تصویری از آدم برفی

کشورهای سردسیر در دنیا کدام اند؟

وقتی هوا سرد می­شود، نشستن کنار آتش بخاری با یک فنجان قهوه کاری لذت­بخش به نظر می­رسد. اما نقاطی از جهان هستند که این کارها در آن مناطق جلوی سرما را نمی­گیرند. سرمای فوق­العاده این مناطق در نوع خود کم نظیراست و با اینکه تحمل آن دشوار می­باشد، اما مناظری بی­مانند و چشم­نواز را به نمایش می­گذارند.  در این مطلب از دلتابان کشورهای سردسیر دنیا را به شما معرفی خواهیم کرد. اگر قصد خرید بلیط هواپیما به مقصد های سرد سیر را دارید و از طرفداران ورزش­های زمستانی هستید و هیجان را دوست دارید با ما در شناخت این کشورها همراه باشید. 

نمایی از دختر یخ زده

گرینلند از کشورهای سردسیر

برخلاف نام این کشور که جزء یکی از کشورهای سردسیر می‌باشد، بیشتر سطح گرینلند در تمام طول سال از برف و یخ پوشیده شده است. ساکنین این منطقه سردسیر شش ماه در سال را در شب قطبی زندگی می­کنند و آفتاب کم رمق تابستانی نیز در گرم کردن این سرزمین یخ­زده چندان مؤثر نیست. متوسط دمای گرینلند 10 درجه سانتی­گراد زیر صفر می­باشد که در زمستان به 65 درجه زیر صفر نیز می­رسد. در گرم­ترین روزهای تابستانی این کشور سردسیر دمای هوا نهایتاً تا 8 درجه سانتی­گراد بالا می­رود. سرمای هوا در این منطقه از زمین به حدی است که هرچیزی را خارج از خانه قرار دهید در کوتاه­ترین زمان ممکن یخ می­زند. البته باید بگوئیم دمای زمستانی ذکر شده در حاشیه­های این سرزمین ثبت شده است و ایستگاه تحقیقاتی North Ice در مرکز صفحه یخی گرینلند دمای باور نکردنی 86 درجه سانتی­گراد زیر صفر را نیز به ثبت رسانده است.

فنلاند بی مانند از دیگر کشورهای سردسیر دنیا

تصویری زیبا از شفق

فنلاند بی مانند از دیگر کشورهای سردسیر شمالی­ترین کشور اروپایی از منظر مکان نگاری، از موقعیتی بی­مانند نسبت به دیگر کشورهای اروپایی برخوردار است. مجاورت با دریای بالتیک و جریان­های اقیانوس اطلس، باعث شده است که فنلاند در بیشتر ایام سال آب و هوای بسیار سردی را تجربه نماید.

زمستان فنلاند که جزء یکی از کشورهای سردسیر است، چهار ماه طول می­کشد و دمای هوا در این روزهای سرد به 45 درجه سانتی­گراد زیر صفر می­رسد. کاهش دما در منطقه لاپلند (Lapland) که در معرض بادهای شدید و گزنده قرار دارد، محسوس­تر می­باشد. در طول زمستان طول روز در قسمت­های جنوبی فنلاند تنها 6 تا 7 ساعت می­باشد این درحالی است که در قسمت­های شمالی، شب تا 2 ماه طول می­کشد و در طول این مدت ساکنین این قسمت­ها در طول این مدت اصلاً نمی­توانند خورشید را ببینند. البته دمای هوا در تابستان تا حد قابل تحملی بالا می­آید و ساکنین این کشور سردسیری می­توانند برای مدتی کوتاه از گرمای خورشید بهره ببرند.

قزاقستان

تابستان­های قزاقستان آب و هوایی گرم و مطبوع دارد و متوسط دمای هوا در ماه­های گرم سال حدود 30 درجه سانتی­گراد می­باشد که این کشور را به مقصدی عالی برای سفرهای تابستانی تبدیل می­کند. اما زمستان در این کشور سردسیر داستان دیگری دارد. ریزش باران­های شدید و نامنظم سبب کاهش دمای شدید هوا در قزاقستان می­شود به طوری­که دمای هوا در ماه­های سرد سال بین 20 تا 30 درجه سانتی­گراد زیر صفر متغیر می­شود. در مناطقی مانند شهر آستانه (Astana) دمای هوا به قدری پائین می­رود که اگر شب هنگام بدون پوشش کافی از منزل خارج شوید، دچار سرمازدگی شده و ممکن است انگشتان دست­و پای خود را به همین دلیل از دست بدهید. البته دیدن مناظر زمستانی این کشور سردسیر از دریچه دوربین عکاسان بسیار زیبا است اما بازدید آن از نزدیک می­تواند به آسیب­هایی جدی منجر شود.

