آتشکده ورهرام
16 آذر 1397
یزد

آتشکده ورهرام نیایشگاه زرتشتیان یزد

آتشکده ورهرام یزد

شهر یزد شهری تاریخی و پر اهمیت است و زرتشتیان و مسلمانان در آن جا در کنار هم زندگی می کنند. آتشکده ورهرام زرتشتیان یکی از آثار به جا مانده از دوران باستان ایران است که امروزه تبدیل به مکانی دیدنی شده است و از حیث تاریخی و معماری، بنایی بسیار ارزشمند است.

آتشکده ورهرام یزد نیایشگاه زرتشتیان بوده است و به عادت همه ی عبادتگاه ها و آتشکده های زرتشتی ها بی زرق و برق و ساده و بی آلایش ساخته شده است. این نکته را فراموش نکنید که ساختمانی که در محل آتشکده بنا شده چندان قدیمی نیست، بلکه در سال ۱۳۱۳ هجری شمسی در زمینی که چند نفر از زرتشتی های ایران وقف کرده بودند ساخته شد. سرمایه آن هم توسط انجمن پارسیان هند به آن ها هدیه گردید تا این آتشکده بر پا شود. 

دلتابان ارائه دهنده کلیه خدمات گردشگری اعم از تور های داخلی و خارجی آماده است تا سفر های داخلی و خارجی شما عزیزان به شما خدمت رسانی کرده و لحظات به یادماندنی برای شما رقم بزند، تور ترکیه ، تور پاتایا ، تور گرجستان ، تور ارمنستان تور های خارجی پر طرفدار و تور های مشهد و کیش از تور های داخلی محبوب برای گردشگران است ، اطلاعات تکمیلی را در لینک زیر دنبال کنید.

 تور ارزان کیش

آتشکده ورهرام

اهمیت آتشکده یزد

اهمیت آتشکده ورهرام یزد نه به علت ساختمان آن (که نسبتاً جدید است) بلکه به علت آتشی است که در دل آن می سوزد و گفته می شود این آتش ۱۵۰۰ سال قدمت دارد و به همین جهت نزد هموطنان زرتشتی ما از قداست زیادی برخوردار است. آتش بهرام یا آتش ورهرام از پیش از اسلام یعنی از ۱۵۲۰ سال پیش تا به حال خاموش نشده است و در داخل ساختمان، در اتاقی وسط عمارت، دور از تابش نور خورشید و در سطحی بالاتر از سطح زمین قرار گرفته است.

آتش در ظرفی بزرگ و باشکوه از جنس برنز و در محفظه ای شیشه ای محافظت می شود و در اتاقی بزرگ قرار دارد که گرداگرد اتاق های دیگری برای نیایش و عبادت ساخته شده است. آتش بهرام مسئولی دارد که باید از آن نگهداری کند و آن را روشن نگاه دارد. این مسئول با نام هیربد شناخته می شود و باید نقاب مخصوصی به نام پدام که از تماس نفس او با آتش پاک جلوگیری می کند را بر صورت بزند.

 بلیط هواپیما کیش

آتشکده ورهرام

تاریخچه آتشکده ورهرام یزد

در سال ۱۳۱۳ رضاخان با ساخت یک آتشکده زرتشتیان یزد موافقت کرد و زرتشتیان با وقف زمین و استفاده از سرمایه اهدایی انجمن پارسیان هند اقدام به ساخت این آتشکده نمودند و نقشه های آن را هم مهندسین پارسی طراحی کردند. ورود به آتشکده که نیایشگاه و محل مقدسی برای ارتباط با خداوند است آداب و رسوم خاصی دارد.

پاکیزگی زنان و مردان، لباس روشن، ورود بدون کفش،‌ مردان با کلاه سفید و زنان با روسری سفید از جمله آداب این آتشکده مقدس است. آتشکده ورهرام یزد در فهرست بنا های ملی ایران و یونسکو به ثبت رسیده است. در سال های اخیر زرتشتی ها در های این آتشکده تاریخی را به روی توریست ها باز کرده اند و گردشگران و مسافران می توانند از قسمت هایی از آتشکده ورهرام دیدن کنند. تماشا کردن آتش مقدس هم برای گردشگران ممکن است اما باید از پشت شیشه صورت بگیرد. چرا که بنا به باور زرتشتیان، نفس آدمی نباید به آتش پاک برخورد کند.

معماری آتشکده یزد

سبک معماری این بنای تاریخی و مذهبی باستانی، سبک هخامنشی است و از تأثیر معماری آتشکده های پارسیان هند نیز بی نصیب نمانده است. یکی از برادران امانت، برادرانی که زمین آتشکده ورهرام را وقف کرده اند، چهار بار با کشتی بخار و پای پیاده به هند رفت تا رضایت انجمن پارسیان هند از طراحی و معماری آتشکده را جلب کند. وقتی به مجموعه آتشکده وارد می شوید باغی را می بینید که عمارتی در میان آن و حوضی روبروی آن قرار گرفته است.

ساختمان آتشکده ورهرام  ۲۱ متر ارتفاع دارد و با درختان سرسبز احاطه شده است. حوضی که در مقابل آن قرار گرفته صرفاً برای زیبایی نیست، بلکه قرار گرفتن عنصر آب در کنار آتشکده ها از خصوصیات آتشکده هاست. در جلوی ایوان آتشکده ستون های سنگی قرار گرفته است که در دست هنرمندان اصفهانی تراشیده شده اند و بعد به یزد آورده شده اند. کاشی کاری های سحر انگیز آن که نقش فروهر بر تن شان کشیده شده است هم هنر دست استاد کاران یزدی است که زیبایی آن را دو چندان کرده است.

 بلیط هواپیما چارتر

آتشکده ورهرام

راه های دسترسی به آتشکده 

مجموعه ی تاریخی مذهبی آتشکده ورهرام یا آتشکده بهرام در خیابان آیت الله کاشانی در شهر یزد قرار گرفته است و یافتن آن اصلاً کار سختی نیست. این مجموعه چند سالی است که به روی گردشگران و توریست ها باز است و شما می توانید همه روزه بجز ایام تعطیل و جمعه ها به آتشکده مراجعه کنید، بلیت تهیه کرده و به دیدن آتشکده ورهرام بروید. این نکته را به یاد داشته باشید که ورودی شرقی آتشکده متعلق به زرتشتیان است و بازدید کنندگان فقط باید از ورودی غربی وارد شوند. ساعت بازدید این مجموعه ی منحصر به فرد در شش ماه اول سال 08:00 تا 11:45 و 16:00 تا 19:45 و در شش ماه دوم سال 08:00 تا 11:45 و 15:00 تا 18:45 است.

نظرات کاربران