خانه عباسی ها در کاشان
21 آذر 1397
کاشان

شاهکار خانه عباسی ها در کاشان

خانه عباسی ها در کاشان

خانه عباسی ها در کاشان یکی از شاهکار های معماری ایران اسلامی است که در این شهر نمونه های آن کم نیست. خانه ها و عمارت های اصیل و زیبایی که چشم هر گردشگری را مسحور خود می کند. اگر به کاشان سفر می کنید، بازدید از این خانه ی زیبا و شکوهمند را از دست ندهید.

دلتابان ارائه دهنده کلیه خدمات گردشگری اعم از تور های داخلی و خارجی آماده است تا سفر های داخلی و خارجی شما عزیزان به شما خدمت رسانی کرده و لحظات به یادماندنی برای شما رقم بزند، تور ترکیه ، تور پاتایا ، تور گرجستان ، تور ارمنستان تور های خارجی پر طرفدار و تور های مشهد و کیش از تور های داخلی محبوب برای گردشگران است ، اطلاعات تکمیلی را در لینک زیر دنبال کنید.

خانه عباسیان کاشان 

کاشان شهر تاریخی و پر از جاذبه های دیدنی بسیار ارزشمند است. عمارت های زیبا، تپه های باستانی، حمام و باغ فین از آثار جذاب این شهر کویری هستند. با این حال در میان این همه جاذبه، خانه های تاریخی کاشان با معماری هایی افسونگر، نگینی سحر انگیز در دل کویر هستند. با دلتابان به دل خانه عباسی ها می رویم. خانه ای که از بیرون ساده به نظر می رسد اما وقتی قدم به داخل آن می گذارید شکوه و عظمت معماری ایرانی اسلامی آن، شما را مسحور خود می کند. ایرانیان قدیم اعتقاد داشته اند که زیبایی برای اهل خانه است و باید پوشیده باشد. برای همین به دیدن هر خانه تاریخی با شکوه در کاشان که بروید، از بیرون با دیوار های یک دست ساده و کاه‌گلی روبرو می شوید که هیچ فرقی با خانه بغلی ندارند؛

اما همین که قدم به داخل آن می گذارید متوجه می شوید که چه گوهری در میان این دیوار های کاه‌گلی ساده قرار گرفته است. خانه عباسی ها در کاشان به هر ایرانی احساس غرور و سرافرازی می دهد که چنین هنری نزد ایرانیان قدیم بوده است.

تور ترکیه ارزان

 خانه عباسی ها در کاشان

تاریخچه خانه عباسی ها در کاشان

عمارت زیبای خانه عباسی ها، به دستور حاج محمد ابراهیم، بازرگانی کاشانی ساخته شد. حاج محمد ابراهیم تاجر بلور و ظرف چینی در کاشان بود و همزمان با دوره قاجار در این شهر زندگی می کرد. یکی از نوه های او، سید باغ یا همان آیت الله سید محمد علوی بروجردی است. نکته ی عجیب این جاست که بر خلاف دیگر خانه های تاریخی کاشان که معمار آن ها مشخص است، هیچ اطلاعاتی از معمار خانه عباسی ها در کاشان وجود ندارد و نمی دانیم چه کسی آن را طراحی کرده و ساخته است. ساخت این بنا در حدود سال های ۱۲۴۵ تا ۱۲۴۸ آغاز شد و آن چنان که از عظمت و شکوه خانه عباسی ها در کاشان بر می آید، ساخت آن در حدود ۲۰ سال به طول انجامیده است.

تور لحظه آخری مشهد

 خانه عباسی ها در کاشان

خانه تاریخی عباسیان کاشان

مجموعه خانه عباسی ها دارای  ساختمانی ۵ طبقه و ۵ حیاط است که با بهترین و زیباترین نقوش ایرانی و اسلامی تزئین شده اند. هنگام بازدید از این خانه، شاید قسمت هایی از آن به نظرتان آشنا بیاید. البته که جای تعجب نیست، این خانه به علت معماری زیبا و تزیینات منحصر به فردش در مجموعه های مختلف تلویزیونی و چند فیلم سینمایی مثل ملاصدرا، مسافر ری، جابر ابن حیان و خانه ای در تاریکی به عنوان لوکیشن فیلم برداری مورد استفاده قرار گرفته است.

تور لحظه آخری دبی

جاذبه های کاشان

معماری خانه تاریخی عباسیان کاشان

شاید با خودتان فکر کنید معماری همه ی خانه های تاریخی کاشان شبیه هم است و کم و بیش از یک الگو پیروی می کند اما باید بگویم اصلاً این طور نیست. هر بنا و عمارتی که ساخته شده دارای ویژگی های منحصر به فرد خاص خودش است و خانه عباسی ها در کاشان هم از این قاعده مستثنا نیست. یکی از ویژگی های زیبا و خیره کننده ی این عمارت باشکوه که در اولین لحظه با آن برخورد خواهید کرد قرینه بودن معماری است که در تمام اجزای آن رعایت شده است. یکی دیگر از ویژگی منحصر به فرد معماری خانه عباسی ها، استفاده از سبک گودال باغچه نام دارد. اگر از هشتی به داخل خانه وارد شوید با قدم زدن روی شیبی که دارد احساس می کنید از سطح خیابان پایین تر می روید.

این ویژگی برجسته ی این سبک معماری است. خانه کمی پایین تر از سطح خیابان قرار می گیرد و صد البته بی دلیل نیست. یکی از دلایل اصلی استفاده از این سبک، دسترسی راحت تر و بهتر خانه به آب قنات است. این تکنیک باعث می شود برای جریان داشتن آب، فشار مورد نیاز به اندازه کافی به وجود بیاید. چون خاک، خاصیتی عایق مانند دارد، پایین تر قرار گرفتن خانه به حفظ دمای مطلوب خانه در فصول زمستان و تابستان هم کمک می کند. همچنین با حفر گودال، مصالح مورد نیاز برای پخت آجر و خشت خام به دست می آمد و هزینه ها را تا حدی پایین تر می آورد و چون مصالح مورد نیاز در ساخت خانه از همان خاکی به دست می آمد که با خاک منطقه هم جنس بود، سازگاری بیشتری در استحکام خانه عباسی ها به وجود می آورد.

kashan.city

راه های دسترسی و بازدید از مجموعه خانه عباسی

مجموعه خانه عباسی ها در خیابان علوی، کوچه سلطان امیر احمد قرار دارد و با سایر خانه های تاریخی کاشان فاصله چندانی ندارد. می توانید پس از بازدید از خانه عباسی ها به سراغ خانه های دیگر مثل طباطبایی ها، بروجردی ها، حمام سلطان امیر احمد و … بروید که در حدود ۳۰۰ متر با شما فاصله دارند. مجموعه خانه عباسی ها هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۱۸ آماده پذیرایی از گردشگران است و در ایام تعطیلات نوروز تا ساعت ۲۰ هم باز است.

نظرات کاربران