بازار تبریز
راهنمای سفر - بازار بزرگ تبریز بازار تبریز جاذبه های دیدنی تبریز جاذبه های گردشگری تبریز موزه های بازار تبریز
 • ۱۵ آذر ۱۳۹۷
 • نظرات: 0
 • بازدید: 121
 • لایک:

تبریز یکی از شهر هایی است که تعریف های بسیاری درباره آن شنیده اید. البته این ها تنها تعریف نیستند و تبریز یکی از بهترین مقاصد گردشگری ایران در حال حاضر می باشد. بازار تبریز نیز از جمله مهم ترین جاذبه های گردشگری در این شهر به شمار می رود که پیشنهاد دلتابان به شما یک بازدید درست و حسابی از آن می باشد. همراه ما باشید تا بیشتر شما را با این بازار آشنا کنیم.

بازار تبریز

شاید تمام اولین ها و بهترین های جهان را بتوانید در ایران پیدا کنید نظیر همین بازار تبریز که بزرگترین بازار سرپوشیده جهان می باشد. مساحت تقریبی آن حدود یک کیلومتر مربع می باشد که در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت جهانی رسیده است. این بازار از بخش های مختلفی نظیر دالان ها، تیمچه ها و سرا ها به همراه کاروانسراهای مختلف و متعدد تشکیل شده است. قدمت حضور این بازار نیز به زمان جاده ابریشم بر می گردد که مردم زیادی در بین راه برای استراحت از آن استفاده می کرده اند همچنین به عنوان یک بازار کلیدی در داد و ستد نیز به شمار می رفته است.

 بازار تبریز

چگونه به بازار تبریز بروید؟

همانطور که گفتیم این مکان بزرگترین بازارسرپوشیده جهان است پس می توانید انتظار این را داشته باشید که بخش بزرگی از شهرتبریز را نیز در اختیار گرفته باشد. همچنین شما می توانید از بخش های مختلف شهر خود را به آسانی به این بازاربرسانید. یکی از راه ها می تواند رفتن شما به خیابان راسته کوچه و یا جمهوری باشد. همچنین از خیابان دارایی نیز می توانید به آسانی به بازاردسترسی داشته باشید. تعداد زیادی از خیابان ها و کوچه های تبریزبه بازارمنتهی می شوند که اگر بخواهیم همه آن ها را لیست کنیم موجب می شود تا شما در شهر دچار سردرگمی شوید.

 بازار تبریز

بخش های مختلف بازار تبریز

شاید اگر بخواهید تمام بخش های بازار را یک روزه بازدید کنید باید کفش آهنی بر پا کنید و کل روز را بدون استراحت راه بروید. چون این مکان دارای پنج راسته، 35 سرا، دو چهار سوق، یک میدان، 31 بازار، 7 بازارچه، 29 مسجد، 4 مدرسه، شش حمام و پنج موزه و بخش های دیگر در کنار یکدیگر این بازار را تشکیل می دهند.

شما می توانید ابتدا به سراغ بازدید از راسته ها بروید برای نمونه راسته جدید، راسته قدیم، بازارکفاشان، بازارصفیف ،بازارامیر و بازارصادقیه تعدادی از بهترین ها در بخش بازارها و راسته هستند. بازارامیر خود یکی از بزرگ ترین و مهم ترین بازارهای تبریزبه شمار می رود که در سال 1255 ساخته شده است. این بازاربورس طلا و جواهر در این بازارمی باشد. تنها گردشگران نیستند که جمعیت کثیر این بازاررا تشکیل می دهند بلکه تجار نیز پای ثابت بازارمی باشند.

بازار بلور فروشان: بخش دیگری از بازار که به فروش شیشه و بلور اختصاص یافته است. خود این بازار از تیمچه ها و دالان های مختلف تشکیل شده است.

بخش دیگر بازار تبریز و از مهم ترین بازارهای آن، بازار صادقیه می باشد که مخصوص فرش دستباف می باشد. دلتابان به شما پیشنهاد می کند بازدید از این بازار را به هیچ عنوان از دست ندهید. شما می توانید با هنر و اصالت فرش دستباف ایرانی و انواع نقوش و طرح های زیبای آن از نزدیک آشنا شوید.

 بازار تبریز

مساجد در بازار بزرگ

بازار تبریز همانطور که گفتیم از 29 بازار تشکیل شده است که از جمله مهم ترین آن ها می توان به:

 • مسجد جامع تبریز
 • مسجد صادقیه
 • مسجد حسن پادشاه
 • مسجد مقبره تبریز
 • مسجد امام جمعه تبریز
 • مسجد اسماعیل خالوغلی تبریز
 • مسجد حجت الاسلام تبریز
 • مسجد سید علی آقا
 • مسجد مولانا
نکات مهم در بازدید از بازار

به خاطر داشته باشید که این مکان تنها بازار برای خرید کردن نیست بلکه یکی از شاهکار های معماری در دنیاست پس علاوه بر خرید کردن به سبک معماری در هر یک از بازار ها و دالان ها نیز توجه کنید.

به خاطر داشته باشید تنها در یک روز قادر به بازدید از کل این مجموعه عظیم نخواهید بود پس وقت سفر خود را طوری تنظیم کنید که به میزان کافی وقت داشته باشید تا از همه جای این بازار فوق العاده دیدن کید.

موزه های این بازار را از دست ندهید. موزه قرآن و کتابت و همچنین موزه بازار و مشاغل از جمله مهم ترین موزه های بازار تبریز می باشند که توصیه دلتابان به شما بازدید از همه آن هاست.

تیم دلتابان امیدار است یک سفر عالی را به تبریز تجربه کرده و بتوانید از تمام بخش های این بازار دیدن کنید .

 بازار تبریز

می توانید دیدگاهتان را با ما در میان بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *