سوغاتی های کرمان

بهترین سوغاتی های استان کرمان

فهرست مطالب

سوغاتی های کرمان

استان کرمان یکی از استان های پهناور ایران است که دارای ویژگی های طبیعی، صنعتی و تاریخی بسیار زیادی است. سوغاتی های کرمان بسیار زیاد و متنوع هستند که از محصولات کشاورزی، شیرینی گرفته تا دارویی و صنایع دستی شامل آن می شوند. بیشتر مسافرین و گردشگران این شهر علاقه خاصی به  سوغاتی های کرمان دارند و در سفر خود حتما از سوغاتی های این شهر بهره می برند. ما نیز در اینجا سعی می کنیم چند مورد از سوغاتی های کرمان را نام ببریم تا در سفر خود به این شهر بتوانید آنها را بخرید.

دلتابان ارائه دهنده کلیه خدمات گردشگری اعم از تور های داخلی و خارجی آماده است تا سفر های داخلی و خارجی شما عزیزان به شما خدمت رسانی کرده و لحظات به یادماندنی برای شما رقم بزند، تور ترکیه ، تور پاتایا ، تور گرجستان ، تور ارمنستان تور های خارجی پر طرفدار و تور های مشهد و کیش از تور های داخلی محبوب برای گردشگران است ، اطلاعات تکمیلی را در لینک زیر دنبال کنید.

 تور پاتایا

 سوغاتی های کرمان

فراورده های غذایی کرمان

یکی از اصلی ترین سوغاتی های کرمان، فراورده های غذایی می باشد. منظور از فراورده های غذایی شیرینی و محصولات غذایی می باشد که هر کدام دارای ویژگی ها خاص خود می باشند. کلمپه یکی از بهترین سوغاتی های کرمان است که نوعی کلوچه می باشد و در آن از پسته،زعفران، خرما، گردو روغن حیوانی استفاده می شود. یکی دیگر از سوغاتی های کرمان که بسیار محبوب است کماچ سهن می باشد که از جوانه گندم درست می شود.

در این شیرینی از دارچین و زیره استفاده می شود. قطاب و قووتو نیز از بهترین شیرینی های این استان می باشد که فواید بسیار زیادی دارند. قطاب دارای مغز پسته و مغز گردو است که در خمیر آن شیر یا ماست استفاده می شود. قووتو به صورت پودر می باشد که آن را می توان در شیر و یا آب جوش ریخت و مصرف کرد. یکی از بهترین سوغاتی های کرمان فالوده و یا همان پالوده می باشد که از رشته های نشاسته در آب و شکر درست می شود و مقداری  عرق نعنا، عرق بیدمشک یا عرق نسترن در آن بکار برده می شود.

 تور مشهد

 سوغاتی های کرمان

محصولات کشاورزی کرمان

در میان سوغاتی های کرمان می توان به محصولات کشاورزی اشاره کرد. یکی از اصلی ترین سوغاتی های کشاورزی زیره است که خواص دارویی دارد و به عنوان ادویه استفاده می شود. بهترین زیره، زیره سیاه می باشد که در مناطق کوهستانی رشد می کنند. زیره کرمان از بهترین محصولات کشاورزی است که در دنیا بسیار معروف می باشد. پسته و گردو نیز از سوغاتی های کرمان است که 70 درصد پسته کشور از این استان می آید و پسته رفسنجان دارای کیفیت بسیار بالایی است. این استان برای تولید بهترین و با کیفیت ترین گردوها در سطح کشور رتبه اول و برتر را دارد. شرایط اقلیمی استان کرمان باعث تولید بهترین خرماها در استان می شود که بسیار مرغوب می باشند. مرکبات استان کرمان در مقایسه با مرکبات سایر استان ها بسیار مرغوب هستند و سومین استان تولید کننده مرکبات در کشور است.

 تور ترکیه ارزان

 سوغاتی های کرمان

صنایع دستی کرمان

اقلیت های مختلفی در استان کرمان زندگی می کنند که همه آنها صنایع دستی مخصوص خود را دارند و به عنوان بهترین سوغاتی کرمان شناخته می شود. پته دوزی  یا سوزن دوزی از جمله صنایع دستی این استان است که دارای نقوش مختلفی می باشد. هنرمندان زن این استان توانسته اند با طرح های خود زیبایی های خاصی را خلق کنند. قالی این استان نیز یکی از سوغاتی های کرمان محسوب می شود که قدمت قالی بافی به دوران صفویه برمی گردد. در این استان کارخانه های قالی بافی و فرش بافی زیادی دارد که نیاز سراسر کشور را بر طرف می کنند. گلیم شیریکی پیچ سیرجان بسیار منحصر بفرد می باشد و دارای نقوش زیبایی است و میراث یونسکو این دهکده را به عنوان دهکده گلیم بافی ثبت کرده است.

kerman

ظروف و صنایع مسی کرمانی

هنرمندان با ذوق و سلیقه استان کرمان هنری ماندگار از خود ایجاد کرده اند و با دقت تمام به نقش و نگار ظروف مسی پرداخته اند. در بیشتر استان های کشور ساخت ظروف مسی دیده می شود اما در این استان هنرمندانه تر به این صنعت پرداخته می شود. چرا که نقش و نگارهای روی ظروف مسی کرمانی کاملا از سایر استان ها متفاوت می باشد.در میان ظروف مسی می توان به بقاب، دیگ، کفگیر، ظروف پذیرایی و تزیینی، گلدان ها و .. اشاره کرد.

خورجین بافی کرمان

یکی از سوغاتی هایی که بسیار زیبا می باشد خورجین است. خورجین ها هنر دست عشایر و روستاییان می باشد. برای بافت خورجین ها از پشم های رنگی، نخ پنبه ای، موی بز و .. استفاده می شود. خورجین ها برای دوچرخه ها و موتورها بکار برده می شود.

سوغاتی های کرمان بسیار متنوع و زیاد هستند. بیشتر مسافرین در سفر خود به این استان می توانند از بهترین و اصل ترین سوغاتی های شهر خرید کنند و آنها را به شهر خود ببرند.

نظرات کاربران