کاروانسرای کویر مرنجاب

کاروانسرای کویر مرنجاب نگینی در دل کویر

در سال های اخیر، سفر به کویر و تورهای مختلف کویری بین گردشگران و ماجراجویان ایرانی رایج شده است. این برنامه های گردشگری فرصتی است تا پتانسیل های توریستی و طبیعی کشور زیبای مان را بهتر بشناسیم. کاروانسرای کویر مرنجاب یکی از این جاذبه هاست که حکم نگینی در دل کویر را دارد.

کاروانسرای کویر مرنجاب

کاروانسرای کویر مرنجاب، جاذبه ای تاریخی فرهنگی است که در دل کویر مرنجاب و در کنار تپه های ماسه ای قرار گرفته است. این بنا پیش از این که به درستی مورد توجه سازمان میراث فرهنگی قرار بگیرد، به فردی به نام عباس شیبانی تعلق داشت که از آن به عنوان آغلی برای گوسفندانش استفاده می کرد. برای سال های سال ویرانه های کاروانسرای مرنجاب، در دل کویر رها شده بود تا این که در سال ۱۳۷۸ میراث فرهنگی این منطقه را به دست گرفت و شروع به مرمت آن کرد که تا حدود سال ۱۳۸۲ ادامه پیدا کرد. دو سال بعد از آن در فهرست آثار ملی ثبت شد و به عنوان یک جاذبه ی توریستی تاریخی مورد توجه قرار گرفت.

کاروانسرای کویر مرنجاب

تاریخچه کاروانسرای کویر 

از دور که نزدیک می شوید، سایه ای از یک عمارت آشنا را می بینید. معماری و سر و شکل کاروانسراهای به جا مانده از دوران قدیم، تقریباً یک سبک و مدل را دارد و حتی اگر قبلاً کاروانسرای کویر مرنجاب را ندیده باشیم، دست کم تصوری از آن در ذهن داریم که بی شباهت به واقعیت نیست.

شباهت کاروانسراهای تاریخی هم بی دلیل نیست، چرا که اغلب آن ها به دستور شاه عباس صفوی در کنار مسیرهای پر رفت و آمد و جاده های پر تردد ساخته شده اند و برای همین معماری آن ها مشابه هم است و اصلاً به کاروانسراهای عباسی شهرت یافته اند. کاروانسرای کویر مرنجاب هم قدمتش به دوره صفویه در حدود ۱۰۱۲ هجری قمری می رسد که به همت والی کاشان، آقا خضر نهاوندی، بر تپه ای در نزدیکی یک قنات آب و چشمه در کنار یکی از پر ترددترین مسیرهای بازرگانی و مسافرتی بنا شد.

کاروانسرای کویر

معماری کاروانسرای کویر مرنجاب

کاروانسرای کویر مرنجاب که شکلی مربع مانند دارد، وسعتی در حدود ۳۵۰۰ متر مربع دارد و معماری آن بی شباهت به سبک ساخت قلعه نیست. شاید از آن رو که از حمله محتمل راهزنان در امان باشد. این کاروانسرا دارای شش برج است که در گذشته، ۵۰۰ محافظ و نگهبان مسلح بر بالای برج و باروی های آن کشیک می دادند تا امنیت گذرگاه و کاروانسرا را تأمین کنند.

پایه های این کاروانسرا از سنگ و ملاط ساخته شده است و سبک ساخت آن طوری است که بتواند امنیت ساکنین آن را تأمین کند. کاروانسرای مرنجاب دارای ۲۹ اتاق برای اقامت مسافران بوده است که در حدود چند پله با سطح زمین فاصله داشته اند و در پشت اتاق ها اسطبل هایی برای نگهداری حیوانات و اسب و شترهای آن ها وجود داشته است.

 کویر مرنجاب

موقعیت این کاروان سرا

کاروانسرای کویر مرنجاب در مسیر جاده ابریشم، در نزدیکی دریاچه نمک آران و بیدگل در یکی از مشهور ترین و وسیع ترین ریگ زارهای ایران به نام بند ریگ بنا شده است. اگر امروز این محل را ببینید به فکرتان هم خطور نمی کند که این جا زمانی در خطر سیلاب های پر خطر فصل بهار قرار داشته است، اما این مسئله حقیقت دارد. در گذشته، رودخانه ها و آبراهه های فصلی و دائمی در این منطقه جریان داشته اند که پر آب هم بوده اند؛ اما همه ی اینها مربوط به گذشته است و الآن دیگر خبری از رودهای پر آب و خرم نیست.

البته ممکن است اگر در بهار به کویر مرنجاب سری بزنید با پوشش سبز لطیفی روبرو شوید که تن کویر را مزین کرده است اما بیشتر نه! امروزه شهرت و جذابیت این منطقه به دلیل تپه های ماسه ای و چشم انداز خاکی کویر و آسمان صاف و تمیز آن است که چشم هر گردشگری را به خود خیره می کند.

کاروانسرا

دسترسی به این  کاروانسرا

کاروانسرای کویر مرنجاب دارای ۲۹ اتاق است که به همت میراث فرهنگی مورد تعمیر و مرمت و بازسازی قرار گرفت و امروزه گردشگران می توانند برای گذراندن شبی بی نظیر در کویر، در آن ها اقامت داشته باشند. اگر می خواهید کاروانسرای کویر مرنجاب را ببینید می توانید از مسیر آران و بیدگل استفاده کنید که از کنار امامزاده هلال ابن علی می گذرد،. البته راندن در این مسیر ممکن است دو تا سه ساعت طول بکشد و در این مسیر هیچ روستای دیگری قرار ندارد.

مسیر دیگری برای رسیدن به کاروانسرای کویر مرنجاب هست که از پارک ملی کویر می گذرد و به طرف قصر بهرام می رود و در آخر به کاروانسرای مرنجاب و سفید آب می رسد. راه سوم برای رسیدن به این کاروانسرای تاریخی و زیبا، مسیر کاشان به ابوزید و مرنجاب است. البته اگر نخواهید با اتومبیل خودتان به کویر بروید می توانید با تورهای کویر مرنجاب هماهنگ کنید و همراه آن ها در ماشین های مخصوص آفرود یا اتوبوس ویژه همراه راهنما، به دل کویر سفر کنید. 

دلتابان ارائه دهنده کلیه خدمات گردشگری اعم از تور های داخلی و خارجی آماده است تا سفر های داخلی و خارجی شما عزیزان به شما خدمت رسانی کرده و لحظات به یادماندنی برای شما رقم بزند، تور ترکیه ، تور پاتایا ، تور گرجستان ، تور ارمنستان تور های خارجی پر طرفدار و تور های مشهد و کیش از تور های داخلی محبوب برای گردشگران است ، اطلاعات تکمیلی را در لینک زیر دنبال کنید.

رزرو آنلاین هتل

بلیط هواپیما چارتر

نظرات کاربران