19 مرداد 1400
راهنمای سفر

سوغات نایروبی در سفر به کنیا

پس از آن که زمانی را در کنیا گذراندید، احتمالاً دوست خواهید داشت تا تکه‌ای از این سرزمین را به عنوان یادگار به همراه خود به خانه بیاورید تا یادآور ماجراجویی‌های‌تان باشد. در این جا راهنمایی از این که چه چیز و چگونه از بازار پررونق ماسای، سوغات نایروبی بخرید را ارائه داده‌ایم.

چشم اندازی از بازار سوغات نایروبی

بازارهای ماسای، مانند اکثر بازارهای آفریقا، فضاهای بسیار سرزنده‌ای هستند و می‌تواند برای تازه واردان کمی طاقت فرسا باشند. اهالی کنیا افرادی کارآفرین و صنعتگر هستند که از جوامع مختلفی آمده‌اند.

این افراد به طور طبیعی می‌خواهند که شما از آن‌ها سوغات نایروبی را خریداری کنید. در این بازارها باید منتظر شنیدن عباراتی مانند «بهترین قیمت» یا «بهترین کیفیت» باشید. فروشندگان مشتاق هستند تا شما را به مغازه خود ببرند و به شما نشان دهند که از کجا باید جنس دلخواه خود را بیابید. کافی است با اعتماد به نفس در بازار پیش بروید و از این تجربه لذت ببرید. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید تا بهترین سوغات نایروبی را در سفر به کنیا به شما معرفی کنیم.

چانه‌زنی و زبان در هنگام خرید سوغات نایروبی

چانه‌زنی یکی از تفریحات خرید سوغات نایروبی در این بازار است. اگر اهل کنیا نباشید، فروشندگان به شما قیمت‌های بسیار بالایی پیشنهاد خواهند داد، بنابراین باید آماده چانه‌زنی باشید، البته با احترام. اگر تا حدودی به زبان سواحیلی صحبت کنید، این تصور را ایجاد خواهید کرد که فردی هستید که می‌داند به دنبال چیست و نمی‌خواهد سرش کلاه برود. 

بازار ماسای،بازار سوغات نایروبی

وقتی می‌خواهید با کسی سلام و احوال پرسی کنید، با کلمه  (Jambo)به معنی «سلام» شروع کنید، تا نشان دهید که توریست هستید، استفاده از عبارات (Sasa) و (sama)، باعث می‌شود شما با نایروبی آشناتر به نظر برسید.

البته استفاده از این عبارات در مقابل افرادی که از شما خیلی بزرگتر هستند، بی‌ادبانه است، بنابراین با عبارتی مانند (Habari za leo) به معنی «روز شما چطور است؟» سر صحبت را باز کنید.

برخی اصطلاحات پرکاربرد برای خرید سوغات نایروبی

(Si leo): امروز نه.

از این جمله زمانی استفاده کنید که، حتی وقتی از دور هم به کالایی که کسی به شما پیشنهاد می‌دهد علاقه‌مند نیستید.

(Nitarudi): برمی‌گردم.

این جمله وقتی که واقعاً از چیزی خوشتان آمده است، کاربردی است. استفاده از این جمله به این معنی است که پیش از خرید می‌خواهید گزینه‌های دیگری را نیز ببینید یا این که امیدوار هستید در قیمت تخفیف بگیرید. همیشه توصیه می‌شود قبل از خرید سوغات نایروبی در بازار دور بزنید. بسیاری از محصولات مشابه در دسترس خواهد بود، اما کیفیت و قیمت اغلب متفاوت است، بنابراین مغازه‌های اطراف را بررسی کنید.

اشیاء دکوری سوغات نایروبی

(Ni ghali): گران است.

برای استفاده از این عبارت آزادانه عمل کنید، چرا که می‌توانید با مبالغه میزان چانه‌زنی را بالا ببرید.

(Bei ya mwisho): قیمت آخر.

از این عبارت برای اعلام پیشنهاد نهایی خود در خرید سوغات نایروبی استفاده کنید. دانستن برخی از اعداد اساسی برای چانه زدن در سواحیلی نیز می‌تواند کمک بزرگی باشد، اما اگر به همه آن‌ها تسلط ندارید نگران نباشید. فروشندگان خوشحال خواهند شد که قیمت‌هایشان را به شما بگویند. آن‌ها برای آن که کارشان را نمایشی کنند از ماشین حساب برای نشان دادن اعداد استفاده خواهند کرد.

چه چیزی از نایروبی بخریم؟

صندل‌های ماسایی

صندل‌های چرمی و مهره‌ای ماسایی به عنوان سوغات نایروبی در بیشتر بازارها یافت می‌شوند و قطعاً ارزش خرید یک یا دو جفت را دارد. حتماً پیش از خرید آن‌ها را امتحان کنید، سایز صندل‌ها بین فروشندگان مختلف متفاوت است. انتخاب‌های زیادی وجود دارد، بنابراین وقت خود را به مقایسه طرح‌های چند مغازه اختصاص دهید.

جواهرات از جذاب ترین سوغات نایروبی

دستبندهای منجوقی بازار نایروبی

در بسیاری ازبازارها، تنوع محصولات اجازه انتخاب گسترده‌ای را به شما می‌دهد. بسیاری از بازدیدکنندگان دستبندهای منجوقی با رنگ‌های ملی کنیا می‌خرند، که محلی‌ها نیز از آن‌ها بسیار استفاده می‌کنند.

این نکته را به یاد داشته باشید که برخی از صنعتگران جواهر، طراحی‌های بسیار زیبایی دارند، اما از ترس این که رقبا از آن‌ها کپی برداری کنند، آن‌ها را در معرض دید عموم قرار نمی‌دهند. بنابراین اگر از کارهای کسی خوشتان آمد و وقت کافی داشتید، از او بخواهید مدل‌های دیگری نیز به شما نشان دهد.

شوکا (Shukas)

شوکا یا پتوی ماسایی، یکی از سوغات نایروبی است که بسیاری از آن استفاده می‌کنند و می‌توانید آن را به عنوان سوغاتی برای دوستان، خانواده تان و خودتان تهیه کنید. شوکا برای استفاده در خودرو، به عنوان پتوی پیکنیک و به عنوان یک لایه در هوای سرد بسیار مناسب است.

کیوندوس (Kiondos) از بهترین سوغات نایروبی

کیف های حصیری  از سوغات نایروبی

کیف‌های دستی حصیری در هر دو نوع طبیعی و رنگی به فروش می‌رسند و برای حمل وسایل روزانه شما مناسب هستند. اگر دوستانتان آن را در دست شما ببینند، مدام خواهند پرسید که چرا یکی هم برای آن‌ها نیاورده‌اید!؟

آثار هنری و منبت کاری

هنرهای دستی سوغات نایروبی در گالری های هنری

اگر دوست دارید برای دیوار خانه‌تان اثر هنری زیبایی تهیه کنید، اما نمی‌خواهید هزینه زیادی صرف کنید، می‌توانید یکی از اثاری را که در این بازارها فروخته می‌شود بخرید. اگر بودجه شما کمی انعطاف‌پذیرتر است و چیزی منحصر به فرد می‌خواهید، می‌توانید برخی از گالری‌های هنری نایروبی را بررسی کنید، تا آثاری مانند آنچه در موزه راه‌آهن یا (Kuona Trust) یافت می‌شود پیدا کنید. همچنین می‌توانید آثار منبت کاری، مانند کاسه، سبد و غیره به خانه ببرید تا یادگاری از هنر دست کنیا با خود داشته باشید.

برنامه بازارها

این بازارها معمولاً از 8 صبح تا 6 بعد از ظهر باز هستند.

  • سه‌شنبه: خیابان کیجابی (Kijabe)
  • چهارشنبه: بازار(Capital)
  • پنج‌شنبه: (Junction)
  • جمعه: بازار روستایی
  • شنبه: دادگاه عالی (CBD)
  • یکشنبه: بازار یایا (yaya)
نظرات کاربران