تفاوت پاسپورت با ویزا
دسته‌بندی نشده
  • ۲۳ تیر ۱۳۹۹
  • نظرات: 0
  • بازدید: 64
  • لایک:
    3+

تفاوت ویزا با پاسپورت در چیست؟ این سوالی است که شاید در ذهن کسانی که قصد مسافرت به کشور های خارجی را دارند، تداعی شود. البته که هر کدام از این دو ویژگی هایی دارند که از یکدیگر متمایز می شود اما ما در این مطلب قصد داریم به صورت مفصّل به شرح تفاوت های ویزا و پاسپورت بپردازیم. پس اگر می خواهید در مورد این دو بیشتر بدانید، ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

پاسپورت چیست و چه مشخصاتی دارد؟

پاسپورت دفترچه ای است کوچک و برای هر فردی که قصد گذر از مرزهای کشور را داشته باشد، چاپ می‌شود. این پاسپورت ها در جهان به چهار رنگ مشکی، سبز، قرمز و یا آبی دیده می شوند که معمولا بسته به نوع ملیت هر فرد متفاوت است. پاسپورت ها به طور کلی از چندین صفحه تشکیل شده اند و صفحه اول به معرفی فرد مالک پاسپورت می‌پردازد و صفحات بعدی آن خالی بوده و به نوعی محلی است برای درج مهر خروج از کشور. جالب است بدانید که ترجمه فارسی کلمه ی پاسپورت، گذرنامه است اما در بین ایرانیان معمولا کلمه ی پاسپورت بیشتر رواج دارد.

پاسپورت‌ها که به نحوی شناسنامه بین المللی فرد شناخته می‌شود، دارای بخشی به نام تاریخ است که به زمان صدور و مدت اعتبار گذرنامه اشاره دارد. این تاریخ اعتبار در کشور های دنیا متفاوت است و برای مثال اعتبار پاسپورت در ایران معمولا 5 سال می‌باشد. یکی از وجوه اشتراک پاسپورت و ویزا در اعتبار است اما باید بگویم که مدت هر یک متفاوت است. نکته دیگری که در مورد پاسپورت باید به آن اشاه کنیم، اعتبار پاسپورت است که مسافران قبل از شروع هر سفر خارجی می بایست به زمان انقضای پاسپورت توجه داشته باشند تا در هنگام سفر برایشان مشکلی رخ ندهد. پاسپورت‌ها تا جایی قابل اعتبار هستند که اگر به همراه آن به کشورهایی که قوانین و قراردادهایی بسته شده با کشور شما دارند بروید، می توانید به اعتبار پاسپورت تان به راحتی از گواهینامه کشور خودتان نیز در کشور مقصد استفاده کنید.

پاسپورت آمریکا در تفاوت پاسپورت با ویزا

ویزا چیست و چه مشخصاتی دارد؟

و اما ویزا. اگر چه ویزا وجوه اشتراکی با پاسپورت دارد، ولی یکی از مهمترین تفاوت های آن عدم وجود ماهیتی یکسان در هر دو است. بدان معنی که در برخی از کشور ها برای ورود مسافران به داخل خاک کشورشان ممکن است فقط پاسپورت تقاضا کند. در صورتی که در حالت مقابل کشوری باشد که به پاسپورت اکتفا نکرده و علاوه بر آن، ویزا را نیز از مسافران درخواست کند. ویزایی که گاهی مسافران برای دریافت آن با چالش هایی گوناگون مواجه می شوند و گاهی هم به طور کلی نمی توانند به آن دست یابی پیدا کنند.

ویزا ها نیز بنا به درخواست مسافران متفاوت است و به انواع گوناگونی همچون: ویزای تحصیلی، ویزای کار، ویزای تجاری، مهاجرتی و… تقسیم بندی می‌شوند و عمدتا در این ویزا ها مدت زمان اقامت و همچنین دلیل شما برای اقامت در کشور مقصد مطرح شده است. به عنوان مثال اگر شما به دنبال دریافت ویزای تجاری در کشور مقصد باشید، پس کشور مقصد از شما اثبات میزان پولی (تمکن مالی) را خواهد کرد که ثابت کند شما می توانید به معنای واقعی، یک تولید کنند و یا یک فرد تاجر در آن کشور باشید. همچنین بالطبع ممکن است تا حدی هزینه ها سنگین تر از مثلا ویزای دانشجویی باشد که شما تنها می خواهید به مدت چند ماه و یا چند سال مشخص در آن کشور صرفا به تحصیل بپردازید.

ویزای توریستی نیز ازنوع دیگر ویزا است که برای مسافرانی که به قصد گردش و تفریح به کشوری دیگر وارد می شوند. اخذ این نوع ویزا هم معمولا راحت تر از دیگر انواع ویزا است و بدون دردسر مسافران می توانند از آن بهره مند شوند.

ویزا و تفاوت آن با پاسپورت

 به چه کشورهایی می توان بدون ویزا سفر کرد؟

با این حال، در دنیا هستند کشورهایی که بدون ویزا و البته بدون دردسر می توان به آن ها سفر کرد. کشورهای مانند: هایتی، سنت لوییسا، مالدیوز، اندونزی، سری لانکا و تایلند از جمله این کشور ها هستند.

با این تفاسیر، از گذشته همیشه سفر به خارج از کشور با چالش هایی همراه بوده که مسافران با آن ها دست و پنجه نرم می کردند. چالش هایی همچون داشتن پاسپورت و ویزا که همواره در اکثر کشور های دنیا مشکلاتی را برای مسافران ایجاد کرده و برای همین، پروسه اخذ ویزا در کشورهای مختلف، متفاوت است.

3+
می توانید دیدگاهتان را با ما در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *