13 مرداد 1400
راهنمای سفر

راهنمای سفر به کنیا، کشور ناشناخته‌های جذاب

کنیا کشوری در قلب آفریقای شرقی به مرکزیت نایروبی، با حیات وحشی بی نظیر و آب و هوایی دلچسب مقصدی مناسب برای سرگرمی و خوشگذرانی‌های گردشگران است. مردم متعصب کنیا با تلاش و پشتکار فراوان باعث پیشرفت کشور خود از نظر اقتصادی و فرهنگی شده‌اند و آن را به بهترین کشور منطقه از نظر اقتصاد تبدیل کرده‌اند. طبیعت بکر با سازه‌های عجیب و حیات وحش‌ متنوع از جمله نقاط قوت این کشور به شمار می‌رود. تور کنیا این فرصت را به گردشگران می‌دهد تا سیر و سیاحتی در یک منطقه ناب و کم نظیر داشته و لحظات خوش و به یادماندنی را به ثبت برسانند. دریاچه ویکتوریا و اقیانوس هند باعث پدید آمدن سواحل زیبا شده و بخش‌های تفریحی ساحلی آن از جمله مواردی است که گشت و گذار در کنیا را لذت بخش‌تر خواهند کرد. اما قبل از پرداختن به راهنمای سفر به کنیا بهتر است با مواردی آشنایی داشته باشید تا در طول سفر دجار سردرگمی نشوید. در ادامه توضیحات کامل‌تری از این قبیل ارائه نموده ایم تا بتوانید در تور کنیا از آنها بهره مند شوید.

سفر به کنیا

کنیا کشور فرهنگ و آداب رسوم‌های خاص، یکی از مقاصد مهم گردشگری در جهان است که با سایر نقاط آفریقا از جنبه‌های مختلف متفاوت است. این کشور هر ساله میزبان خیل عظیمی از گردشگران جای جای نقاط جهان بوده و به همین دلیل امکانات تفریحی و گردشگری آن نیز در حال پیشرفت است.

رستوران‌ها، کافه‌ها، هتل‌ها، مراکز خرید و میزان هزینه‌ها و… از جمله مواردی هستند که قبل از سفر حتما باید به تمامی آنها توجه داشته و اطلاعات جامعی در دست داشته باشید. مردم کنیا را فرقه‌های مختلف تشکیل داده اند اما حس وطن پرستی در تمامی آنها بیداد کرده و گردشگران را مایه پیشرفت کشور خود می‌دانند. طبیعت، حیات وحش و همچنین فرهنگ خاص مردم است که گردشگران را راهی این منطقه می‌کند و بی شک چنانچه شما نیز به این کشور سفر کنید نهایت لذت را خواهید برد. 

مروری بر تاریخ کنیا

کنیا در ابتدا کشور شکارچیان بوده است و به مرور زمان و ۸۰۰ سال مس از میلاد اعراب به سمت این کشور روانه شدند و با این حساب فرهنگی تلفیقی از کنیایی و سواحیلی به وجود آمد. در سال ۱۴۹۸ بود که پای اولین اروپایی به این کشور باز شد و ۲۰۰ ساا کنیا زیر سلطه پرتغالی‌ها بود.

پس از آن این انگلیسی‌ها بودند که چرخه دولت کنیا را بر دست گرفتند و حکومت آنان دوام زیادی نیز داشت. پس از فروپاشی قدرت انگلیسی‌ها افراد زیادی حکومت را بر دست گرفتند اما دوام چندانی از آنها شاهد نبوده ایم. در سال ۱۹۶۱ بود که جنبش استقلال آفریقا توانست اتحادیه ملی کنیا را تشکیل دهد. در ۱۲ دسامبر سال ۱۹۶۳ نیز کنیا به صورت کامل استقلال خود را به دست آورد و تاکنون شاهد شکوفایی اقتصادی این کشور هستیم.

