معتبرترین پاسپورت ها در جهان
دسته‌بندی نشده
  • ۱ مرداد ۱۳۹۹
  • نظرات: 0
  • بازدید: 170
  • لایک:
    0

پاسپورت، دفترچه ای است که هویت هر فرد را برای سفرهای بین المللی شرح می‌دهد و با آن میتوان به کشورهای مختلف در جهان سفر کرد. البته اعتبار پاسپورت های برخی از کشورها در جهان متفاوت است و نسبت به سایر ملت ها دارای ارزش بیشتر و یا کمتری هستند. برای همین دلتابان در این مقاله قصد دارد به شرح این موضوع یعنی معتبرترین پاسپورت ها در جهان بپردازد. اگر شما هم میخواهید در این باره اطلاعات بیشتری کسب کنید، خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد می کنیم.

معرفی معتبرترین پاسپورت ها در جهان

کشورهای آسیایی همچنان صدر نشین فهرست معتبرترین پاسپورت ها در جهان هستند. وبسایت هنلی همه ساله پاسپورت کشورهایی را که بدون ویزا میتوان به آن ها سفر کرد را اعلام می‌کند. در رده بندی پاسپورتها در سال 2020 معتبرترین پاسپورت متعلق به کشور ژاپن گردید. و به دارندگان این گذرنامه مجوز سفر به 191 کشور در جهان بدون ویزا داده میشود که نسبت به سال گذشته تعداد این کشورها از عدد 189 به عدد 191 افزایش یافته است. البته باید بدانید که ژاپن سال گذشته نیز رتبه اول از این لیست را به خود اختصاص داده بود.

ژاپن از معتبرترین پاسپورت ها در جهان

گذرنامه کشور سنگاپور نیز با سفر به 190 کشور در جهان بدون ویزا، رتبه دوم از این لیست را به خود اختصاص داده است که نسبت به سال 2019 تنزل یافته است.

سنگاپور دومین رتبه از معتبرترین پاسپورت ها در جهان

همچنین رتبه سوم از لیست معتبرترین پاسپورت ها در جهان به طور مشترک به کشورهای کره ی جنوبی و آلمان با امکان سفر به 189 کشور تعلق گرفته است.

ایتالیا و فنلاند نیز جایگاه چهارم را تصاحب کرده اند و شهروندان آن می‌توانند به 188 کشور بدون اخذ ویزا سفر کنند.

گفتنی است که تا رتبه هشتم این لیست به کشورهای اروپایی همچون اسپانیا، لوگزامبوگ، دانمارک با امکان سفر به 187 کشور، سوئد و فرانسه با 186 و پرتغال، هلند، اتریش، ایرلند و سوئیس نیز با امکان سفر به 185 کشور قرار گرفته است.  

رتبه هشتم از این لیست متعلق به کشورهای آمریکا، بریتانیا، نروژ، بلژیک و یونان می‌باشد که دارندگان این پاسپورت ها میتوانند به 184 کشور دنیا به راحتی و بدون نیاز به اخذ روادید سفر کنند.

در میان کشورهای معتبر جهان، قدرت گذرنامه 5 کشور استرالیا، کانادا، نیوزیلند، مالت و جمهوری چک با 183 مقصد بدون ویزا با یکدیگر برابر است و در رتبه نهم جهان قرار گرفته اند. شهروندان اسلواکلی، مجارستان و لیتوانی با سفر 181 کشور بدون ویزا، رتبه دهم را از آن خود کرده اند.

کشور های اروپایی از معتبرترین پاسپورت ها در جهان

تا اینجا از رتبه یکم تا دهم از معتبرترین پاسپورتهای جهان آشنا شدیم. بد نیست رتبه برخی از دیگر کشورهای دنیا را بدانیم.

گذرنامه امارات متحده عربی با قرار گرفتن در رتبه 18 در جهان، به عنوان قدرتمندترین پاسپورت در خاورمیانه شناخته می‌شود.

همچنین انتظار میرفت چین در جایگاه بالاتری باشد اما شهروندان چینی تنها میتوانند به 71 کشور بدون روادید سفر کنند. این گذرنامه در رتبه 72 جهان قرار گرفته است.

جالب است بدانید که پاسپورت ایران رتبه 98 از لیست معتبرترین پاسپورت ها در جهان را از آن خود کرده است. با این پاسپورت میتوان به تنها 41 کشور دنیا بدون روادید سفر کرد. گفتنی است که از سال 2019 تا به حال، ایران با سه پله صعود توانسته به این جایگاه دست یابد و این در حالی است که تا پیش از آن تنها با این پاسپورت می‌شد به 39 کشور از دنیا بدون ویزا سفر کرد. گذرنامه ریتره، کنگو و بنگلادش، هم رتبه با ایران محسوب می‌شوند.

ایران در لیست معتبرترین پاسپورت ها در جهان

قدرت پاسپورت کشور ترکیه با توان سفر بدون ویزا به 111 کشور در رتبه 55، تاجیکستان با 58 مقصد در رتبه 84 و افغانستان با توان سفر بدون ویزا به 26 کشور جهان در رتبه 107 و آخرین جایگاه از لیست معتبرترین پاسپورت ها در جهان قرار گرفته است. لازم به ذکر است که کشورهای پاکستان و عراق نیز کمی بالاتر، جایگاه 104 و 106 را به انحصار خود در آورده اند.

پاسپورت پاکستان در لیست معتبرترین پاسپورت ها در جهان

موسسه هنلی همه ساله و دوبار بر اساس داده های انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی و دیگر مستندات گردشگری، اقدام به رده بندی معتبرترین پاسپورت ها در جهان میکند و از این طریق میتوان به اعتبار پاسپورت ها پی برد.

در انتها باید اضافه کنیم که گذرنامه برای هر فردی معنای خاصی دارد و برخی آن را ابزاری برای مسافرت بدون محدودیت و برخی دیگر نیز آن را به معنای یک مانع بزرگ برای سفر می‌دانند. در این مقاله قصد شد تا به معرفی معتبرترین پاسپورت ها در جهان بپردازیم و امید است تا روزی با هر پاسپورتی سوای رنگ و ملیت آن بتوان به هر نقطه از این کره خاکی بدون ویزا سفر کرد.

 

0
می توانید دیدگاهتان را با ما در میان بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *