شیرینی های همدان
24 آذر 1397
همدان

در سفر به همدان شیرینی های همدانی را از دست ندهید

فهرست مطالب

شیرینی های همدان

مردم ایران شیرینی را دوست دارند پس به هر شهری که سفر می کنید با تعداد زیادی از شیرینی های محلی روبرو خواهید شد که جزوی از فرهنگ آنها است. امروز دلتابان شما را با شیرینی های همدان آشنا می کند. در سفر خود به شهر همدان خوردن این شیرینی های خوشمزه را به هیچ عنوان از دست ندهید. البته مراقب سلامتی خود نیز باشید.

 

کماج از شیرینی های همدان

 یک شیرینی کاملا بومی و خوشمزه که به عنوان یک عصرانه بی نظیر حتما باید با چای تازه دم میل شود. اگر از کنار کماج پزی ها در همدان عبور کنید بوی کماج داغ و تازه هوش از سر شما خواهد برد. نکته جالب این است که کماج به ثبت ملی نیز رسیده است. پس حتما در ابتدای رسیدن به همدان از بین تمام شیرینی های همدان به سراغ کماج بروید.

 شیرینی های همدان

 

انگشت پیچ از شیرینی های همدان

این شیرینی را می توانید جزو قدیمی ترین شیرینی های این شهر در نظر بگیرید که طرز تهیه آن نسل به نسل و سینه به سینه گشته است تا به ما رسیده است. معمولا زمان پخت آن توسط خانم خانه در ماه رمضان و نزدیک افطار بوده است. مواد اولیه تشکیل دهنده این شیرینی خوشمزه عبارت است از: شکر، گلاب، سفیده تخم مرغ، جوهر لیمو و آب. اسم جالب این نوع شیرینی نیز به خاطر نوع آن است که کمی کش می آید و در ظروف کوچک و توسط قاشق خورده می شود. البته در زمان قدیم با انگشت می خورده اند و از این رو به آن انگشت پیچ می گویند. جالب است که انگشت پیچ نیز توانسته است به ثبت ملی برسد و به یکی از معروف ترین شیرینی های همدان و ایران تبدیل شود.

 

 شیرینی های همدان

 

باسلوق

باسلوق یکی از خوشمزه ترین شیرینی ها است که البته نمونه های آن را می توانید در سایر استان ها نیز پیدا کنید که به روش های دیگری درست می شوند. تنها نکته ای که سبب تفاوت بین باسلوق ها در نقاط مختلف ایران می شود طعم و عطر آنها می باشد. برخی از استان ها انواع خاصی را به کمک ادویه جات مخصوص خود درست می کنند که از همین رو باعث اختصاصی شدن طعم آن شیرینی می شود. بیشترین زمان مورد مصرف قرار گرفتن این شیرینی در ایام نوروز می باشد.

 

برساق

یکی دیگر از انواع مختلف و متنوع شیرینی های همدان برساق است. این شیرینی خوشمزه فقط در همدان درست نمی شود بلکه استان های دیگری نظیر کرمانشاه، ایلام و لرستان نیز این شیرینی را درست می کنند. ولی هیچگاه نمی توانید برساق مربوط به دو استان را با یک طعم و مزه بچشید و این مورد نیز در دستور پخت و ادویه آن نهفته است. ترکیبات این شیرینی خوشمزه نیز شامل: آرد، شکر، روغن، تخم مرغ، شیر، نمک و ادویه های مختلف می باشد. بعد از این که خمیر برساق آماده شد آن را در روغن سرخ می کنند. پیشنهاد دلتابان این است که در بین شیرینی های همدان برساق را حتما بعد از کماج در جایگاه دوم امتحان کنید

 

 شیرینی های همدان

 

نان شیرمال

شیرمال ها نیز در واقع به صورت گسترده ای در تمام ایران پخته می شوند. هر استان بسته به موادی که به صورت طبیعی دارد از آنها در این نان استفاده می کنند. در بین شیرینی های همدان نیز می توانید شیرمال را پیدا کنید. یکی از بهترین و مقوی ترین شیرینی های که به عنوان یک صبحانه خوشمزه و یا یک میان وعده مغذی استفاده می شود. کشمش، گردو و کنجد نیز می تواند به عنوان طعم دهنده های عالی در نان شیرمال استفاده شود.

 

 

حلوا زرده همدان

یکی از بهترین شیرینی های این شهر حلواهای خوشمزه این شهر می باشد. حلوا زرده نیز جزو معروف ترین شیرینی های این شهر به شمار می رود که به خاطر مقوی بودن آن خواهان زیادی دارد. مطمئنا نمی توانید در هیچ یک از استان های ایران حلوا زرده خوشمزه و چیزی که اصل همدان است را پیدا کنید. نکته مهم و وجه تمایز این حلوا با سایر حلواها همان طور که از اسم آن مشخص است وجود زرده تخم مرغ می باشد. در این حلوا از زرده تخم مرغ استفاده می شود و از سفیده های آن نیز برای پخت انگشت پیچ استفاده می کنند و از هدر رفتن حتی یک مقدار کوچک از مواد نیز جلوگیری می کنند.

این ها بهترین و خوشمزه ترین شیرینی های همدان بودند. پیشنهاد دلتابان به شما امتحان آنها در سفر به این استان زیبا می باشد تا طعمی بیاد ماندنی را از سفر خود به همراه داشته باشید.

hamedan

 

جهت بازدید برترین خدمات دلتابان به لینکهای زیر مراجعه نمایید:

نظرات کاربران