جغرافیای پرفراز و نشیب کنیا

کنیا کشوری با جغرافیای متنوع است و در آن می‌توانید فراز و نشیب‌های متعددی را مشاهده کنید. از خط ساحلی اقیانوس هند گرفته تا ارتفاعات کوه کنیا و الگون در این منطقه قرار گرفته اند و به همین دلیل گشت و گذاری لذتبخش و سراسر هیجان در آن خواهید داشت. دشت‌های وسیع و تپه‌های متنوع هستند که جغرافیای کشور کنیا را پدید آورده اند و هر فردی با هر نوع سلیقه ای که دارد از گشت و گذار در این کشور نهایت لذت را خواهد برد.

کوه‌های کنیا و الگون که مرتفع‌ترین‌های این کشور هستند در مرز کنیا و اوگاندا واقع شده اند و زیبایی منحصر به فردی نیز دارند. جنگل کاکامگا در بخش غربی کنیا واقع شده و بقایایی از جنگل‌های بارانی آفریقا است. جنگل مائو که بزرگترین جنگل در بخش شرق آفریقا است نیز در این کشور قرار گرفته و قلب گونه‌های جانوری متنوعی در این جنگل‌ها می‌تپند.

آب و هوای کنیا

یکی از موارد حائز اهمیت در راهنمای سفر به کنیا آشنایی با آب و هوای متنوع این کشور است. کنیا به دلیل پستی و بلندی‌های بسیار و همچنین داشتن مرز دریایی، آب و هوایی بس متغیر دارد. نوار ساحلی کنیا آب و هوای گرم و مرطوب را تجربه می‌کند اما نقاط شمالی و شمال شرقی آن از آب و هوای گرم و خشک برخوردارند. حتما شاهد لباس‌های نازک مردم در عکس‌های گرفته شده از مردم کنیا بوده اید! این لباس‌ها معمولا در اغلب فصول بر تن مردم این کشور است چرا که آفتاب سوزان آن در بسیاری از اوقات قابل درک خواهد بود.

بهترین زمان سفر به کنیا

برای بررسی بهترین زمان سفر به کنیا باید الگوریتم‌های متنوعی مورد بررسی قرار گیرند. خواسته فرد از انتخاب کنیا به عنوان مقصد گردشگری از جمله مهمترین مواردی است که بر زمان سفر وی تاثیر خواهد گذاشت و چه بسا ممکن است فصول گرم و سوزان سال برای برخی افراد بهترین زمان برای مسافرت باشد! بهترین زمان سفر از جنبه‌های مختلف از قرار زیر خواهد بود:

–    از نظر آب و هوا: از ماه‌های تیر تا مهر به دلیل بارش کم باران شرایط برای سفر مناسب‌تر است‌

–    بدترین زمان: ماه‌های اسفند و فروردین و اردیبهشت به دلیل بارش کثیر باران‌های فصلی شاهد بسته شدن بسیاری از اردوگاه‌ها و کمپ‌های گردشگری خواهیم بود.

–    از نظر تفریحات: تیر تا آبان و دی و بهمن بهترین شرایط را برای لذت بردن مهیا خواهند کرد و به همین دلیل این مواقع گردشگران بسیاری را می‌توان در کنیا مشاهده نمود.

حمل و نقل در راهنمای سفر به کنیا

در این بخش از راهنمای سفر به کنیا می‌خواهیم با حمل و نقل این کشور آشنا شویم. برای جابجایی در سطح کشور کنیا می‌تواتید ماشین اجاره کرده یا از قطار، اتوبوس، ماتاتو و تاکسی استفاده نمایید.

قطار

خط ریل قطار کنیا در مومباسا آغاز و پس از گذشتن از نایروبی به اوگاندا می‌رسد. قطار مقرون به صرفه‌ترین انتخاب برای جابجایی در این کشور به شمار می‌رود و از این رو در تمامی اوقات شاهد ازدحام در آن هستیم. 

اتوبوس

اتوبوس‌ها مسیر‌های مشخصی دارند و می‌توانند حداکثر با سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت حرکت کنند‌. اتوبوس‌های کنیا معمولا انواع موسیقی‌ها و کمدی‌ها را پخش می‌کنند تا حوصله مسافران سر نرود.

