غار نمکدان
20 آذر 1397
قشم

شگفتی های زیبای غار نمکدان قشم

فهرست مطالب

یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری ایران غار نمکدان در جزیره قشم است. غار نمکدان قشم یکی از طولانی ترین غارهای نمکی در سراسر دنیا می باشد که در حدود 100 کیلومتری جزیره قشم قرار دارد. در غار نمکدان کوه های مخروطی شکل از نمک وجود دارد که سراسر غار را پوشانده است. غار نمکدان یکی از عجایب جزیره قشم است که دارای چشم اندازهای بسیار حیرت آوری می باشد. با ما همراه باشید تا درباره غار نمکدان قشم کمی اطلاعات کسب کنید.

دلتابان ارائه دهنده کلیه خدمات گردشگری اعم از تور های داخلی و خارجی آماده است تا سفر های داخلی و خارجی شما عزیزان به شما خدمت رسانی کرده و لحظات به یادماندنی برای شما رقم بزند، تور ترکیه ، تور پاتایا ، تور گرجستان ، تور ارمنستان تور های خارجی پر طرفدار و تور های مشهد و کیش از تور های داخلی محبوب برای گردشگران است ، اطلاعات تکمیلی را در لینک زیر دنبال کنید.

تور ارزان مشهد

غار نمکدان

غار نمکدان

همانطور که گفته شد غار نمکدان در فاصله 100 کیلومتری از شهر قشم قرار دارد و دارای وسعتی به اندازه 6 کیلومتر می باشد. غار نمکدان یکی از طولانی ترین غارهای جهان می باشد که رتبه اول را در میان تمامی غارهای نمکی دارد. کوه های مخروطی شکل از نمک در داخل غار وجود دارد که خود این غار داخل یک کوه مخروطی قرار دارد که ارتفاع این کوه 340 متر می باشد. در فاصله کمی از این غار که قرار بگیرید شاهد وجود حوضچه های نمکی بسیار زیادی هستید که بسیار زیبا هستند. بیشتر حوضچه های نمکی موجود در غار به دلیل آب در جریان داخل غار می باشد. غار نمکدان با قندیل های نمکی خود شناخته شده است و بسیار معروف می باشد.

بلیط هواپیما کیش

gheshm

حوضچه های نمک داخل غار نمکدان

داخل غار نمکدان حوضچه های نمکی زیادی وجود دارد که مانند برف سفید می باشند. از دور که به این منطقه نزدیک می شوید احساس می کنید در نزدیک کوهی پوشیده از برف قرار دارید. در این غار رودهای کوچک و آبراهه هایی در جریان هستند که آب شور دارند و این حوضچه ها حاصل جریان آب در این غار هستند. از ابتدا که وارد غار می شوید می توانید قندیل های نمک را در سراسر غار ببینید و لذت ببرید. این مسیر تا 100 متر ادامه دارد و بعد مسیر حرکت کمی سخت می باشد. فضای غار تاریک است و باید با خود چراغ قوه داشته باشید تا بتوانید مسیر حرکت خود را ببینید و به جلو حرکت کنید.

بلیط هواپیما چارتر

غار

پرندگان و حشرات داخل غار

یکی از پرندگانی که در داخل غار زندگی می کند خفاش است. وقتی که در داخل غار قدم می زنید می توانید صدای خفاش ها را بشنوید. اگر خوش شانس باشید حتی می توانید چند خفاش را ببینید. در داخل این غار به دلیل تاریک بودن محل مناسبی برای زندگی بعضی از حشرات است که گاهی اوقات این حشرات آزار دهنده هستند. در هر گوشه و کنار این غار زیبایی هایی وجود دارد که با کمی کنجکاوی می توان از این جاذبه ها لذت برد. در سقف غار نمکدان می توانید قندیل های مرمرین و بلوری را ببینید که دارای اشکال مختلفی می باشند.

غار نمکدان

چشمه نمک بیرون غار

همانطور که گفته شد در داخل غار آب جریان دارد که به خارج از غار جریان دارد. این آب خارج شده از غار درون یک حوضچه که در مقابل غار قرار دارد ریخته می شود و یک چشمه نمک را ایجاد می کند. این چشمه در تمام سال در حال جریان می باشد و یکی از شگفتی های این غار زیبا و منحصر به فرد محسوب می شود. بستر و منبع اولیه چشمه دارای رنگ سرخی است که رسوبات گل اخرا در آن وجود دارد. چشمه نمک مقابل غار از دور قابل مشاهده است و هر فردی از دیدن آن لذت می برد.

خاصیت نمک های غار 

بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی نمک های غار نمکدان دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که این نمک ها خاصیت دارویی دارند. یکی از ترکیبات اصلی این نمک ها منیزیم است. این نمک ها به صورت کپسول برای ورزشکاران حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرند. گفته شده است که تنفس هوای داخل این غار برای افرادی که دچار بیماری های آسم و تنفسی هستند بسیار مفید و عالی می باشد.

بر اساس تحقیقات زمین شناسی سن نمک های موجود در این غار به دوران پیش از کامبرین برمی گردد. اما گنبدهای نمکی که در این منطقه وجود دارند همه به آن دوران متعلق نیستند و شاهد گنبدهای جدید و جوان تری نیز هستیم. تمامی لایه های نمک این غار در اثر گذر زمان ایجاد شده اند. از آنجایی که وزن نمک از وزن سنگ های مجاور کمتر است، نمک ها از سنگ ها بالا می روند و بر روی آنها اشکالی ایجاد می کنند. غار نمکدان یکی از جاذبه های زیبای جزیره قشم می باشد که امروزه افراد زیادی از این جاذبه زیبا بازدید می کنند و از چشم اندازهای آن لذت می برند.

نظرات کاربران