آبشار پیران کرمانشاه
21 آذر 1397
کرمانشاه

برای سفر به آبشار پیران کرمانشاه باید موارد زیر را بدانید

کرمانشاه یکی از مناطق بسیار خوش آب و هوای ایران می‌باشد که مناظر بکر طبیعی و جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد. از میان این مناطق دیدنی آبشار پیران کرمانشاه زیبایی فوق العاده خیره کننده‌ای داشته و جزء تماشایی‌ترین مناطق این استان می‌باشد. اگر سفری به این استان داشتید حتماً از آبشار پیران دیدن کرده و خاطره‌ای خوش و به یاد ماندنی را برای خود و عزیزانتان بسازید

مشخصات آبشار پیران

آبشار پیران یا ریژاو در استان کرمانشاه و در نزدیکی شهر سر پل ذهاب واقع شده است. آبشار پیران کرمانشاه یکی از بلندترین آبشارها می‌باشد که ارتفاع آن چیزی حدود 150 متر می‌باشد. این آبشار بسیار تماشایی دارای سه طبقه می‌باشد که دو طبقه بالایی دارای ارتفاعی زیاد و طبقه پایینی کوتاه تر بوده و در زیر درختان این منطقه قرار گرفته است.

 آبشار پیران کرمانشاه

وجه تسمیه آبشار پیران کرمانشاه

همان گونه که در مطالب بالا نیز گفتیم آبشار پیران در نزدیکی روستایی به نام پیران قرار دارد و نام آبشار پیران از این روستا گرفته شده است. آبشار پیران را با نام دیگری به نام آبشار ریجاب نیز می‌شناسند. البته نام اصلی آن ریژاو یعنی ریزش آب می‌باشد که به غلط ریجاب تلفظ می‌شود. واژه ریژاو در زبان کردی و گویش محلی به معنی (ریژ یعنی ریختن) و (او به معنی آب) می‌باشد.

 آبشار پیران کرمانشاه

دیدنی‌ها و دلایل اهمیت آبشار پیران کرمانشاه

آبشار پیران همان گونه که گفتیم از تماشایی‌ترین مناطق استان کرمانشاه بوده و به دلیل شرایط مساعد آب و هوایی منطقه رونق زندگی و کسب و کار را به دلیل باغات فراوان در این منطقه شاهد هستیم. آبشار پیران به دلیل ویژگی‌هایی که دارد از اهمیت بالایی برخوردار است. از مهم‌ترین ویژگی‌های آبشار پیران می‌توان به سه طبقه بودن این آبشار، قرار داشتن صخره‌های مناسب برای صخره نوردی در اطراف آبشار پیران کرمانشاه و دسترسی به این آبشار از دو مسیر متفاوت اشاره کرد.

در اطراف آبشار مناطق دیدنی و تاریخی زیادی مانند آرامگاه ابودجانه، کوه‌های دالاهو، بقایای قلعه یزدگرد و نقش برجسته آنو با نی نی قرار دارد. که شما با سفر به این منطقه می‌توانید از تمامی این جاذبه‌ها نیز دیدن کنید.

 آبشار پیران کرمانشاه

دسترسی به آبشار پیران کرمانشاه

آبشار پیران کرمانشاه در شهرستان سر پل ذهاب قرار دارد. این آبشار بسیار زیبا در قسمت شمال شرقی شهر ریژاو و در روستای ژالکه سرپل قرار دارد. از ویژگی‌های آبشار پیران می‌توان به این نکته اشاره کرد که از دو مسیر متفاوت می‌توان به این آبشار دسترسی داشت.

مسیر 1: برای رسیدن به آبشار پیران شما باید از قسمت شمال شرقی شهر سر پل به روستای پیران رفته و بعد از عبور از این روستا حدود دو کیلومتر دیگر را طی کنید تا به قسمت پارکینگ نزدیک آبشار و آخرین محلی که می‌توان با ماشین رفت برسید و در این محل ماشین خود را پارک کرده و مسافتی حدود دو کیلومتر دیگر را پیاده طی کنید تا به آبشار تماشایی پیران برسید.

مسیر 2: این مسیر بسیار جذاب و دیدنی بوده و شما را با منظره متفاوتی از آبشار پیران روبرو می‌کند. شما با رفتن به منطقه ریجاب که طبیعتی فوق العاده زیبا و تماشایی دارد و عبور از آن به روستایی به نام ژالکه می‌رسید و بعد از گذر از ژالکه با منظره‌ای تماشایی و فوق العاده قشنگ از آبشار پیران روبرو خواهید شد. و شما با عبور از این مسیر در قسمت بالایی آبشار قرار خواهید گرفت.

 اگر برای تماشای آبشار پیران  رفتید حتماً منظره این آبشار را از پایین نیز تماشا کنید که زیبایی خارق العاده ای دارد و برای رسیدن به قسمت پایینی آبشار پیران شما باید از منطقه ژالکه مسافتی را حدود 45 کیلومتر طی کنید تا به پای آبشار برسید. توصیه می‌کنیم که حتماً این مسافت را طی کرده و نمای زیبای آبشار را از پایین نیز ببینید.

 آبشار پیران کرمانشاه

بهترین زمان ممکن برای تماشای آبشار پیران کرمانشاه:

 اگر تصمیم گرفتید که به کرمانشاه سفر کرده و از آبشار پیران این آبشار سه طبقه بسیار تماشایی دیدن کنید حتماً فصل بهار و تابستان را برای این کار انتخاب کنید. چون به دلیل قرار گرفتن این منطقه در ناحیه کوهستانی در فصل‌های پاییز و زمستان هوا سرد بوده و امکان بارش برف و باران وجود دارد و شما نمی‌توانید به راحتی به این منطقه رفته و از تماشای مناظر آن لذت ببرید ولی در فصل بهار و تابستان شرایط آب و هوایی بسیار مناسب بوده و می‌توانید از مناظر زیبا و دیدنی اطراف نیز دیدن کرده و نهایت استفاده را ببرید.

 آبشار پیران کرمانشاه

 

نظرات کاربران