مغولستان یکی دیگر از کشورهای سردسیر در جهان

یکی دیگر از کشورهای سردسیر در جهان مغولستان در قلب آسیا می­باشد. مغولستان در همسایگی چین و روسیه به سبب داشتن چمن­زارهای وسیع و نیز امپراطوری چنگیزخان مغول و افسانه­های مرتبط با این شخصیت تاریخی در دنیا معروف شده است. اما تصور بیشتر افراد از آب و هوای این کشور سردسیر اشتباه می­باشد. گردشگران زیادی بعد از سفر به مغولستان با آب و هوای سرد آن روبه­رو شده­اند. متوسط دمای هوای مغولستان در ماه­های سرد سال یعنی ماه­های اکتبر تا آوریل زیر صفر درجه بوده و در باقی ایام سال تنها کمی از نقطه انجماد بالاتر می­رود. دلیل به وجود آمدن این آب و هوای سرد در مغولستان ارتفاع زیاد این فلات است که حدود 4900 فوت ( حدود 1493.5 متر) بالاتر از سطح دریا می­باشد. سردترین ماه­های سال در مغولستان، ماه­های ژانویه و فوریه هستند؛ در این ماه­ها درجه حرارت هوا به شدت افت کرده و به 30 درجه سانتی­گراد زیر صفر می­رسد. شاید دلیل سرسختی و سختکوشی ساکنان این کشور سردسیر نیز همین آب و هوای خشن باشد که ایشان را به نبرد با عوامل طبیعی و جوی فرا می­خواند.

چین در لیست کشورهای سردسیر دنیا

چین که در لیست کشورهای سردسیر دنیا است در بیشتر مناطق آن در اکثر ایام سال آب و هوای مطبوعی دارند، اما زمستان­های سرد این منطقه حرف دیگری می­زنند. غیر از چند بخش در جنوب این کشور سردسیر، باقی بخش­های این کشور، بارش شدید برف و رطوبت بالایی را در زمستان تجربه می­کنند که شرایط زندگی را برای ساکنین این مناطق دشوار می­کند.

قسمت­های شمالی، غربی و مرکزی چین در طول زمستان پوشیده از برف، سردخاک (Permafrost) و یخ است که سبب کاهش دمای این مناطق تا 10 درجه سانتی­گراد زیر صفر می­شود. عایق­بندی ضعیف ساختمان­ها و نداشتن زیرساخت­های مناسب گرمایشی در منازل افراد عادی، سبب می­شود این افراد در طول ماه­های بسیار سرد زمستانی با مشکلات عدیده­ای، دست به گریبان باشند.

آمریکا از ناباورترین کشورهای سردسیر در جهان

نمایی از یک کلبه در برف

آمریکا از ناباورترین کشورهای سردسیر در جهان، کشور پهناوری است که برخی از گرم­ترین نقاط جهان مانند بیابان دره مرگ (Death Valley) را در خود جای داده است، اما در عین حال می­توان برخی از سردترین نقاط جهان را نیز در این کشور یافت. دمای هوا در ایالت­های شمالی آمریکا مانند آلاسکا همیشه پائین است تا جائی­که در زمستان دمای آنها به 62 درجه سانتی­گراد زیر صفر می­رسد. بارش برف سنگین در این نواحی حمل و نقل را با مشکل روبه­رو می­کند. حتی سرمای هوا در برخی نقاط به حدی پائین می­رود که شاهد به وجود آمدن جاده­های زمستانی بر روی رودخانه­های یخ­زده این نواحی هستیم. جاده­هایی که با گرم شدن هوا ذوب شده و از بین می­روند. این در حالی است که ایالت­های جنوبی آمریکا مانند فلوریدا شاهر آب و هوایی معتدل هستیم و ساکنین این مناطق تابستان­های گرم و مطبوعی را تجربه می­کنند.

استونی در مقایسه با دیگر کشورهای سردسیر

در مقایسه با دیگر کشورهای سردسیر این لیست می‌توان گفت که استونی هوای گرم­تری دارد. بارش باران­های شدید باعث به وجود آمدن سرمای هوا در این کشور سردسیر می­شود. این کشور به خصوص در قسمت­های جنوب­شرقی زمستان­های سرد و خشکی دارد. در این مناطق در ماه­های سرد سال دمای هوا تا 3-8 درجه سانتی­گراد زیر صفر پائین می­رود. این کاهش دما مشکلاتی را در زندگی روزمره ساکنین این مناطق ایجاد می­کند. البته تابستان­های استونی بسیار ملایم و مطبوع بوده و دمای هوا به حدود 15 درجه سانتی­گراد می­رسد.

روسیه از مشهورترین کشورهای سردسیر

تصویری از کشور روسیه

وجود مناطق بادخیز وسیع در روسیه یکی از دلایل سرمای شدید هوا در این کشور می­باشد. در کنار این دشت­های وسیع بادخیز، این نکته که در این کشور سردسیر حداقل 8 ماه از سال شاهد بارش برف هستیم، سبب شده است تا نام روسیه نیز در بین سردترین کشورها در جهان ثبت شود. متوسط دمای هوای روسیه در فصل زمستان به 27 درجه سانتی­گراد زیر صفر و در تابستان به 8 درجه سانتی­گراد می­رسد. یکی از مشکلاتی که ساکنین روسیه با آن روبه­رو هستند این است که اگر در ماه­های سرد سال ماشین خود را خاموش کنند، ممکن است دیگر روشن نشود، به همین دلیل دیده شده است که ساعت­ها ماشین­های خود را روشن نگه ­می­دارند تا با این مسئله روبه­رو نشوند.

روستای اویمیاکن (Oymyakon) که به عنوان سردترین روستای جهان شناخته می­شود، نیز در روسیه قرار دارد. در روزهای سرد سال دمای هوای این روستا به 71 درجه سانتی­گراد زیر صفر می رسد. سرمای هوا در این منطقه به حدی است که تجهیزات الکترونیکی مانند گوشی­های موبایل درست کار نمی­کنند. امکان لوله کشی آب زیر زمینی در این روستا وجود ندارد و باید سرویس­های بهداشتی در خارج از خانه ساخته شوند. آب مورد نیاز ساکنین روستا نیز در روزهای سرد سال، به وسیله تانکرهایی خارج از منطقه تأمین می­گردد، چراکه تمام منابع آب منطقه در این زمان یخ می­زنند. اگر یکی از اهالی روستا در این ایام فوت کند، برای به خاکسپاری باید سه روز صبر کرد، زیرا برای کندن قبر باید ابتدا خاک یخ­زده را با زغال داغ ذوب کرده و بعد قبر را بکنند. در این روستا اگر بدون پوشش صورت از منزل خارج شوید، حتی روی مژه­های شما هم یخ می­بندد و تنها پس از گذشتن زمان کوتاهی دچار سرمازدگی خواهید شد.

از دیگر شهرهای بسیار سرد روسیه می­توان از یاکوتسک (Yakutsk) و ورخویانسک (Verkhoyansk) نام برد. سرمای هوا در این شهرها نیز مثال­زدنی است.

کانادا

درست است که دمای هوا در شهرهای مختلف کانادا متفاوت می­باشد اما به طور کلی می­توان گفت هوای کانادا بسیار سرد است و آن را در لیست کشورهای سردسیر قرار داده است. دمای هوا در دشت­های این کشور سردسیر در هنگام روز کمی پائین­تر از 15 درجه سانتی­گراد بوده و در شب به 40 درجه سانتی­گراد زیر صفر می­رسد. پائین­ترین درجه هوا در کانادا و حتی در کل آمریکای شمالی در شهر اسناگ ( Snag) در ایالت یوکن ( Yukon) به ثبت رسیده است. این شهر در سردترین روزهای سال دمای 63 درجه سانتی­گراد زیر صفر را تجربه می­کند.

ساکنین شهر اتاوا( Ottawa) در طول زمستان شاهد بارش برف­های سنگین هستند، به طوری که مجبورند برای انجام کارهای روزمره خود از اسکی روی یخ و یا سورتمه استفاده کنند.

البته وجود زیرساخت­های صحیح گرمایشی در شهرهای کانادا باعث شده است که ساکنین این کشور مشکل چندانی با سردی هوا و بارش برف سنگین و یا گرم کردن منازل خود نداشته باشند. تا جایی که با وجود سرمای شدید و برف سنگین فعالیت­های روزانه مختل نمی­شوند و مردم به راحتی کارهای خود را انجام می­دهند.

ایسلند

تصویری زیبا از ایسلند

نام این کشور از دو کلمه Ice( یخ) و Land (سرزمین) تشکیل شده است که به خوبی آب و هوای این منطقه از زمین را نمایان می­کند. دمای هوای ایسلند به ندرت به بالای صفر درجه سانتی­گراد می­رسد، این در حالی­است که بیشترین دمای مناطق شمالی این کشور سردسیر 10 درجه سانتی­گراد زیر صفر می­باشد. بادهای سرد قطبی که بر فراز این ناحیه می­وزند بر تأثیرات فعالیت­های آتش­فشانی و جریان­های گرم اقیانوسی که به گلف استریم Gulf Stream مشهورند، غلبه کرده و باعث سرمای دائمی هوا در این ناحیه می­شوند. درجه حرارت هوا در زمستان در ایسلند، گاهی تا 40 درجه سانتی­گراد زیر صفر نیز می­رود که این امر یکی از دلایل مهم کم جمعیت بودن این ناحیه می­باشد.

نروژ

در مقایسه با دیگر کشورهای سردسیر این لیست، قرارگرفتن در مسیر جبهه­های گرم و جریان­های اقیانوسی، سبب شده است نروژ هوای مطبوعی داشته باشد. اما از سوی دیگر نزدیکی این کشور سردسیر به قطب شمال، سبب شده است هوای این منطقه در بیشتر ایام سال سرد باشد.

هوای نروژ در طول ماه­های تابستان(ژوئن، جولای و آگوست) تا 16 درجه سانتی­گراد بالا می­رود. اما در ماه­های دیگر سال دمای هوا بین 8 تا 40- درجه سانتی­گراد درحال تغییر مداوم است. زمستان­های این کشور سردسیر به واسطه باران­های شدید و مکرر، باد و طوفان، بسیار غیر قابل تحمل می­باشد.

قطب جنوب

نمایی از قطب جنوب

درست است که این ناحیه را نمی­توان کشوری مستقل به حساب آورد و طبق معاهدات دیپلماتیک این منطقه به کشورهای زیادی تعلق دارد اما به جرأت می­توان آن را سردترین نقطه جهان به حساب آورد. بیشتر نقاط قطب جنوب هرگز تابش نور آفتاب را نمی­بینند، به همین علت متوسط دمای این ناحیه 83 درجه سانتی­گراد زیر صفر بوده و در سردترین شرایط به 93 درجه سانتی­گراد زیر صفر هم می­رسد. سرمای بسیار شدید این بیابان یخ­زده، باعث شده است هیچ انسانی نتواند در این منطقه زندگی کند. کاشفانی که برای انجام کارهای تحقیقاتی به قطب جنوب سفر می­کنند، این نکته را به خوبی می­دانند که در صورت ماندن در فضای باز این دشت یخ­زده، حتی برای مدتی کوتاه دچار یخ­زدگی شده و به آسانی جان خود را از دست می­دهند.

با توجه به تمام آنچه که در این مقاله شرح دادیم، منطقی به نظر می­رسد که اکثر افراد به جای سفر به این نواحی سردسیری ترجیح می­دهند، روی زمین­های اسکیت دست­ساز اسکی کنند. اما اگر از سفرهای پر ماجرا لذت می­برید و در زندگی دائماً به دنبال هیجان می­گردید، می­توانید برای سفر به یکی از این مناطق برنامه­ریزی کرده و از تماشای مناظر دیدنی و چشم­اندازهای بی­نظیر آنها لذت ببرید.

نظرات کاربران