ژئو پارک قشم

بازدید از شگفتی های ژئو پارک قشم

فهرست مطالب

ژئوپارک قشم یکی از عجایب هفتگانه این جزیره می باشد که دارای زیبای خیره کننده ای می باشد. ژئوپارک قشم اولین پارک ژئو در سرتاسر ایران و تنها پارک ژئو در خاورمیانه می باشد. این پارک به دلیل پدیده های زمین شناختی بسیار زیاد در سال 85 به ثبت جهانی یونسکو در آمد و از جمله ژئوپارک های زیبا شناخته شد. ژئو پارک قشم دارای نشانه های زمین شناختی و عظیم زیستی می باشد که بسیار جذاب هستند. در اینجا با ویژگی های ژئوپارک قشم آشنا می شویم

دلتابان ارائه دهنده کلیه خدمات گردشگری اعم از تور های داخلی و خارجی آماده است تا سفر های داخلی و خارجی شما عزیزان به شما خدمت رسانی کرده و لحظات به یادماندنی برای شما رقم بزند، تور ترکیه ، تور پاتایا ، تور گرجستان ، تور ارمنستان تور های خارجی پر طرفدار و تور های مشهد و کیش از تور های داخلی محبوب برای گردشگران است ، اطلاعات تکمیلی را در لینک زیر دنبال کنید.

بلیط هواپیمای کیش

 ژئوپارک قشم

ژئوپارک قشم

ژئوپارک قشم دارای وسعت بسیار زیادی می باشد. وسعت این منطقه بیش از 30 هزار هکتار می باشد که تقریبا در غرب جزیره قشم قرار گرفته است. ژئوپارک از شرق به روستای طبل و سلخ منتهی می شود و از غرب به روستای گوری و کانی می رسد. البته جالب است بدانید که شمال ژئوپارک با ساحل شمالی و جنوب آن به ساحل جنوبی ختم می شود. این منطقه اولین ژئوپارکی است که در خاورمیانه قرار دارد و در سال 2006 در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. ایران بعد کشورهای چین، مالزی، ژاپن و دیگر کشور ها با این امکانات به عنوان یکی از کشورهای دارند ژئوپارک در جهان شناخته می شود. به طور کلی 19 کشور دارای این امتیاز هستند.

بلیط هواپیما چارتر

 ژئوپارک

مجسمه های طبیعی در ژئوپارک قشم

جالب است بدانید که در ژئوپارک مجسمه های طبیعی وجود دارد که بوسیله فرسایش های بوجود آمده اند. در این مناطق می توان نقش های برجسته و متراکم، چین خوردگی ها، کوه های بسیار زیبا و حیرت آور، سطوح تخت، صفه ها در ارتفاعات و .. دید. تمام اینها حاصل فرسایش، هوازدگی، تازیانه بادها و باران های طبیعی و سیل آسا ایجاد شده اند. تمامی این زیبایی ها حاصل دست طبیعت هستند که با گذشت سال ها به وجود آمده اند. این زیبایی های طبیعی امروزه یکی از بهترین جاذبه های گردشگری جزیره قشم شناخته می شوند و طرفداران خاص خود را دارند.

gheshm.island

شگفتی های ژئوپارک 

با عبور از قسمت های مختلف ژئوپارک قشم شاهد شگفتی های بسیار زیادی خواهید بود. در میان این شگفتی ها می توان اشکال و نقوشی مانند لاک پشت ها، شگ، مارمولک، اسب آبی و حتی پیکره های از انسان هایی دید که در حال فریاد زدن می باشند. تمامی این پدیده های زمین شناختی بسیار زیبا در گوشه و کنار این سرزمین پراکنده هستند و به دست طبیعت ساخته شده اند و شکل گرفته اند. به هر گوشه ژئوپارک قشم که نگاه می کنید چیزی برای دیدن و حیرت زده شدن پیدا می کنید.

gheshm.park

دره تندیس های ژئوپارک قشم

یکی از منطقه های زیبای ژئوپارک قشم، دره تندیس های می باشد.سطح این دره از ترک های گلی پوشیده شده است. از لحاظ ساختاری این منطقه تقریبا شبیه دره ستاره ها می باشد اما تراکم پدیده در آن کم است.  ترک گلی یکی از ساخت های رسوبی می باشد که با کمی مطالعه می توانید درباره آنها شناخت پیدا کنید. در این دره که پر از سنگ است، فرسایش تندیس های زیبایی ایجاد کرده است که نظیر آنها وجود ندارد.

تور ارزان مشهد

 پارک قشم

نمکدان در منطقه ژئوپارک قشم

یکی از جاذبه های گردشگری ژئوپارک قشم نمکدان می باشد. در این قسمت می توان شاهد وجود غار نمکی بود که بسیار طولانی می باشد. وجود چشمه های نمک چشم اندازهایی فوق العاده در این قسمت ایجاد کرده است و تمامی دره ها را سفید پوش کرده است. در این قسمت می توان انواعی از سنگ های رسوبی، دگرگونی و آذرین را یافت که زیبایی خاصی دارند.

این پدیده یکی از زیباترین پدیده های زمین شناختی می باشد که بسیار جذاب و زیبا می باشد. جاذبه های گردشگری این منطقه بسیار زیاد می باشد  و هر ساله گردشگران نه تنها از ایران بلکه از سایر کشورها به اینجا می آیند و از جاذبه های آن دیدن می کنند. این منطقه به خاطر موقعیت استراتژیکی خود در میان کشورهای آسیایی و اروپایی اهمیت بسیار زیادی دارد و دارای تنوع فرهنگی و زمین شناختی می باشد.

اما متاسفانه در سال 1391 به دلیل ناتوانی در مدیریت این منطقه از معیارهای یونسکو خارج شد ولی دوباره با تلاش و همکاری زیاد کارشناسان و مدیران موفق شدند تا دوباره آن را به ثبت جهانی یونسکو برسانند. این پارک تا سال 2020 مورد تائید می باشد و در فهرست جهانی قرار دارد. شما نیز اگر به جزیره قشم سفر کردید حتما به ژئوپارک قشم بروید و از جاذبه های زیبا و حیرت انگیز آن دیدن کنید و لحظات بیادماندنی سفر خود را ثبت کنید تا خاطرات به یادماندنی برایتان بماند. 

نظرات کاربران