غذاهای مازندران و ساری
18 آذر 1397
مازندران

معرفی لذیذترین غذاهای مازندران و ساری

غذاهای مازندران و ساری

 در میان غذاهای مازندران و ساری می توان به خورشت آلو و همچنین بیج بیج اشاره کرد. در مازندران از غذاهای دریایی نیز بسیار استقبال می شود که می توان به غذای مالابیج اشاره کرد. با دلتابان همچنان همراه باشید تا با دیگر غذاهای محلی مازندران و ساری این دو استان زیبای ایران بیشتر آشنا شوید.

از مهمترین دلایلی که افراد بسیاری برای تعطیلات، مازندران و شهر ساری را انتخاب می کنند غذاهای محلی و سنتی این منطقه است. در مطلب امروز دلتابان سعی دارد بهترین و لذیذترین غذاهای این استان را برای شما عزیزان بازگو نماید. مالابیج، نازخاتون، کدوبره، باقلا وابیج، آغوز مسما و همچنین خورشت آلو از مرسوم ترین و محبوب ترین غذاهای محلی مازندران محسوب می شوند.

جالب است بدانید که برخی از این غذاها در استان گیلان نیز از محبوبیت بسیاری برخوردار هستند و در اغلب خانه های آنها پخته می شوند. ساری نیز از غذاهای محلی مختلفی برخوردار است که می توان به بورانی کدو حلوایی، ترش سماق و شیشه ناز اشاره کرد. هر کدام از غذاهای ذکر شده از مواد و ترکیبات خاصی برای پخت برخوردار هستند که در ادامه به چند مورد از آنها خواهیم پرداخت. در سفر به شمال کشور توصیه می کنیم از خوردن غذاهای این استان غافل نشوید.

خرید بلیط چارتر

 


مالابیج و خورشت آلو

اگر بخواهیم دو مورد از محبوب ترین غذاهای این استان را به شما عزیزان معرفی کنیم می توانیم به مالابیج و خورشت آلو اشاره کنیم. این دو مورد با طعم لذیذی که دارند در این دو منطقه بسیار پخت می شوند. مالابیج یکی از غذاهای دریایی استان گیلان و مازندران است که اغلب در پخت آن از ماهی سفید نر استفاده می شود و دلیل آن لذیذ و سفت بودن گوشت این نوع ماهی است.

این غذا اغلب به صورت کبابی طبخ می شود و درون شکم ماهی با مخلفاتی از جمله گردو و سبزیجات معطر به همراه رب انار پر می شود. خورشت آلو نیز از دیگر غذاهای مازندران و ساری شناخته می شود که طعم ملس آن به دلیل وجود دانه های انار داخل آن است. مرغ و آلو از مواد اصلی این غذا محسوب می شوند.

تور گرجستان

 

غذاهای مازندران و ساری


کدو بره و شیشه ناز 

در میان غذاهای مازندران و ساری می توان به غذاهای رژیمی مانند کدو بره نیز اشاره کرد. این غذا برای کسانی که به فکر کاهش وزن هستند بهترین گزینه شناخته می شود. سیب زمینی، گوجه و کدو سبز به همراه پیاز و سیر ترکیبات اصلی این غذای محلی را که در کمترین زمان ممکن پخت می شود را تشکیل می دهند.

شیشه ناز نیز یکی از غذاهای سنتی شهر ساری است که در پخت آن از گوشت گوسفندی و گوساله استفاده می شود. در این غذای محلی از انار و گردو و تخم مرغ نیز استفاده می شود و جزو غذاهای ملس این ناحیه به شمار می رود. اگر اهل غذاهای ترش و شیرین هستید توصیه می کنیم شیشه ناز را فراموش نکنید.

تور مشهد


آغوز مسما و باقلا وابیج 

آغوز مسما از دیگر غذاهای این استان شناخته می شود و از ویتامین و پروتئین قابل توجهی برخوردار است چرا که در پخت آن از گوشت اردک و گردو استفاده می شود. از مهمترین نکات در رابطه با این غذا مدت زمانی است که برای جا افتادن آن نیاز خواهید داشت. به صورت تقریبی 2 ساعت زمان برای پخت این غذا نیاز خواهد بود. در کنار آغوز مسما ترشیجات محلی نیز سرو می شود.

 یکی دیگر از غذاهای این استان باقلا وابیج نام دارد که در کنار پلو و برنج ایرانی میل می شود. در این غذا از باقلا، شوید، تخم مرغ، کره و چند ماده دیگر استفاده می شود و به باقلای مازندرانی نیز شهرت دارد. ماهی شور و زیتون پرورده را می توان کنار باقلا وابیج نوش جان نمود و از طعم لذیذ این غذا لذت برد.


غذاهای مازندران و ساری


بیج بیج و اسپناساک از غذاهای مازندران و ساری

غذاهای این استان بسیار متنوع هستند که می توان در میان آنها به غذاهایی همچون بیج بیج و اسپناساک نیز اشاره کرد. بیج بیج یکی از غذاهای شمالی است که با نان و برنج می توان آن را سرو نمود. در این غذا از گوشت چرخ کرده، سیب زمینی، گوجه فرنگی و پیاز داغ استفاده می شود. این غذا اغلب در شمال کشور با کته میل می شود.

 اسپناساک نیز از دیگر غذاهای مازندران و ساری است که طعم و بوی اسفناج داخل آن شما را به خوردن راغب می کند. در این غذا از گوشت گوساله و یا گوسفندی نیز استفاده می شود. اسپناساک یک خوراک مازندرانی محسوب می شود که عطر پیاز و سیر داخل آن طعم این غذا را لذیذ تر خواهد نمود.

نظرات کاربران