ماتاتو

منظور از ماتاتو‌ها همان مینی بوس‌هایی هستند که ساختار مدرن‌تری داشته و اغلب با نقاشی‌هایی فرهنگ مردم این کشور را به نمایش گذاشته اند‌. این مینی بوس‌ها نیز هزینه مناسبی برای جابجایی خواهند داشت. 

تاکسی

تاکسی‌ها معمولا برای حمل و نقل داخل شهری کاربرد دارند و در تمامی شهر‌های کنیا شاهد فعالیت آنها خواهید بود.

جاذبه‌ها و شهر‌های مهم گردشگری کنیا

بی‌شک اصلی‌ترین دلیل انتخاب کنیا به عنوان مقصد گردشگری تفریحی، وجود باغ وحش منحصر به فرد در آن است‌. مومباسا، نایروبی و ناکورو معروف‌ترین شهر‌های آن از نظر گردشگری هستند و هر ساله بسیاری از گردشگران مناطق مختلف جهان از این ۳ شهر دیدن می‌کنند. طبیعت بکر و وسیع کنیا باعث شده تا بتوانید در آن بهترین و خاص‌ترین گیاهان و جانوران را مشاهده کنید. پارک‌های ملی کنیا ویژگی‌های متفاوتی به نسبت یکدیگر خواهند داشت و در مواقع مختلف ممکن است یکی از آنها برای گشت و گذار مناسب باشد‌. پس قبل از سفر حتما بررسی کنید که کدام یک از پارک‌ها شرایط مناسب‌تری را بسته به زمان سفر شما خواهند داشت. این پارک‌ها در برگیرنده انواع: زرافه، شیر، فیل و سایر موجودات هستند که جریان زندگی جانوری را به بهترین شکل ممکن به تصویر خواهند کشید.

شکم‌گردی در کنیا

بدون شک یکی از کارهایی که در مسافرت‌های خارجی باعث کنجکاوی فرد می‌شود فرهنگ‌غذایی متفاوت کشور هدف است. کنیا غذاهایی کاملا متفاوت با ایران دارد و به همین دلیل در راهنمای سفر به کنیا توصیه می‌کنیم که حتما برخی از غذاهای آن را امتحان کنید. نیاما چوما یکی از غذاهای محلی محبوب این کشور است که مواد اولیه آن گوشت‌مرغ یا گاو بوده و در دمای پایین پخته می‌شود. طعم این غذا به دلیل افزودنی‌های خاص و طرز پخت متفاوتش بسیار لذیذ است. موکا یکی‌دیگر از غذاهای محلی کنیا است که طعم آن نیز با موکا‌های دیگر متفاوت بوده و خوردن آن در سفر کنیا توصیه می‌شود. هزینه این نوع خوراکی نیز نسبت به سایر غذاها پایین‌تر است. غذاهای مختلف دیگری نیز در رستوران‌ها و حتی بوفه‌های خیابانی کنیا طبخ می‌شوند که با خوردن این غذاهای خیابانی بیشترین لذت را خواهید برد.

تورهای سافاری کنیا

گشت و گذار در کنیا به همراه یک فرد کارکشته قطعا لذت‌هایی نیز خواهد داشت اما در صورت سفر شخصی به این کشور ممکن است نتوانید با کلیه امورات آشنایی داشته باشید و از برخی مناطق دیدنی و تفریحات کنیا بی بهره بمانید. تور‌های یک روزه کنیا به همین دلیل برگزار شده اند تا با شرکت کردن در آنها، فرمان گشت و گذار خود را به یک کاربلد سپرده و بیشترین لذت را ببرید. تورهای یک روزه کنیا به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند که از جمله مهمترین آنها می‌توان به: باغ وحش، کمپین حیات وحش، یوزپلنگ و… اشاره کرد. ماسایی مارا بهترین انتخاب برای سافاری در این کشور است و در‌صورتی که مواقع تیر تا مرداد را برای سفر خود انتخاب کرده باشید شاهد کوچ عظیم حیوانات نیز خواهید بود. در این مطلب با بایدها و نباید‌های سفر به کنیا آشنا شدیم.

نظرات کاربران