید بتوان گفت که دارای فاصله نیم متری از هم می باشند. دره هایی مشابه این دره مربوط به شکستگی های طاقدیسی هستند که بر روی شکل گیری گنبد نمکی نمکدان تاثیر گذاشته است.

تور لحظه آخری مشهد

حفره های موجود در تنگه چاهکوه قشم

بر روی دیوارهای دره شیارهای بسیار عمیق و انواعی از حفره های عدسی، قاشقی و کروی شکل وجود دارد. وجود جوی های سنگی که در کف دره قرار گرفته اند به همراه شیارها و خطوط فرسایش موازی این دره را تبدیل به یکی از زیبایی های نادر طبیعی کرده اند. تمامی طرح ها و اشکال دره زیبایی خاصی برای هر بیننده دارد و همه افراد را تحت تاثیر خود قرار می دهند. این اشکال آنقدر زیبا هستند که تصور می کنید هنرمندی سالیان دراز وقت خود را برای جان دادن به آنها گذرانده است.

دلیل اصلی شکل گرفتن تنگه چاهکوه قشم

جالب است بدانید که باد، باران و بارش های سیل آسایی که گاه و بیگاه اتفاق افتاده اند از دلایل اصلی ایجاد این حفره ها بر روی دیواره های تنگه چاهکوه قشم می باشند. در سنگ های این دره می توان آهک و یا اینکه بی کربنات کلیسیم یافت. اسید باران باعث حل شدن این مواد شده و شکاف ها و حفره هایی را در میان آنها ایجاد کرده است. تمامی این حفره ها در طی سال های متوالی بزرگ و بزرگ تر شده اند تا اینکه توانسته اند تونل هایی را ایجاد کنند. یکی از نکات جالب توجه این است که بارندگی و جاری شدن آب زیبایی آن را چند برابر کرده است. این تنگه را می توان یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی دانست که نظیر آن کمتر دیده شده است.

نظرات کاربران