استادیوم المپیک مونیخ

همه چیز در مورد استادیوم المپیک مونیخ

امکان ندارد که اهل ورزش باشید و استادیوم المپیک مونیخ را نشناسید. استادیومی که نزدیک به 50 سال از افتتاح آن می‌گذرد و هنوز به عنوان یکی از مجهزترین ورزشگاه‌های آلمان و البته جهان شناخته می‌شود. شهر مونیخ نیز با جاذبه های فراوان خود همواره یکی از محبوبترین شهرها برای کسانی است که با تور اروپا به آلمان سفر می‌کنند. اگر شما هم میخواهید در مورد استادیوم المپیک مونیخ بیشتر بدانید، تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

طراحی و ساخت استادیوم المپیک مونیخ

استادیوم المپیک با معماری خاصش در سال 1972 و در شهر مونیخ ساخته شد. معماران و طراحان این مجموعه‌ی ورزشی، آقایان فری اوتو و گونتر بنیش بودند که در طرحی و ساخت این استادیوم از نهایت ذوق و هنر خود بهره گرفتند. هدف از ساخت و طراحی استادیوم المپیک مونیخ، توجه به شعار اصلی بازی‌های المپیک (اتحاد و یکی بودن ملتها) بود.

در طراحی این استادیوم نیز از کوه های آلپ الهام گرفته شده و در نهایت نتیجه ای که به بدست آمد این طور به نظر رسید که این استادیوم مانند ابری در میان دو استخر بزرگ و سالن ژیمناستیک شناور شده است. در طراحی و ساخت استادیوم المپیک مونیخ از یک سطح کششی استفاده شده که ارتباط بین تمامی قسمتهای اصلی این استادیوم را منجسم تر می‌کند.

به طور کلی باید اینطور اعلام کرد که برای ساخت چنین محوطه وسیع و پهناوری، کمترین میزان ممکن از اجزای ساختاری مورد استفاده قرار می گیرد و در نتیجه با ایجاد یک سطح گسترده پویا از اتصالات کششی مختلف، شبکه ای توری مانند ایجاد شده که بخش وسیعی از بار بنا را بر دوش می کشد.

از آنجایی‌ که استادیوم المپیک مونیخ در بین ویرانه‌های ناشی از بمباران شدید شهر در طول جنگ جهانی دوم ساخته‌ شده است، در کنار این استادیوم و در نمای ورودی مجموعه، این موضوع انعکاس پیدا کرده و به‌خوبی در اطراف استادیوم دیده می‌شود.

طراحی و ساخت استادیوم المپیک مونیخ

رقابت‌های مهم استادیوم المپیک مونیخ

این استادیوم با ظرفیت 80 هزار نفری، ویژگی های منحصر به فرد و البته کیفیت بسیار بالای خدماتی که دارد همواره در بیشتر رقابتهای بین المللی مهم نقش میزبان را عهده دار بوده است. بازیهای المپیک تابستانی سال 1972، مسابقات جام جهانی 1974، فینال مسابقات جام حذفی اروپا در سال 1979، مسابقه فینال قهرمانی اروپا در سال 1988 و فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال 1993 از جمله رقابت های مهمی است که در استادیوم المپیک مونیخ برگزار شده است. به غیر از فوتبال، این استادیوم رقابتهای گوناگون ورزشی دیگری مانند: مسابقات قهرمانی دو و میدانی اروپا در سال 2002 ، جام اروپا در سال 2007 و مسابقات جام جهانی اسکی در سال 2007 را به خود دیده است.

این استادیوم در حال حاضر و پس از گذشت نزدیک به پنجاه سال از افتتاح آن، یکی از مهمترین سازه های کشور آلمان به شمار می رود و با طراحی خاصی که داشته، هنوز هم  فرم و شکل خود را حفظ کرده است.

بهتر است بدانید که ظرفیت این استادیوم امروزه 70 هزار نفر است و سالانه دیدارهای مهمی از فوتبال آلمان و جهان در استادیوم المپیک نیز برگزار می شود و علاقمندان زیادی را در خود جای می دهد.

باید اضافه کرد که این استادیوم بیش از سه دهه ورزشگاه خانگی تیم بایرن مونیخ به شمار میرفت. تیم فوتبال بایرن مونیخ از سال 1972 تا سال 2005 در این استادیوم میزبانی رقابت‌های خود را داشته است.

رقابت‌های مهم استادیوم المپیک مونیخ

دسترسی به استادیوم المپیک مونیخ

ساعات ورود: همه روزه از ساعت 12 ظهر الی 8 بعد از ظهر

تلفن تماس: +49 (0) 89 3067-2707

هزینه بلیط بازدید: بزرگسالان 3.50 €، کودکان زیر 16 سال 2.50 €، گروه ها (20 نفر یا بیشتر) برای هر نفر 2.50 € و کودکان زیر 6 سال ورودی رایگان است.

در آخر باید بگوییم که ورزشگاه ها همیشه یکی از مهمترین مقاصدی بوده که گردشگران را از سراسر جهان برای تماشای انواع رقابت‌های بین المللی، دور هم جمع می‌کند. به همین منظور، استادیوم المپیک مونیخ یکی از جذابترین مراکزی ورزشی است که از حدود 50 سال پیش نزد هواداران فوتبال و دیگر ورزش‌ها طرفداران خود را داشته است. یاد آوری میکینم که در صورت خرید تور اروپا و بازدید از کشور آلمان، حتما سری به استادیوم المپیک مونیخ بزنید.

نظرات کاربران