منارجنبان اصفهان
19 آذر 1397
اصفهان

آشنایی با منارجنبان شهر اصفهان

منارجنبان شهر اصفهان

منارجنبان اصفهان یکی از آثار تاریخی فوق العاده زیبا در شهر اصفهان است که سالن توریست های بسیار زیادی را جذب می کند. اگر به شهر اصفهان در ایران سفر کرده اید دلتابان به شما پیشنهاد می کند حتما از منارجنبان اصفهان دیدن کنید.

منارجنبان اصفهان یک بنای قدیمی و تاریخی است که در سال ۱۷۱۶ هجری قمری ساخته شده است. مساحت این ساختمان ۱۴۶ متر مربع است دارای مناره‌های به ارتفاع هفت و نیم متر می باشد. این بنای تاریخی فوق العاده زیبا در غرب شهر اصفهان و در مسیر نجف آباد قرار گرفته است، که برای دسترسی به آن می توانید وارد مسیر اصفهان به نجف آباد شوید و در فاصله ۶ کیلومتری اصفهان وارد خیابان آتشگاه شده و با پیدا کردن محله کارلادان می‌ توانید این بنای تاریخی را مشاهده کنید.

بسیاری از توریست ها و گردشگرانی که از منارجنبان اصفهان دیدن می کنند اعتقاد دارند که این بنای تاریخی بسیار زیبا را می توان شاهکار معماری ایرانی در شهر اصفهان دانست. شاید برایتان جالب باشد که بدانید بسیاری از توریست‌ های خارجی فقط برای بازدید از منارجنبان اصفهان وارد این شهر می شوند.

دلتابان ارائه دهنده کلیه خدمات گردشگری اعم از تور های داخلی و خارجی آماده است تا سفر های داخلی و خارجی شما عزیزان به شما خدمت رسانی کرده و لحظات به یادماندنی برای شما رقم بزند، تور ترکیه ، تور پاتایا ، تور گرجستان ، تور ارمنستان تور های خارجی پر طرفدار و تور های مشهد و کیش از تور های داخلی محبوب برای گردشگران است ، اطلاعات تکمیلی را در لینک زیر دنبال کنید.

رزرو هتل

منارجنبان اصفهان

دلیل پرطرفدار بودن منار جنبان

شاید برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که به چه دلیل منارجنبان اصفهان در میان سایر جاذبه های گردشگری شهر اصفهان طرفداران بیشتری دارد و چرا خارجی ها به خاطر بازدید از این بنای تاریخی به شهر اصفهان سفر می‌کنند؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت که منارجنبان اصفهان دارای دو مناره است که اگر شما یکی از این مناره ها را تکان دهید علاوه بر اینکه خود این مناره و مناره مجاور آن تکان می‌ خورند کل بنای منارجنبان اصفهان نیز تکان می خورد که این موضوع برای جهانگردان و گردشگرانی که وارد شهر اصفهان می شوند و از منارجنبان اصفهان دیدن می‌کنند بسیار جالب و شگفت انگیز است. البته توجه داشته باشید که از آنجایی که هدف از ساخت این بنا چنین کاری نبوده است حرکت دادن بیش از حد ممکن است باعث تخریب آن شود به همین علت است که امروزه به شدت از آن در برابر گردشگران محافظت می‌شود.

خرید آنلاین بلیط پرواز خارجی

منارجنبان اصفهان

دلیل حرکت منارجنبان اصفهان

در ادامه این مطلب قصد داریم به این موضوع بپردازیم که چرا با تکان دادن یک مناره کل بنای تاریخی منارجنبان اصفهان تکان می خورد. در سال های اخیر این موضوع بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است و افراد بسیار زیادی در این زمینه آزمایش ها و تحقیقاتی انجام دادند تا اینکه در پایان آقای حمید شاهین متوجه شد که علت تکان خوردن مناره ها تشابه شکل و ظاهر مناره ها می باشد، ایشان برای این که در این زمینه مثالی ارائه دهد مثالی از دو نخ را بیان کرد که هر دو از سرشان به نخ دیگری به صورت افقی متصل شده بودند و زمانی که یکی از نخ ها را تکان می‌ داد نخ دیگر که هم اندازه همین نخ بود نیز تکان می‌خورد.

نکته جالب توجه این است که در صورتی که نخ ها هم اندازه نباشند با تکان دادن یک نخ، نخ دیگر هیچ تکانی نمی‌خورد که همین موضوع دلیل تکان خوردن منار های منارجنبان اصفهان نیز می باشد.

منارجنبان اصفهان

حرکت منارجنبان ویژگی فوق العاده معماری اسلامی

بعد از آنکه آزمایش‌ها و مطالعات آقای شاهین به اتمام رسید ایشان بیان کردند که مناره های جنبان زیادی در سر تا سر دنیا وجود دارند که دارای این ویژگی هستند که با تکان دادن یکی از مناره ها کل ساختمان و یا مناره دیگر شروع به حرکت می کند، اما نکته قابل توجه درباره این مناره‌ ها این است که تمامی مناره‌ های جنبانی که در دنیا وجود دارند به معماری ایرانی اسلامی تعلق دارند، به عنوان مثال یک منارجنبان با همین ویژگی ها در کشور عراق نیز وجود دارد.

قیمت تور گرجستان

esfahan

ویژگی های ظاهری منارجنبان

تکان خوردن مناره ها تنها جاذبه گردشگری اصفهان نیست و این بنای تاریخی دارای زیبایی های بسیار زیاد دیگری نیز می باشد. سقف منارجنبان اصفهان با کاشی کاری های لاجوردی و فیروزه ای به نوعی طراحی شده است که با ورود به این مکان توجه شما را به خود جلب می کند. در داخل ایوان این بنا یک پلکان مارپیچی وجود دارد که به وسیله آن می توان به پشت بام و مناره ها دست پیدا کرد.

راهنمایی که در این بنای تاریخی وجود دارد در بازه های زمانی کوتاه این مناره ها را تکان می دهد تا بازدید کنندگانی که در منارجنبان اصفهان حضور دارند بتوانند به راحتی و به صورت دقیق تکان خوردن مناره ها و کل ساختمان و مشاهده کنند. محوطه بنای تاریخی منارجنبان اصفهان به صورت کامل سنگ فرش شده است تا گردشگرانی که وارد این محیط می شوند بتوانند به راحتی در آن به گردش بپردازند.

نظرات کاربران