مسجد و مدرسه آقا بزرگ کاشان

کاشان شهری است در ایران که از لحاظ آثار تاریخی و بناهایی با معماری های فوق العاده، منحصر به فرد است. مسجد آقا بزرگ کاشان یکی از مساجد کاشان است که اهمیت هنری و تاریخی فراوانی دارد و جزو آثار توریستی شهر کاشان محسوب می شود. 

مسجد و مدرسه آقا بزرگ کاشان

مجموعه مسجد آقا بزرگ کاشان در کوچه ای هم نام خود مسجد قرار گرفته است و متعلق به یکی از مراجع تقلید و علمای تشیع به نام ملا مهدی نراقی بود که به آقا بزرگ مشهور است. تزیینات و هنرهای به کار رفته در ساخت این مسجد بسیار زیباست و چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. دلتابان پیشنهاد می کند.

در صورت سفر به کاشان دیدن این مسجد زیبا را از دست ندهید. یکی از ویژگی های این مسجد که آن را کاملا منحصر به فرد کرده است، پنج طبقه بودن آن است. مسجد آقا بزرگ تنها مسجد پنج طبقه جهان است و از این حیث اهمیت و جذابیت بسیاری دارد. مسجد آقا بزرگ کاشان به علت جذابیت و معماری سنتی و اصیلش تا به حال چندین بار لوکیشن فیلم برداری چند فیلم و سریال بوده است. برای مثال قسمت هایی از مجموعه تلویزیونی ملا صدرا، عیاران و طوقی در این مسجد فیلم برداری شده است.

دلتابان ارائه دهنده کلیه خدمات گردشگری اعم از تور های داخلی و خارجی آماده است تا سفر های داخلی و خارجی شما عزیزان به شما خدمت رسانی کرده و لحظات به یادماندنی برای شما رقم بزند، تور ترکیه ، تور پاتایا ، تور گرجستان ، تور ارمنستان تور های خارجی پر طرفدار و تور های مشهد و کیش از تور های داخلی محبوب برای گردشگران است ، اطلاعات تکمیلی را در لینک زیر دنبال کنید.

تور ترکیه ارزان

 مسجد آقا بزرگ کاشان

 تاریخچه مسجد آقا بزرگ 

بیش از صد و هفتاد سال پیش، در زمان حکومت آقا محمد خان قاجار، مردی به نام محمد تقی خانبان سنگ بنای ساخت این مدرسه و مسجد را گذاشت و خواست محلی برای برگزاری نماز جماعت برای مردم و کلاسی برای مجلس درس و بحث و وعظ ملا مهدی نراقی بنا کند. معمار این مجموعه شخصی به نام استاد شعبانعلی پشت مشهدی بود. ساخت مسجد آقا بزرگ هشت سال طول کشید و بالاخره در سال ۱۲۲۷ یعنی در سال های نخستین حکومت ناصرالدین شاه به بهره برداری رسید. بعد ها تغییراتی در ساختمان و بنای این مجموعه صورت گرفت و چیزهایی از آن حذف و چیزهایی به آن اضافه شد.

گفته می شود مسجد آقا بزرگ کاشان بر روی باقی مانده های مجموعه خواجه تاج الدین (مسجد، آرامگاه، خانقاه و مدرسه خواجه تاج الدین) پس از زلزله سال ۱۱۹۲ هجری قمری بنا شده است. ترکیب شبستان به جا مانده از آن دوره با مدرسه و مسجد آقا بزرگ که بعداً در کنار آن ساخته شد همواره به عنوان نمونه ای سحر انگیز از اتصال و هماهنگی و سازگاری دو بنا در کنار هم است.

تور ارمنستان ارزان

 مسجد آقا بزرگ کاشان

ویژگی های معماری مسجد کاشان

مسجد آقا بزرگ کاشان شامل قسمت های مختلفی مثل پیر نشین، دو شبستان بزرگ تابستانی و زمستانی، دو صحن تحتانی و فوقانی، حجره هایی برای طلاب، سردر، هشتی ورودی و بادگیر است. مسجد در اقلیم خاصی قرار گرفته و آب و هوای گرم و خشک آن باعث شده است تا معماران این منطقه زیبا ترین و کاربردی ترین معماری ها را برای خانه های این شهر به کار بگیرند. یکی از ویژگی های مسجد استفاده از همین ترفند های نبوغ آمیز معماران ایرانی است که برای فرار از گرمای طاقت فرسای کویر کاشان، گنبد خانه ای روی هشت ستون بزرگ ایجاد کردند که در نتیجه آن، هوای آزاد و خنک، بدون مانع در اطراف گنبد جریان پیدا می کند و تهویه ای طبیعی ایجاد می کند.

ویژگی منجر به فرد دیگر مسجد آقا بزرگ را هنگام ورود به آن می توانید مشاهده کنید. تقریباً همه ی ما وقتی به مسجد وارد می شویم انتظار داریم حوض بزرگی در وسط حیاط مسجد ببینیم در حالی که مسجد آقا بزرگ کاشان این تصور کلیشه ای را در ذهن شما به هم می ریزد و شما در بدو ورود، به جای دیدن یک حوض فیروزه ای آبی، یک باغچه می بینید که یک طبقه پایین تر از سطح زمین واقع شده است، دارای حوض و آبنما است و اطراف آن را حجره ها و اتاق هایی فرا گرفته اند.

 مسجد آقا بزرگ کاشان

تزئینات بنای مسجد

این مسجد نه آن چنان ساده است که مشتی آجر و گل باشد و نه آنچنان پر زرق و برق که در تزیین کردن زیاده روی کرده باشد. معمار این مسجد سعی کرده است راه میانه را در پیش بگیرد. شما در بازدید از مجموعه مدرسه و مسجد آقا بزرگ کاشان، تزییناتی نظیر مقرنس کاری، ‌نقاشی، کاشی کاری، کارهای چوبی و کنده کاری، گچ بری، یزدی بندی و رسمی بندی می بینید. کاشی هایی که در تزیین مسجد آقا بزرگ به کار رفته اند با ترکیب رنگ هایی زیبا و تصاویری از گل ها و گیاهان و پرندگان منقش شده اند و لب هر بیننده ای را به تحسین می گشایند.

تور ارزان مشهد

 مسجد آقا بزرگ کاشان

دسترسی به مدرسه و مسجد

مجموعه تاریخی و گردشگری مدرسه و مسجد آقا بزرگ کاشان در بافت قدیمی و تاریخی شهر، در خیابان فاضل نراقی، خیابان آقا بزرگ قرار گرفته است. بقعه خواجه تاج الدین در نزدیکی این مسجد قرار دارد و قابل بازدید است. یادتان باشد بازدید از این مجموعه ی توریستی رایگان است و نیازی به خرید بلیت نیست.

نظرات کاربران